181212 shtuchni shpigСинтетичні живі організми збиратимуть необхідні для армії дані – але в перспективі можуть використовуватися не тільки для цього.

 

 

У Пентагоні планують підтримувати програми створення синтетичних живих організмів для вирішення військових цілей, повідомляє Popular Mechanics. Наприклад, штучні морські мікроорганізми зможуть сигналізувати про наближення ворожих підводних човнів, а самовідновлювальна фарба зекономить значні кошти для військового бюджету. І знову виникає вже традиційна етична дилема для таких питань – чи повинна людина змінювати глобальне середовище для військових потреб?

 

Військові США спільно підтримують ініціативу “Прикладні дослідження для поліпшення науково-технічних пріоритетів програми “Синтетична біологія для військових”, на яку було виділено близько $45 млн. Мета програми – модифікувати живі організми для підвищення продуктивності, розвитку датчиків та синтезу матеріалів, зазначається в документі.

 

Для військових це, передусім, поява нових унікальних технологій та можливостей. Біологи можуть модифікувати морські мікроорганізми, що будуть виявляти підводні човни та повідомляти про них безпілотникам, що дозволить наперед знати про ймовірні напрямки атаки ворога та вжити відповідних заходів. Працює це досить просто: в будь-якому масово поширеному морському організмі змінюється генетичний склад, щоб він зміг реагувати на речовини, що залишають ворожі човни, дайвери чи обладнання. Дослідники вважають, що вже через рік вони зможуть надати конкретні докази того, що такі системи цілком реальні, бо вони вже мають базу даних інформації, яку вони зібрали під час вирощування цих систем.

 

Новина по темі: У США ПРАЦЮЮТЬ НАД УДОСКОНАЛЕННЯМ СУЧАСНОЇ ЛАЗЕРНОЇ ЗБРОЇ

 

Але насправді можливості синтетичних форм життя дійсно нескінченні. Фарба с мікроскопічних організмів може бути стійкою до іржі, що дозволить зекономити США до $21 млрд на рік. Для танків і броньованих машин можна згенерувати організми, що змінюватимуть колір чи поліпшуватимуть стійкість самої броні. Це також можуть бути й рослини-розвідники – дійсно, будь-яку ідею можна адаптувати та втілити у життя.

 

Саме тому використання синтетичних форм життя у військовій промисловості не могло не викликати питання щодо етичних проблем. Наприклад, якщо військові якоїсь країни введуть в екосистему мікроорганізми, що поступово знищуватимуть танкову броню, то чи можна гарантувати, що вони не будуть поширюватися за межі конфлікту, що стане реальною загрозою для населення? Наскільки небезпечним буде поширення синтетичних живих організмів у міжнародних водах? Як вважають критики біологічної зброї та всього, що з нею пов’язано, це потрібно вирішити до того, як ці системи стануть можливими для широкого використання.

 

ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Лого Эвереста Матеріали тематики “Сучасні технології” створюються за підтримки компанії “Еверест”, що займається розробкою та впровадженням передових інформаційних технологій, продуктів та сервісів для потреб корпоративного ринку та силових структур України.

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues