160728 5 1Українська розвідка інформує про концентрацію військових сил «сепаратистів» на Донбасі. Тим часом за підтримки ФСБ РФ бурові платформи переміщено ближче до Одеси.

Чи то Кремль знову намагається дестабілізувати Україну, використовуючи в якості «прикриття» президентські вибори у США, Brexit, хвилю терористичних актів у Німеччині, Франції і Олімпійські Ігри в Ріо-де-Жанейро?

 

 

 

Українська Прикордонна Служба повідомила про присутність у виключній економічній зоні України у Чорному морі російських бурових платформ. Об’єкти було викрито під час одного з патрульних польотів підрозділу, що базується в Одесі. На думку прикордонників, активність росіян може свідчити про нелегальний видобуток природного газу без дозволу української влади.

 

160728 5 3Варто згадати, що анексія Криму Росією також призвела до втрати Україною частини виключної економічної зони у Чорному і Азовському морях (показано на карті). Наслідком цього стало здійснення Кремлем видобутку природного газу на родовищі Скіфське, що знаходиться між анексованим півостровом і Румунією. Між тим, це була найбільш перспективна ділянка видобутку у чорноморській акваторії. За розрахунками Києва, разом з родовищем Форос, протягом кількох років (починаючи з 2014 р.) вона була здатна забезпечити до 20% потреб України у газі. Розвідані обсяги газу на шельфі біля узбережжя Криму становлять третину запасів України.

 

Окрім родовищ, росіяни захопили у Криму також відповідну українську інфраструктуру, АТ «Чорноморнафтогаз», яке з 2014 р належить до НАК «Нафтогаз України». На долю кампанії напередодні кримської кризи припадало 4,3% національного видобутку газу (у 2013 р це становило 20 млрд кубічних метрів сировини), що задовольняло 65% потреб окупованого зараз півострова. «Чорноморнафтогаз» володів 6 газовими полями на Чорному і Азовському морях, а також спеціалізованим портом у Чорноморську (логістична база для морських платформ) і сховищами газу. 

160728 5 2

 

Саме платформи цієї кампанії мали на увазі українські прикордонники. Варто пригадати, що у грудні 2015 r. контрольований росіянами «Чорноморнафтогаз» вирішив перемістити два таких об’єкти з району Одеси ближче до окупованого Криму. Причиною цього названо «складну міжнародну ситуацію та ризик втрати важливих активів». Українське МЗС назвало цю подію «грабіжництвом у великих розмірах» і засвідчило, що Київ вимагатиме 15,7 млрд доларів відшкодування за крадіжку нафтогазових активів, які залишилися на анексованому росіянами півострові.

 

Останнім часом росіяни знову вирішили перемістити зазначені дві платформи ближче до Одеси. Для них це не складає проблеми, з огляду на слабкість ВМС України, близькість Чорноморського флоту РФ і наявність російської охорони (федеральні енергетичні товариства РФ мають власні парамілітарні підрозділи охорони). Також під кінець минулого року росіяни додали до охорони фрегат «Аметист» зі складу Прикордонного Департаменту ФСБ, а сама ця служба здійснює щільний нагляд за безпекою платформ.

 

Зростання напруженості у виключній економічній зоні України здається, пов'язане з посиленням активності «сепаратистів» в окупованих районах Донбасу і значним зростанням частоти обстрілів уздовж усієї лінії розмежування.

 

Крім того, під кінець липня ц.р. українська розвідка повідомила, що проросійські збройні підрозділи розпочали концентрацію сил у трьох регіонах (околиці Донецька, Новоайдара і Слов’янська), можливо, з метою підготовки нового наступу.

 

З економічної точки зору це було б нелогічним (тиск нафтових цін і санкцій на бюджет Росії). З військової точки зору це також нерозумно, з огляду на значні укріплення українцями лінії оборони. З іншого боку, Кремль привчив світ до незвичних (незрозумілих для логіки західного сприйняття) дій. Проте, агресорові може сприяти міжнародна ситуація: президентська кампанія у США, що входить у вирішальну фазу, Великобританія концентрується на питаннях Brexit, Францію і Німеччину паралізує хвиля терористичних замахів. Також наближаються Олімпійські Ігри у Ріо-де-Жанейро, що наводить паралелі з Іграми у Пекіні і війною в Грузії.

 

Втім, скоріше за все, Росія має намір «лише» характерним для неї шляхом «підвищити ставки» у великій грі, що вона веде проти Заходу шляхом ескалації на Донбасі і на Чорному морі. В рамках цієї стратегії, однак, не можна виключати обмежених військових дій.

 

Пьотр Мацьонжек, Energetyka24.com

Переклад з польської: Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues