180306 iobtgraphic 0Підключені до глобальної мережі «розумні» пристрої та датчики, які отримали назву «Інтернет речей» (Internet of Things, ІоТ) сьогодні широко використовуються у самих різноманітних сферах. При цьому їх можливості передавати та отримувати дані на далекі відстані та виконувати певні функції вже знайшли як цивільне, так і військове застосування

 

Світ «розумних» пристроїв

 

Інтернет речей являє собою глобальну мережу підключених до Інтернету фізичних пристроїв (речей), які оснащені сенсорами, датчиками і модулями передачі інформації. Вони об'єднуються за допомогою підключення до центрів контролю, управління і обробки даних. Інтернет речей є на сьогодні чи не найбільш популярною з теперішніх IT-концепцій, при чому, однією з небагатьох, які стрімко втілюються в життя. Концепція передбачає, що IoT здатний кардинально втрутитись у розвиток суспільства і глобальної економіки, оскільки дає можливість здійснювати багато процесів без безпосередньої участі людини.

 

Як окрема концепція Інтернет речей вперше зафіксований в Центрі автоматичної ідентифікації, заснованому в 1999 році в Массачусетському технологічному інституті (США). Тут розпочали розробку нових сенсорних технологій для ефективного координування і взаємодії семи університетів, які розміщені на різних континентах. Вважається, що саме ця система управління згодом і була взята за основу архітектури IoT. Втім, в середовищі IT-фахівців її основоположником прийнято вважати творця протоколу TCP/IP — випускника MIT Джона Ромкі, який ще в далекому 1990-му підключив до Інтернет-мережі власний тостер, і таким чином дав старт Інтернету речей.

 

В середині 2000-х, коли кількість підключених до глобальної Інтернет-мережі пристроїв перевищила число користувачів, IoT виділився як окремий IT-напрямок. Сьогодні IoT — це вже не просто об'єднані провідними чи мобільними каналами зв'язку мережі «розумних» приладів, а ще й людина, яка з ними спілкується. Як свідчать дослідження Ericsson Mobility Report, у 2017 році людство використовувало близько 16 млрд. різних пристроїв, які мають вихід в Інтернет, а до 2022 року їх кількість може зрости до 29 млрд., 18 з яких будуть пристроями зі світу IoT.

 

Прихильники концепції Інтернету речей впевнені, що вона змінить не лише окремі елементи повсякденного життя людей, але й окремі галузі, причому, як цивільні, так і пов’язані з обороноздатністю країн.

 

180306 ericsson mobility report 2017

Як свідчать дослідження Ericsson Mobility Report, у 2017 році людство використовувало близько 16 млрд. різних пристроїв, які мають вихід в Інтернет, а до 2022 року їх кількість може зрости до 29 млрд., 18 з яких будуть пристроями зі світу IoT

 

 

Однак, критики концепції вказують на наявні ризики застосування ІоТ, головним з яких на сьогодні є ризик втручання в роботу «розумних» пристроїв з боку небажаних осіб, наприклад, тих же хакерів. Деякі експерти вважають, що близько 80% ІоТ-пристроїв можуть бути беззахисні перед зовнішнім ураженням через низький чи взагалі відсутній рівень їх захисту. Це зумовлено тим, що в цілях економії виробники пристроїв не схильні витрачатися на встановлення надійних систем захисту. Тому для таких пристроїв, особливо тих, які працюватимуть в «критичних» галузях, має бути передбачена абсолютна надійність мережі, оскільки найменший збій може призвести до травм, або загибелі людей.

 

Впровадження можливостей, які надає Інтернет речей, помітно трансформувало не лише особисті чи соціальні аспекти життя, але й вплинуло на більшість сфер бізнесу та економіки в цілому. За даними Ericsson Mobility Report, у світі 75 % компаній впроваджують технологічні рішення з використанням IoT, в пріоритеті — електроніка, транспорт, системи управління, логістика, фінанси та військова сфера.

 

Публікація по темі: DARPA – НАУКА НА СЛУЖБІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

 

Сьогодні вже мало кого дивує «розумний будинок», в якому за допомогою звичайного смартфона можна управляти побутовою технікою і тепло –, водо - та електропостачанням. Для багатьох стали майже буденними такі речі, як дистанційний запуск авто, GPS-навігатори, Smart-TV, фітнес-трекери і смарт-окуляри. Навколо нас цілком достатньо прикладів, щоб розуміти, наскільки Інтернет речей увійшов у наш побут і різні галузі економіки. Серед відомих можливостей «розумних» пристроїв — моніторинг метеоумов, сейсмічної небезпеки, стану атмосфери і води. Зазначені дані можливо використовувати як в цивільній, так і у військовій сфері.

 

Слід зазначити, що впровадженню ще більших можливостей ІоТ сприятиме довгоочікуваний перехід на новий стандарт мобільного зв’язку 5G. Це дозволить зменшити затримки з’єднання між пристроями та одночасно підтримувати величезну кількість підключень, продовжити службу «розумних» пристроїв до 10 років, а також домогтися неймовірних за нинішніми мірками швидкостей мобільної передачі даних.

 

Інтернет бойових речей

 

Військова галузь також не залишилася осторонь глобальних процесів, які пов’язані з масовою «діджиталізацією» та трансформацією відносин між людиною та приладами. Власне, як свідчить практика останніх десятиліть, технологічні новинки завжди найперше застосовувалися для зміцнення обороноздатності країн, а вже потім йшли у масове використання. Стрімкий розвиток ІТ-технологій підняв на новий рівень практично усі напрями військової та оборонної сфери.

 

Технологічним трендом останнього десятиліття в арміях багатьох країн, свого роду показником сучасності та інноваційності збройних сил, стало використання концепції IoT. При цьому літальними, або наземними безпілотними апаратами і роботизованими бойовими машинами сьогодні вже важко здивувати. По мірі появи нових технологій спектр завдань і можливостей військових «розумних пристроїв» розширюється швидкими темпами, починаючи від рішення складних задач високоточного виявлення і знищення противника, і закінчуючи моніторингом фізичного стану конкретного військовослужбовця.

 

Сьогоднішні технічні можливості виявлення супротивника і наявність високоточного озброєння змушують до високої мобільності та швидкого прийняття рішень. Це можливо лише за умови оперативного отримання інформації з різних джерел в режимі реального часу усіма задіяними в операції підрозділами. Одним із способів вирішення цієї проблеми стало застосування рішень на базі концепції ІоТ, які отримали назву Інтернет бойових речей (Internet of Battle Things, IoBT).

 

Наразі IoT-технології вже використовуються для моніторингу поточної ситуації на місці бою для різних рівнів військовослужбовців (вищого командування, командирів підрозділів та окремих бійців), у логістичній підтримці військ, медичному забезпеченні (як на полі бою, так і в штатних ситуаціях). Також IoT-пристрої знайшли широке використання в різних навчальних і тренінгових програмах для військовослужбовців у режимі віртуального бою.

 

2 Figure1 1

 Наразі IoT-технології вже використовуються для моніторингу поточної ситуації на місці бою для різних рівнів військовослужбовців (вищого командування, командирів підрозділів та окремих бійців), у логістичній підтримці військ, медичному забезпеченні (як на полі бою, так і в штатних ситуаціях).

 

 

Експерти вважають, що протягом наступних десяти років у військовій сфері відбудуться кардинальні зміни до підходів ведення бойових дій і всього, що їх супроводжує, починаючи від військової логістики, і закінчуючи безпосередньо завданням удару по противнику. Сам театр військових дій буде густо нашпигований різними пристроями та механізмами, що виконуватимуть величезний спектр основних і допоміжних бойових завдань: приладами, датчиками, «розумною» зброєю, безпілотним транспортом та роботами. Усі вони будуть пов'язані між собою і солдатами, і кожен у міру своєї «інтелектуальності» буде діяти як джерело даних, які підлягають оцінці і аналізу для вироблення правильного рішення і видачі команди діючим підрозділам, або техніці.

 

Новина по темі: В УКРАЇНІ З’ЯВИТЬСЯ ІННОВАЦІЙНИЙ ЦЕНТР GARDA ДЛЯ ЗАПРОВАДЖЕННЯ ПЕРЕДОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ В ОБОРОННІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ

 

Слід зазначити, що IoBT-мережі є не менш вразливими, ніж бойова техніка чи солдати і може ставати об'єктом атаки як з боку хакерів, так і противника, є різними доступними способами: фізичний і мережевий злам, прослуховування, радіоелектронна боротьба, спрямована енергія, пошкодження кабелів та джерел живлення і т. п. Тому зусилля фахівців сьогодні направлені, перш за все, на мінімізацію можливостей маніпуляції IoBT-пристроями, крадіжки даних, порушення їх потоку чи фізичного знищення.

 

Безумовно, використання у військовій сфері «розумних» пристроїв є вже незворотним процесом. Більшість армій світу поступово модернізують свої системи управління наступальними та оборонними діями з урахуванням технологічних новинок, серед яких і Інтернет речей.

 

Однак, на відміну від «цивільних», IoBT-пристрої, в силу специфіки застосування, піддаються більш серйозним ризикам, беручи участь у протистоянні воюючих сторін. Використовуючи їх уразливості, можна завдати відчутної шкоди противнику, адже, наприклад, сучасні танки, ракети та інші види зброї вже мають вихід в мережу Інтернет.

 

Почати з основного

 

Для України, яка вимушена протидіяти високотехнологічному агресору у вигляді штатних, або гібридних підрозділів ЗС РФ, тема впровадження у практику Інтернету бойових речей є дуже актуальною. В умовах високотехнологічного протиборства перевагу отримує той, хто краще оснащений та використовує у повсякденні практиці передові високотехнологічні речі.

 

В українському війську вже використовуються окремі елементи зі сфери Інтернету бойових речей. «Військових планшети», навігаційні GPS-пристрої, засоби безпровідної комунікації, безпілотні літальні апарати та роботизовано системи вже входять в буденну бойову практику Збройних сил України. І в подальшому тема Інтернету речей буде залишатись вкрай актуальною і такою, над якою повинен буде цілеспрямовано працювати оборонно-промисловий комплекс України.

 

«Забезпечити військо сучасними засобами, що відповідали б вимогам концепції Інтернету бойових речей може лише відповідно модернізована оборонна промисловість», - коментує ситуацію в цій сфері засновник компанії United Business Solutions Алєкс МІРО.

 

«З перспективними системами зможе працювати лише сучасно оснащена та така, що використовує сучасні підходи в організації управлінських процесів оборонна промисловість.

 

Сьогодні українські оборонні підприємства в переважній більшості використовують застарілі системи прийняття управлінських рішень, діють ситуативно, не прогнозуючи результати. Саме тому необхідність автоматизації організаційних та управлінських процесів в українському ОПК є очевидною.

 

Тільки застосування сучасних методів роботи з інформаційними технологіями підтримки прийняття рішень (Decision Support System) забезпечить варіабельність у їх прийнятті, дозволить оцінювати потенційні ризики, визначати сильні та слабкі сторони організаційних процесів, проводити інтелектуальний аналіз даних та імітаційне моделювання.

 

В такому випадку кожен керівник підприємства матиме змогу вибудовувати ефективну бізнес-стратегію розвитку очолюваного підприємства та нівелювати потенційні ризики».

 

На останок засновник United Business Solutions резюмує: «Для оборонно-промислового комплексу перехід до нової моделі організації управління є особливо актуальним. В умовах, коли Україна обирає високотехнологічний шлях розвитку, активно впроваджує новітні розробки, застосування автоматизованих систем прийняття рішень та здійснення управління господарською діяльністю не можна називати інновацією, це вимога часу. Впровадження на українському ринку таких систем із застосуванням європейського досвіду є одним із ключових завдань, які ставить перед собою компанія United Business Solutions».

 

Епілог:

 

Отже, здається те майбутнє, яке малювали нам колись письменники-фантасти а потім і режисери блокбастерів про «зоряні війни», насправді вже впритул наблизилося до нас і вимагає проведення кардинальних змін, у тому числі й у військовій сфері. Однією із концепцій, які справді змінюють підходи до військової справи, стає сьогодні Інтернет речей. Для того, щоб Інтернет речей щільно увійшов у буденність війська треба зробити багато чого важливого – від того, щоб трансформувати спосіб мислення командирів і військових управлінців і до того, щоб налагодити нові виробництва та коопераційні зв’язки з основним завданням – забезпечити військових необхідними засобами для їх успішних дій по обороні країни та забезпеченню безпеки її громадян.

 

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,

спеціально для Defense Express

 

Публікація по темі: ВІЙСЬКОВІЙ ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ ТА УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues