EWЗа оцінкою американських експертів, США після закінчення Холодної війни істотно відстали від Росії та Китаю в сфері радіоелектронної боротьби (РЕБ).

 

В першу чергу це торкається Армії (Сухопутних військ (СВ)) США, які є найбільшою організаційною структурою збройних сил країни на сьогодні. Наземні сили Сполучених Штатів мають лише кілька систем РЕБ, однак не великої дальності дії. При цьому не має жодних планів стосовно їх створення аж до 2023 року. Військове керівництво США на сьогодні вже акцентує на цьому увагу і шукає можливості вдосконалити та покращити РЕБ СВ, однак на відповідні системи та комплекси виділяється достатньо мало коштів.

 

За оцінками бюджетних планів МО Сполучених Штатів на 2017 рік з $17,6 млрд в області закупівель озброєння та військової техніки на засоби радіоелектронної боротьби передбачено лише 0,8% або $142 млн.

 

EA 18G Growler

EA 18G Growler

 

При цьому з них $99,9 млн виділяється на спеціалізовані радари для виявлення мінометного вогню, які не є засобами РЕБ. Із запиту на $7,6 млрд у 2017 році на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (RND&E) передбачено 1,6% або $ 118 млн і лише це дійсно пов’язано з РЕБ. Ці цифри в дійсності є мізерними в порівнянні з попередніми роками. Крім того, вони не відображають нещодавнє вливання $50 млн для прискорення програми розвитку РЕБ СВ.

 

EC 130HEC 130H

 

Під час спеціалізованої військової конференції асоціації з питань СВ США (Association of the US Army conference), яка відбулася в кінці березня 2016 року було констатовано, що нажаль, в той час як бюджет даного виду військ на 2017 рік визначає низку необхідних інвестицій в різних областях, питання радіоелектронної боротьби залишається поза увагою керівництва. Тим не менш, голова департаменту радіоелектронної боротьби Пентагону США полковник Джеффрі Чьоч (Jeffrey Church) (G-3/5/7) зазначає, що дійсно брак інвестицій в даний сектор має реальні наслідки. Однак на сьогодні розрив між російськими та американськими можливостями в сегменті РЕБ ще не скорочений, однак "радіоелектронний бар'єр в наземному компоненті, як і раніше, оголений". І це в той час, коли російська армія вже повністю оснастила бригади засобами радіоелектронної боротьби, деякі з яких вже використовуються в Україні.

 

За оцінками віце-голови Об'єднаного комітету начальників штабів, і співголови виконавчого комітету з питань радіоелектронної боротьби Пентагону (Electronic Warfare Executive Committee - EW EXCOM) генерала Поля Сельви, на тактичному рівні - на рівні невеликих підрозділів, росіяни та китайці мають явну перевагу, тому що вони розгорнули електронні засоби ведення війни з високими можливостями. Це означає, що Сполучені Штати мають дуже обережно розгортати власні інструменти електронної війни на тактичному рівні, а також застосовувати власні системи РЕБ, яких на сьогодні на цьому рівні, фактично, не має. Одночасно з цим за його оцінками на оперативному та стратегічному рівнях здатність інтегрувати електронні можливості ведення війни досі мають «маргінальні переваги» над противниками.

 

РЕБ SEWIP

РЕБ SEWIP


Тим не менш, ситуація з РЕБ в інших видах військ набагато краща ніж в Армії США. Військово-морський флот має комплекси РЕБ SEWIP на своїх військових кораблях та літаки EA-18G Growler, які незабаром будуть оновлені за рахунок впровадження наступного покоління комплексу РЕБ (Next Generation Jammer). ВПС має кілька турбогвинтових літаків EC-130H. Морська піхота оснащена підвісними контейнерами РЕБ Intrepid Tiger II, що встановлюються на повітряних суднах, а також має наземні засоби подавлення, що стоять на озброєнні трьох радіо батальйонів. Крім того, всі зазначені види військ комплектуються літаками F-35 Joint Strike Fighter, які мають електронні і кібер-можливості ведення війни. Також літаки і вертольоти здатні нести підвісні контейнери РЕБ, однак вони, як правило застосовуються з міркування захисту на незначній відстані.

 

F 35

F-35


Фактично СВ США покладаються на інші роди та види військ для виконання власних завдань. Це була тактика 90-х років, коли реалізація декількох програм з РЕБ розглядалося, як зайве витрачання коштів. Однак вона мала низку проблем:
- висока вартість та значна висота польоту літаків РЕБ з потужними системами РЕП/РЕБ є неефективними проти дрібних цілей на місцевості;
- сучасний противник, як Росія або Китай, може забезпечити повітряну підтримку за рахунок використання проти повітряних цілей ракет великої дальності;
- навіть у випадку, коли США контролюють повітряний простір (в радіоелектронному відношенні) інші види не можуть проявити себе на достатньому рівні.


Досвід проведення операції в Іраку та Афганістані, свідчить про те, що дуже часто сили та засоби РЕБ ВМС та ВПС були занадто далеко або занадто зайняті іншими місіями, щоб відповісти на виклики СВ.


На противагу цьому, за висновками американських військових, російська армія на Донбасі продемонструвала те, що на сьогодні командири сухопутних підрозділів мають у своєму розпорядженні сучасні засоби РЕП та РЕБ для проведення електронних операцій і фактично їх вже проводять на окупованих територіях. В Україні, перші атаки Росії не є артилерійськими чи ракетними, а саме радіоелектронними.


В свою чергу на сьогодні СВ США не оснащені відповідними засобами РЕБ та не організовані для проведення подібних операцій. Існує проблема у відношенні піхотних командирів, які певною мірою ставляться до засобів РЕБ, як до чогось другорядного. Тому існує думка, що СВ США повинні не лише змінити свій бюджет і оснастити наземні підрозділи новими засобами РЕБ, а й змінити спосіб мислення. Особливо це актуально на фоні того, що в США на сьогодні вже говорять про російську загрозу протягом, щонайменше, десятиліття, а не лише найближчого часу.

За матеріалами http://breakingdefense.com/

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues