180418 bp 80012-13 квітня в готелі «Хілтон» пройшов 11-й «Київський Безпековий Форум», організований Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну». Щорічний міжнародний захід, започаткований у 2007 році, є платформою для дебатів із найактуальніших питань безпеки в Європі та Чорноморському регіоні. Його метою є посилення співробітництва у сфері безпеки між Європейським союзом та Чорноморським регіоном, підвищення рівня обізнаності про розвиток безпеки серед ключових гравців, посилення ролі незалежних і неурядових акторів у вирішенні безпекових проблем в Європі тощо.

 

Захід проведено за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні, Фонду Маршала, Фонду Віктора Пінчука, Королівського інституту міжнародних відносин «Chatham House» (Велика Британія), та Регіонального представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.

 

Участь в роботі Форуму взяли понад 600 міжнародних і українських експертів з понад 100 різних установ, лідерів, представників політичних, ділових та громадських кіл із понад 20 країн світу, які обговорювали глобальні безпекові тенденції та виклики в сучасних міжнародних відносинах та важливість України для регіональної та європейської безпеки та демократії. Участь в роботі заходу взяли Президент України Петро Порошенко, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман та Голова Верховної Ради Андрій Парубій.

 

180418 bp 1

В роботі 11-го «Київського Безпекового Форуму» взяли перші особи держави: Президент України Петро Порошенко, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман та Голова Верховної Ради Андрій Парубій. Захід був організований організований Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» / Фото: Defense Express

 

За оцінками учасників Форуму, безпекова ситуація на п’ятому році війни Росії проти України залишається дуже складною, постійно погіршується і вимагає колективних відповідей на існуючі загрози. На відміну від попередніх заходів цього формату, 11-й Форум проходив в умовах швидких змін обстановки, яка вимагала постійної уваги експертів і політиків, оскільки йшлося про суттєве загострення обстановки.

 

З огляду на зазначене, модератор Форуму, відомий журналіст ВВС Девід Ідс постійно інформував присутніх щодо поточного перебігу подій в Україні, Сирії, розвитку справи з отруєнням подвійного агента Скрипаля у Великій Британії, виходу і море ударної авіаносної групи ВМС США і атомних підводних човнів Британського Королівського флоту, які рушили до берегів Сирії, щоб покарати Б.Асада за використання хімічної зброї проти власного народу.

 

Водночас Туреччина терміново закрила для мореплавства зону Чорноморських проток Босфор і Дарданели. Офіційно це було зроблено з огляду на несприятливу погоду (туман), неофіційно ж це можна розглядати як демонстрація можливості ізолювання військового угрупування РФ в Сирії у випадку розгортання бойових дій. Більш того, офіційна Анкара попри її загравання з Москвою на тлі спільних інтересів в Сирії несподівано висловилася на підтримку ракетного удару союзників по військових і промислових об’єктах на території Сирії, який відбувся 14 квітня.

 

Все це суттєво відрізняло цьогорічний Форум від попередніх заходів.

 

Але передусім, на Форумі йшлося все ж таки про Україну і події навколо неї, необхідності розробки разом із міжнародною спільнотою стратегії дій стосовно Росії, спрямованої на припинення російської агресії, недопущення її переростання у повномасштабну війну, звільнення тимчасово окупованих територій тощо.

 

В цьому сенсі провідні учасники і експерти в своїх оцінках були єдиної думки - ситуація погіршується і вимагає колективних відповідей. Незважаючи на впровадження санкцій, що завдають значних втрат економіці РФ, Кремль вперто продовжує свою агресивну політику. Тривають мілітаризація Криму, нарощування військової присутності РФ поблизу українсько-російського кордону і на окупованій частині Донбасу, збільшилась кількості обстрілів тощо.

 

Особливої уваги заслуговує питання реальної підтримки України, адже попри декларовану єдність у протистоянні російській агресії Україна фактично і надалі змушена тримати фронт на Донбасі самотушки. Летального озброєння ніхто нам поки з країн НАТО не надає, а навіть передбачені поставки американських протитанкових ракет «Джевелін» і снайперських систем не можна вважати такими, що здатні суттєво вплинути на ситуацію на фронті.

 

Нам потрібна власна зброя стримування, знатна уражати цілі на території противника. І ми здатні її створити самі. Як зазначив у своєму виступі на Форумі Олександр Турчинов, ми працюємо в цьому напрямі, та ось що дивує-ті ж США висловлюють стурбованість українськими ракетними розробками. Хоча ми нічого не порушуємо і маємо повне і суверенне право створювати ракетну зброю стримування агресора.

 

180418 bp 7

 

Поруч з продовження обстрілів на Донбасі, РФ стягує військову техніку та особовий склад навколо кордонів України. Зокрема, понад 30 тис. Російських військових знаходяться в Криму, понад 35 тис.- на окупованій території ОРДЛО і 260-на території РФ поблизу кордону, в повній готовності до ведення широкомасштабної континентальної війни. При цьому, серед стягнутої техніки та озброєння є 4 ракетні бригади з ракетними комплексами “Іскандер-К”, оснащених крилатими ракетами з дальністю до 2,5 тис. км. Це - демонстративний вихід РФ з угоди щодо заборони ракет середньої та малої дальності іфактична загроза для усіх європейських країн. У відбитті російської агресії Україна, в першу чергу, розраховує на власну силу, але також відкрита і прагне до партнерства.

 

Учасники Форуму були єдиної думки щодо причин більшості загроз для України-це агресивна політика путінської Росії. Міністр закордонних справ Литовської Республіки (2006-2008) Пятрас Вайтєкунас звернув увагу, що Кремль під час агресії і окупації територій Молдови, Грузії і України за великим рахунком діяв однаково, лицемірно намагаючись приховати свою участь за завісою брехні, перекручування фактів і намагань створити у міжнародної спільноти враження про ніби-то внутрішні конфлікти в цих країнах.

 

До анексії Криму у 2014 році це спрацьовувало, але після того, як світ довідався правди щодо агресії РФ проти України, ситуація поступово змінюється. Дипломат наголосив, що міжнародна спільнота повинна допомогти Україні в питаннях зупинки агресії Путіна та у впровадженні реформ: «Захід і Європа мають створити історію успіху навколо Росії. І це був би стимул для післяпутінської Росії».

 

Роман Ващук, Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні, наголосив на необхідності ретельного документування і публікації щоквартальних звітів щодо порушення окупантами прав людини в Криму і на Донбасі, а також конкретні історії людей. Окрім допомоги для забезпечення зовнішньої безпеки України, також треба щоб люди почували себе безпечно всередині країни.

 

Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло зазначив, що найважливіший фактор у протидії російській агресії та її гібридним діям — це західні цінності та єдність. Росія намагається дестабілізувати Європу, континент і весь світ. Вона воює не проти конкретних країн, а проти впровадження зазначених цінностей як таких у світі. Це цивілізаційне протистояння – заявив дипломат. Посол запевнив, що його країна і надалі буде підтримувати Україну, оскільки «без демократичної України не буде безпеки в усій Європі»…

 

Кей Бейлі Хатчісон, Постійний представник США при НАТО наголосила на необхідності для України боротьби не лише з зовнішньою агресією на Донбасі і в Криму, але й подолання корупції всередині держави, становлення демократичних інституцій, в .ч. незалежну судову систему і антикорупційні суди закладе довгострокові підвалини для боротьби з зовнішнім втручанням і розвитку України, як сучасної європейської держави», - вважає представниця США.

 

В той же час, вона підкреслила, що Україна досягла вражаючого прогресу в реформах за останні чотири роки, зокрема в розвитку демократії. За словами К. Хатчісон, НАТО буде  й надалі підтримувати прагнення України і українців бути вільними, але очікує і певних кроків з боку країни, зокрема, в законодавчому полі. Зокрема, НАТО очікує наступних кроків в оборонній реформі – це Закон про національну безпеку, що має впровадити громадянський і демократичний контроль над військовими.

 

Західні союзники самі почали говорити про Україну в контексті її можливого вступу до НАТО. На думку представника Центру трансатлантичних відносин при Університеті Джонса Гопкінса Тараса Кузьо, приєднання України до НАТО може принести додаткову цінність для Альянсу в різних сферах, у першу чергу в безпековій: «Україна також може надати додаткової цінності Альянсу, як перша країна, що має унікальний досвід протидії російській гібридній війні, від інформаційної війни, кібервійни до вторгнення російських військ. ЗС України за світовими рейтингами, на думку експерта, поступаються лише 10 країнам-членам НАТО.

 

Зі свого боку, на без альтернативності для України вступу до ЄС і НАТО наполягали Петро Порошенко, Арсеній Яценюк та інші українські політики. Президент вважає, що всі обережні слова про можливість нової «холодної війни» вже не актуальні – ця війна фактично вже триває. Потрібна рішуча міжнародна реакція на дії Росії, при чому роль України в цьому може бути дуже великою. За його словами, одним з необхідних кроків для припинення агресії Росії має бути направлення миротворчої місії ООН на Донбас.

 

180418 bp 15

 

Володимир Гройсман навів жахливу статистику: за 2017 рік відбулося понад 22 тис. терактів та обстрілів, з них понад 8 тис. у Сирії та майже 4 тис. - на Донбасі. «Тоталітарний російський режим хоче змінити світовий порядок» і примусити весь цивілізований світ жити за своїми правилами. Вони хочуть сіяти паніку і страх» - наголосив голова Уряду.

 

Арсеній Яценюк підкреслив, що в окремих країнах-членах ЄС демократія отримала зараз нову назву - неліберальна демократія: «Це точно означає те, що класичної демократії в нашому розумінні стає дедалі менше». При цьому обрані уряди в демократичних країнах мають в десятки разів менше влади, повноважень і відповідальності у порівнянні з тоталітарними урядами і диктаторськими урядами.

 

180418 bp 3

 

Під загрозою ключові цінності світу, громадяни всіх наших країн, потерпають від нового виду політичної зброї – інформаційних технологій, які проникають в уми людей з фейковими новинами, мовою ненависті, щоб заволодівати думками і голосом наших громадян, щоб руйнувати демократію зсередини. На цьому фоні піднімаються такі, як Путін та Кім Чен Ин і намагаються знову ділити сфери впливу на свою користь.

 

Саулюс Скверняліс, Прем’єр-міністр Литовської Республіки вважає, що міжнародні партнери мають надавати Україні летальну зброю і допомагати Україні в відновлені інфраструктури в районі бойових дій і закликав інвестувати в таку допомогу.

 

РФ має вивести свої війська з території Придністров'я, оскільки це сприяє подальшій деградації ситуації та дезінтеграції Молдови - заявив Прем’єр-міністр Республіки Молдова Павел Філіп. Він підкреслив, що поточне безпекове середовище у Східній Європі знаходиться під впливом постійних змін, які самі по собі вже генерують нові виклики і загрози, які: «по-новому визначають концепцію безпеки». І порядок денний безпеки має базуватися на новому підході до асиметричних та неконвенційних ризиків, які, з іншого боку, потребують нової природи міжнародної солідарності.

 

Поточні події є наслідком співпадіння низки важливих факторів, але насамперед, це наслідок пасивної позиції США за часів президенстства Б.Обами, внаслідок чого виник безпековий вакуум, який заповнили агресивні Росія та Іран, які тепер становлять загрози - заявив співавтор журналу "Нью-Йорк Таймс" (США) Девід Семюельс. За його словами, попередня американська адміністрація намагалася якимось чином “позбавитися чи “розмінувати” деякі “гарячі точки” у деяких місцях. Але наслідки такої політики, яка, можливо, мала благі наміри, “були не найкращими”. Адже агресор, як ми тепер знаємо, розумів таку стриманість, як слабкість і дозвіл на продовження своєї агресії...

 

На думку наукового співробітника Атлантичної ради (США) Аріеля Коена, Росія перевіряє, наскільки Захід рішуче налаштований допомагати Україні. На його переконання, Україна і Близький Схід є просто театрами військових дій у більш масштабних конфліктах. Коен наголосив, що проімперські відчуття в РФ дуже ретельно і довго готувалися: «Росія хоче змінити баланс сил у світі, вдаючись до змагального принципу у різних вимірах. Вони не відступляться у цьому прагненні».

 

Його погляд на події поділяє Бенджамін Хаддад, науковий співробітник Інституту імені Гадсона: США розглядають ситуацію в Україні, країнах Балтії тощо, як один з викликів своїм силам. За часів адміністрації Барака Обами в США часто превалювала думка, що конфлікти по всьому світу мають локальні характери і не треба на них реагувати надмірно. Наразі ситуація в світі розгадається більш системно, особливо в країнах, близьких до Росії, Китаю, Північної Кореї.

 

180418 bp 4

 

Заступник генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер вважає вступ до НАТО і ЄС цілком реалістичними для України цілями. Цікавою і важливою була її оцінка нашої країни: багаторічний досвід України в протидії гібридним загрозам з боку Росії є дуже цінним для Альянсу. Вона підкреслила, що гібридні загрози сьогодні виникають по всьому світу, включаючи країни ЄС. Ситуацію, що утворилася у світі, Роуз Геттемюллер назвала такою, коли немає ані миру, ані війни. Тому важлива взаємодія в кризовому менеджменті, енергетичній безпеці, протидії інформаційним провокаціям. Заступник генсека НАТО також додала, що в НАТО очікують від України включення всіх базових демократичних принципів в остаточну редакцію законопроекту про національну безпеку.

 

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков піддав критиці іноземні компанії, які одночасно намагаються вести бізнес як з Україною, так і з Росією, зокрема, на окупованих територіях. Він також розповів що відкрито кримінальне провадження, яке стосується міжнародного негативного впливу агресора, який він чинить на інформаційне поле України. За його словами, з урахуванням виборів, які наближаються, для України наразі дуже важливо зберігати внутрішню стабільність.

 

Міністр національної оборони Литви Раймондас Каробліс наголосив на важливості надання практичної підтримки Україні, яка “попала під удар ревізіоністської політики Росії” і захищає сьогодні південно-східний фланг НАТО та західного світу. За його словами, РФ бажає тримати Україну у своєї сфері впливу та відмовити її від євроатлантичного курсу.

 

Міністр наголосив, що Україна знаходиться високо у списку пріоритетів Литви і Вільнюс також поділяє українську оцінку режиму в Москві. Він підкреслив, що в НАТО все більше розуміють, що «Росія становить величезну загрозу для європейської і світової безпеки». Тому, за словами міністра, доброю новиною є те, що нарешті Захід сформував певну солідарність і єдність по відношення до РФ.

 

Заступник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Роберт Карем зазначив, що ревізіоністська політика Росії ставить під загрозу і США, і Європу, і фундаментальні принципи національної безпеки і суверенітету. Останнім часом ця загроза позначилася через втручання Кремля у демократичні системи, це загроза з боку РФ безпеці критичної в цілому світі. При цьому, провокативна риторика Кремля підтримується значними капітальними вкладеннями у зміцнення російської військової машини, що переконливо продемонстрували останні навчання «Запад-2017».

 

Україна стала ціллю для багатьох із цих загроз з боку Росії і використовується як певна лабораторія для випробування нових видів зброї та кіберзасобів”, - підкреслив заступник міністра оборони США. Росія намагається переписати світовий порядок і постійно порушує міжнародне право і договори, а також використовує свою право вето в РБ ООН. Крім того, Росія сама використовує хімічну зброю, що свідчив інцидент в Солсбері.

 

Поруч з військовими засобами проти України, Росія також використовує енергетику, свідченням цього було скорочення подачі газу через Україну у минулому місяці. Також спрямованим проти України є і проект “Північний потік-2”. “США виступають проти цього проекту, який суперечить інтересам України і глобальній безпеці, зазначив Р.Карем. Він підкреслив, що на загрозу з боку Росії слід реагувати колективно. “Росія буде настільки сильна наскільки, ми дозволимо їй бути. Відтак колективні дії — запорука успіху.

 

Петер Балаш, Директор Центру європейських добросусідських студій, Європейський Комісар з регіональної політики (2004), зазначив, що, поки на міжнародній арені лишаються сили, що не згодні з існуючим status quo і хочуть змінити його, кордони, країни, території, баланс сил, угоди тощо, говорити про встановлення миру буде важко.

 

До того ж, Європі загрожують дві небезпечні тенденції - популізм та націоналізм — зазначив Богдан Кліх, лідер меншості в Сенаті Польщі, міністр національної оборони Республіки Польща (2007-2011). Б.Кліх акцентував увагу на популізмі, який “має різні прояви і обличчя”. “Популістичні рухи грають на страхах і певних настроях людей, використовуючи їх як інструменти для свого зиску, підриваючи констиуційний порядок і інколи порушуючи механізм противаг”, - заявив ві

 

Польський політик також вказав на те, що, на жаль, очікувана так звана третя хвиля демократизації не відбулася і зараз розвивається у зворотньому напрямку: “Зараз все більше виникає авторитарних держав , ніж демократичних, як в Європі, так і в Євразії. Експерти вважають, що загроза лібералізму виникає у багатьох країнах”.

 

Б.Кліх вказав на те, що з 2000-го року кількість популістичних партій в Європі подвоїлася — з 33 до 63. Ці партії намагаються протиставляти умовних “своїх” з різними меншинами (ексуальними, етнічними та ін), нападають на незалежні інституції, передбачені законодавство процедури, незалежні ЗМІ, а також на незалежну судову гілку. Він висловив побоювання, що популізм здатний поставити під загрозу як західні цінності, так і сам ЄС. Небезпечним є і те, що він “може підсилити російський деструктивний вплив в Європі на тривалий час”.

 

Російський «Газпром» постійно порушує зобов’язання щодо транзиту газу через Україну. Про це розповів Вадим Гламаздін, уповноважений по роботі з органами державної влади НАК «Нафтогаз України». Так, протягом 2017 року «Газпром» підтримував контрактний тиск лише 45 днів. Весь інший час «Газпром» фактично недопостачав газ за транзитними контрактами, який мав бути поставлений в Європу.

 

А за час від початку 2018 року контрактний тиск в системі підтримувався лише 1 добу. Тобто фактично йдеться про постійне невиконання «Газпромом» в принципі власних контрактних зобов’язань.

 

Дуже дивною є політика двійних стандартів деяких країн ЄС, що з одного боку підтримують санкції проти РФ, а з іншого – підтримують будівництво стратегічного експортного газогону «Північний потік-2» і при цьому «не вбачають» тут жодного протиріччя. Будівництво «Північного потоку-2», що має на меті ще більш посилити залежність Європи від російського газу і профінансувати російську армію, має бути зупинено.

 

Ми бачимо, що Кремль всіляко пришвидшує будівництво нових експортних газогонів, адже бюджет РФ є критично залежним від експорту вуглеводної сировини. З іншого боку, експерти повідомляють про стійку тенденцію швидкого знецінення природного газу, як енергоносія. Так, на думку Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, вже в близькому майбутньому природній газ як ресурс буде знецінюватися і в переліку пріоритетів необхідності чи цінності газ як ресурс буде спускатися на низ. Не випадково, з 2019 року Світовий банк офіційно припиняє підтримку будь-яких проектів, спрямованих на видобуток або розвиток інфраструктури викопних джерел енергії.

 

Серед країн, що стратегічно зменшують використання викопних енергоносіїв, можемо назвати Канаду, Саудівську Аравію і навіть Німеччину. Отже, навіть тимчасове призупинення будівництва «Північного потоку-2» буде означати поразку Кремля в часі.

 

Міністр підкреслив, що Україна теж не стоїть осторонь цих процесів – у нас розроблено і фактично схвалено національну стратегію низьковуглецевого розвитку. Це означатиме не лише збереження незалежності, не лише свободу від російського газу, а й конкурентну економіку замкнутого циклу або зелену економіку.

 

Ефективною стратегією для боротьби з агресивною політикою путінської Росії має бути, окрім посилення військових можливостей, створення навколо Росії поясу успішних країн, що змусить задуматися простих росіян. Саме для цього у 2017 році і виникла ініціатива, відома, як “План Маршала для України”. Таку думку висловив заявив депутат Сейму, прем'єр-міністр Литовської Республіки (1999-2000; 2008-2012) Андріус Кубіліус. За його словами, “План Маршала для України” передбачає 5 млрд євро в якості пакету щорічних інвестицій в Україну. В червні п.р. у Копенгагені заплановано проведення міжнародної конференції з цього приводу.


Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко  зазначив, що в Україні розпочалися засадничі, хоча і складні, тривалі процеси ментальної деколонізації.

 

З 2014 року і по сьогодні такі питання, як українська мова, політика національної пам'яті, національної ідентичності, стали основними моментами створення нової моделі людської безпеки в Україні”, - заявив він.

 

Віце-прем’єр зазначив, що Росія тривалий час готувалася до окупації Криму та Донбасу, ключовими елементами в чому було руйнування української національної ідентичності на цих територіях та просування так званого “руского міру”. Підхід дуже простий — там же немає української мови, тобто на цих територіях, немає і української ідентичності, а отже там живуть росіяни а не українці. І тому треба захищати їх російськими військами. У подальшому Росія і діяла за цим сценарієм.

 

На жаль, підкреслив В.Кириленко, протягом тривалого часу українська влада ніколи не концентрувалися на розвитку української ідентичності, української мови, повазі до справжньої української історії і національної пам'яті. І лише після російської агресії і Уряд, і Парламент почали вживати активні кроки в цьому напрямку.

 

Стівен Пайфер, старший науковий співробітник Центру США і Європи Інституту Брукінгса (США), в минулому посол США в Україні, зазначив, що перед владою України стоять наразі два основних виклики: відбиття агресії РФ і побудова успішної сучасної країни. С.Пайфер зазначив, що Україна має величезний потенціал, втім, завдання Уряду зробити цей потенціал реальністю.

 

Також важливо опановувати нові підходи, особливо це актуальне в Україні, адже проти неї ведеться Росією агресивна дезінформаційна кампанія, і тому важливо відрізняти вигадки від правди. Західні країни мають знайти шлях для того щоб змусити Росію припинити порушувати міжнародні правила.

 

Пайфер пропонує зосередити зусилля на трьох основних напрямах: донесення до росіян інформації про корупцію в оточенні Путіна, введення персональних санкцій до близьких до російської влади олігархів, а також в секторальних санкцій щодо Росії. При цьому він вважає за важливе донести до керівництва Росії тезу про те, що санкції не спрямовані на зміну влади, а лише на те щоб змусити країну виконувати правила

 

Ніколя Тензер, Президент французького Центру вивчення і дослідження політичних рішень запропонував визнати Росію системною світовою загрозою. Зокрема, експерт зазначив, що на відміну від інших загроз, світ уперше стикається з «системною загрозою для систем, принципів і цінностей з якими ми живемо». Адже Росія дозволяє собі втручатися в вибори в інших країнах, порушує права людини, вчиняє військові злочини і йде на інші кроки, якій спрямовані на завдання шкоди існуючим системам.

 

180418 bp 6

180418 bp 2

Учасники 11-го «Київського Безпекового Форуму» могли ознайомитись з продукцією Інформаційно-консалтингової компанії Діфенс Експрес (журналом Defense Express та Каталогом «УКРАЇНСЬКІ ТЕХНОЛОГІЇ: УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА» 2017), дізнавшись більше про можливості підприємств українського ОПК, а заодно і оцінивши якість інформаційних матеріалів та поліграфії

 

Завершуючи дискусію на Форумі, Директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін зазначив, що путінська Росія приречена на протистояння із Заходом та остаточну поразку. На його думку, після «переобрання» президента РФ Володимира Путіна на Росію чекають три безальтернативності: приреченість на Путіна, приреченість на протистояння із Заходом та неминучість програшу у цьому протистоянні.

 

За словами В.Горбуліна, Росія втратила усі інші можливості національного розвитку. Росіяни живуть в страху і джерело страху - всередині кожного громадянина РФ: “Усе в РФ тримається на Путіні: пенсії і зарплати, опалення і порядок на вулиці, територіальна цілісність і міжнародний статус. Росія живе зі страхом того, що без Путіна все це розвалиться”.

 

Експерт наголосив, що нинішній стан неминучого протистояння із Заходом цілком влаштовує російське керівництво, “оскільки відповідає тому курсу на агресивну самоізоляцію, який продиктований внутрішніми завданнями Кремля”.


В.Горбулін вказав на причини, чому Путін зацікавлений у протистоянні із Заходом: “На цьому побудовано його внутрішня легітимність, відновлення імперії, геополітичні амбіції, утвердження російської ідентичності. Захід не може бути другом, бо він більший, сильніший та сучасніший та у своєму розвитку не залежить від Росії... Для нинішнього російського режиму немає нічого гіршого, ніж визнати західні правила та позбутися власних ілюзій...

 

Конфронтація із Заходом дозволяє Кремлю виступати від імені усього російського народу”. Крім того, протистояння із США, НАТО і до певної міри з ЄС є сьогодні найбільш вигідним геополітичним позиціонуванням Росії, яке в тактичному плані дає їй більше переваг, ніж недоліків: “РФ зробила заявку на те, щоб очолити антизахідний тренд, який сформувався об'єктивно на даному західному етапі”.

 

Він наголосив, що “на більшості майданчиків Росія програє: “Блеф буде відбито і реальність поверне свої права”. За його словами, у Москві зараз готові до нової “холодної війни” і виторговують собі лише “комфортні умови перебування у бункері”. Втім, директор НІСД висловив сподівання, що “комфортність самоізоляції для Путіна світові столиці не готують, а готують швидку і всеосяжну капітуляцію на умовах переможців”.

           

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

cпеціально для Defense Express

 

180418 bp 8

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues