началоЗ початком операцій в Афганістані та Іраку, окрім широкого застосування безпілотних авіаційних комплексів, набула тенденція створення та використання різноманітних безпілотних наземних транспортних засобів (БНТЗ) або, так званих, роботизованих платформ. В цих країнах були розгорнуті тисячі БНТЗ, які в переважній більшості використовувалися для виконання завдань із знешкодження боєприпасів та саморобних вибухових пристроїв з дистанційним управлінням.

 

Проте, припинення широкомасштабних бойових дій в Афганістані та Іраку дещо знизив інтерес до БНТЗ. З метою зміни ситуації останнім часом виробники намагаються привернути увагу до своєї продукції через розширення їх сфер застосування.

За оцінками британського видання IHS Jane’s в короткостроковій перспективі відбуватиметься динамічний розвиток БНТЗ, який буде пов’язаний з поступовим розширенням їх застосування на кількох ключових напрямках:


1. Підвищення ситуаційної обізнаності силових структур під час забруднення навколишнього середовища (зокрема - хімічного, біологічного, радіологічного, ядерного та вибухового), оцінки характеру та стану об’єктів міської інфраструктури, моніторингу кордонів та спірних територій. Достатньо яскравим прикладом тут є безпілотний військовий автомобіль Guardium, створений ізраїльською фірмою G-NIUS, який призначений для патрулювання, супроводження автоколон, ведення розвідки та охорони. Guardium оснащений камерами, які дозволяють йому здійснювати моніторинг місцевості навколо себе в секторі 360°, набагато краще ніж стаціонарні камери або окремі солдати.


2. Зниження фізичного навантаження на особовий склад, який пересувається місцевістю, шляхом застосування БНТЗ для транспортування зброї, боєприпасів, обладнання, продуктів харчування, води, предметів медичного призначення тощо.


3. Забезпечення збереження життя військовослужбовців шляхом максимального збільшення відстані між загрозою та особовим складом (зокрема, під час виконання завдань з розмінування чи проведення інших небезпечних дій).


4. Активний розвиток роботизованих платформ, які керовані людьми та оснащені бойовими модулями для виконання завдань вогневої підтримки армійських підрозділів. Достатньо активно в цьому напрямку діють Росія, Китай, США, Великобританія, Тайвань, Естонія та Іран. Великий стрибок за останні кілька років здійснила РФ, яка створила низку бойових роботів.


5. Використання БНТЗ в якості засобів для патрулювання, а також для зниженні ризику впливу на людей підземних або інших нетрадиційних загроз. Так, уряд Росії ще в березні 2014 року оголосив про плани стосовно розгортанню ударних БНТЗ для захисту об’єктів РВСП, а Ізраїль вже розгорнув БНТЗ (зокрема, Micro Tactical Ground Robot Roboteam) для надання допомоги у спостереженні за тунелями ХАМАС.
Те, що питанню розвитку БНТЗ в найближчий перспективі буде приділятися особлива увага свідчить той факт, що за даними IHS Jane’s витрати Армії США на наземну роботизовано техніку зросли майже в тричі - з $290 млн в рамках п'ятирічного плану на 2014-2018 фінансові роки до $900 млн в плані на 2017-2021 роки.

начало2
Також експерти акцентують увагу на тому, що під час виготовлення БНТЗ особлива увага виробників в короткостроковій перспективі приділятиметься модульності та легкості зміни їх конфігурації. Тобто випуску машин з єдиним шасі, яке може мати кілька корисних навантажень для конкретної місії.
Найбільш важливими питаннями для виробників залишатиметься збільшення автономності задіяння БНТЗ та створення складних інтегрованих систем розвідки, систем управління та контролю, елементів штучного інтелекту, а також підвищення ергономічності інтерфейсів «людина-машина».
Майбутні БНТЗ потребуватимуть розробки більш потужних технологій для виконання більш складних завдань в рамках проведення спільних різноманітних операцій.


Також ключовими напрямками розвитку технологій в сфері створення БНТЗ будуть підвищення їх мобільності та прохідності на будь-якій місцевості; вдосконалення можливостей силових агрегатів з метою підвищення їх витривалості; забезпечення сучасними захищеними каналами зв’язку для передачі даних, отримання навігаційної інформації; наділення можливістю здійснювати автоматичний супровід цілі та автономно виконувати завдання без задіяння людини.


При цьому головними ризиками розвитку БНТЗ є не питання фінансування, а труднощі, що пов’язані із забезпеченням безпеки громадськості при зростанні чисельності роботизованих платформ, що виконують різноманітні завдання; створення відповідної інфраструктури для обслуговування БНТЗ; та розробка відповідних нормативно-правових документів, які б регламентували правову сторону використання та застосування таких засобів.
Виставки «Eurosatory 2016» в питанні БНТЗ була достатньо показовою, де фактично були відмічені всі вище наведені тенденції. Лідируючою країною в процесі створення роботизованих платформ під час заходу був Ізраїль.

RobotБойовий робот нового покоління RoBattle LR-3


Так, компанія IAI (Israel Aerospace Industry) під час виставки під час заходу вперше представила бойовий робот нового покоління RoBattle LR-3 з такою ж колісною конфігурацією та вагою 7 тон. При цьому в обох варіантах модульна конфігурація дозволяє користувачеві адаптувати БНТЗ для вирішення різних завдань матеріально-технічного забезпечення, медичної евакуації та вогневої підтримки.


Також показовим став БНТЗ від естонської компанії Milrem, яка вперше на виставці в Парижі продемонстрували універсальну роботизовану платформу THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) з розміщеній на ній системою виявлення мін GroundEye.
Базова платформа має великий центральний відсік і модульну архітектуру, що дозволяє йому бути оснащеним безліччю корисних навантажень для того, щоб здійснювати більше десятка місій, в залежності від конфігурації корисного навантаження.

Milrem robotУніверсальна роботизована платформа THeMIS з системою виявлення мін GroundEye

 

Французька компанія Tecdron Robotics Systems в рамках виставки представила низку БНТЗ призначених для нанесення вогневого враження противнику, а також виконання низки різноманітних завдань, серед яких робот Snibo. Він призначений для здійсненні точного вогневого враження за рахунок кулемету/снайперської гвинтівки по вогневим позиціям противника.

robot manipl

Робот Snibo від Tecdron Robotics Systems

 

Як бачимо, сьогодні набуває тенденція розширення сфер застосування бойових наземних транспортних засобів. Головна мета таких дій – мінімізація людських втрат та підвищення ефективності застосування сил на місцевості.

За матеріалами IHS Jane’s

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues