170424 00Як відомо, майбутнє кожної країни визначають її громадяни. Отже, свідомість громадянського суспільства України, що дозволила досягти перемоги під час Революції Гідності 2013-14 рр, продовжує позитивно впливати на розвиток подій і відігравати провідну роль у формуванні нового порядку денного в Україні.

 

Це тривалий процес, але саме він має ключове значення при реформуванні державних установ, поширенні європейських цивілізаційних цінностей.

 

Наприкінці березня – початку квітня 2017 року в Києві пройшов перший етап цьогорічної Школи Євроатлантичної Солідарності (ШЄС), організований ГО «Європейський рух України» за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні та Представництва НАТО в Україні.

 

Мета цього проекту – розширення всеукраїнської мережі лідерів громадської думки задля підтримки євроатлантичного курсу України. Для участі в заході на конкурсних засадах було відібрано 30 представників нової хвилі політиків, громадських діячів, ЗМІ та бізнесу з усієї України, в т.ч. з Донбасу та Криму. Різних за фахом, віком і поглядами. Але єдиних в одному – переконанні у необхідності об’єднання спільних зусиль громадянського суспільства в справі створення якісно нових умов розвитку країни та подолання завдяки цьому зовнішніх та внутрішніх загроз.

 

Новина по темі: В УКРАЇНІ ОГОЛОШУЮТЬ НАБІР ДО ШКОЛИ ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ СОЛІДАРНОСТІ

 

Саме про спільне бачення таких загроз та небезпеку, яку вони становлять для нашої країни, йшлося під час 1 етапу Школи Євроатлантичної Інтеграції, який проходив під загальним керівництвом Голови правління ГО «Європейський Рух України» Вадима Трюхана.

 

Роботу ШЄС відкрив виступ Керівника Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауманн. Поряд з визнанням того факту, що не лише Євроатлантичний Альянс потрібен Україні, але й Україна потрібна НАТО з її неабияким досвідом участі в гібридній війні, Габріеле Бауманн також відзначила як повільність українських реформ, так і те, що офіційний Київ лише на 30% використовує можливості, які надає двостороння взаємодія.

 

170424 01

Керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауманн: «офіційний Київ лише на 30% використовує можливості, які надає двостороння взаємодія».

 

Для участі в панельній дискусії «Відносини НАТО-Україна в контексті кризи, спричиненої агресією Росії. Поточний стан справ, перспективи» були запрошені відомі експерти: керівник Головного департаменту зовнішньої політики та європейської інтеграції АП України Ігор Жовква, заступник голови Представництва НАТО в Україні Марк Опгенорт, керівник політичної підгрупи з реалізації Мінських угод надзвичайний та повноважний Посол України Олександр Моцик, радник-посланник Посольства Литовської Республіки в Україні Йонас Даніляускас.

 

Експерти зазначили, що незважаючи на певні недоліки, підсумки відносин Україна-НАТО дають підстави говорити про успішність цього напрямку. Так, якщо у 2014 р були відсутні будь-які документи, що передбачали б співробітництво з НАТО, вже на початку 2015 р ситуація докорінно змінилася, про що свідчить хоча б порядок денний самміту НАТО у Варшаві влітку 2016 р.

 

Втім, на жаль, при усій важливості, поки що йдеться лише про м’яку (Soft Power) силу, про Hard Power поки і мови немає. Тут навіть блокується військово-технічне співробітництво. Та й рівень відносин України з НАТО далеко не той, що потрібен країні, що зазнала агресії.

 

 

170424 02

В панельній дискусії «Відносини НАТО-Україна в контексті кризи, спричиненої агресією Росії» взяли участь відомі експерти: керівник Головного департаменту зовнішньої політики та європейської інтеграції АП України Ігор Жовква, керівник політичної підгрупи з реалізації Мінських угод надзвичайний та повноважний Посол України Олександр Моцик, заступник голови Представництва НАТО в Україні Марк Опгенорт, радник-посланник Посольства Литовської Республіки в Україні Йонас Даніляускас.

 

Тому ми розуміємо, що маємо передусім самі подбати про власний захист і незалежність. Україні потрібна військово-технічна допомога Заходу і продовження тиску західних партнерів на Путіна, передусім, економічного у вигляді санкцій. Кремль також потерпає від падіння світових цін на нафту, що змусило його у 2017 р скоротити військовий бюджет на 7%.

 

Маємо більш активно співпрацювати з новою адміністрацією США, адже там попри усе добре розуміють, що таке Росія і хто такий насправді Путін. Україна має повне право вимагати від гарантів за Будапештським меморандумом його повного виконання. Лише тоді буде шанс того, що агресор понесе відповідальність за свої злочини, а збитки будуть відшкодовані.

 

Відповідно, громадянське суспільство повинно докладати зусиль щодо дільш широкого інформування громадян України про НАТО, адже сподівання, що це робитимуть слабкі державні інституції виявляються невиправданими.

 

170424 03

Про своє бачення питання «Україна-НАТО: роль Верховної Ради України в поглибленні відносин з НАТО» розповіла учасникам Школи євроатлантичної інтеграції Ганна Гопко, Голова Комітету ВР України у закордонних справах.

 

Особливість сучасної гібридної війни полягає не в захопленні територій, передусім йдеться про заволодіння мізками потерційних виборців на заході та в країнах «близького зарубіжжя». Кремль добре це розуміє і тому масовано використовує сили і засоби інформаційної війни, не нехтуючи дезінформацією і відвертою брехнею, аби розколоти суспільство, країни, народи та міжнародні організації та нав’язати їм власну волю.

 

На жаль, і Україна, і Захід в цілому програють інформаційну війну, вони змушені лише реагувати на дії кремлівського агресора. Для порівняння-гангстер завжди випереджує законослухняних громадян, йому нема потреби відволікатися на норми законів. Але гангстер знову ж таки завжди буде покараний, бо така вже логіка подій. І кремлівський гангстер і рекетир Путін не може бути жодним виключенням.

 

Також цікавими були вечірні дебати: «Сучасна Україна. Як перемогти у війні за незалежність?». Своїми поглядами з цього приводу під час дискусії поділився Євген Магда, політолог, автор книги «Гібридна війна. Вижити і перемогти».

 

170424 04

Політолог, автор книги «Гібридна війна. Вижити і перемогти» Євген Магда провів дебати: «Сучасна Україна. Як перемогти у війні за незалежність?»

 

Наступного дня з цікавою лекцією: «Репутація: потенціал, управління публічністю, ризики та виклики» виступив Юрій Кочевенко, партнер Reputation Lab, військовий і політичний експерт. Для більш ефективного сприйняття матеріалу одразу ж після лекції учасники ШЄС провели ділову гру у складі груп «Робота з репутаційними кейсами». На конкретних прикладах деяких відомих політиків та установ розглядались варіанти та шляхи можливого підвищення репутації.

 

Багато чого цікавого, що є корисним для розуміння поточних подій, в т.ч. з точки зору гібридної війни, стало більш зрозуміло. Зокрема, що стосується репутаційних війн, спрямованих на відторгрення субєкта репутації від ресурсів реалізації його намірів. Це війна в минулому задля досягнення цілей в майбутньому. Кремль активно використовує в різних площинах такі прийоми, як «війна компроматів», як реальних, так і фейкових. Оприлюднюються факти, що вважаються данним соціумом неприпустимими для того або іншого політика, політичної сили, установи або навіть цілої країни. Це багаторівнева і багатовекторна війна, що також передбачає створення інформаційних «мін-закладок», малопомітних в поточному часі, але таких, що матимуть значення у майбутньому («генерація компромату»). Таким чином, йдеться про штучне створення «Альтернативного майбутнього» шляхом формування у свідомості образу майбутнього, де для суб’єкта репутаційної війни місця не буде.

 

170424 05

Військовий і політичний експерт, партнер Reputation Lab Юрій Кочевенко прищепив слухачам Школи Євроатлантичної Солідарності навички управління репутацією в ході ділової гри у складі груп «Робота з репутаційними кейсами».

 

Приклад цього – інформаційні вкиди кремлівської пропаганди про Україну, як країну, що «не відбулася», проект «Новоросія» тощо. За великим рахунком, Кремль і в Криму, і на Донбасі (та й в цілому на території колишніх республік СРСР) апелює до свідомості тих, хто хоче назад, до Радянського Союзу. Це війна людей минулого проти людей майбутнього!

 

Дуже цікавою була презентація Олени Назаренко, заступника декана юридичного факультету Київського економічного університету ім. Вадима Гетьмана та координатора Літньої школи Європейської інтеграції: «Кращі практики прийняття рішень в НАТО». Презентація супроводжувалася ділової грою, що відображала умовну зустріч на рівні представників країн-членів НАТО та практичний розгляд низки актуальних питань, в т.ч. прийняття відповідних рішень стосовно фінансування військових навчань, прийняття економічних та інших санкцій щодо РФ, як агресора тощо.

 

170424 06

Цікавою та пізнавальною була ділова гра «Кращі практики прийняття рішень в НАТО» від, заступника декана юридичного факультету Київського економічного університету ім. Вадима Гетьмана та координатора Літньої школи Європейської інтеграції Олени Назаренко.

 

Своїми думками щодо анексії Криму, як це стало можливо, якою є сучасна ситуація на анексованому українському півострові зі слухачами поділився колишній кримський політв’язень та лідер кримського євромайдану», а нині Генеральний Директор ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» Андрій Щекун. Експерт зазначив, що Україна, як держава, програла боротьбу за Крим ще задовго до агресії і навіть спровокувала її своєю багаторічною бездіяльністю. З іншого боку, особливо останніми роками, на фоні бездіяльності офіційного Києва щодо формування проукраїнських сил Криму, Росія активно втручалася у справи АРК, фінансувала різні проросійські рухи на півострові та готувала підвалини для анексії.

 

Тим не менше, маємо готуватися до деокупації півострова вже зараз, для цього є все необхідне, а громадянське суспільство має спонукати державу діяти більш цілеспрямовано. Це наша територія і ми повинні повернути її, рано чи пізно. Завершився другий день роботи переглядом актуального документального фільму Ігоря Чайки «Острів Крим. Дежавю».

 

Третій, завершальний день роботи 1 етапу почався цікавою презентацією Валентина Красноперова, координатора проекту «Сильні громади», ГО «Центр UA». Розглядаючи наслідки Переяславської Ради, що закріпила воз’єднання України з Росією, а фактично поглинання першої другою, експерт відзначив певну закономірність. Невдовзі після цієї події більш розвинена та освічена Україна, де діяло Магдебурзьке право, грамотність населення сягала недосяжних для Московії масштабів 90%, поступово деградувала до рівня інших російських регіонів (до 30%). Таку ж картину можна було спостерігати і під час насильницького приєднання СРСР Західної України, Західної Білорусі та країн Прибалтики у 1939-40 рр. – деградація та примусова економічна залежність від «старшого брата». До речі, після розпаду СРСР ця залежність зберіглася і багато в чому продовжує зберігатися. На щастя, останнім часом, внаслідок війни, Україна з великими втратами все ж таки позбавляється цієї спадщини. В цьому сенсі ми все ще є недоформованою до кінця країною, хоча й рухаємося в потрібному напрямку.

 

Донбас протягом його радянської історії формувався, як багатонаціональний регіон, де росіяни становили 30%, решта – греки, серби, українці та інші народи. Висока концентрація важкої промисловості зумовила особливості багаторічного економічного розвитку регіону та його міцну привязку до підприємств на території Росії. При цьому регіон цілеспрямовано знеособдювавася водночас зі створенням штучного міфу про таку собі «особливість Донбасу», який, нібито, «ніхто не ставив на коліна»...

 

170424 07

До участі в цьогорічній Школі Євроатлантичної Солідарності було відібрано 30 представників нової хвилі політиків, громадських діячів, ЗМІ та бізнесу з усієї України, в т.ч. з Донбасу та Криму.

 

Відповідна налаштованість місцевих еліт чітко позначилася під час Помаранчевої революції, коли в Северодонецьку пройшов шабаш – інакше це не можна назвати – майбутніх сепаратистів, що вже тоді загрожували Києву відокремленням регіону. А у 2014 р зрадницька політика місцевих еліт полегшила агресору проведення спецоперації зі створення саме на Донбасі цілком штучного конфлікту, який російські ж диверсанти Гіркіна-Стрелкова швидко перетворили на справжню війну, яку Кремль досі вперто видає за «громадянську».

 

Якими можуть бути рішення? Передусім, економічні реформи, підняття рівня життя на підконтрольних територіях. Продовження руху на енергонезалежність України. Досі критичною залишається залежність від поставок ядерного палива для АЕС, проте, найближчим часом через домовленості з американським виробником «Вестінгхауз» очікується певний прогрес і вплив Кремля на Україну буде зменшено. На думку фахівця, питання летальної зброї доцільно замінити на розвиток військово-технічної співпраці – нам варто отримати нові технології для самостійного або ж спільного виготовлення такої сучасної зброї.

 

Одним з головних чинників, якому слід приділити особливу увагу, на переконання Валентина Красноперова, є система освіти. Її свого часу СРСР скопіювали з німецької, яка була орієнтованою на виховання робочої сили для великих заводів. Треба змінювати цю систему на більш сучасну, наприклад, таку, як у Фінляндії, де дітей навчають замислюватися самостійно над питаннями, що можуть стати у нагоді в житті, дають практичні навички виживання в сучасному світі, виховують з них майбутніх відповідальних громадян своєї країни. Це також позитивно впливає на психологію людини, яка не сприйматиме жодних проявів тоталітаризму, нацизму або комунізму.

 

Що стосується Донбасу, тут на думку експертів доцільно буде не відновлювати зруйновані застарілі підприємства або затоплені шахти, а створювати умови для розвитку нового малого і середнього бізнесу. По-перше, це вимагатиме менше коштів, позитивно впливатиме на соціум та сприятиме нормалізації обстановки в процесі реінтеграції. А по-друге, необхідно змінити на краще навіть соціальний склад населення ОРДЛО. Немає жодного сенсу реанімувати старе, що віджило і не відповідає сучасним вимогам – замісць застарілих та зруйнованих заводів-гігантів маємо створити сучасні нові підприємства, орієнтовані на потреби України. Це треба зрозуміти на усіх рівнях. В протилежному випадку Україна сама собі ускладнить ситуацію, відновивши умови, що вже одного разу сприяли виникненню війни. Адже монополістські еліти на Донбасі, що сприяли окупації ОРДЛО у 2014 р, нікуди не подінуться, вони зараз лише очікують на можливість відновлення за рахунок інвестицій своїх статків та можливостей, а відтак-корупції і руйнації на Донбасі усього українського.

 

Щоб не допустити цього знову, державі та громадянському суспільству необхідно зосередитися на гуманітарній реінтеграції ОРДЛО вже зараз. Це також сприятиме майбутній деокупації та звільненню цих територій.

 

На завершення першого етапу Школи Євроатлантичної Солідарності керівник проектів ГО «Центр Громадської Активності «Результат» Олена Регеша провела з учасниками тренінг: «Методологія планування та проведення політичних проектів». Адже нові проекти – це нові учасники, нові носії нових ідей нової країни, нашого майбутнього. Спільного Європейського майбутнього!

 

170424 08

Керівник проектів ГО «Центр Громадської Активності «Результат» Олена Регеша провела з учасниками тренінг: «Методологія планування та проведення політичних проектів»

 

Наступні етапи Школи Євроатлантичної Солідароності заплановано провести цього року в Одесі та Львові.

 

По завершенню навчальної програми в м. Києві запланована всеукраїнська Конференція, під час якої передбачається приєднання (за бажанням) випускників проекту до Української Євроатлантичної Платформи, створеної у грудні 2016 року за результатами реалізації першого проекту Школи Євроатлантичної Солідарності.

 

Кращі випускники проекту матимуть можливість відвідати штаб-квартиру НАТО та окремі держави-члени НАТО у складі організованих груп, які періодично формуються Центром інформації та документації НАТО та окремими закордонними фондами.

 

Є всі сподівання, що поступово в нашій країні буде сформоване нове покоління політиків, вільних від метастаз радянщини та корупції та відданих ідеї побудови нової сильної, заможної, європейської України. України, в якій би благополуччя людей було б мірилом успішності держави, а вільні люди та заможні і самодостатні громади були б гарантами її незалежності, сталого розвитку та міжнародного престижу.

 

Більш того є повна впевненість в цьому, коли дивишся на обличчя та в очі цьогорічної Школи Євроатлантичної Солідарності.

 

Далі буде…

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

170424 09

 PS: Поки готувався матеріал, в Школі Євроатлантичної Солідарності сталась радісна подія: менеджер Школи Ілона Овчар, яка до останнього брала активну участь в організації заходів першого етапу ШЕС, народила красуню донечку. Життя триває і несе позитивні зміни, якщо щиро прагнути до них!

Від слухачів Школи Євроатлантичної Солідарності та редакції Defense Express щирі вітання Родині, здоров'я, щастя, злагоди, достатку, любові та довгих плідних років життя в квітучій та заможній, шанованій в усьому світі країні - Україні!

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues