4606Під час ХІІ Міжнародної спеціалізованої виставки «Зброя та безпека - 2015», яка з 22 по 25 вересня 2015 року пройшла в Києві на території Міжнародного виставкового центру, серед представлених новинок особливий інтерес відвідувачів та фахівців викликала нова колісна машина 8х8 на ім’я «Варан», що була виставлена перед одним із входів до павільйону.

Авторство концепції перспективного бронетранспортеру «Варан» належить українській приватній компанії ТОВ «Науково-виробнича компанія «ТЕХІМПЕКС», в якій сформували та запропонували на загальний розгляд власне бачення майбутнього обліку бронетранспортеру, що має прийти на заміну БТР-70, що стоять на озброєнні Збройних сил та Національної гвардії України. Причому представили концепцію не просто на папері а в готовому діючому концептуальному зразку. Концепт по суті став сенсацією виставки «Зброя та безпека - 2015» та породив жваву дискусію щодо обрисів та можливих технічних параметрів «Варану».

Ідея створення принципово нової машини на базі найбільш масового БТР, що стоїть на озброєнні ЗСУ та НГУ не випадково народилась в компанії «ТЕХІМПЕКС». Компанія, що раніше була більше відома закордоном, аніж в Україні, вже тривалий час займається модернізацією військової техніки з подальшим продажем інозамовникам. Фахівці «ТЕХІМПЕКС» освоїли капітальний ремонт та модернізацію широкого спектру військової техніки: Т-72, Т-55, БМП-1, БМП-2, БТР-60, БТР-70, БТР-80, БРДМ-2, ПЗМ-2М, МТ-ЛБ, МТ-ЛБу, майстерень по ремонту та обслуговуванню військового озброєння та техніки. Також компанія спеціалізується на здійсненні капітального ремонту двигунів, що встановлюються на військовій техніці. Природно, що з початком антитерористичної операції фахівці компанії «ТЕХІМПЕКС» приєднались до справи відновлення та ремонту техніки для потреб ЗСУ та НГУ. З першого дня мобілізації в Україні, в березні 2014 року, робочі групи фахівців компанії за запитом Міністерства оборони приступили до відновлення техніки у військових підрозділах. В результаті кваліфікованої роботи фахівців компанії було відновлено декілька сотень одиниць техніки, в тому числі БМП-2, БТР-70, БТР-80, БРДМ-2, комплекси 9К33 «ОСА», автомобільна техніка. У військах високо оцінили якість проведених «ТЕХІМПЕКС» робіт. Підтвердження цього є той факт, що на цей час ще не поступило жодної рекламації на відновлену та відремонтовану фахівцями компанії техніку.


Маючи досвід проведення комплексної модернізації бойових машин піхоти та бронетранспортерів в компанії задумались над тим, а що можна запропонувати у війська на заміну техніці, що вже довгий час стоїть на озброєнні. Крім того повстало ще одне питання – як в умовах хронічної нестачі коштів зробити пропозицію привабливою та такою, що б суттєво підвищувала бойові можливості військ. Відповідь народилась сама по собі – виходячи з досвіду роботи компанії по модернізації військової техніки. Фахівці компанії визначили, що найбільш раціональним виглядає варіант модернізації існуючого парку БТР (більшість з яких складають БТР-70) і продовження термінів їх експлуатації. Однак той же власний досвід, зокрема і по модернізації БТР-70 до рівня БТР-70Т (з заміною штатних двигунів на більш економічні та надійні дизельні, встановленням відкидних бокових апарелів (як у БТР-80) для спрощення спішування десанту під вогнем противника та ін.) підказував фахівцям компанії, що принципова схема БТР-70 з двигунами в кормовій частині має свої вади та обмеження по адаптації цих машин до сучасних умов ведення бойових дій. І тоді народилась ідея – використовуючи базу та основні вузли і агрегати (а також в дешевому варіанті - озброєння), що суттєво зменшує вартість кінцевої продукції та водночас зберігає взаємосумісність, принципово змінити компоновку машини. Це дає можливість суттєво покращити мобільні, ергономічні та ремонтні характеристики, а також забезпечити можливості використання нового БТР в сучасних умовах ведення бою.


І хоча в компанії «ТЕХІМПЕКС» «Варан» незаслужено сором’язливо називають модернізацією БТР-70, по суті ця машина є принципово новим бронетранспортером, що побудований за сучасною компоновочною схемою – такою, що застосована в більшості БТР, що стоять на озброєнні сучасних армій, наприклад на фінському Patria (польський Rossomak), або турецьких ARMA 8x8 від Otokar та PARS 8x8 від FNSS.

Розміщення двигуна в передній частині машини праворуч дозволяє оптимально використати внутрішній об’єм машини, розмістивши екіпаж та десант подібно до розміщення у БМП-1,2. У носовій частині БТР розташовується відділення управління де розміщується механік-водій. В середній частині знаходиться бойове відділення, яке передбачає як використання стандартної для БТР-70 башти, так і можливість встановлення сучасних дистанційно керованих модулів з більшим розміром погону (ОБМ, Парус, Штурм та ін.). В бойовому відділенні знаходиться пост навідника-оператора та, в залежності від призначення машини – командира машини. В іншому варіанті командир може розташовуватись позаду від механіка-водія.


Задня частина машини віддана під розміщення десанту, де зручно можуть розташуватись (в залежності від призначення машини) до 9 десантників. Перевагою такої компоновки є те, що десант отримує можливість швидко та зручно спішуватись під вогнем противника через відкидну апарель з гідроприводом в тильній частині корпусу.

За рахунок раціональної компоновки після модернізації БТР-70 до варіанту «Варан» об'єм десантного відділення збільшується на 35%, що суттєво підвищує ергономічні показники та дозволяє, в разі необхідності, розмістити додаткове корисне навантаження. У внутрішньому об’ємі БТР тепер можна зручно розташувати додатковий боєкомплект, засоби зв’язку та навігації, прилади спостереження та розвідки та решту необхідних в бою речей.


Конструктори «ТЕХІМПЕКС» передбачили збереження плавучості машини забезпечивши при цьому покращення водохідних характеристик – завдяки встановленню сучасних гідравлічних водяних рушіїв.


Окремо слід сказати про захисні властивості корпусу нового БТР. Броньовий корпус «Варана» забезпечує захист екіпажу, десанту і внутрішнього обладнання від стрілецької зброї, протипіхотних мін та впливу зброї масового ураження. Базовий варіант забезпечує захист від куль калібру 7,62 мм (в лобовій та кормовій проекції від куль 12,7 мм).


Основні зміни відбулись в силовому відсіку. Крім того, що його перенесено в передню частину машини, два карбюраторні двигуни потужністю 115 к.с. (разом 230 к.с.) замінені на один більш потужний дизельний двигун 320 к.с. від DEUTZ. Останній на «Варані» працює в тандемі з автоматичною коробкою передач від Allison. І тут БТР «Варан» слідує в фарватері сучасних тенденцій розвитку бронетехніки – в більшості провідних армій світу використовуються силові установки у поєднанні з автоматичною трансмісією для того, щоб якомога менше водій відволікався від основного свого завдання – забезпечити оптимальне переміщення броньованої машини на полі бою.
Новий дизельний двигун є значно потужнішим, економнішим та у поєднанні з автоматичною трансмісією від провідного західного виробника забезпечує кращі динамічні характеристики при зменшенні експлуатаційних затрат. При цьому на «Варані», у порівнянні з БТР-70, майже вдвічі збільшено запас ходу машини – а це додатковий маневр для командира та зменшення головного болю для військових логістів.


Тож, такий облік майбутнього БТР для українського війська побачили в ТОВ «Науково-виробнича компанія «ТЕХІМПЕКС» – сучасний, мультифункціональний, універсальний, високо захищений та, на додаток – оптимальний за співвідношенням «ціна-якість». Приємну для споживача ціну дозволяє сформувати саме програма модернізації та оптимальне використання агрегатів, вузлів, а також корпусних бронедеталей з БТР – 70, що на цей час у великій кількості знаходяться на озброєнні українського війська.


Залишається сподіватись на увагу до проекту представників МОУ та НГУ, а також управлінських ланок, що приймають рішення по оборонному замовленню. Та і ще також на те, що такий привабливий та яскравий проект, що вже втілений в металі, не може залишитись не поміченим.

Валерій РЯБИХ, Defense Express

Про особливості побудови БТР «Варан», секрети забезпечення високого ступеню захисту машини, нові рішення інженерів «ТЕХІМПЕКС», що передбачені в частині оснащення машини озброєнням, засобами спостереження та розвідки, активного захисту та навігації, зв’язку та управління, можливі варіанти спеціальних машин, що можуть бути запропоновані на базі «Варана», його перспективи на внутрішньому та закордонному ринках передплатники зможуть дізнатись прочитавши нове число журналу Defense Express «Експорт озброєнь та оборонний комплекс України» (№10/2015). 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues