10072017 3Нещодавно відбулося спільне засідання Воєнно-наукової ради Збройних Сил України та Президії Національної академії наук України. Доповідь НГШ була виголошена у відкритій частині цього заходу, на якій були присутні журналісти. Проте подальше тлумачення у мас-медіа як самої наради, так і цієї доповіді було достатньо поверховим, навіть за наявності відеозаписів цього виступу у Інтернеті. Тому директор інформаційно-консалингової компанії Defense Express Сергій Згурець в своїй статті пропонує звернути увагу на деякі деталі цієї доповіді начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України генерала армії Віктора Муженко.


Спочатку декілька цитат.


• «Збройні Сили України повинні бути готові захистити інтереси держави у воєнному конфлікті будь-якого масштабу із широким застосуванням противником як традиційних, так і гібридних методів протиборства. Це вимагає від нас знайти такі способи і засоби, які дозволяють ефективно протистояти противнику та нівелювати його сильні сторони».


• «Збройні Сили України протистоять армії агресора, що має технічну перевагу, володіє сучасними засобами протидії і має на озброєнні високоточну зброю, увесь арсенал сучасних засобів ураження. Вартість і висока технологічність цих засобів, а також переважаючий людський мобілізаційний ресурс та економічний потенціал, не дозволяє нам досягти паритету з противником. Тому ми продовжуємо пошук та апробацію шляхів нівелювання переваги противника».


• «Нам необхідні неординарні та яскраві ідеї, які дають можливість не наздоганяти, а випереджувати противника, застосовуючи, у тому числі, асиметричні засоби збройної боротьби».


• «Покликом часу є відтворення вітчизняних науково-технічних розробок у максимально короткі терміни, враховуючи те, що одне із стратегічних завдань, задля чого воно створюється, полягає у стримуванні агресора».


Всі ці цитати – з виступу начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України генерала армії Віктора Муженко на спільному засіданні Воєнно-наукової ради Збройних Сил України та Президії Національної академії наук України.


10072017 1

Доповідь НГШ можна поділити на три змістовні блоки.


1. Аналіз загроз національній безпеці України, що спричинені стратегією та діями Російської Федерації.
2. Основі риси сучасних конфліктів з урахуванням бойових дій на сході України.
3. Розвиток базових воєнних технологій як важлива складова формування ЗС України ХХІ століття.

Подам окремі деталі до п.1.


НГШ особливо наголосив саме на категорії «збройна агресія Російської Федерації проти України в класичному розумінні цього поняття». Щодо присутності військового контингенту російських регулярних військ на території України, то, за оцінками української сторони, на теперішній час це угруповання нараховує більше 30 тисяч військовослужбовців, включаючи компоненту, яка розгорнута в Криму. Триває прискорена мілітаризація Криму. Суттєво посилено бойовий потенціал Чорноморського флоту. Нарощування російської військової присутності в Криму передбачає розміщення зброї масового ураження – проводяться роботи з відновлення можливостей щодо зберігання ядерних боєприпасів (об’єкт “Феодосія-13”) та створюються умови для базування стратегічної авіації (аер. Гвардійське).


Відбувається мілітаризація Російською Федерацією тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей шляхом розгортання та підтримки повноцінних військових угруповань. На теперішній час на окупованих територіях Донецької та Луганської областей створені і розгорнуті 1-й та 2-й армійські корпуси російсько-терористичних військ чисельністю понад 30 тис. осіб, управління якою здійснюється новоствореною 8-ю загальною армією Південного військового округу ЗС РФ. Проводяться заходи щодо доукомплектування цих формувань особовим складом, а також продовжується постачання з території Росії озброєння, військової техніки та пально-мастильних матеріалів, обсяги яких складають близько 5 тис. тон пального, 500 тон боєприпасів щомісячно.

 

10072017 2

 


Також був наданий аналіз нарощування бойового потенціалу Росії на кордонах з нашою державою, а також країн так званої “буферної зони” (Польща та балтійські країни) з урахуванням проведення спільного російсько-білоруського широкомасштабного стратегічного навчання “Захід-2017”. За словами НГШ, чисельність російських військ для участі у навчанні збільшено з 3 тисяч до 5 тисяч осіб. Крім того, кількість вагонів, замовлених для перевезення військ складає більше 4 тис. одиниці, що у три рази перевищує потребу. Така кількість транспорту дозволить здійснити перевезення набагато більшої кількості військ (сил), ніж задекларовано для проведення навчань. Для прикладу: обсяги перевезень у 2015 р. складали 125 вагонів, а у 2016 р. – усього 50 вагонів. Не виключається, що після навчань частина військ буде залишена на території Республіки Білорусь. Це прямі ознаки цілеспрямованого створення військових баз Російської Федерації та території Республіки Білорусь. При цьому існує висока імовірність, що в ході навчання будуть розгорнуті пункти прихованого зберігання озброєння, військової техніки та матеріально-технічних засобів. Це дозволить противнику суттєво скоротити терміни створення ударних угруповань на Західному та Південно-західному стратегічних напрямах.


Начальник Генштабу наголосив, що на постійній основі біля наших східних кордонів «сформовано три мотострілецькі дивізії. Це – 3-тя (Валуйки), 144-та (Смоленськ) та 150-та (Новочеркаськ) мотострілецькі дивізії. Дуже символічним є вибір російським керівництвом саме цих з’єднань для розгортання. Адже 3-я та 144-а мотострілецька дивізія є “нащадками” 31-го танкового корпусу та однойменної дивізії відповідно, які брали участь у визволенні України та Білорусі від німецько-фашистських загарбників. А військовослужбовцями колишньої 150-ої стрілецької дивізії у травні 1945 року було встановлено Прапор над Рейхстагом.


Організаційно-штатна структура, озброєння та військова техніка, яка надходить на їх комплектування, свідчить про те, що ці російські дивізії по своїй суті є ударними і призначені для ведення швидких наступальних дій. Навіть у штатах цих дивізій є позначення “ударні”, що відрізняє їх від решти дивізій, підкреслює їх особливе призначення по відношенню до решти з’єднань та значно підвищує мотивацію особового складу до проходження служби в підрозділах саме цих дивізій. Даючи сформованим дивізіям гучні найменування, Російська Федерація намагається чинити морально-психологічний тиск як на Україну, так і на європейську спільноту. Цим вона демонструє свої далекосяжні наміри.

10072017 4
Крім того, проведення очевидних історичних паралелей Росією у своїх діях не обмежується виключно назвами. Мабуть, невипадково дату початку стратегічного навчання “Захід-2017” призначено на 17 вересня 2017 року, що є дуже символічно. Саме в цей день в 1939 році війська Червоної Армії були введені на територію Польської Республіки з подальшим її розділом між СРСР та Німеччиною», - наголосив начальник Генштабу ЗС України.


Щодо деталізації інших розділів виступу начальника Генштабу – а саме, про окремі аспекти щодо основних рис сучасних конфліктів з урахуванням бойових дій на сході України та про розвиток базових воєнних технологій в інтересах формування ЗС України ХХІ століття – інформація буде представлена у подальших публікаціях, хоч і без тих деталей та схем, які отримають українські передплатники нашого найближчого номеру журналу Defense Express.


Також відзначу і таке. Спільне засіданні Воєнно-наукової ради Збройних Сил України та Президії Національної академії наук України відбулося вперше за всю історію існування війська. На захід були запрошені командуючі видів та родів Збройних сил, військових наукових установ, керівництво Національної академії наук України. науково-дослідних установ НАУ, представники державної та приватної оборонної промисловості. Відбувся захід за ініціативи Начальника Генштабу. Від себе можу додати, що цей захід сприймався як спроба акцентувати увагу інших державних структур до проблем нашої армії. Це, знову ж таки, недостане фінансування, нераціональні підходи до використання коштів, що виділяються на потреби сектору оборони, низькі темпи переозброєння, слабкий зв'язок між наукою та обороною, дратівливий формат стосунків між державною оборонною промисловістю та оборонним відомством . І все це в умовах, коли що жодна з загроз з боку РФ не стала меншою. Війна ж не зникла....


Сергій ЗГУРЕЦЬ,
директор Інформаційно-консалингової компанії Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues