170106 ukrpl 00Анексія Криму і збройний конфлікт на Донбасі призвели до активізації оборонно-промислових секторів багатьох країнах. Очевидно, що це стосується насамперед України, водночас, створюються нові перспективи і для польської оборонки.

 

До початку 2014 року одним з найважливіших партнерів української оборонки була Російська Федерація, куди йшла значна частина експорту українських оборонних підприємств. З огляду на російську агресію в Криму і на Донбасі, природно, було покладено край співпраці зі споживачами продукції в цьому напрямку. Це створило проблеми для багатьох українських компаній, але, водночас, змусило до заходів з пошуку не лише нових ринків збуту, а й нових партнерів і кооперантів – також з метою ефективної модернізації ОіВТ, що є на озброєнні частин ЗСУ, які діють в рамках АТО на Донбасі.

 

Питання перспектив співпраці між польським і українським оборонними секторами була одною з тем обговорень під час проведення Х Форуму Європа-Україна, що відбувся наприкінці січня-початку лютого 2017 р у м. Ясьонца поблизу Жешува.

 

170106 ukrpl 01

27-28 січня 2017 року у польському місті в Жешув пройшов X Форум Європа-Україна під гаслом «Можливості, яких не можна втратити» / Фото: http://naszwybir.pl

 

Варто згадати принаймні два голоси, що з’явилися в дискусії на цю тему. Перший – доповідь Павла Понциліуша (Pawеł Poncyliusz), радника фірми WB Electronics, найбільшого польського приватного оборонного підприємства, що здійснює доволі розвинену співпрацю з Україною. Павел Понциліуш слушно зауважив, що конфлікт на Донбасі призвів до посилення співпраці між Польщею і Україною в оборонному секторі та активізував пошук можливостей співпраці в інших сферах. Поряд з розробкою безпілотників, важливим елементом війни на сході України є артилерія – також завдяки можливості коригування вогню завдяки використанню дронів. За словами представника WB Electronics, його компанія має на рахунку вже перші успіхи, якщо йдеться про співпрацю з Україною у сфері ракетних технологій під час розробки програм виготовлення ракет.

 

Новина по темі: “УКРОБОРОНПРОМ” І ПОЛЬСЬКА WB ELECTRONICS ДОМОВИЛИСЬ ПРО НОВІ СПІЛЬНІ ПРОЕКТИ

 

Другим цікавим голосом стала доповідь віце-голови Польсько-Української Торгівельної палати Олега Дубіша (Oleg Dubisz), який звернув увагу на розвиток оборонного сектору в Україні, що також є наслідком триваючого збройного конфлікту. На його думку, ця ситуація створює нові шанси і перспективи розвитку для співпраці між польськими та українськими підприємствами недержавної форми власності. Передусім, шанси такої співпраці треба шукати в проектах з високим рівнем іноваційності – для цього необхідно здійснити комплексний аудит можливостей в обох країнах.

 

БПЛА виробництва WB Electronics успішно експлуатуються силовими сируктурами України в зоні АТО / Фото: Defense Express

 

Публікації по темі:

БЕЗПІЛОТИЗАЦІЯ ВІЙСЬКА ПО-ПОЛЬСЬКИ

БЕЗПІЛОТНІ БУДНІ УКРАЇНИ

 

Обговорення зазначених аргументів під час дискусії, що відбулася на Форумі Європа-Україна свідчить, що найбільші шанси для співпраці між двома країнами мають компанії, що працюють у сфері високих технологій. Власне тому на цьому етапі головними бенефіціарами такої співпраці є такі компанії, як згадана WB Eletronics, a також, наприклад, Промисловий Центр Оптики (Przemysłowe Centrum Optyki, PCO S.A). Відомо, що українська сторона цікавиться також можливістю модернізації бронетехніки (в т.ч. танків T-72), що охоплює в т.ч. систему управління вогнем або нічного спостереження. Зазначене виникає передусім з того факту, що саме високотехнологічне обладнання стоїть на першому місці потреб ЗСУ, які хоча й мають відносно багато озброєнь, однак головним чином ще радянського виробництва. Відповідно, все це вимагає модернізації, часто дуже ґрунтовної.

 

Камера KLW-1 «Астерія» є основою пропозиції польської компанії PCO S.A по модернізації танків Т-64 і Т-72 зі складу Збройних сил України / Фото: PCO S.A

 

Публікація по темі: ЯЦЕК ДУЛІНСЬКИЙ: «МИ ПРОПОНУЄМО ДЛЯ АРМІЇ УКРАЇНИ СВОЇ НАЙКРАЩІ РОЗРОБКИ»

 

Партнером для польських фірм може бути не лише найбільший державний оборонний концерн «УКРОБОРОНПРОМ», але й приватні оборонні підприємства. На даний час у співпраці зацікавлені щонайменше 50 приватних українських компаній – в т.ч. ПАТ «АвтоКрАЗ», НВП «Атлон Авіа», НВП «Аеротехніка-МЛТ», ХК «Укрспецтехніка», UARPA i інші (повний перелік міститься в Каталозі «УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА», видання Інформаційно-консалтингової компанії «Діфенс Експрес»). Багато з них вже мають досвід успішних операцій на зовнішніх ринках.

 

 

Публікація по темі: ПРИВАТНИЙ СЕКТОР ПОЛЬСЬКОЇ «ОБОРОНКИ»: ПОТЕНЦІАЛ І ПЕРСПЕКТИВИ

 

Співвпраця є шансом на розвиток оборонних секторів промисловості обох країн: передусім, українського, що виникає з актуальної військово-політичної обстановки в Україні і постійної загрози з боку Росії. Це стосується і польського сектора – такі проекти, як «Ольха» або «Гром-2» можуть (a може навіть і повинні) зацікавити Міністерство національної оборни Республіки Польща. Це також шанс для спільної експансії польських і українських фірм на ринках третіх країн – розмови про це тривають щонайменше кілька років.

 

Новина по темі: УКРАЇНА ТА ПОЛЬЩА СТВОРЯТЬ НОВУ ЗЕНІТНО-РАКЕТНУ ТЕХНІКУ

 

Даріуш Матерняк,

Головний редактор Польсько-Українського порталу,

Засновник та голова ГО «Центр досліджень Польща-Україна»

 

Читайте цю статтю також польською

 

Публікації по темі:

НОВІ РЕАЛІЇ СТВОРЮЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ (Частина І)

НОВІ РЕАЛІЇ СТВОРЮЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ (Частина ІІ)

 

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues