180420 60mmУ сучасних війнах та конфліктах, під час дій невеличких піхотних підрозділів, не завжди є можливість скористатися вогневою підтримкою артилерійських підрозділів. В нагоді можуть стати міномети калібру 60 мм, які доцільно мати в кожній роті та активно використовувати, як для оборонних, так і наступальних дій. Сьогодні, з огляду на низку своїх переваг, даний вид озброєння поступово набирає популярності. 

 

 

Наразі існує багато країн, армії яких не використовують міномети калібру 60 мм, і це є помилкою. В дійсності така зброя, може значно посилити та надати тактичному підрозділу дієвої підтримки, забезпечуючи точний навісний вогонь на мінімальну відстань. Маневреність, швидкість та легкість – це переваги 60 мм мінометів, які безумовно зроблять військових готовими до бойових дій у будь-яких умовах.

 

Для ефективної роботи підрозділів, які мають на озброєнні такі міномети, потрібно налаштувати співпрацю піхотних взводів з мінометними розрахунками, командиром взводу мінометів і обчислювачем (спеціалістом, який відповідальний за математичні розрахунки для надання коректур вогневим взводам, на підставі даних з бойового простору від передових спостерігачів-розвідників), а також організувати навчання декількох бійців кожного піхотного взводу, де навчити їх правилам спостереження, ідентифікування цілей, коригування вогню, картографії і топографії. Навчання піхотних взводів потрібно покласти на артилеристів-мінометників, які більш досвідченні в цьому питанні, для кращого розуміння матеріалу і якісної практики на полігоні. Це дасть можливість не долучати розвідників в піхотний взвод і зекономити людський ресурс артилерійської розвідки. Фактично, мінометні розрахунки, командир взводу та обчислювач повинні стати єдиним цілим, для якісного та швидкого ураження противника.

 

Новина по темі: ВІДБУЛИСЬ УСПІШНІ ВИПРОБУВАННЯ БОЄПРИПАСІВ УКРАЇНСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА: ВОГ-17, 152 ММ СНАРЯДІВ ТА 60 ММ МІН. ВІДЕО

 

Однак, є проблемна обставина, яку треба вирішувати. Нажаль, під час перебігу бою, з огляду на його напруженість, командири тактичних підрозділів, не бачать можливості використання 60 мм мінометів, які знаходяться в піхотній роті. Вони упускають те, що, наразі, завданням саме цих мінометів і є підтримка вогнем підрозділу і забезпечення економії бойового потенціалу у випадкових перестрілках. 

 

Від теорії до практики

 

США. За часів В’єтнамської війни армія США з’ясувала, що мінометні підрозділи, озброєні 81 мм мінометами M29 не мають достатню маневреність на полі бою, з огляду на велику вагу, відносно малу дальність стрільби і зазвичай потребують застосування зі стаціонарних позицій. Тому, вони були замінені на легші 60 мм мінометні комплекси M19.

 

Пізніше, в 1970 році в США створили новий міномет на базі M19 – M224, який в 1978 прийняли на озброєння американської армії. Виробництвом цього міномета займалася компанія «Watervliet Arsenal».

 

Розрахунок міномета складає 3-4 особи: командир розрахунку, навідник, помічник навідника і підношувач боєприпасів. Міномет М224 транспортується ротним автотранспортом. Це дозволяє зберегти сили розрахунку, а також забезпечити збереження мінометів і боєприпасів. А ось якщо необхідно перемістити цей міномет безпосередньо в районі бойових дій, за відсутності транспорту, перенесення М224, а також боєприпасів здійснюється силами розрахунків. Міномет комплектується такими типами мін: освітлювальними, димовими, навчальними та осколково-фугасними.

 

180423 M224 1

 

Армія США і корпус морської піхоти США в 2012 році почали отримувати нові 60-мм міномети M224A1, які представляють собою оновлену версію моделі міномета M224. Стрільба з даного міномета може вестися без двуноги, детонатор в мінах може встановлюватися на спрацьовування на різній висоті або при ударі. Міномет M224 використовувався в війнах в Перській затоці, Афганістані та Іраку. Всього було випущено 2300 одиниць даної зброї.

 

180423 M224 2

 

Австрія. Компанія «Hirtenberger» займається розробкою і створенням озброєння для польової артилерії, а саме - мінометів, які призначені для мотопіхотних підрозділів Сухопутних військ та військ спеціального призначення. Для підрозділів військ спеціального призначення, що виконують бойові завдання в екстремальних умовах і важкодоступних місцевостях (в горах, джунглях або пустелях, а також в місті), компанія створила легкий 60-мм міномет Hirtenberger М6С-210.

 

180423 Hirtenberger 1

 

Міномет простий в обслуговуванні і бойовому застосуванні, компактний, мобільний. Унікальність зброї полягає в тому, що в її конструкції є спеціальна ручка запуску системи, і приціл з двома режимами прицілювання, які дозволяють вести стрільбу з горизонтального положення. Розрахунок міномета складає 1-2 людини. Для стрільби з міномета можна використовувати всі найбільш поширені типи мін калібру 60 мм.Цей міномет був одним з кращих зразків озброєння даного типу та використовувався під час війни в Афганістані. Наразі міномет Hirtenberger М6С-210 стоїть на озброєнні Австрії, Італії, Швейцарії, Болгарії, Чилі та Греції.

 

Ізраїль. Місцева компанія «Soltam» виробляє 60-мм міномети C08 в модифікаціях «Standard» та «Commando». Принциповою їх відмінністю є вагогабаритні характеристики (маса і довжина ствола міномету), конструкція прицілу і склад бойового розрахунку. Оптичний приціл застосовується в модифікації «Standard», а звичайний - в модифікації «Commando». Технічні характеристики «Commando»: вага в бойовому положенні 17,5 кг; вага міни - 1,54 кг; максимальна дальність стрільби – 2,5 км. Розрахунок, в модифікації «Standard» 2-3 людини, а в модифікації «Commando» 1-2 людини.

 

Публікація по темі: МІНОМЕТНІ БОЄПРИПАСИ - ТРЕНДИ. ПОГЛЯД СПЕЦІАЛІСТІВ

 

Різниця в тактико-технічних характеристиках безумовно впливає як на бойові можливості (маневрові та вогневі), так і на способи застосування міномета при веденні бойових дій в різних умовах. Крім того, стандартний міномет може встановлюватись на танк «Merkava» МК4. За оцінками іноземних експертів 60-мм міномет фірми «Soltam» є одним з кращих у своєму класі.

 

РФ. В 1981 році під керівництвом В.І. Корольова, С.В. Зуєва та Н.І. Іванова був розроблений міномет безгучної стрільби. Міномет побудований за схемою «унітарний ствол» та мав такі складові: стовбур довжиною 365 мм, плита діаметром 340 мм та вузол кріплення стовбура. Наведення здійснюється без прицілу, а саме поворотом кульового вузла, який закріпляє стовбур до плити. Для стрільби з міномета був розроблений боєкомплект спеціальних артилерійських мін, заряджання яких здійснюється з дулової частини стовбуру.

 

Такі характеристики забезпечують високу мобільність, а також можливість раптового застосування. Точні технічні характеристики російського міномету все ж таки, тримаються у секреті, однак можна передбачити, що вони не сильно відрізняються від характеристик аналогічних зразків іноземного виробництва.

 

Публікація по темі: КУДИ ПРЯМУЄ УКРАЇНСЬКА ОБОРОНКА

 

Україна. З огляду на свої переваги - легкість, швидкість та маневреність, а також на потребу 60 мм калібру на передовій, ПАТ «Завод «Маяк» було створено міномет під назвою «Камертон», або M60. Він вперше був представлений під час презентації заводу у стінах Київського Політехнічного Інституту у березні 2016 року.

 

180423 Камертон 1

 

«Камертон» – це легкий міномет розроблений спеціально для підрозділів десантно-штурмових військ, а також для сил спеціальних операцій. Він призначений для знищення живої сили противника та техніки, які знаходяться в окопах і укриттях. Для піхотної версії міномет має такі характеристики: вага складає 19 кг, ефективна дальність стрільби 3700 метрів, а максимальна 5500 метрів. Для десантної: вага складає 8 кг, ефективна дальність стрільби 1000 метрів. Скорострільність досягає 25 пострілів за хвилину. Особливістю є електронний приціл «EMS-1» виробництва українського підприємства «Прецизійні артилерійські системи». Він значно полегшує і пришвидшує роботу навідника, а, відповідно, і роботу всього підрозділу. Розрахунок міномету «Камертон» – це 1 – 2 людини. Також для міномету була створена нова 60 мм осколково-фугасна міна, радіус розльоту осколків сягає 30 метрів. Підприємство створило дві версії міномету – піхотну та десантну.

 

180423 Камертон 2

 

Порівнюючи українську розробку ПАТ «Завод «Маяк» та світові аналоги можна відзначити, що міномет 60 «Камертон» має наявні переваги у людському ресурсі, швидкості та дальності стрільби.

 

180423 Камертон 3

 

На момент, коли створювався міномет «Камертон» українська армія не мала на озброєнні даного типу зброї. Але, вже на грудень 2017 року міномети стали на службу до Сил спеціальних операцій та були успішно апробовані у зоні Антитерористичної операції на Донбасі.

 

Новина по темі: "УКРОБОРОНПРОМ" ВИГОТОВЛЯТИМЕ УНІКАЛЬНІ УКРАЇНСЬКІ РАКЕТИ ЗА НОВОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ

 

60 мм міномет може є одним із потужних і мінімально достатніх озброєнь, яке дозволяє придушити вогневі позиції про-російських сил у випадку їх агресивних та провокативних дій в умовах що забезпечуються дією Мінських угод. Отже насичення даним типом озброєння українських тактичних підрозділів є фактором посилення можливостей власних сил на лінії зіткнення, підвищення їх здатності протидіяти ворогові.  

 

Денис ПОНОМАРЕНКО

  180420 tabl

  

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues