200115 Fantom 3Український наземний безпілотник "Фантом" був вперше публічно продемонстрований ще у 2016 році. Він позиціювався, як одна з найтехнологічніших розробок українського оборонно-промислового комплексу. Відомо, що впродовж декількох років він активно допрацьовувався, але потім інформація щодо ходу розробки зникла з інформаційного простору. Про долю "Фантому", якого називали "воїном майбутнього", дізнався Defense Express.

 

Безппілотний БТР "Фантом" має стати "високотехнологічною відповіддю на виклики сучасної війни", принаймні саме так його позиціювали в "Укроборонпромі" ще декілька років тому. Підкреслюючи, що саме використання безпілотників дозволяє зберігти головне - життя бійців.

 

"Фантом" може самостійно виконувати завдання з розвідки, вогневої підтримки, транспортування вантажів та евакуацію поранених. Окрім того він може оснащуватись високоточною протитанковою ракетною зброєю, що робить його малопомітним винищувачем танків. І всі ці завдання з ризиком виключно для "заліза", а не життя.

 

 

"Військова техніка XXI сторіччя має повністю нівелювати людський фактор участі у вирішенні конфліктів. Використання безпілотної техніки має стати пріоритетом збройних сил. Саме тому ми розробляємо таку техніку в Україні та налагоджуємо її виробництво", - заявляли в "Укроборонпромі" у 2017 році, підкреслюючи, що готові налагодити серійне виробництво "Фантому" для українського війська.

 

Зазначимо, що проект "Фантом" запустило ДП ДГЗП "Спецтехноекспорт" і довело його до створення двох прототипів з колісними формулами 6х6 та 8х8. Згодом, розвитком проекту почало займатись ще одне підприємство Концерну - ДП ДГЗІФ "Укрінмаш", яке просувало розробку у Об'єднаних Арабський Еміратах.

 

Проте станом на сьогодні "Фантом" і досі чекає на замовлення від України, хоча інші країни неодноразово проявляли підвищений інтерес до цієї розробки. А Об'єднані Арабські Емірати вже придбали один тестовий зразок для його всебічної оцінки у реальних умовах.

 

"Фантом у версії 4х4 у серпні 2018 року, в умовах високих температур, пройшов успішні випробування в Об'єднаних Арабських Еміратах. У відповідності до бажань замовника він був оснащений блоком некерованих реактивних снарядів та кулеметом. Випробування, в тому числі і вогневі, пройшли успішно. За їх результатом "Фантом" був проданий замовнику. Зараз проходять його тестування з метою прийняття рішення щодо закупівлі", - проінформував Defense Express Микола Лішиленко, менеджер проектів ДП "Укрінмаш", що входить до ДК "Укроборонпром".

 

200115 Fantom 4

 Випробування в Україні "Фантому-2" (колісна формула 4х4) з блоком некерованих реактивних снарядів   

 

 

Варто зазначити, що окрім "Фантому" українськими зброярами створено декілька інших бойових наземних дронів, наприклад, Fahd від Roboneers. Але судячи із доступної інформації, тема постачання безпілотних наземних платформ до ЗСУ, останнім часом, у Мінобороні знята з повістки дня.

 

 

Водночас у країнах НАТО це питання навпаки поставлено на одну з перших сходинок. Зокрема канадський підрозділ Rheinmetall просуває свою розробку Mission Master, який, як за габаритами, так і за переліком озброєння та спектром можливостей, подібний до українського "Фантому".

 

 

А армія США вже замовила наземні дрони MUTT, які призначені для транспортування вантажів та евакуації поранених. Повідомлялось, що понад 600 MUTT мають бути поставлені до 2024. Активні роботи проводить і Росія, яка відкрито тестувала свої останні роботизовані платформи, зокрема, "Уран-9" у Сирії. У Кремлі вже оголосили про плани створення першого стройового підрозділу, на озброєнні якого буде стояти значна кількість наземних дронів.

 

200115 Fantom 1

Наземна транспортна безпілотна платформа MUTT

 

У свою чергу Україна, яка стартувала одночасно з провідними країнами та Росією, зараз у питанні розробок та постачання наземних дронів починає активно відставати. У подальшому це може призвести лише до ситуації, коли для ліквідації якісного, технологічного та кількісного відставання у озброєнні від противника нам буде необхідно закупляти цю техніку за кордоном. Тобто замість того, щоб вкластися у високотехнологічні розробки зараз та створювати власні бойові дрони, ми будемо вимушені витратити астрономічні кошти, але потім.

 

200115 Fantom 2

Російський "Уран-9"

 

Така ситуація починає нагадувати історію з танком "Оплот", який успішно експлуатують у Таїланді, але і досі не побачили у стройових частинах Збройних Сил України. Такої думки підтримується Антон Міхненко, головний редактор англомовного журналу Ukraine Defense Review, що видається компанією Defense Express.

 

"У 2011 році Таїланд замовив майже півсотні "Оплотів", це відбулось після першої демонстрації українського танка на міжнародній виставці IDEX. За цей час, попри війну, Україна виконала іноземний контракт. Але за 9 років жодного серійного "Оплоту" наші Збройні Сили так і не замовили. У ситуації з "Фантомом", у випадку його замовлення ОАЕ, чи іншою країною, ситуація може повторитись: найтехнологічніша розробка йде на експорт, але через низку причин, найголовніша з яких брак коштів у Міноборони та неусвідомлення характеру застосування подібних систем на полі бою, не потрапляє до нашого війська", - розповів Антон Міхненко.

 

Новини за темою:

УКРАЇНСЬКИЙ БТР “ФАНТОМ 2” ВИКЛИКАВ ІНТЕРЕС НА ВИСТАВЦІ ЗБРОЇ В АБУ-ДАБІ

В УКРАЇНІ РОЗРОБИЛИ ДРОН ЗДАТНИЙ ВИЯВЛЯТИ МІНИ З ТОЧНІСТЮ ДО САНТИМЕТРА (ФОТО)

БОЙОВЕ IT: БОЙОВИЙ НАЗЕМНИЙ ДРОН "СКОРПІОН" ВІД "ІНФОКОМ LTD" (ВІДЕО)

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues