171009 PGНапередодні виставки Зброя та Безпека-2017 кореспондент Defense Express поспілкувався з членом правління, комерційним директором польської компанії PCO S.A. Павлом ГЛІЦЕЮ про загальний клімат між двома країнами та як він віддзеркалюється на практиці співробітництва, інтереси PCO S.A. в Україні та плани компанії на майбутнє.

 

Польська компанія PCO S.A. має чи не найбільший, серед польських оборонних компаній, досвід співпраці з українськими партнерами. Як відзначають в компанії, точкою відліку для розширення присутності PCO S.A. в Україні стала анексія Росією Криму і частини Донецької і Луганської областей.

 

171009 PCO 4

 

Коли виникла потреба в модернізації озброєння та військової техніки для української армії, поляки першими прийшли з тим, щоб запропонувати власні напрацювання для підвищення бойових можливостей українського війська. Нині компанія має діючі контракти в Україні та готова до розширення співпраці з українськими партнерами.

 

-   Виставка оборонної промисловості MSPO 2017, що нещодавно пройшла в Польщі, де було представлено ряд спільних українсько-польських проектів, показала високий потенціал спільних українсько-польських продуктів. З огляду на це, як Ви оцінюєте загальний рівень військово-технічного співробітництва Польщі і України на даному етапі?

 

-  Співробітництво між нашими країнами здійснюється у позитивній атмосфері чому сприяє в першу чергу рівень розвитку відносин між військово-політичним керівництвом Польщі та України. Ми бачимо чисельні приклади цього на рівні оборонних відомств Польщі та України, зустрічей Міністрів оборони, декларації про стратегічне партнерство наших країн. Тут треба зазначити, що Польща поки що є єдиною країною, яка підписала з Україною угоду щодо військової співпраці. Певний час вже існує також українсько-польсько-литовська бригада, яка є яскравим прикладом військової співпраці у нашому регіоні. Українські делегації беруть участь в показах військової техніки у Польщі і мають можливість ознайомитись з технічними рішеннями, що пропонуються польською промисловістю. Спостерігається також рішуче прагнення до співпраці польських та українських компаній, які вже не перший рік здійснюють обмін інформацією щодо своїх можливостей і продукції, створюючи в такий спосіб підґрунтя для нових рішень для війська в обох країнах.

 

Однією з останніх показових подій, що стосуються співпраці, було підписання під час роботи виставки оборонної промисловості MSPO 2017, що з 5 по 8 вересня ц.р. пройшла в польському місті Кельце, угоди між національними оборонними концернами: польською групою озброєнь компанією PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) та ДК «Укроборонпром». І дуже показовими були слова міністра національної оборони Республіки Польща Антонія Мацеревича, який на церемонії наголосив: «Завдяки активізації співпраці підприємств польської та української оборонної промисловості ми не лише підсилимо оборону та безпеку власних країн, але й отримаємо нові потужні можливості на зовнішніх ринках».

 

 

-   На Вашу думку, які фактори зараз можуть сприяти розвитку співробітництва польських і українських оборонних компаній і оборонних відомств двох країн?

 

-  На жаль, треба визнати, що існує один визначальний фактор тут, і це – неспокійна безпекова ситуація в регіоні. Україна веде оборонну війну на Сході країни, решта країн інтенсивно підвищують видатки на оборону, чисельність своїх військ та модернізують технічне оснащення. Це без сумніву є шансом для оборонного сектору і ми бачимо стійке бажання співпраці між PGZ (складовою частиною якої є компанія PCO S.A.) та ДК «Укроборонпром».

 

Компанія PCO S.A. з впевненістю вбачає широкі можливості участі в модернізаційних програмах бронетехніки як в Україні, так і у Польщі, спільно з українськими партнерами. Вже існують перші конкретні пропозиції, які наразі аналізуються, але вже можна зазначити, з огляду на великий досвід і компетентність обох сторін, вони здаються незмінно цікавими і водночас реальними.

 

Варто додати, що промисловість обох країн відрізняють висока компетенція, досвідчені кадри і знання ринків, в т.ч. за межами регіону, що за умов поєднання наших сил створює нові зовнішні можливості. Для Польщі - в багатьох регіонах за межами Європи, а для України – на ринках ЄС і НАТО.

 

Ще варто до переваг співробітництва українських компаній з польськими партнерами додати можливість користуватися джерелами кредитного фінансування, які пропонуються польським урядом, хоча тут, вочевидь, необхідно в кожному випадку вдаватися до ретельного підрахунку і аналізу.

 

Наразі можна констатувати, що підтримка розвитку двостороннього співробітництва на рівні урядів двох країн впливає на зростання довіри між сторонами і спрощує діалог з потенційними партнерами.

 

Слід відзначити і дуже високий рівень взаємодії оборонних відомств та особисто міністрів оборони Польщі та України. А вони є для нас найважливішими партнерами. Це вони визначають потреби, вони представляють військо і обґрунтовують програми закупівель для армій. Тому добра атмосфера і співпраця оборонних структур наших країн сприяє взаємному обміну даними щодо технологічних і виробничих можливостей промисловості наших країн. Це може й надалі сприяти створенню нових більш ефективних об’єднань в рамках польсько-української кооперацій.

 

-   Якщо говорити про військово-технічне співробітництво України та Польщі, то яке місце тут займає компанія PCO S.A., які проекти реалізуються зараз і як іде взаємодія з партнерами та споживачами в Україні?

 

-   PCO S.A. є компанією, компетенція якої лежить у сфері оптоелектронного оснащення солдата (електронно-оптичні та тепловізійні прилади) та у виробництві різноманітного прицільного-спостережного обладнання для автомашин, БМП і танків. При цьому ми використовуємо електроно-оптичні, тепловізійні та лазерні технології. Така сфера виробництва, а також позиція найсильнішого і майже єдиного постачальника зазначених систем для потреб ЗС Польщі, призводить до того, що ми є оптимальним і найважливішим партнером для української сторони, якщо йдеться про обладнання зазначеної номенклатури. PCO S.A. вже задіяна в модернізації бронетехніки в Україні, у червні ц.р. було підписано угоди з модернізації оптоелектроніки для українських бронемашин, наше електронно-оптичне і тепловізійне обладнання успішно пройшло полігонні випробування і вже прийняте на озброєння Збройних сил України.

 

170629 PCO UKRINMASH 4

26 червня 2017 року в Польщі було підписано 2 угоди між ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», що входить до складу ДК «Укроборонопром», та польською компанією PCO S.A., що входить до Польської групи озброєнь компанії PGZ S.A. (Polska Grupa Zbrojeniowa) / Фото: PCO S.A.

 

Якщо говорити про польську оборонну промисловість і, зокрема, PGZ, то впевнено можу сказати, що ми є одними з лідерів у реалізації конкретних проектів військово-технічного співробітництва наших країн. Що нам допомагає – так це факт, що ми пропонуємо рішення, які реально підвищують бойові якості машин і окремих бійців.

 

Вже протягом кількох років PCO має можливість контактувати та співпрацювати з українськими підприємствами, тому можна стверджувати, що це насправді добра співпраця і що підприємства, які входять до складу ДК «Укроборонпром» є солідними партнерами. Зараз ми реалізуємо контракти з модернізації бойових машин і можна констатувати, що наша співпраця відбувається зразково.

 

Слід також додати, що компанія PCO S.A. активно співпрацює як з Міністерством оборони України, так і з Національною Гвардією України.

 

Українське оборонне відомство було живо зацікавлене нашими рішеннями і дуже справно вирішувало всі питання з їх сертифікацією для використання українськими військовими та постановкою на озброєння Збройних сил України. Як я вже говорив, представники Міністерства багато разів мали можливість спостерігати наші прилади в польових умовах, що з впевненістю дозволяло їм бачити характеристики приладів в реальних погодних умовах.

 

Якщо ж говорити про Національну Гвардію то PCO S.A. також багато разів мала можливість презентувати свої прилади і дискутувати щодо їхньої придатності до використання у відповідних підрозділах. Демонстрації продукції PCO S.A. відбувалися як в Україні, так і в Польщі. Під час цих показів Національна Гвардія була ознайомлена з особливостями використання наших приладів в реальних бойових умовах.

 

Ми особливо цінуємо можливість поспілкуватись зі споживачами нашої продукції в Україні Для нас є дуже цінним узнати думку українських військових про наші прилади та отримати більше інформації про їх реальні потреби, які, ми впевнені, можемо задовольнити завдяки багатому досвіду та технологічному потенціалу компанії.

 

-   Які основні напрямки співробітництва з українськими партнерами РСО S.A. бачить на найближчу перспективу?

 

-  Ми хотіли б взяти участь у двох основних групах проектів: модернізації і поставках приладів для бронетехніки, а також у поставках індивідуального оснащення солдата.

 

Що стосується оптоелектроніки для бойових машин і танків, ми живо зацікавлені у поглибленні співпраці і створенні спільно з українськими партнерами центру модернізації оптоелектроніки, де певна частина робот має виконуватись на місці – в Україні. Для цього необхідно створити модель, засновану на трансфері технології, а на майбутнє ми також передбачаємо можливість розгортання локального виробництво компонентів на території України.

 

Слід зазначити, що наразі технологічна модернізація збройних сил є дуже важливою темою, яка обговорюється також і в Польщі. PCO S.A. готова до участі в таких проектах, зокрема і в Україні, і має багатий досвід щодо запровадження нових технологій, як для бойових машин і танків, так і у створенні системи для т.з. «солдата майбутнього». PCO S.A. бере участь в цих роботах, як лідер такої програми у Польщі. Можемо з певністю запропонувати передову електроніку, що співпрацює з інформаційними системами, а також підтримку в частині оснащення солдата, наприклад, новими зразками камуфляжу, системами індивідуального захисту і розвантаження, а також новим озброєнням і боєприпасами.

 

Нас цікавить також співпраця на ліцензійних засадах. Як я вже казав, ми також були б зацікавлені можливим включенням до нашого власного ланцюжка поставок українських компаній, зокрема, в частині постачання оптичних елементів.

 

-   Хто може бути цікавим для компанії PCO S.A. в Україні в якості потенційних партнерів і в яких напрямках?

 

-  Передусім, це заводи, що займаються модернізацією бронетехніки. Україна має багато підприємств цього типу, які мають багатий досвід роботи на українському та закордонних ринках, які в свою чергу бажають додатково збільшити власні можливості шляхом модернізації оптоелектронного обладнання.

 

171009 PCO 5

 

Другою групою є підприємства різних галузей, які інтегрують електронні системи в транспортні засоби і попри свій досвід і коло партнерів у цій сфері шукають постачальників оптоелектронних систем.

 

Ми також небайдужі до співробітництва з українськими підприємствами, що виготовляють оптичні та оптоелектронні прилади, що для нас цікаво з точки зору диверсифікації поставок компонентів для продукції PCO S.A..

 

-  Спільна робота українських та польських партнерів може стати окремою сферою інтересу. На Вашу думку, якими є можливості щодо розвитку спільних проектів на міжнародних ринках?

 

-   Це багатообіцяюча частина потенційної співпраці. З нашої точки зору, українські партнери знають кон’юнктуру багатьох цікавих для нас ринків, особливо за межами Європи. Вважаю, що ми могли б розробити добру модель співпраці, де обидві сторони зможуть багато чого отримати з торгової і технологічної точки зору. Зокрема, співробітництво з польськими компаніями дає можливість українським партнерам розширити їх присутність на європейському ринку, зокрема, в країнах, які все ще мають на озброєнні значну кількість пострадянської техніки, яка потребує ґрунтовної модернізації. Також слід зазначити, що польські партнери можуть запропонувати українцям стабільність і безпеку співпраці, які є такими важливими для виробників озброєння та воєнної техніки.

 

-   А якими на даний час є досягнення PCO S.A. на міжнародному ринку і як вони можуть допомогти просуванню інтересів компанії в Україні?

 

PCO S.A. все сміливіше виходить на закордонні ринки, а наші продукти здобувають з кожним роком більш широке визнання на вимогливому міжнародному ринку озброєнь та військової техніки. Передусім, ми розширяємо наші позиції на азійських ринках, зокрема, країн Південно-Східної Азії. Це регіон, який інвестує в свою безпеку і при цьому робить ставку на технологічно просунуті пропозиції, що фактично дають перевагу на сучасному полі бою. Іншим важливим для нас напрямком є західноєвропейські країни-члени НАТО, які окрім збільшення військової сили стоять перед необхідністю зміцнення суспільної безпеки у зв’язку зі зростанням терористичної загрози.

 

-   Що компанія PCO S.A. представляє на виставці «Зброя та безпека 2017»?

 

Виставка «Зброя і безпека 2017» в Києві є для нас великою подією, де ми хочемо показати наші найновіші продукти. Цього року ми зосереджуємося на індивідуальному оснащенні солдата, тому хочемо показати вироби, які можемо віднести до одних з найсучасніших у світі. Між іншим, це Монокулярний прилад нічного бачення MU-3M, окуляри нічного бачення PNL-2ADM, авіаційні окуляри нічного бачення PNL-4, а також тепловізійні прилади, такі, як тепловізійний бінокль NPL-1T, стрілецький тепловізійний приціл SCT-1M та раніше показаний вже перископний тепловізійний приціл для танків T-72.

 

Вже зараз ми міркуємо про чергову виставку, де нам хотілося б показати наші найсучасніші розробки на українських машинах, в т.ч. систему кругового огляду SOD, стабілізовану електронно-оптичну командирську система спостереження та прицілювання GOD-1 або інтегрований оптоелектронний модуль ZMO-1. Сподіваємося на інтеграцію найближчим часом зазначених приладів на українських бойових машинах і танках.

 

-   Наостанок розкажіть, будь ласка, про плани компанії PCO S.A. на найближчий рік.

 

-  Якщо говорити про майбутнє, то воно нам бачиться достатньо стабільним завдяки багаторічними замовленням, які в нас є. Це також дозволяє нам зосередитися на розвитку нових напрямків співпраці та нових продуктів. Найближчій рік буде черговим роком, коли ми будемо відповідати на нові виклики. Вочевидь, експортна діяльність PCO S.A. є одним з головних пріоритетів компанії, а Україна є нашим головним напрямком роботи, де ми хочемо розвивати співпрацю. Також покладаємо певні надії на ринки країн Південно-Східної Азії та Західної Європи. Крім того, нам хотілося б реалізувати власні можливості в космічній сфері, бо ми вже маємо певний досвід в цій сфері. Зараз маємо намір зосередитися на конкретних проектах, зокрема, таких, де є можливість застосування наших сенсорів на супутникових системах.

 

В цілому слід підсумувати: компанія PCO відкрита для технологічного співробітництва і залучення потенційних українських виробників до виробництва і ланцюжка поставок. Це не лише можливість обміну у сфері технологій, але і у організаційній сфері. Польська оборонна промисловість пройшла довгий шлях реструктуризації і, я вважаю, що ми можемо бути корисними під час аналогічної модернізації в Україні. Тож сподіваюсь, що розширення співпраці з українськими партнерами стане в недалекому майбутньому реалізованою частиною наших планів.

 

Розмову вів Валерій РЯБИХ

 

Продукцію компанії PCO S.A. можна буде побачити на стенді польського інтегратора оборонної промисловості компанії Polska Grupa Zbrojeniowa SA (PGZ), виставковий стенд 3-C31 на XIV Міжнародній спеціалізованій виставці «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА – 2017», яка вже завтра починає свою роботу та триватиме до 13 жовтня 2017 року в Міжнародному виставковому центрі в Києві.

 

 PCO logo RGB

 Вироби, які компанія PCO S.A. представляє на виставці

«Зброя та  безпека 2017»

171009 PCO

   Монокулярний прилад нічного бачення MU-3M

171009 PCO 1

   Aвіаційні окуляри нічного бачення PNL-4

171009 PCO 2

   Стрілецький тепловізійний приціл SCT-1M

171009 PCO 3

 

   Стабілізована електронно-оптична система спостереження та прицілювання GOC-1 NIKE

 

 

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues