170125 нейтралітет 0Останнім часом активізувались намагання нав’язати проголошення Україною «нейтрального статусу», у якості нібито гарного виходу з геополітичних лещат. На чий млин ллють воду ті, хто пропагує такий безпековий шлях Україні можна здогадатись з висновків, що на минулому тижні представили експерти в Києві.

 

18 січня 2017 р в інформаційно-аналітичному агентстві «Главком» відбулася прес-конференція на тему: «Чи є нейтралітет виходом для України: можливі наслідки та загрози», проведена Інститутом Світової Політики за участі представників громадського суспільства, експертного середовища, ЗМІ тощо.

 

Зазначалося, що винесення останнім часом цього питання певними олігархічними колами не має на меті нічого спільного з інтересами України, це скоріше лише намагання у світлі нових геополітичних реалій вирішити власні бізнесові питання.

 

170125 нейтралітет 1

Чиїми є намагання нав’язати Україні нейтралітет може ілюструвати це архівне фото з мітингу у Севастополі, що відбувся у 2009 році – Де зараз український нейтралітет разом з Кримом? / Фото AFP

 

Проте, об’єктивно питання про нібито важливість та бажаність відновлення нейтрального статусу України об’єктивно співпадає з намаганнями агресора розхитати ситуацію всередині нашої країни, посіяти розбрат та невпевненість серед громадян, а відтак – полегшити завдання повалення чинної влади в конституційний спосіб, тобто, зсередини і відновити контроль Кремля.

 

В різний спосіб питання «нейтралітету» активно нав’язують для внутрішньої дискусії і представники прокремлівських сил всередині України, що свідчить щонайменше про координацію дій з акціями інформаційної війни РФ.

 

З огляду на це, експерти ІСП Микола Белесков і Леонід Літра з посиланням на власні дослідження детально розглянули зазначене питання і аргументовано відкинули логіку агресора, довівши історичну неможливість повернення нашої країни до нейтрального статусу, який у 2014 р вже призвів нас до зовнішньої агресії, значних людських, територіальних і матеріальних втрат.

 

170125 нейтралітет 2

Експерти ІСП Микола Белесков і Леонід Літра 18 січня 2017 р. в інформаційно-аналітичному агентстві «Главком» представили дослідження ІСП «Чи є нейтралітет виходом для України: можливі наслідки та загрози» / Фото: ІСП

 

На думку експертів, гіпотетичне проголошення сьогодні Україною «нейтрального статусу» матиме наступні наслідки:

 

1. Відсутність гарантії дотримання гіпотетичного нейтрального статусу України з боку Росії.

 

Враховуючи численні порушення двосторонніх і багатосторонніх зобов’язань РФ щодо України, в нинішніх умовах гіпотетичне проголошення Україною нейтралітету має усі шанси повторити долю Будапештського меморандуму.

 

А головне, нейтральний статус України дозволить Росії уникнути відповідальності за агресію, повернути доступ до західних ресурсів, зменшить увагу Заходу до проблематики України, а отже, створить умови для відновлення агресивних дій.

 

170125 нейтралітет 3

Анексія Російською Федерацією, яка завжди на словах виступала за "нейтральний" статус України, Криму є яскравим свідченням того, до чого призводять розмови про "нейтралітет" нашої країни - є всі підстави не піддаватись чарам таких спокусників та тримати порох сухим...

 

 

2. Проголошення нейтрального статусу не має широкої підтримки населення.

 

Соціологічні опитування свідчать, що опцію проголошення нейтрального/позаблокового статусу України підтримує до 25% респондентів. Таким чином, проголошення нейтрального статусу українською владою може викликати не лише розкол всередині суспільства, але й внутрішньополітичну кризу. Це, у свою чергу, негативно вплине на національну безпеку України.

 

3. Позаблоковість не попередила російську агресію проти України.

 

«Позаблоковість» не має чіткого визначення; зазвичай цей термін застосовують щодо гібридного статусу, який накладає обмеження, властиві нейтралітету, однак не надає безпекових гарантій, характерних для нейтральних держав.

 

Протягом 2010-2014 років Україна проводила політику позаблоковості – в односторонньому порядку відмовившись від права вільно обирати військово-політичні союзи (що було вимогою Кремля), при цьому не маючи від провідних регіональних і глобальних гравців додаткових безпекових гарантій.

 

170125 нейтралітет 4

Нейтралітет повинен починатись з озброєного патріотизму... 24 квітня в Горлівці поховали депутата міської ради 42-річного Володимира Рибака, жорстоко вбитого групою російських найманців. Раніше він захищав в Горлівці Український Прапор. Його тіло з розрізаним животом та слідами тортур знайшли в річці / дізнайтесь більше

 

Крім того, Кремль зберіг легітимізовані важелі впливу на Україну, пролонгувавши присутність Чорноморського флоту в Криму (що було б неможливо у випадку нейтрального статусу України, який вимагав би виведення усіх іноземних військових частин з її території).

 

Разом ці фактори не лише не попередили агресію РФ, а й створили ще сприятливіші умови для неї. Таким чином, ідея про те, що проголошення нейтрального статусу і відмова від євроатлантичної інтеграції з боку України зможе задовольнити РФ і призведе до припинення агресії, є перекрученим трактуванням причинно-наслідкових зв’язків агресії РФ проти України.

 

4. Проголошення нейтрального статусу не призведе до припинення російської агресії і відновлення територіальної цілісності України.

 

170125 нейтралітет 5

Розмови про нейтралітет України завжди є пустопорожніми, коли під боком є агресивний сусід, який хоче нав'язати тобі свій "мир". Про те, яким лагідним та нейтральним є "руський мир" свідчить фото, на якому мешканець Краматорську говорить рядженому представнику російських ССО, що йому і без "руського миру" було непогано / Фото: Ілля Піталєв, Коммерсантъ

 

Росія прагне домогтися не лише гарантованої неучасті України у військово-політичних організаціях, а передусім отримати відповідний рівень контролю над процесами, що пов’язані з Україною. Тому Кремль цікавлять насамперед реальні механізми гарантування цього статусу, а саме: збереження де-факто чи де-юре контролю над окупованим Кримом і ОРДЛО, а через них – над рештою України.

 

Публікація по темі: ОПЕРАЦІЯ «ПРИМИРЕННЯ»

 

Тому сценарій «територіальна цілісність в обмін на нейтральний статус» є малоймовірним. А приклад австрійської Декларації про нейтралітет 1955 р, на який посилаються деякі опоненти, навряд чи можна застосувати до України.

 

Також слід враховувати, що у лютому 2014 р. Кремль вичерпав усі невоєнні інструменти впливу на офіційний Київ і перейшов до військової агресії як форми збереження контролю над Україною. Зараз триває подальша мілітаризація зовнішньої політики РФ, створення у 2014-2017 рр військової інфраструктури на кордонах разом із мілітаризацією анексованого Криму і окупованих частин Донецької і Луганської областей.

 

Як наслідок, Кремль і надалі буде покладатися виключно на загрозу чи застосування військової сили як основний інструмент впливу на Україну.

 

170125 нейтралітет 6

Що йде за настирливо нав'язуваним Україні "нейтралітетом" можна побачити на цьому фото зі Слов’янська - угар, прихід чужаків, кров, смерті, спустошення та розчарування...

 

Приклад Молдови підтверджує, що постійний нейтралітет не допомагає ані попередити, ані ліквідувати наслідки агресивних дій Росії. Молдова в односторонньому порядку не просто заявила про постійний нейтралітет, але й закріпила це положення у власній Конституції з метою мотивувати Росію вивести свої війська і озброєння з Придністров’я. Проте, Кремль продовжує фактично порушувати територіальну цілісність і суверенітет Молдови.

 

5. Нейтральний статус означає неможливість отримувати зовнішню допомогу на оборонні потреби.

 

Наприклад, Україна є одним з найбільших отримувачів іноземної допомоги на оборонні потреби з боку США. За перші два роки від початку російської агресії Україна отримала від США 760 млн. доларів на програми безпеки та оборони. Проголошення ж нейтрального статусу заблокує подальше отримання Україною будь-якої військової допомоги і озброєнь від партнерів.

 

6. Історичний досвід доводить неефективність нейтрального статусу як засобу уникнення зовнішньої агресії.

 

Проголошення нейтрального статусу такими країнами, як Бельгія, Данія, Фінляндія, Нідерланди, Норвегія, протягом другої світової війни не допомогло їм уникнути агресії. А Швеція і Швейцарія були змушені модифікувати свою зовнішню політику для відповідності інтересам III Рейху.

 

170125 нейтралітет 7

Після гібридних ССО, що заходять в "нейтральну" країну, йде пряма військова агресія - про це свідчить український досвід

 

Публікація по темі: НЕОБЪЯВЛЕННАЯ ВОЙНА ПУТИНА: РОССИЙСКИЕ АРТИЛЛЕРИЙСКИЕ УДАРЫ ПО ТЕРРИТОРИИ УКРАИНЫ ЛЕТОМ 2014 ГОДА

 

Навіть більше, із завершенням холодної війни серед нейтральних країн Європи популярною стала політика відходу від жорсткого дотримання цього статусу і посилення взаємодії з НАТО/ЄС для протидії новим викликам у сфері безпеки.

 

Нині, в умовах агресії РФ проти України, такі країни, як Швеція і Фінляндія, значно активізували взаємодію із Північноатлантичним альянсом і США, зокрема через підписання нових угод про співпрацю і розширення сфер взаємодії.

 

7. Нейтралітет як гарантія ненападу працює тільки в разі, якщо нейтральна держава знаходиться за межами інтересів агресора.

 

170125 нейтралітет 8

Що ж це має бути за "нейтралітет", який допоможе вижити Україні поміж "губ Путіна та Трампа" сучасних геополітичних реалій?

 

Це підтверджує досвід таких країн, як Фінляндія, Австрія, Швеція, Швейцарія. Натомість, Україна була і залишається пріоритетом №1 у зовнішній політиці РФ.

 

Доки РФ розглядатиме Україну в якості власної сфери впливу (у розумінні російських політиків – контролю), доти можливість запровадження моделі озброєного нейтралітету означатиме не нормалізацію відносин з Росією, як країною-агресором, а втрату Україною міжнародної суб’єктності.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

Публікація по темі: СЕРБІЯ ТА «МЕРТВА ХВАТКА» РФ: ТЕНЕТА ДРУЖНІХ ВІДНОСИН

 

Від Редакції Defense Express: Лише потужна, озброєна, навчена та забезпечена Армія в якій служать патріотично налаштовані, вільні та соціально активні громадяни може забезпечити нашій країні реальний нейтралітет - нехай навіть і в межах воєнно-політичного Альянсу...

 

170125 нейтралітет 9

Батальйонні тактичні навчання з бойовою стрільбою окремої десантно-штурмової бригади ВДВ / Фото: МОУ flickr

 

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues