1016391677Останнім часом не вщухають все нові скандали, пов’язані з російським кібервтручанням у віртуальні простори низки держав. Це змушує вживати контрзаходи щодо забезпечення власної кібербезпеки, а також ставити питання перед світовою спільнотою про застосування відповідних санкцій щодо країни, яка генерує небезпеку.

 

Під прицілом — США і НАТО

 

Безперечно найбільший резонанс викликали події, що відбувалися навколо виборчої кампанії у США. Низка гучних заяв щодо втручання у комп’ютерні мережі одного з кандидатів, публікації різного роду компромату змусили відповідні служби провести спеціальне розслідування, частина висновків якого була опублікована у відкритому доступі.

 

Доповідь про втручання російських хакерів у хід президентських виборів в США була підготовлена трьома провідними розвідувальними агентствами країни. Незвичність події полягає в тому, що вперше в історії у доповіді спецслужб був зроблений наголос, що за втручанням в американську виборчу кампанію стоїть конкретна країна — РФ, і особисто її президент. І це при тому, що автори доповіді намагалися робити максимально обтічні заяви.

 

Читайте ще: ЧИ ВГАМУЮТЬ США КІБЕРНАХАБ З РОСІЇ?

 

Як зазначається в одному з висновків доповіді, російська кампанія по впливу на вибори в США логічно продовжила вже існуючу медійну стратегію Кремля, яка поєднує в собі приховану розвіддіяльність, зокрема, в кіберпросторі, з публічною активністю російських організацій та ЗМІ, що фінансуються державою, а також сторонніх посередників і промосковських користувачів соціальних мереж — так званих «платних тролів».

 

Після ознайомлення з документом новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що США повинні рішуче припинити спроби кібератак на країну. Крім того, він визнав, що Росія причетна до хакерських атак на Штати, хоча й наголосив, що до них мали відношення й інші країни. Впродовж 90 днів американські розвідувальні органи мають надати президенту США розгорнуту доповідь щодо хакерських атак та їх джерела.

 

Між тим, попри деякі тертя між новообраним президентом США та спецслужбами, під час свого першого візиту до ЦРУ наступного дня після інаугурації Трамп заявив, що має намір тісно співпрацювати з розвідниками та протистояти загрозам і викликам, незалежно, від кого вони виходитимуть. До речі, ще в перехідний період члени нової адміністрації озвучували низку пріоритетів безпеки і оборони, серед яких значиться й розробка всеосяжної кіберстратегії уряду США.

 

Зазначимо, що в минулому році США витратили понад $3 млрд на підтримку союзників і партнерів в Європі, які протистоять російської кіберагресії. Про це заявив тодішній держсекретар Джон Керрі. Це та сума, яку США витратили для допомоги своїм друзям на передніх рубежах, щоб допомогти їм вибудувати свою оборону і гарантувати безпеку, — зазначив Керрі.

 

Як повідомлялося в кінці грудня 2016 чинний тоді Президент США Барак Обама у зв'язку з хакерськими атаками увів санкцій проти Росії. Під санкції потрапили 5 відомств, включаючи ФСБ, ГРУ і Спеціальний технологічний центр. Крім того, в список потрапили 6 фізичних осіб: керівник ГРУ Генштабу, три його заступники та два програмісти.

 

Звісно, сьогодні ще досить складно спрогнозувати, якою саме буде стратегія нової адміністрації США щодо кібербезпеки, але з того, що вже відомо, можна зробити висновок про серйозність намірів США й надалі протистояти хакерам та карати їх покровителів.

 

Значне занепокоєння кіберзагрозами виникає і в НАТО. Генсек альянсу Йенс Столтенберг нещодавно заявив про зростання кількості кібератак на системи НАТО. Так, у минулому році їх число збільшилося на 60% в порівнянні з 2015 роком і досягло близько 500 випадків. При цьому Столтенберг зазначив, що більшість з кібератак проводилася не приватними особами, а за фінансової підтримки з боку деяких держав.

 

В зв’язку з цим кіберзахист стане однією з ключових тем на наступному саміті НАТО. Робота в цій сфері буде, безумовно, посилена, і належним чином профінансована, — запевнив глава альянсу. Крім того, він заявив, що має повідомлення від окремих держав — членів НАТО щодо спроб хакерів втрутитися у їх виборчі процеси.

 

«Привид російських хакерів» бродить по Європі

 

Публікація доповіді спецслужб США та її висновки щодо втручання РФ у виборчий процес викликали стурбованість і в Європі. Варто відзначити, що у 2017 році мають відбутися вибори у двох ключових країнах ЄС — Німеччині та Франції. Спецслужби цих країн та й загалом громадськість стривожені можливим нападом російських хакерів. В ЄС вважають, що кібератаки можуть якимось чином вплинути на вибори і низка попередніх подій дає підстави так вважати.

 

Занепокоєння з приводу потенційного втручання РФ у європейську політику з кожним днем зростає. Так, за даними The Financial Times, лише за 2016 рік було зафіксовано 110 спроб зламати сервери Єврокомісії. Це на 20% більше, ніж у 2015-му. Видання вбачає в цьому слід російських хакерів і стверджує, що у найближчі місяці Кремль буде намагатися втрутитися і в хід німецьких та французьких. Адже хакерські атаки, витоки компрометуючої інформації та викликання недовіри і страху за допомогою сфабрикованих скандалів виявилися надзвичайно потужними інструментами російського впливу на інші країни. А нещодавно спецслужби ФРН прийшли до висновку, що за масштабною кібератакою хакерів на сервери ОБСЄ в 2016 році могли стояти росіяни.

 

Зазначимо, що найбільш серйозно загрозу російських кібератак сприймають саме у Німеччині. Ще навесні 2016 року Федеральна служба захисту Конституції ФРН повідомляла уряд, що хакерське угруповання Sofacy, яке працює «під дахом» ФСБ і ГРУ РФ, готувало атаку на німецький енергетичний комплекс. За даними розвідки, хакери з Sofacy вже були замішані в організації великої атаки на сайт німецького уряду у 2015 році.

 

В інтерв'ю німецькому виданню Süddeutsche Zeitung глава Федеральної розвідувальної служби (БНД) Німеччини Бруно Каль сказав, що сьогодні існує високий рівень кіберзагрози з боку Росії під час виборчої кампанії на майбутніх парламентських виборах. За його словами, спецслужба знає про плани кібератак, метою яких є створення політично нестабільності і невизначеності в ЄС, і в першу чергу в Німеччині.

 

Нинішній канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка планує переобиратися на пост глави уряду, також заявила, що не виключає спроб Росії вплинути на результати виборів у ФРН. Згадувана вище доповідь спецслужб США лише підлила масла в вогонь. Так, голова фракції СДПН у бундестазі Томас Опперман поставив вимогу перед МВС ФРН посилити кіберзахист Федерального відомства з безпеки у сфері інформаційних технологій (BSI). Крім того, він звернувся до керівництва найбільших соцмереж з проханням блокувати ботів, які автоматично поширюють фальшиву політичну інформацію.

 

Попереджає про можливі кібератаки росіян і французьке Агентство національної безпеки систем інформації (ANSSI). Там вважають, що такі атаки матимуть, здебільшого, політичні цілі і будуть намагатися впливати на громадську думку в період виборчого процесу. А міністр оборони Франції Жан-Ів Ле Дріан впевнений, що французька президентська кампанія, по прикладу американської, притягне увагу хакерів для крадіжки конфіденційних даних. Але Франція готова протистояти цим загрозам. Відповідь на кібервторгнення, яку країна зобов'язана дати, буде залежати від наслідків атак, і зможе включати в себе як кіберзасоби, так і звичайні озброєння — зазначив міністр.

 

То ж, різкий сплеск кібератак на об’єкти і установи в ЄС та країн-учасниць, які стають дедалі небезпечнішими, спонукає Брюссель до вжиття заходів безпеки. У звітах європейських спецслужб російські хакери вже стоять поряд з ісламськими терористами і правими радикалами.

 

У Брюсселі, де містяться конфіденційні дані про 28 держав — членів ЄС, а також управління Єврозоною, почали активізувати заходи безпеки. Зокрема, за даними Financial Times, Єврокомісія вже розширює співпрацю з кібербезпеки з НАТО. На думку єврокомісара з питань безпеки Джуліана Кінга, найбільш небезпечними є ті кібератаки, які направлені на підрив довіри до європейської демократі. Хоча єврочиновники прямо й не говорять, що вважають головним джерелом загроз Росію, але мова йде саме про неї, — резюмує видання.

 

Публікація по темі: ГРУДНЕВІ КІБЕРАТАКИ НА ДЕРЖОРГАНИ: ПРИЧИНИ ТА ВИСНОВКИ

 

В зв’язку з такою ситуацією, в ЄС все частіше лунають заклики щодо створення спеціальних структур, які могли б протидіяти російській кіберзагрозі.

 

Як відомо, найважливішими досягненнями західної цивілізації вважаються демократія, свобода особи та слова. Саме завдяки їх дотриманню країнам Заходу вдалося досягти високого рівня розвитку суспільства, держінститутів та економіки. Велике значення при цьому мають можливості самореалізації особистості, захисту приватної власності і конкуренції.

 

Сьогодні Росія намагається перетворити ці ключові переваги Заходу в його вразливі точки і використати їх для ослаблення і поразки інших світових держав у глобальному протистоянні. Але, здається, світ уже зрозумів це і намагається зробити все можливе, щоб не допустити здійснення таємних планів Кремля.

 

Сергій Радкевич

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues