190208 snaiper 0На Сході України, в зоні проведення Операції об’єднаних сил, російські військові застосовують заборонену до використання лазерну зброю.

 

 

 

Про це йдеться в матеріалі «Росія воює з Україною лазерною зброєю», який підготовлено фахівцем Інституту фізики напівпровідників ім. Лошкарьова НАН України Сергій Левицький. Статтю оприлюднено в журналі Defense Express №1-2 за 2019 рік, що нещодавно надійшов передплатникам.

 

Відповідно до даних, що наводяться в матеріалі з посиланням на керівництво Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» Міноборони, наразі відомо декілька випадків, за яких військовослужбовці ЗСУ втратили зір повністю або частково, коли вони спостерігали за полем бою через оптичні прилади. Подібні випадки також були відмічені та за участі військовослужбовців НГУ та Державної прикордонної служби України.

 

190208 snaiper 2

 

З аналізу отриманих від потерпілих даних можна зробити висновок, що на передовій сили супротивника та регулярних військ РФ використовують прилад протидії снайперам ПАПВ (переносний автоматичний прилад оптико-електронної протидії), призначений для виявлення оптичних і оптико-електронних засобів (ОЕЗ), які ведуть зустрічне спостереження і прицілювання, а також постановки їм лазерним випромінюванням імпульсних світлових перешкод. Ця лазерна система розроблена російським «КБ Точмаш ім. А. Е. Нудельмана».

 

Публікація по темі: П’ЯТЬ РОКІВ ВІЙНИ: ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ ТА ГОЛОВНІ ЗДОБУТКИ


Слід відзначити, що лазерні «антиснайперські» системи працюють в інфрачервоному діапазоні за принципом світловідбиття та повернення променю до детектора. Переважна більшість таких систем оснащена слабким сканувальним лазером, який здатен виявити снайпера, але не зашкодити його здоров’ю.

 

Публікація по темі: МОРСЬКИЙ ВИМІР ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ

 

Однак є й набагато більш небезпечні «антиснайперські» лазери, де окрім лазера для сканування встановлений й бойовий, що здатен пошкодити та вивести з ладу оптико-електронні прилади снайпера, а також засліпити його самого (в окремих випадках і завдати безповоротного пошкодження органів зору) після того, як вони будуть знайдені за допомогою сканеру. До таких систем можна віднести й російський ПАПВ.

 

190208 snaiper 1

 

Спочатку, використовуючи низькоенергетичний, безпечний для очей лазерний промінь з довжиною хвилі 0,86 мікрометра, ПАПВ сканує місцевість, в якій може перебувати снайпер. Якщо промінь наштовхується на оптичну лінзу прицілу, він відбивається від неї. Відображення потрапляє на сенсор і аналізується на наявність на лінзі насічки з візирними лініями. Якщо вони підтверджуються, то включається високоенергетичний лазер, який вражає ціль, у нашому випадку – органи зору українських бійців.

 

Публікація по темі: СЕРГІЙ НАЄВ ПРО ЗМІНИ В ЗОНІ ПРОВЕДЕННЯ ООС

 

Нагадаємо, відповідно до норм безпеки, які затверджені Міжнародною електротехнічною комісією, потужність лазерного випромінювання повинна знаходитися в межах, а саме: нижня межа (менш як 1 мВт/см2) визначається потужністю, якої достатньо для досягнення тимчасового осліплення та верхня межа (2,5 мВт/см2), яка обмежується максимальною потужністю впливу, що не призводить до опіків та незворотного впливу для очей.

 

190208 snaiper 3

 

Оскільки очі людини дуже чутливі до світла, вони схильні до ризику пошкодження. Фактично, при одному погляді на прямий або відбитий лазерний промінь може викликати незворотну травму очей, навіть при низьких рівнях вихідної потужності.

 

Публікація по темі: ГІБРИДНІ АТАКИ КРЕМЛЯ НА СВІТОВОМУ РИНКУ ОЗБРОЄНЬ

 

Застосування в зоні проведення ООС бойових лазерних систем є черговим свідченням прямої агресії РФ проти України, що має бути враховано при документуванні міжнародних злочинів, що скоюються громадянами РФ на території України.

 

Новина по темі: КОМАНДУВАЧ ВМС: ВІДКРИЙТЕ ОЧІ, РФ - ЧУМА XXI СТОЛІТТЯ

 

Крім того, цей факт вимагає врахування керівництвом Збройних Сил України з метою забезпечення відповідної протидії подібному озброєнню та внесення відповідних змін в тактику дій на полі бою.

 

Довідка Defense Express:


Використання лазерної зброї забороняється «Конвенцією про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень або мають невибіркову дію», що прийнято в Женеві 10 жовтня 1980 г. Зокрема, згідно з Протоколом IV забороняється застосовувати лазерну зброю, що спеціально призначена для використання в бойових діях виключно або в тому числі для того, щоб заподіяти постійну сліпоту людині. Сторони- підписанти Конвенції зобов’язуються не передавати таку зброю іншим державам.

 

Публікація по темі: ПРО ЗБРОЮ ТА АРМІЮ: ВАЖЛИВЕ ТА АКТУАЛЬНЕ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues