170712 UKR POL MTC 0Кінець червня 2017 року приніс звістку для тих, хто відстежує процес розвитку військово-технічного співробітництва між Україною та Польщею, а, разом з тим і сигнал для тих, хто слідкує за процесом підвищення бойових можливостей українського війська. І новина ця може сприйматись різними спостерігачами по різному.

 

Ключовим фактором, в першу чергу, тут є те, чи зацікавлений спостерігач в підвищенні бойового потенціалу українського війська, чи ні – тому, що реальне, а не декларативне співробітництво між Україною та Польщею в сфері створення нових зразків озброєнь та військової техніки (ОВТ) та модернізації наявних здатне сприяти швидкому підвищенню бойових можливостей українських військових та відкрити для виробників обох країн нові перспективи на ринках третіх країн.

 

Добра новина – чому не раніше?

 

Новина, що днями з’явилась на офіційному сайті ДК «Укроборонпром» під заголовком «НОВА ОПТИКА ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ ПОСТАЧАТИМЕТЬСЯ ПОЛЬСЬКИМИ КОЛЕГАМИ» свідчить про те, що два роки спільної роботи представників ряду підприємств, що входять до складу ДК «Укроборонпром», польської компанії PCO S.A., представників Міністерства оборони України та міністерства національної оборони Республіки Польща вилились у підписання знакових угод між польськими та українськими виробниками ОВТ.

 

Як повідомляв раніше Defense Express, 26 червня 2017 року в Польщі було підписано 2 угоди між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», що входить до складу ДК «Укроборонопром», та польською компанією PCO S.A., що входить до Польської групи озброєнь компанії PGZ S.A. (Polska Grupa Zbrojeniowa).

 

Новина по темі: УКРАЇНА ТА ПОЛЬЩА СПІВПРАЦЮВАТИМУТЬ В ПИТАННІ МОДЕРНІЗАЦІЇ БОЙОВИХ БРОНЬОВАНИХ МАШИН

 

Зокрема, було підписано угоду про закупівлю PCO S.A. оптичних компонентів на ДП «Житомирський бронетанковий завод» та угоду на постачання компанією PCO S.A. на ДП «Житомирський бронетанковий завод» оптико-електронних приладів у складі модернізаційних комплектів для бойових броньованих машин (ББМ).

 

170629 PCO UKRINMASH 1

26 червня 2017 року в Польщі було підписано 2 угоди між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», що входить до складу ДК «Укроборонопром», та польською компанією PCO S.A., що входить до Польської групи озброєнь компанії PGZ S.A. (Polska Grupa Zbrojeniowa) / Фото: PCO S.A.

 

Польські зброярі допоможуть обладнати сучасною оптикою більш ніж 30 од. української бронетехніки. В переліку засобів, що згідно з контрактом постачатимуться для потреб Міністерства оборони України, є оптичні приціли, денно-нічні прилади спостереження та перископи.

 

Від імені PCO S.A. угоду підписали технічний директор Станіслав Натканскі та комерційний директор Павел Ґлица. З української сторони угоду підписав генеральний директор ДГЗІФ «Укрінмаш» Сергій Слюсаренко.

 

В ДК «Укроборонпром» справедливо відмітили: «попередня робота … дозволила успішно провести весь комплекс випробувань польських приладів з встановленням їх на бронетехніку, провести кодифікацію й отримати відповідні сертифікати на модернізовані прилади нічного бачення, що можуть встановлюватись на БМП-1, БМП-1КШ, БРМ-1К та ін.». Слід додати, що в ході цієї «попередньої роботи» українські військові, крім іншого, відмітили, що поряд зі збільшенням бойових можливостей модернізованої за польським варіантом БМП (це автоматично підвищує бойові спроможності підрозділів, що нею оснащуються, зокрема: по діях в особливих умовах – вночі та в умовах поганої видимості), це можна зробити дуже швидко. В короткий термін до війська могли поступити сотні модернізованих бойових машин – зокрема через спроможність польської компанії PCO S.A. забезпечити високий темп постачання модернізаційних комплектів – вони вже виготовлені і знаходяться на складах. Тож – якщо б не доволі квола «попередня робота» протягом двох років (в умовах протистояння російській агресії та при нагальній потребі переозброєння українського війська!) – то більшість підрозділів українських Збройних сил (мова йде в першу чергу про ті, що мають на озброєнні БМП-1) вже, щонайменше, судячи з усього, від півроку до року назад могли отримати нові можливості, що, неодмінно, змінило б ситуацію на користь України та захисників нашої країни.

 

Довідка Defense Express:

 

Пропонований компанією PCO S.A. проект модернізації БМП-1 передбачає так звану «пасивізацію» приладів наведення і спостереження. Це модернізація штатних нічних приладів спостереження і прицілювання командира, навідника та механіка з тим, щоб не потрібно було використовувати ІЧ-підсвічування місцевості - оскільки в цьому випадку бронемашина сама себе демаскує, спрощуючи супротивникові виявлення, а значить - і знищення цілі. Можливості вдосконалених приладів з установкою сучасних ЕОП значно зростають. Так, дальність бачення в нічних умовах в модернізованому «пасивованому» перископі спостереження командира ТКН-3Z в порівнянні зі штатним ТКН-3, що вимагає підсвічування ІЧ-прожектором, зростає до 750 метрів у порівнянні з 250 м. У оператора гармати БМП-1 з модернізованим наглядово-прицільним пристроєм 1ПН22MZ в порівнянні з штатним «активним» 1ПН22 дальності бачення в нічних умовах зросла з 400 м до 1900 м. Їх монтаж здійснюється без втручання в конструкцію машини і його можна проводити на ремонтних заводах.

 

Публікація по темі: ЯЦЕК ДУЛІНСЬКИЙ: «МИ ПРОПОНУЄМО ДЛЯ АРМІЇ УКРАЇНИ СВОЇ НАЙКРАЩІ РОЗРОБКИ»

 

До зазначеного слід додати, що польська сторона раніше (в ході «дворічної роботи») була готова здійснити модернізацію БМП-1 в терміни які були цікавими для українських військових – в такому випадку поставка модернізованих машин могла б розпочатись вже на початку 2017 року.

 

Крім того, цікавим (здається, в першу чергу для державних органів України, що мають відповідати за обороноздатність Держави і за своєчасне виявлення ознак саботажу цього процесу) є факт, що польська сторона готова була до трансферу технологій на вигідних для України умовах (а про це в інформаційному повідомленні стосовно підписаних з PCO S.A. угод чомусь не йдеться). Зокрема поляки, крім здійснення поставки набору компонентів, що необхідні для модернізації пропонували:

 

створити на базі одного з українських профільних державних підприємств Центр модернізації бронетехніки;

- поставити обладнання для проведення тестування та налаштування приладів після їх модернізації (як варіант – навіть передати на безкоштовній основі);

- передати технологію модернізації та відповідну технічну документацію;

- провести підготовку фахівців, що мають бути задіяні в процесі модернізації.

 

Крім того, компанія PCO S.A. вже в односторонньому порядку вклала кошти в підготовку комплектів технічної документації та документації для підготовки українських фахівців. У якості вишеньки на торті, знаючи про те, що на всі потреби підвищення обороноздатності в Україні одночасно коштів не вистачає, поляки навіть були готові надати кредити, щоб швидко модернізувати українське військо і до цього були підключені вищі посадові особи міністерства національної оборони та економіки Республіки Польща.

 

Довідка Defense Express:

 

Компанія PCO S.A. розпочала діяльність в Україні в 2013 р., коли вела переговори з українським підприємством «Авіакон» про перспективи ремонту і модернізації вертольотів різних типів. Тоді був підписаний контракт на постачання на користь ПС України окулярів нічного бачення PNL-3 і льотних шоломів. З 2014 р., після початку бойових дій на сході України, в компанії основний упор в пропозиціях Україні був зроблений на модернізацію української бронетехніки. Низькі можливості української бронетехніки вести бойові дії вночі потрібно було терміново виправляти, щоб уникнути надмірних втрат. З польського боку були запропоновані проекти по модернізації танків Т-72, Т-64, БМП-1 і інших зразків. З початку 2015 року в компанії працювали над реалізацією проекту створення Центру модернізації бронетехніки для потреб ЗСУ з використанням комплектуючих виробництва компанії. Крім іншого в компанії вбачали в проекті також великі можливості для виходу на ринок модернізації бронетехніки для третіх країн, зокрема тих,що вже раніше купили в України бронетехніку.

 В питанні розвитку співробітництва компанія PCO S.A. користується всебічною підтримкою урядових структур РП – в першу чергу МНО РП, яке є кінцевим бенефіціаром підприємства.

 

170629 PCO UKRINMASH 8

Представники польської компанії PCO S.A. говорять про зацікавленість в розвитку спільних проектів з рядом українських виробників та розробників, що може бути взаємовигідним та принести нові можливості / Фото: PCO S.A.

 

На скільки відомо автору, про все це говорилось ще під час виставки «Зброя та Безпека 2016», де компанія PCO S.A. представляла свої пропозиції, в тому числі і реальні модернізаційні комплекти, які були залишені потенційним партнерам для обладнання першого екземпляра та проведення випробовувань. Також можна стверджувати, що розмови з представниками Міністерства оборони України, що відповідають за експлуатацію озброєння, свідчать про зацікавленість в швидкому вирішенні завдання якісного переозброєння в першу чергу сухопутних військ.

 

При реалізації всього, що було запропоновано однією лише компанією PCO S.A. можна було б вже говорити не про 30 місце, що посіла Українська армія в щорічному рейтингу ресурсу Globalfirepower, а значно вище…

 

Новина по темі: У ЩОРІЧНОМУ РЕЙТИНГУ БОЙОВОЇ ПОТУЖНОСТІ УКРАЇНА - ТРИДЦЯТА З-ПОМІЖ 132-Х КРАЇН СВІТУ

 

Тож запитання, чому такі привабливі пропозиції не були сприйняті в Україні може переходити в площину запитання, а чи добра ця новина була для тих, кому такі пропозиції висувались?

 

Тернистий шлях від декларацій до дій

 

Добра новина про реальність підвищення бойових можливостей українського війська для одних автоматично може бути поганою для тих, хто в цьому не дуже зацікавлений і, відповідно, спонукатиме до створення перешкод. Крім іншого, не сприяє процесу і сувора українська дійсність – відсутність конкурентних умов та чітких правил гри, які б передбачали в основі єдине – швидке та якісне переозброєння українського війська в інтересах забезпечення оборони та цілісності країни.

 

Практика ж, нажаль, показує, що багато угод, що підписується останнім часом є більше деклараціями про наміри, які витісняються «більш важливими та перспективними». Зокрема, такі є і в історії українсько-польського військово-технічного співробітництва. Чи не найбільш показовим є випадок з намаганням організувати співробітництво між ДК «Укроборонпром» та польською компанією Lubawa.

 

Підписаний у вересні 2015 року меморандум про співпрацю між ДК «Укроборонпром» та LUBAWA S.A. щодо поставок в Україну бронежилетів, обладнання для солдатів, в т.ч. шоломів та взуття (коли вони саме були у великій потребі), який також передбачав і амбіційні плани створення спільних циклів виробництва в Івано-Франківську вже в 2016 році так і залишився нереалізованим папірцем, хоча і з цікавими та такими важливими і вкрай необхідними для підвищення обороноздатності України планами.

 

06

Меморандум про співпрацю між ДК «Укроборонпром» та LUBAWA S.A., що був підписаний у вересні 2015 року так і залишився нереалізованим папірцем, хоча активна робота велась протягом 2014 -2016 років… / Фото: Defense Express

 

Тож угоди, що було підписано в Польщі 26 червня 2017 року між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», що входить до складу ДК «Укроборонопром», та польською компанією PCO S.A., що входить до Польської групи озброєнь компанії PGZ S.A. (Polska Grupa Zbrojeniowa) також мають ризик стати такими собі нереалізованими деклараціями намірів. Причин того, що так може статись є більше ніж достатньо. І другою з основних, поряд з реальними намаганнями агентів Кремля, що ще й до цих пір можуть активно діяти в Україні на всіх рівнях, завадити розвитку плідного українсько-польського військово-технічного співробітництва, є небажання окремих українських гравців ринку вийти з комфортної зони відсутності реальної конкуренції та грати, в першу чергу, на реалізацію завдання швидкого та якісного переозброєння українського війська. 

 

Однак, чергового зриву реального українсько-польського проекту допустити неможна, бо це може підірвати увесь потенціал українсько-польського співробітництва, яке вже тривалий час знаходиться в стані такого що «має райдужні та заманливі перспективи» та не переходить до стану «історія успіху, що зміцнив обидві країни».

 

Про реалії реалізації досягнутих 26 червня 2017 року в Польщі угод можна буде судити вже невдовзі – в разі реальної серйозності намірів (в першу чергу української сторони), ми вже на параді на честь Дня Незалежності України могли б побачити штатний підрозділ ЗСУ на модернізованих разом з поляками БМП. Це, крім іншого, реальний шанс в чергове засвідчити підтримку поляками українців в протистоянні російські агресії і важливості цього для України. Модернізовані українсько-польські БМП повинні одразу після параду відправитись на випробовування в реальних умовах з метою встановлення рівня кількісно-якісних показників, що відображають бойові можливості модернізованої техніки, а вже невдовзі – отримати висновки військових-практиків та, відповідно, замовлення модернізації чергової партії, або … запитань до польської сторони, яка впевнено наголошує на високому потенціалі модернізації БМП-1 з використанням модернізаційного комплекту виробництва компанії PCO S.A. та високій конкурентоздатності цієї пропозиції.

 

Ще одним контрольним пунктом може стати Міжнародна спеціалізована виставка Зброя та Безпека – 2017, яка має принести повідомлення про нові українсько-польські проекти – бажано, що вже реалізовані. А таких проектів, що здатні взаємно підсилити обидві країни налічується сотні. Зокрема, такими можуть бути проекти:

 

- модернізації українських танків Т-72 та Т-64 шляхом встановлення комплекту приладів спостереження та управління виробництва тієї ж компанії PCO S.A.;

- створення оптичних, оптико-електроннних та радіоелектронних систем різноманітного призначення, в тому числі і в рамках реалізації проектів створення перспективних систем озброєнь;

- створення сучасної самохідної артилерійської системи калібру 152/155 міліметрів;

- створення самохідної мобільної мінометної системи;

- створення нового переносного протитанкового ракетного комплексу;

- створення високоточного боєприпасу;

- створення ракетних систем різноманітного призначення;

- створення зенітно-ракетного комплексу ближнього радіусу дії;

- модернізації систем протиповітряної оборони;

- створення та модернізації радіолокаційних систем ситем РЕБ та РЕР;

- створення морського патрульного літака Ан-148-300МП;

- створення нового вертольота з використанням можливостей польських підприємств та АТ «Мотор Січ» на основі української пропозиції  (МСБ – 6 «Атаман») та технічних рішень, що використовувались у польському вертольоті W-3 Sokol;

- створення учбово-тренувального реактивного літака;

- створення та удосконалення існуючих безпілотних авіаційних систем (в тому числі ударних) - на основі досвіду співробітництва приватних компанії – українського ПАТ «ЧеЗаРа» та польської WB Electronics;

- адаптації пострадянських зразків ОВТ до стандартів НАТО та багато іншого.

 

Це – не вичерпний перелік лише основних напрямів співробітництва, навіть при реалізації якого можна говорити про суттєве збільшення обороноздатності як України, так і Польщі, та про значне підсилення можливостей на зовнішньому ринку озброєнь. Зокрема, маємо великий потенціал спільних проектів з модернізації пострадянської техніки в інтересах третіх країн, як, наприклад тих же БМП, БТР та танків, що можуть отримати репутацію таких, що підтвердили свою ефективність в реальних бойових умовах конфліктів сучасності. Ще більш реальним є співробітництво конкретних українських та польських розробників і виробників на перспективних напрямках. Зокрема, лише тільки польська компанія PCO S.A. зацікавлена в розвитку співробітництва з рядом українських розробників та виробників,  як,  наприклад, ДП «Ізюмський приладобудівний завод» (закупівля оптичного скла та оптичних матеріалів, спільна розробка приладів для потреб українського ринку та для пропозиції третім країнам, співробітництво в питанні розробки програмного забезпечення для систем управління та ін.), ДП «Фотоприлад» (спільна розробка приладів для потреб українського ринка та для пропозиції третім країнам, налагодження збирального виробництва польських приладів для подальшого продажу на ринки третіх країн і т.д.). Цікавим для польської компанії є також співробітництво і з розробниками та виробниками бронетанковї техніки, підприємствами авіабудування та авіаремонту. Тож виглядає все цікаво, якби не деталі…

 

160505 45678 0

БпАК Fly Eye, що був виготовлений на чернігівському підприємстві «ЧЕЗАРА» за ліцензією польської компанії WB Electronics SA. пройшов практичну фазу випробувань. що здійснювалась фахівцями ДНВЦ ЗСУ / Фото: Defense Express

 

Деталі – понад усе

 

У церемонії підписання угод між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», що входить до складу ДК «Укроборонопром», та польською компанією PCO S.A., що входить до Польської групи озброєнь компанії PGZ S.A. (Polska Grupa Zbrojeniowa) взяв участь віце-міністр – державний секретар міністерства національної оборони Республіки Польща (МНО РП) Бартош Ковнацкий. І те, що там не був присутнім представник Міністерства оборони України відповідного рівня є свідченням великої різниці в організації, функціонуванні та управлінні оборонною промисловістю в Польщі та Україні, що наразі, як показує досвід, не сприяє, а ні розвитку ВТС, ані справі посилення моці Українського війська.

 

Справа в тім, що в Польщі створена унікальна модель управління оборонними підприємствами та використання їх потенціалу на користь підвищення обороноздатності країни, за якої левова частка оборонних підприємств знаходиться в безпосередньому підпорядкуванні міністерства національної оборони Республіки Польща – сконсолідовані в компанії PGZ S.A., більша частка акцій якої знаходиться у володінні польського оборонного відомства. І саме МНО РП диктує вимоги, як для вітчизняних так і для закордонних постачальників ОВТ для польського війська в основі яких лежить саме інтереси підвищення обороноздатності.

 

170629 PCO UKRINMASH 4У церемонії підписання угод між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» та компанією PCO S.A. взяв участь віце-міністр – державний секретар міністерства національної оборони Республіки Польща (МНО РП) Бартош Ковнацкий / Фото: PCO S.A.

 

Цим процесом в польському оборонному відомстві керує саме пан Бартош Ковнацкий і саме він особисто координує українсько-польське ВТС. Тому слова цієї посадової особи слід брати до уваги. Зокрема, виступаючи на церемонії підписання угод між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» та компанією PCO S.A., Бартош Ковнацький зазначив, що «це перший крок у цій сфері, який відкриває перспективне співробітництво між Польщею та Україною у створенні та модернізації сучасної бронетехніки». Тут висловлюються великі сподівання представника польського оборонного відомства і на те, що в Україні оцінять ті зусилля, які докладають в міністерстві національної оборони Республіки Польща в питанні підвищенні обороноздатності України та, насамкінець, почнуть рух на зустріч. Польський посадовець також наголосив, що «обладнання використовуватимуть під час проведення військових операцій і це найліпший доказ його якості». Ці слова можуть бути свідченням щирості польської сторони, зокрема і МНО РП та підпорядкованих йому оборонних підприємств в підтримці України в її протистоянні агресії РФ. Наразі в міністерстві національної оборони РП спостерігається чітка позиція щодо повного сприяння Україні в питанні військово-технічної допомоги. Автор особисто чув від польських посадовців різних рангів про те, що «в питанні передачі Україні систем озброєнь польського виробництва не може бути ніяких обмежень і Україні необхідно запропонувати найліпше, що робиться в Польщі та використовується в польському війську»... До речі – одна з пропозицій польської компанії PCO S.A по модернізації БМП-1 була ліпшою за ту, що має на озброєнні Військо Польське.

 

170629 PCO UKRINMASH 3

Віце-міністр – державний секретар національної оборони Республіки Польща Бартош Ковнацький 26 червня 2017 року на церемонії підписання угод між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», та компанією PCO S.A.,: "Угода є черговим кроком у співпраці оборонно-промислових комплексів Польщі та України" / Фото: PCO S.A.

 

Наразі в Польщі відмічають, що реальне співробітництво буксує і не виходить на вигідний для обох країн рівень через відсутність в Україні чіткого законодавчого регулювання процесу практичного співробітництва між українськими та закордонними виробниками ОВТ (це стосується не тільки Польщі, але і інших партнерів), відсутність регулювання відносин в сфері закордонного кредитування оборонних замовлень, розбалансованість інтересів споживачів продукції оборонного призначення в Україні (зокрема в особі МОУ) та виробників такої продукції (як державних, що в більшості сконцентровані в ДК «Укроборонром», так і приватних, що з метою відстоювання своїх інтересів вимушені об’єднувати зусилля для здійснення впливу на Державу, яка має стати реальним регулятором відносин в цій сфері). Разом з тим в Польщі сподіваються, що ці труднощі є тимчасовими і в Україні насамкінець знайдуть можливість створити умови (прозорі та зрозумілі для всіх) які б сприяли рівним можливостям всіх гравців ринку озброєнь в нашій країні брати участь в процесі підвищення обороноздатності України та, відповідно, отримувати власний зиск.

 

Аналіз показує, що за існуючої різниці підходів Польщі та України до організації та управління оборонною промисловістю та питань підвищення спроможностей війська виходом, який б сприяв розвитку реального співробітництва, може бути обмін між країнами спеціальними представництвами, які б об’єднували представників як оборонних підприємств, так і оборонних відомств. Ці представництва могли б вести практичну роботу з вивчення можливостей розвитку співробітництва та супроводження спільних проектів на стадії оцінки та реалізації на місцях – серед потенційних партнерів. Подібна ідея, наприклад для Польщі не виглядає фантастичною – там вже тривалий час оборонне відомство реально керує оборонно-промисловим кластером. Тож Представництво Польської групи озброєнь PGZ S.A. під егідою Міністерства національної оборони Республіки Польща в Україні (з огляду на особливості підпорядкування) може бути створено без проблем, за умови зацікавленості української сторони. Своєю чергою Спільне представництво МОУ та ДК «Укроборонпром» могло б бути розгорнуто в Польщі. Таке Представництво могло б включати групу представників структурного підрозділу МОУ, що відповідає за розвиток ВТС, аналітиків що знаються на можливостях українських та польських виробників та особливостях функціонування ринків ОВТ, фахівців з Державного Концерну, що знаються на експортно-імпортних операціях та потребах ринків, а також можливостях та потребах українських виробників). Діяльність подібних представництв могла б суттєво взаємно підсилити обороноспроможність України та Польщі та позиції країн на міжнародному ринку озброєнь.

 

Ідея може виглядати фантастичною, але – ми зараз живемо саме в епоху реалізації ідей, які раніше виглядали фантастичними.

 

Епілог

 

Хочеться вірити все ж в те, що сформульована вище ідея, рівно як і згадана в матеріалі новина про черговий етап розвитку українсько-польського ВТС в перспективі принесуть подальші приводи для оптимізму та хорошого настрою тим, хто очікує швидкого та якісного переозброєння українського війська та посилення Української Держави (в тому числі і за рахунок розвитку плідних відносин з Партнерами) та жахливі сни для, кому Україна поперек горла…

 

Хотілося б, щоб реально запрацювали положення Протоколу про військово-технічне співробітництво, що 9 липня 2016 року було підписано в рамках Варшавського саміту НАТО та Генеральної угоди про співробітництво в оборонній сфері, яку в грудні минулого року підписали міністри оборони України та Польщі Степан Полторак і Антоній Мацеревич у присутності президентів обох країн Петра Порошенка та Анджея Дуди. Остання, зокрема, передбачає суттєве розширення співробітництва по 24 напрямках діяльності. 

 

Також є сподівання, що ті запитання, що були сформульовані в цьому матеріалі, не остануться не поміченими, а можливі відповіді на них сприятимуть підвищенню обороноздатності України та її економічного потенціалу, прибравши перешкоди на шляху розвитку взаємовигідного співробітництва з закордонними партнерами.

 

Валерій РЯБИХ,

Defense Express

Публікації по темі:

 

УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКЕ ВІЙСЬКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО: ВІД ДЕКЛАРАЦІЙ ДО ДІЙ

ОГЛЯД ВІЙСЬКОВО-ТЕХНІЧНИХ ПРОЕКТІВ УКРАЇНИ З ЗАКОРДОННИМИ ПАРТНЕРАМИ

НОВІ РЕАЛІЇ СТВОРЮЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ (Частина І)

НОВІ РЕАЛІЇ СТВОРЮЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ (Частина ІІ)

УКРАЇНА ТА ПОЛЬЩА: ШАНСИ НА СПІВПРАЦЮ У СФЕРІ ОЗБРОЄНЬ

 

170712 UKR POL MTC 8

В грудні 2016 року міністри оборони України та Польщі Степан Полторак і Антоній Мацеревич у присутності президентів обох країн Петра Порошенка і Анджея Дуди підписали Генеральну угоду про співробітництво в оборонній сфері, якапередбачає суттєве розширення співробітництва по 24 напрямках діяльності

 

Заглавне фото: Міністри оборони України та Польщі Степан Полторак і Антоній Мацеревич потискають руки після підписання Протоколу про військово-технічне співробітництво між країнами, що сталось 9 липня 2016 року в рамках саміту НАТО в Варшаві

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues