516821Перетворивши колись провідний промисловий регіон України – Донбас, в справжній полігон, РФ продовжує випробовувати на ньому сучасні досягнення російської оборонної промисловості. Defense Express в свою чергу накопичує та узагальнює факти, що це підтверджують, для демонстрації світу справжнє обличчя Кремля.

 

На сьогодні відомо безліч доказів застосування на території Донбасу широкого спектру саме російського озброєння - танків Т-72Б3 та Т-72БА, РСЗВ «Град-К» та ТОС-1 «Буратино», бронемашин БПМ-97 - КамАЗ-43269 «Дозор» та ГАЗ-3937 «Водник», комплексів РЕР та РЕБ/РЕП «Красуха-4», МКТК-1А «Дзюдоіст», Р-330Ж «Житель», «Леєр-3», РЛС виявлення вогню артилерії «Аістьонок» та комплексу наземної розвідки ПСНР-8М, гвинтівок «Корд», гвинтівок «Вінторез» та автоматів АК-74М, ЗРГК «Панцир С1», а також безліч БПЛА, серед яких «Гранат-1» та «Гранат-2», «Орлан-10» та «Груша», «Застава» та «Форпост».


(Більш детально читайте в узагальнених матеріалах Defense Express «Російські БПЛА в українському небі», «Донбас - полігон для зброї РФ Ч.1, Ч.2 та Ч3»).
І це не вичерпаний список, адже він постійно поповнюється. Сьогодні читачам пропонується чергова добірка матеріалів присутності російської зброї на українському Донбасі.


Так, РФ застосовує на сході України комплекс радіоелектронної боротьби 1Л262 «Ртуть-БМ». Він призначений для захисту живої сили та техніки від одиночного та залпового вогню артилерійських боєприпасів, що оснащені радіопідривниками. «Ртуть-БМ» є продовженням радянського комплексу СПР-2 «Ртуть-Б», однак в ньому застосоване нове обладнання, збільшена надійність системи, а також розширені функціональні можливості. Додана функція придушення ліній радіозв'язку на УКХ частотах.

rtut

Комплекс "Ртуть-БМ" на заводі виробника

 

Rtut BM

 «Ртуть-БМ» в районі заводу «Топаз» в місті Донецьку

 

Rtut BM 22

 «Ртуть-БМ» вв районі села Єлизаветівка Антрацитівського району Луганської області

 

Розробка обох машин сімейства здійснювалась НДІ «Градієнт». Cерійне виробництво 1Л262 відбувається на кількох підприємствах: базове шасі МТ-ЛБ поставляє завод «Муромтепловоз» (м. Муром), радіоелектронне обладнання - НВО «Квант» (м. Великий Новгород), а остаточну зборку робить Казанський оптико механічний завод.


Під час роботи обладнання «Ртуть-БМ» виявляє боєприпас, визначає несучу частоту його радіопідривника, після чого ставить перешкоду відповідної частоти та великої потужності. В результаті такого впливу радіопідривник снаряду або здійснює підрив боєприпасу на безпечній висоті, або відключає його і снаряд буде підірваний за допомогою контактного детонатору. В обох випадках загроза для військ істотно зменшується.
Електроніка комплексу працює в автоматичному режимі і здатна виконувати всі необхідні операції в автоматичному режимі. Для створення перешкоди машині потрібно не більше секунди. Одночасно «Ртуть-БМ» здатний придушувати до шести радіоканалів з ймовірністю знешкодження радіопідривника до 0,8. При цьому забезпечується можливість безперервної роботи протягом шести годин. На розгортання комплексу йде не більше 10 хвилин. Під час роботи машина РЕБ «Ртуть-БМ» може захищати війська на площі від 20 до 50 га.


За даними Концерну «Радіоелектронні технології», потреба російських збройних сил в комплексах «Ртуть-БМ» оцінюється не менше ніж в 100 машин. На даний момент у військах РЕБ є не менше двох десятків машин 1Л262, а також деяка кількість більш старої техніки аналогічного призначення - моделі 1Л29 «Ртуть-Б». В майбутньому машин «Ртуть-БМ» мають замінити весь застарілий парк машин відповідного призначення.


Даний комплекс достатньо інтенсивно використовується російськими військами на Донбасі. Перша офіційна згадка про «Ртуть-БМ» відбулась в червні 2015 року під час засідання міжпарламентської ради «Україна - НАТО» з вуст заступника секретаря РНБО України (РНБО) Олександра Литвиненко. Пізніше, 20 липня 2016 року українська військова розвідка повідомила про застосування російськими військами комплексу «Ртуть-БМ» на захід від Горлівки. Однак в обох випадках не надавалися фотознімки, що доводять факт приступності цього комплексу на Донбасі. Лише в серпні і вересні 2016 року спеціалістами OSINT розвідки інформаційної групи «InformNapalm» були продемонстровані фото російських та проросійських військових на фоні машин радіоелектронної боротьби «Ртуть-БМ» в Донецьку, в районі заводу «Топаз» та в районі села Єлизаветівка Антрацитівського району Луганської області.


Ще одним новим комплексом відміченим на Донбасі є багатофункціональний комплекс РЕБ РБ-301Б «Борисоглебськ-2», який призначений для придушення систем рухомого супутникового зв'язку і радіонавігаційних систем КХ та УКХ діапазонів, виявлення, визначення місцеположення та придушення радіомереж і ліній радіозв'язку тактичної ланки управління.

BORISOGLEBSK 2
Багатофункціональний комплекс РЕБ РБ-301Б «Борисоглебськ-2»

 

Головним виконавцем дослідно-конструкторської роботи «Борисоглебськ-2» був НДІ «Ефір», а виконавцем частини ДКР з розробки засобів радіорозвідки КХ та УКХ діапазонів та ПУ комплексу - ВАТ «Концерн «Созвездіє».

reb borisoglebsk 2 2014

Борисоглебськ2Борисоглебськ212
Комплекс "Борисоглебськ-2" поблизу міст Луганськ та Стаханов

Борисоглебськ-2» є продовженням модернізованого у 2001 році комплексу «Мандат», однак має кращі технічні характеристики: розширений частотний діапазон засобів радіорозвідки і радіоелектронного придушення, збільшену швидкість сканування частотного діапазону, скорочений час реакції по невідомих частотах, вищу точність визначення місцеположення джерела радіовипромінювання, підвищену пропускну спроможність засобів придушення.


Комплекс «Борісоглебськ-2» складається з дев'яти машин і встановлений на базі багатоцільового тягача МТЛБ. До складу комплексу РЕБ «Борисоглебськ-2» входить пункт управління Р-330КМВ із станціями перешкод Р-378БМВ, Р-330БМВ, Р-934 БМВ та Р-325УМВ.
Фактично, комплекс є сукупністю чотирьох типів станцій перешкод, функціонування яких контролюється з єдиного пульту управління.
Державні випробування багатофункціонального комплексу радіоелектронної боротьби «Борісоглебськ-2», який створювався протягом шести років, були завершені у кінці 2010 року.
У 2013 році в об'єднання Південного військового округу (ПдВО) поступило близько 8 комплексів «Борисоглебськ-2». У липні 2014 року на полігоні Калинівський в Чеченській Республіці пройшли змагання на кращий екіпаж РЕБ об'єднання ПдВО. У змаганнях взяли участь 6 комплексів «Борисоглебськ-2». У 2014 році комплекс поступив у війська Східного військового округу (СВО) в Бурятії.
Загалом до кінця 2015 року до російської армії мало бути поставлено 14 (з початку планувалося 16) комплексів «Борисоглебськ-2».


25 липня 2015 року в блозі жителя м. Ростов-на-Дону Andrewrostov були розміщені фотографії з описом поїздки по федеральній автомобільній дорозі М-4 «Дон» (Москва - Воронеж - Ростов-на-Дону - Краснодар - Новоросійськ). Серед низки фотографій російської військової техніки, що транспортувалося на цивільних тралах була машина зі складу комплексу «Борисоглебськ-2». Раніше подібна машина була помічена спеціалістами «InformNapalm» в кінці 2014 року поблизу міста Стаханова та 31 березня 2015 року поблизу Луганську.
Про застосовування інших зразків російського озброєння на території України повідомив в липні 2016 року Секретар РНБО Олександр Турчинов, який заявив, що в липні зафіксовано застосування проти українських військових нових російських мінометних комплексів КМ-8 «Грань» з керованими 120-мм мінами і комплексом управління вогнем «Малахіт».

qweqfsg

Мінометний комплекс КМ-8 «Грань» 

Мінометний комплекс КМ-8 «Грань» призначений для знищення одиночних та групових цілей, броньованих об'єктів і фортифікаційних споруд з перших пострілів без додаткової пристрілки. Розроблений славнозвісним АТ «Конструкторське бюро приладобудування» (м. Тула) Комплекс використовує 120-мм керовану міну (довжина 1200 мм, вага - 27 кг), яка оснащена лазерною головкою самонаведення. Вона забезпечує враження цілей, які знаходяться на відстані один від одного до 300 метрів, без зміни кутів наведення міномету та режиму роботи самої міни. Максимальна дальність враження до 9 км.


Комплекс засобів автоматизованого управління вогнем «Малахіт» призначений для виконання завдань з управління вогнем артилерійських підрозділів під час застосування керованих з лазерним напівактивним самонаведенням та некерованих боєприпасів. Дальність цілевказання складає для цілі типу «танк» 7 км вдень та 4 км вночі, а для великогабаритної цілі - 15 км.
Крім того, за словами Секретаря РНБО Олександра Турчинова, РФ застосовує на Донбасі новий БПЛА «Інспектор-601», комплекс РЕБ «Шиповник-Аеро», а також прилади лазерної локації та лазерні прилади оптико-електронної протидії останнього покоління.


Загалом, як бачимо, випробування на Донбасі окупаційними військами Кремля можливостей російського озброєння в реальних бойових умовах тривають.

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues