160627 5 1Румунія стає «мішенню» для провідних іноземних виробників зброї

В другій половині травня 2016 р. в м.Бухарест на території ДП ROMAERO пройшла 6-та міжнародна виставка з озброєння і військової техніки Black Sea Defense & Aerospace-2016 (BSDA-2016). З огляду на оголошене міністерством оборони Румунії технічне переозброєння власних збройних, та що найголовніше – виділення під це відповідних коштів, цьогорічний захід викликав певний ажіотаж серед іноземних виробників озброєння, серед яких були й компанії зі світовими іменами.  

 

Для початку слід зазначити, що на відміну ще одного румунського збройового огляду під назвою EXPOMIL, який являється майданчиком, в основному, для румунського ОПК, виставка BSDA є більше міжнародним заходом, яка ще й до того, традиційно організовується американською компанією TNT Productions, LLC за підтримки посольства США в Румунії. Присутність на виставці таких відомих світових лідерів оборонної галузі, як Lockheed Martin Aeronautics, Textron Systems Corp., Bell Helicopter, Elbit Systems, Airbus Helicopter, Rafael Advanced Systems Ltd., Damen Shipyards, Patria OYJ та інших, давно вже стало звичним явищем.

 

160627 5 2В той же час, цьогорічна BSDA мала свою особливість. Справа в тому, що якщо раніше, з огляду на об’єктивні причини, даний захід носив більше представницький характер, то цього року він мав чітко виражену практичну спрямованість. Справа в тому, що на сьогодні в Румунії вималювалась певна комбінація, яка приваблює на її збройовий ринок багато провідних іноземних виробників ОВТ, а саме: застаріле озброєння румунської армії, яке потребує оновлення – практична неможливість власного ОПК вирішити дане питання – наявність відповідних фінансових ресурсів. Останнє, зокрема, з’явилось після того, як Румунія, два роки тому на саміті в Уельсі разом з іншими членами НАТО взяла на себе зобов’язання щодо виділення на оборонні потреби 2% від ВВП. Як наслідок цього – румунський збройовий ринок разом з місцевими збройними силами, стали для іноземних виробників вже реальною, а не потенційною «мішенню».

 

Загалом, у виставці взяли участь біля 250 експонентів з 25 країн Європи, Америки та Азії, а також військові делегації Болгарії, Хорватії, Єгипту, ОАЕ, Франції, Грузії, РМ, Таїланду і Туреччини.

 

Якихось даних про підписання під час виставки контрактів між представленими на ній компаніями та МО Румунії та іншими замовниками поки не має. Проте, враховуючи ініційовані МО Румунії ряд програм з технічної модернізації ЗС та виділення для цього фінансових ресурсів, досить ймовірним є те, що окремі контракти були все ж були підписані, або знаходяться в стадії обговорення.

 

160627 5 3АВІАЦІЯ

Авіаційна тематика була представлена провідними світовими виробниками вертолітної техніки, зокрема, Bell Helicopter та Airbus Нelicopters, а також рядом місцевих компаній.

 

Так, Bell Helicopter вперше в Румунії представила  макет ударного вертольоту AH-1Z Viper, виробництво якого, а також середнього транспортного вертольоту UH-1Y Venom, який на 80% складається з таких же компонентів, як і AH-1 Z, компанія планує організувати на території Румунії. Дане виробництво може бути налагоджене як в інтересах ЗС Румунії, які на сьогодні потребують заміни свого вертолітного парку, а також в інтересах просування даних вертольотів на інших ринках.

 

Ударний, дводвигунний вертоліт AH-1Z Viper виготовлений з широким використанням композитних матеріалів і оснащується композитними несучим і рульовим гвинтами, модернізованою авіонікою і поліпшеною системою цілевказання, системою нічного бачення NTS, новою системою управління вогнем, яка дозволяє застосовувати нові зразки високоточної зброї з більшим радіусом дії, а також має підвищену захищеність і живучість.

 

Він може бути озброєний 20мм трьохствольною гарматою, а також оснащений шістьма пілонами для керованих і некерованих ракет Hydra 70, AIM-9 Sidewinder, AGM-114 Hellfire.

 

Що стосується Airbus Нelicopters, то компанія представила на виставці макет багатоцільового вертольоту H-215, виробництво якого починаючи з 2017 р. планується налагодити на території Румунії в м.Брашов. Відповідно до попередніх планів, починаючи з 2019 р. повний цикл виробництва повинен досягти щорічного темпу в 15-20 машин. Для реалізації зазначених планів, Airbus Нelicopters збирається інвестувати €50 млн в новий складальний цех площею 10 тис. м².

 

160627 5 4Як зазначили в компанії, перенесення виробництва до Румунії дозволить Airbus Нelicopters з одного боку скоротити витрати і удосконалити систему виробництва вертольотів, а з іншого – ефективно конкурувати з російським вертольотом Мі-8/17, зокрема, за рахунок нижчих витрат на оплату праці та спрощеної конфігурації базового вертольота. Крім цінової переваги, створення виробничої лінії для H215 в Румунії, дозволить Airbus Helicopters вивільнити простір на заводі в Маріньяні (Франція) для збірки вертольотів типу H175 і H160.

 

Також на виставці вперше було представлено систему оцінки рівня безпеки літака Roboscan AERIA, розробки румунської компанії MB Telecom, яка в 2013 р. стала переможцем Гранпрі на Міжнародній виставці винаходів в Женеві. Дана система дозволяє протягом декількох хвилин провести сканування літака і виявити будь-які загрози, наявність заборонених предметів і речовин.

 

Що стосується сегменту безпілотної авіації, то він на виставці був представлений, в основному, інформаційними матеріалами про відомі БПЛА виробництва компанії Elbit Systems, а саме: Skylark C/I-LEX, Hermes 90/450/900. З огляду на це, якщо незабаром на озброєнні ЗС Румунії появляться деякі з зазначених зразків, це не повинно викликати особливий подив. Особливо, якщо врахувати той факт, що місцеві безпілотні системи практично незатребувані у румунських військових. Причина тут полягає в тому, що ЗС Румунії отримують БПЛА в основному з США і при цьому на безоплатній основі, як вдячність країні за активну участь їх ЗС в різних операціях під егідою США і НАТО.

 

160627 5 5МОРСЬКІ ПЛАТФОРМИ

Морська тематика на виставці була представлена в основному, такими провідними виробниками, як швецька компаніяSaab, голландська Damen а також німецька Аtlas Elektronik.

 

Зокрема, стало відомо, що компанія Saab планує взяти участь в модернізації фрегатів для ВМС Румунії, а також в довгостроковій перспективі побудувати їм чотири корвети. Проте, з огляду на те, що в компанії немає виробничих потужностей для цього, в даному питанні Saab може скооперуватись з компанією Damen. Крім того, до такого ймовірного партнерства можуть приєднатись й інші компанії, які виконуватимуть роботи стосовно модернізації систем ППО і ПРО корабля. Однією з таких може бути BAE Systems.

 

Загалом, на модернізацію двох фрегатів румунське військове відомство планує виділити близько 900 млн лей ($228 млн). При цьому слід відмітити, що дана сума може виявитись недостатньою для того, щоб провести в повному обсязі модернізацію протиповітряних, протиракетних і протикорабельних систем, системи управління, гідроакустичної системи, а також ревіталізації корпусу корабля. Тому, не виключено, що в даному питанні буде прийняте компромісне рішення.

 

Компанія Damen, яка має в Румунії (м.Галац) виробничі потужності, представила на виставці ряд макетів своїх кораблів а також інформацію про всю свою продукцію та можливості в будівництві морських платформ. Особливістю більшості кораблів даної компанії є те, що вони побудовані з використанням т.з. інтегрованого корабельного геометричного модульного підходу (SIGMA), який дозволяє, використовуючи різні модулі, збирати фрегати та корвети різних розмірів і конфігурації під конкретні вимоги замовника.

 

160627 5 7В свою чергу, німецька Аtlas Elektronik представила на виставці модернізовану версію самохідного автономного безпілотного підводного апарату Sea Fox, який призначений для пошуку і знищення проти якірних, донних і плаваючих мін. Перевагами апарату Sea Fox є швидкість виявлення і знешкодження мін, знищення всіх відомих типів мін, включаючи тих, які містять нечутливі вибухові речовини (шляхом детонаційного вибуху), висока точність визначення місцеположення і типу міни завдяки наявності гідролокатора високої роздільної здатності та оптичних датчиків точного позиціонування, можливість наближення до будь якої міни.

 

Крім того, компанія представила інтегровану систему протимінної боротьби на основі каркасного гідролокатора ASO та активного гідролокатора на буксирі ACTAS, яка є одною з її останніх розробок та відзначається високою ефективність у пошуку і виявленні підводних цілей різного типу на різних глибинах. Це, зокрема, досягається шляхом поєднання можливостей гідролокатора ASO, який призначений для активних і пасивних операцій в смузі середніх частот з основним акцентом на виявлення, класифікацію і супровід цілей та гідролокатора ACTAS який є низькочастотною протимінною системою і працює одночасно в активних і пасивних режимах та забезпечує виявлення цілей з високою роздільною здатністю. При цьому можливості системи дозволяють здійснювати навіть загоризонтне спостереження.

 

Слід зазначити, що і Damen, і Аtlas Elektronik свого часу робили презентації своєї продукції перед вищим командуванням ЗС України в інтересах її можливого постачання українській армії. Проте дальше схвальних відгуків і обіцянок від українських військових розглянути дані питання, справа не пішла. Навіть незважаючи на складний стан українських ВМС та дійсно актуальні пропозиції від зазначених компаній.

 

160627 5 6АВТОМОБІЛЬНА І БРОНЕТЕХНІКА

Що стосується даного сегменту, то він також не став винятком в питанні наявності тендерів на технічне оновлення ЗС Румунії. Так, румунське військове відомство оголосило тендер на €800 млн на виготовлення в інтересах власних збройних сил 200 БТР. При цьому однією з умов тендеру є та, що БТР повинен бути виготовлений іноземним виробником, однак 40% виробництва повинне бути зосереджене на території Румунії. Ймовірним місцем виробництва називається завод в м.Moрені.

 

Загалом, потреби ЗС Румунії в колісних ББМ становлять 1050 одиниць (600 БТР з колісною формулою 8×8 і 450 БТР з колісною формулою 4×4). За оцінками Міністерства економіки Румунії, перші БТР, виготовлені в рамках даної програми, повинні бути передані до ЗС в 2018-2019рр.

 

З огляду на це, не випадковою була присутність на виставці фінської групи Patria, яка привезла на неї натурний зразок свого БТР Patria AMV, а також конкретну пропозицію румунським військовим щодо промислового співробітництва в питанні виготовлення БТР Patria AMV в інтересах їх збройних сил.

 

Зокрема, Patria пропонує широку передачу румунській стороні технологій для виробництва БТР. Більшість вузлів і агрегатів для БТР буде закуплятись в ліцензованих закордонних виробників. Збирання БТР, його фарбування і випробування будуть проводитись заводом-виробником на території Румунії. Крім того, він буде відповідати за закупку і встановлення систем зв'язку, а також іншого обладнання на замовлення клієнта... 

 

Повну версію матеріалу читайте в найближчому номері журналу «Експорт зброї та оборонний комплекс України»

Ігор Федик, Defense Express

Київ-Бухарест-Київ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues