180412 MDBГенерал Девід Г. Перкінс, командувач Управління армії США з розробки доктрин та бойової підготовки, ініціював розробку концепції військових операцій повного спектра (Multi-Domain Battle, далі — MDB), яка визначає принципи ведення бойових дій в майбутньому. В інтерв’ю генерал висловлює свої думки щодо питання тилового забезпечення в умовах MDB.

 

— Чому прийшов час для впровадження концепції MDB?

— Починаючи з операції «Буря в пустелі», а також протягом усіх боїв в Афганістані та Іраку, переваги США в більшості спектрів були беззаперечними. Ми домінували на морі, у повітрі, ворог не міг зламати наші кіберсистеми. Лише на суші противники ставили під сумнів потужність армії Сполучених Штатів. Сьогодні наші конкуренти демонструють свої можливості по всьому світу. Від України до Сирії, і ми бачимо, що вони наздоганяють нас в усіх спектрах. Ми маємо розуміти, що в майбутньому буде замало домінувати лише на морі, у повітрі чи на суші. Армія більше не може зосереджуватися лише на одному напрямку, ми маємо розглядати сухопутні операції в контексті інших спектрів, реагувати на дії противника в кіберпросторі.

 

180412 MDB 11

“Ми хочемо привнести в армію новий спосіб мислення, щоб ні солдат, ні командир не обмежувалися лише одним шляхом подолання проблеми”, — генерал американської армії Девід Г. Перкінс

 

 

— Є ті, хто скептично ставиться до концепції MDB? Що ви їм говорите?

— Іноді люди думають, що ця ідея — ніби старе вино в новій пляшці, проводять аналогії з концепцією повітряно-наземних операцій, стверджують, що ми лише змінили одну назву на іншу, однак це не зовсім так.

 

Публікація по темі: ПРАГНЕННЯ ПЕРЕВАГИ: НА ЦЕ СКЕРОВАНА ТРЕТЯ СТРАТЕГІЯ КОМПЕНСАЦІЇ, ЩО НИНІ ВТІЛЮЄТЬСЯ У США

 

На суші діють окремі підрозділи, які виконують функції ведення бойових дій — у сфері тилового забезпечення, маневрування, розвідки, ведення вогню. Ми почали б поділ цих підрозділів на окремі частини, але, щоб виконати місію, нам доводиться знову об'єднувати їх. Повітряні сили мають різні способи зв’язку та взаємодії. У результаті ми маємо ряд рішень, які нам довелося синхронізувати, на що треба витратити величезну кількість часу. На полі бою все змінюється дуже швидко, і ви витрачаєте весь день на синхронізацію інтегрованих рішень, а ворог адаптується до ваших результатів. Тому найбільша відмінність полягає в наступному: ми стверджуємо, що не потрібно розробляти об’єднані рішення, які підлягають синхронізації, а навпаки, ми повинні створити унікальне конвергентне рішення, яке вже є інтегрованим.

 

— Які підрозділи плануєте створити для підтримки MDB?

Ми починаємо створювати нові оргструктури — концепція MDB стає реальністю з організаційної точки зору. Першочерговою задачею буде формування оперативної групи для підтримки MDB, що дозволить протистояти ситуації обмеження чи заборони доступу та маневру, яка спрямована на позбавлення ЗС США можливостей потрапити до району ведення бойових дій на суші, в повітрі та космосі.

 

Публікація по темі: HARRIS: ОРГАНИЗАЦИЯ ПОДГОТОВКИ КАДРОВ В УКРАИНЕ

 

У складі цих структур буде створено унікальні частини з питань розвідки, війни в кіберпросторі та радіоелектронної війни (intelligence, cyberwarfare, and electronic warfare — ICEW). У нас ніколи не було таких частин, але, знову ж таки, ми вважаємо, що необхідно поєднувати можливості з метою запобігти спробам наших ворогів обмежити нашу свободу маневрування.

 

— Чи зміниться система тилового забезпечення в контексті MDB?

— Є два головних питання: як ми збираємося забезпечувати наші підрозділи та як будемо підтримувати зв’язок через мережу? Система тилового забезпечення залишатиметься проблемою через широке розосередження наших сил на великих територіях, які ми не можемо постійно контролювати.

 

Раніше ми розробляли карту поля бою, кожна ділянка закріплювалася за певними підрозділами, які знаходилися впритул один до одного. Тиловий район вважався безпечною зоною. Підрозділи тилового забезпечення могли просуватися з тилу в напрямок фронту через захищені шляхи сполучення. У майбутньому ми не матимемо такої можливості, оскільки тилового району як такого більше не буде.

 

Публікація по темі: ВІЙСЬКОВИЙ ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ І УКРАЇНА: ЯК УВІЙТИ В МАЙБУТНЄ?

 

Зараз нам потрібно розробити концепцію тилового забезпечення, яка дозволить охопити великі території та проявити гнучкість в умовах швидкого бою. На мою думку, треба суттєво посилити мережу тилового забезпечення завдяки застосуванню автономних робототехнічних систем. Завдяки безпілотним засобам ми зможемо забезпечувати цілодобову тилову підтримку армії, надавати дистанційну медичну допомогу. Тому відповідь на ваше питання — однозначне “так”, система тилового забезпечення зміниться.

 

— Які інноваційні рішення змінять способи підтримки підрозділів?

— Сьогодні тилове забезпечення витрачає багато часу та ресурсів на доставку енергозапасів на поле бою, зокрема, палива. У нас є великі автоколони, які це паливо доставляють, і ми повинні гарантувати їх безпечне пересування.

 

Ми розглядаємо можливість транспортування енергозапасів електромобілями, замінивши громіздкі ємності паливними елементами та гібридами. Розташування паливних елементів неподалік від поля бою дозволяє замінити цистерни на невеликі контейнери, які набагато легше переміщувати. Це — зовсім інший спосіб тилового забезпечення, який дозволив би проводити набагато більше автономних операцій.

 

Ще один приклад — обслуговування транспортних засобів. Якщо ми зможемо проектувати їх з потребою нечастого планового технічного обслуговування, ми зменшимо потребу в механіках. Або ж було б чудово мати можливість роздруковувати запчастини за технологією 3-D друку, сировину для яких можна просто брати на полі бою. Якщо ми матимемо заготівку, зможемо роздрукувати будь-яку запчастину. Це все дійсно скорочує навантаження на сферу тилового забезпечення.

 

— Як балансувати між готовністю сьогодні та модернізацією завтра?

— Доречне питання. Готовність — перша в списку пріоритетів Начальника штабу Армії, і я не думаю, що цей пріоритет зміниться. Водночас він докладає все більше зусиль на вирішення питань майбутнього і модернізації.

 

Довгострокове бачення процесу модернізації доцільне, оскільки прийняття рішення щодо готовності вимагає декількох варіантів, щоб можна обрати А чи Б, кожен з яких забезпечує просування в певному напрямку. Якщо ми знаємо, що хочемо рухатися в одному напрямку в довгостроковій перспективі, можемо прийняти короткострокове рішення про готовність, завдяки якому ми фактично починаємо рухатися в цьому напрямку. На мою думку, ця пропозиція не є безкомпромісною.

 

180412 MDB 2

Девід Г. Перкінс: «Сьогодні наші конкуренти демонструють свої можливості по всьому світу. Від України до Сирії ми бачимо, що вони наздоганяють нас в усіх спектрах».

 

— Які наслідки матиме концепція MDB для об’єднаних ЗС США?

— Ми налагодили діалог із нашими колегами з повітряних сил, військово-морських сил, морської піхоти, а також з нашими партнерами по коаліції. Відмінним прикладом впровадження концепції MDB є наша співпраця з повітряними силами — вони вже планують замінити їх об’єднану радіолокаційну розвідувально-ударну систему JSTARS, яка надавала розвідувальні дані про об’єкти, що рухаються в нашому спектрі. Ми поспілкувалися з представниками повітряних сил та запевнили їх, що треба вивести цю систему на якісно новий рівень, адже ми потребуємо не тільки розвідданих про об’єкти, які рухаються на суходолі, нам потрібно розвідувальне забезпечення бойових дій в усіх спектрах.

 

Новина по темі: КОНГРЕС США РОЗГЛЯДАЄ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ПІДТРИМКУ УКРАЇНИ У КІБЕРПРОСТОРІ

 

Ми повинні знати, що відбувається в кіберпросторі та космосі. Потрібно створити ворогу численні труднощі. Якщо матимемо одну систему і ворог її знищить, то будемо позбавлені можливості отримувати оперативні дані.

 

— Що б ви порадили солдатам для пристосування до умов MDB?

— Ще на початку моєї військової кар’єри, якщо я хотів з кимось зв’язатися, то мав лише один варіант: взяти телефон і набрати номер. Сьогодні, якщо я хочу передати інформацію, то можу подзвонити, надіслати повідомлення у Facebook чи LinkedIn — існує багато способів вирішити проблему. Якщо один виявився неефективним, використовуємо інший.

 

Ми хочемо, щоб у контексті MDB у солдата не виникало думки про проблеми лише на суходолі або в повітрі. У нас є задачі, які можуть вирішуватися багатьма різними способами, тому солдат має мислити критично, аналізувати ситуацію та дійти такого висновку: «Я можу спробувати цей спосіб, якщо він неефективний, я скористаюся своїм мобільним телефоном. У разі відсутності покриття, я використаю Facebook і передам інформацію, якщо поруч є комп’ютер». Солдат має робити так у будь-якому випадку, ми хочемо привнести в армію саме такий спосіб мислення, щоб ні солдат, ні командир не обмежувалися лише одним шляхом подолання проблеми.

 

Сергій ГРІНЧЕНКО,

Укрспецконсалтинг

 

P.S.

Вже у ході роботи над цим інтерв’ю нам стало відомо, що у середині березня 2018 р. генерал Девід Г. Перкінс після 38 років служби вийшов на пенсію. Про нього американські видання написали так: «Людина, яка формувала не тільки майбутнє військової доктрини, але й вигляд того, як всі служби будуть боротися у майбутньому, у складних війнах на десятиліття наперед, після виходу на пенсію не має планів приєднуватися до військових справ”. Але концепція військових операцій повного спектра в армії США, головним лоббістом якої був генерал Девід Г. Перкінс, звісно, залишається в силі і лише набирає обертів.

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues