Дані розвідки Канади свідчать, що літак «Міжнародних авіаліній України» після зльоту в Тегерані збила іранська ракета.
Про це на прес-конференції в Оттаві заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, повідомляє Defense Express з посиланням на «Укрінформ».
Новина по темі: В ІРАНІ РОЗБИВСЯ ЛІТАК МАУ – 176 ЗАГИБЛИХ СЕРЕД ЯКИХ 11 УКРАЇНЦІВ (ВІДЕО)
«Ми маємо розвідувальні дані з кількох джерел, у тому числі від союзників та нашу власну інформацію. Докази свідчать, що літак був збитий іранською ракетою класу «земля-повітря», - сказав Трюдо.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час прес-конференції
Він додав, що ракетний удар по літаку «міг бути ненавмисним».
«Канада разом із союзниками працює над забезпеченням проведення усестороннього та надійного розслідування, що встановить причини фатальної аварії», - зазначив глава уряду Канади.
Новина по темі: ІРАН АТАКУВАВ БАЗИ США – УКРАЇНА МАЄ ВРАХОВУВАТИ ТЕХНІЧНІ І ПОЛІТИЧНІ РИЗИКИ
Проте, як повідомляє "Європейська правда" з посиланням на іранське державне агентство IRNA, офіційний представник уряду Ірану назвав брехливими звинувачення про те, що літак "Міжнародних авіаліній України" був збитий іранською ракетою.
"Це брехня, і ніхто не візьме на себе відповідальність за велику брехню", - сказав Алі Рабей після того, як прем'єр Канади, а опісля і прем'єр Британії заявили, що дані розвідки вказують на збиття Boeing-737 МАУ іранською ракетою.
Новина по темі: ДАНИЛОВ: МИ РОЗГЛЯДАЄМО 7 ВЕРСІЙ КАТАСТРОФИ ЛІТАКА В ІРАНІ
Варто відзначити, що майже відразу після оприлюднення фото уламків літака та відео його падіння, ряд спостерігачів та експертів висловили припущення, про можливе ураження лайнера ракетою. Така версія виникла с огляду на наскрізні пробоїни правильної форми, що були помітні на деяких уламках Boeing та власне факт того, що він падав вже у полум'ї (що є досить не частим явищем).
Уламки впавшого в Ірані Boeing- 737-800NG. Червоним виділені підозрілі пробоїни, схожі на пошкодження від осколків (шрапнелі), що використовується в більшості зенітних ракет.
Згодом, низка іноземних видань та журналістів із посиланням на власні джерела повідомила, що, імовірно, літак помилково збила іранська ракета «земля-повітря».
Зокрема видання Newsweek з посиланням на джерела в Пентагоні повідомило, що літак МАУ був збитий зенітною системою Ірану.
За словами інформаторів, літак перестав передавати дані через кілька хвилин після зльоту і незабаром після того, як Іран запустив ракети на військових базах, де розміщені американські й союзні війська.
Новина по темі: ДО ІРАНУ ВИЛЕТІВ БОРТ ТРАНСПОРТНОЇ АВІАЦІЇ ПОВІТРЯНИХ СИЛ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ
«Вважається, що літак був вражений створеної в Росії ракетно-повітряною системою Tor-M1, відомої НАТО як Gauntlet», - повідомили виданню три офіційних особи.
Одночасно президент США Дональд Трамп заявив: «Я маю підозри. Він летів у дуже непростому місці, і хтось міг зробити помилку». На його думку, «сталося щось дуже жахливе».
Пізніше, в мережу просочилися фото уламків зенітної ракети дуже схожої на ЗКР 9М330, що використовується в ЗРК «Тор». При цьому ці фрагменти ймовірно знайшли на місці падіння літака.
Головна частина ракети знайдена неподалік від місця падіння літака МАУ (ліворуч) та ракета ЗКР 9М330, що використовується в ЗРК 9К331 «Тор-М1» й її головна частина
Крім того, американське видання The New York Times показало відео ймовірного ракетного удару по українському літаку в Ірані, зняте очевидцем.
«Невеликий вибух стався, коли ракета вдарила по літаку, але літак не вибухнув, демонструє відео. Борт продовжив летіти впродовж кількох хвилин і повернув у бік аеропорту, встановило The Times. Літак летів до аеропорту у вогні перед тим, як вибухнути та швидко розбитися, демонструють інші відео, перевірені The Times», – написали журналісти.
Варто додати, що на озброєнні Ірану дійсно є понад двадцять тактичних зенітних ракетних комплексів 9К331 «Тор-М1» (контракт на постачання був заключений між Іраном та РФ у 2005 році, а першу комплекси були поставлені у 2006 – прим. ДЕ). Такий комплекс легко може збити пасажирський літак, оскільки має зону ураження за висотою до 10 км.
Іранський ЗРК 9К331 «Тор-М1»
Своєю чергою, керівництво України закликало міжнародних партнерів надати докази, які допоможуть у розслідуванні катастрофи літака «Міжнародних авіаліній України» в Ірані.
«Наша країна зацікавлена в тому, щоб була встановлена істина. Тому звертаємося до міжнародних партнерів України: якщо ви маєте докази, які допоможуть розслідуванню, просимо надати їх», - наголосили у повідомленні прес-служби Офіс Президента.
Наразі зазначається, що триває робота спеціальної комісії щодо розслідування катастрофи літака МАУ в Ірані.
Нагадаємо, у середу, 8 січня ц.р., орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing- 737-800NG української авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ), що здійснював рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.
Зазнавший катастрофи в Ірані Boeing- 737-800NG рн UR-PSR (сн 38124/5977) авіакомпанії МАУ у червні 2019 року в Борисполі / Фото: Ігор Колеснік
На борту літака було 176 осіб: 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців (двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу), 82 громадян Ірану, 63 - Канади, 10 - Швеції, 4 - Афганістану, а також по 3 громадян ФРН і Великобританії.
Літак МАУ був виготовлений у 2016 році. Як запевнили в авіакомпанії, він був справний і пройшов останнє планове технічне обслуговування перед вильотом 6 січня 2020 року.
Публікаці по темі: РАКЕТИ ІРАНУ: ДАЛЬНІСТЬ УРАЖЕННЯ ТА МОЖЛИВІ ОБ'ЄКТИ НАПАДУ - ІНТЕРАКТИВНА МАПА
Новина по темі: ЗАГОРОДНЮК ПРАЦЮВАТИМЕ У СКЛАДІ ОПЕРАТИВНОГО ШТАБУ, СТВОРЕНОГО У ЗВ’ЯЗКУ З АВІАКАТАСТРОФОЮ В ІРАНІ