180529 konferenziaНа минулому тижні, 24 травня 2018 року, в Кишиневі відбулася міжнародна конференція «Республіка Молдова та Україна: від викликів до можливостей». В колі молдавських та українських експертів були обговорені питання, що торкаються безпеки, розбудови двостороннього співробітництва, а також поточних викликів та загроз для обох держав. Про основні тези озвучені в рамках конференції читайте в матеріалі Defense Express.

 

Конференція «Республіка Молдова та Україна: від викликів до можливостей» була організована Інститутом правових досліджень і політики, у співпраці з Посольством України в Молдові та Центром інформування та документування НАТО в Молдові. Участь в конференції взяли віце-президент Академії наук Іон ГУЧАК, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова Іван ГНАТИШИН, радник прем'єр-міністра з питань придністровського врегулювання Георге БАЛАН, виконавчий директор Інституту розвитку та соціальних ініціатив IDIS Ігор МУНТЯНУ, заступник директора Інституту правових та політичних досліджень Віктор ЖУК, молдавські та українські експерти і політологи, представники академічної та університетської спільноти, громадянське суспільство тощо.

 

180529 konferenzia 1

24 травня 2018 року, в Кишиневі відбулася міжнародна конференція «Республіка Молдова та Україна: від викликів до можливостей» / Фото: Defense Express

 

Вже третя міжнародна українсько-молдавська наукова конференція цього разу зібрала учасників заходу з метою знайти відповіді на низку різних питань, серед яких: Як розвиваються відносини між країнами? Що очікувати в найближчу перспективу? Що може відбутися після парламентських виборів? Які висновки зробили в Україні та Молдові після агресії РФ в Криму та на Донбасі? Який досвід отримала Україна в реформуванні сектору безпеки та оборони країни? Наскільки актуальне на сьогодні питання нейтральності та позаблоковості?

 

Учасників на початку заходу привітав віце-президент Академії наук РМ академік Іон ГУЧАК, який висловив надію, що шлях реформ, яким рухаються обидві країни не буде забутий в майбутньому. Одночасно з цим він зазначив, що питання безпеки є «червоною лінією» конференції в Кишиневі: «В порядку денному конференції питання безпеки є основними. Однак вони розглядатимуться в контексті регіональної безпеки. Це дуже важливо, тим більше, що на початку цього століття ми вступаємо в новий етап міжнародної політики, ядром якої є безпека, яка займає центральне місце у визначенні розвитку світу і світової спільноти. На нашу думку, така стратегія безпеки залежить від того, які зусилля вживатимуть в цьому напрямку уряди, національні та міжнародні організації, наскільки вони відповідатимуть поточним викликам та загрозам». Академік виказав сподівання на те, що дискусії, які будуть слідувати увінчаються переконливими пропозиціями, з тим, що питання, пов'язані з національною безпекою Республіки Молдови та України отримають нове життя в майбутньому».

 

180529 konferenzia 2

Учасників міжнародної конференції «Республіка Молдова та Україна: від викликів до можливостей», що 24 травня 2018 року відбулась в Кишиневі привітав віце-президент Академії наук РМ академік Іон ГУЧАК / Фото: Defense Express

 

Під час першої панельної дискусії виступив директор Інституту правових та політичних досліджень Віктор ЖУК, який зазначив, що: «Відносини між РМ та Україною почали розвиватися в кращу сторону, особливо після трагедії українського народу на південному сході країни. Навіть якщо і виникають проблеми, пов’язані з питаннями енергетики, землеробства, тощо, то вони вирішуються в процесі переговорів». Також він висловив надію на те, що в майбутньому тенденція зміцнення двосторонніх відносин збережеться, в тому числі на рівні народної дипломатії.

 

В свою чергу Надзвичайний і Повноважний посол України в Молдові Іван ГНАТИШИН в своїй промові акцентував увагу на наслідках російської агресії та на тих змінах, які відбулися в Україні після 2014 року. «Війна на Сході України є частиною єдиного системного напрямку російської зовнішньої політики – російського експансіонізму. Вона вже забрала життя понад 10 тисяч осіб і покалічила долі мільйонів. Зруйновані економіка, інфраструктура та житло в східних районах країни. Кричуще нехтуються права людини та відновлені репресій, в тому числі етнічні. Сьогодні Україна, яка тяжіє до Європи виявилася заручницею імперських амбіцій Росії, але за роки війни і докорінно змінилася», - сказав Іван ГНАТИШИН.

 

Одночасно з цим Надзвичайний і Повноважний посол України в Молдові акцентував увагу на тому, що Україна поступово перетворюється зі «споживача безпеки» в «постачальника безпеки». Багатьом цікавий досвід протистояння з РФ: «Військові експерти провідних країн проявляють інтерес до бойового досвіду українських військових, які протистоять однієї з найсильніших армій світу. Продукція відродженого оборонно-промислового комплексу України становить інтерес для ряду держав, в тому числі Молдови, в контексті доступних і ефективних засобів оборони. Почалися якісні перетворення в усіх сферах: створена і діє система структур щодо запобігання та протидії корупції, розпочаті медична, освітня та пенсійна реформи, спрощені бюрократичні процедури ведення бізнесу та оподаткування».

 

Також Іван ГНАТИШИН звернув увагу на наявність об'єднуючих Україну та Республіку Молдова факторів, які сприяють розвитку двосторонніх відносин. До них він відніс: спільні інфраструктурні проекти по інтеграції з європейськими транспортними мережами TEN-T, підвищення якості (стабільності) електроенергії, взаємопідключення електромереж України та Молдови з європейськими ENTSО-E, завершення впровадження спільного контролю та патрулювання на українсько-молдовському кордоні, збереження динаміки збільшення двостороннього торговельного обороту, охорона навколишнього середовища, а також активізація туристичного та культурного обміну.

 

Своєю чергою Радник прем'єр-міністра з питань Придністровського врегулювання Георге БЕЛАН зазначив, що, незважаючи на всі складності переговорного процесу, питання вирішення Придністровського конфлікту є цілком реальним. Необхідна політична воля. «Кишинів повинен бути привабливим для жителів і підприємств з придністровського регіону і РМ має бути в змозі поглинути їх. До того ж, ми повинні мати сприятливу міжнародну кон'юнктуру для цього процесу» - зазначив Георге БЕЛАН. Він також висловив упевненість в тому, що вирішення придністровського конфлікту не повинно бути проти європейської інтеграції всієї республіки і не має привести до погіршення суспільного життя в РМ. «Кожна зміна має полегшувати та покращувати життя населення країни. А тому ми будемо вирішувати теми, пов'язані з корупцією, контрабандою, торгівлею людьми, які, як правило, створюють область невирішених питань та негативних явищ» - зазначив Георге БЕЛАН.

 

Виконавчий директор Інституту розвитку та соціальних ініціатив IDIS “VIITORUL” Ігор МУНТЯНУ зазначив, що найближчим часом у Римі відбудеться зустріч стосовно Придністровського врегулювання у форматі «5+2», але було б зарано говорити про політичне вирішення всіх наявних проблем. Він вважає, що важливим компонентом придністровського конфлікту є газова залежність РМ від Росії. Він переконаний, що якщо Кишинів зможе позбавитися цієї залежності, то у країни буде більше шансів для реінтеграції країни в європейське співтовариство, вирішення придністровського конфлікту та зменшення ролі російських військ в регіоні.

 

Публікація по темі: УГРОЗЫ И ВЫЗОВЫ СО СТОРОНЫ ПРИДНЕСТРОВЬЯ - ОЦЕНКИ «VIITORUL»

 

Під час другої панелі, яка була присвячена темі «Регіонального співробітництва та можливостей для посилення безпеки» були обговорені питання молдавсько-українських відносин, ситуації в Україні в контексті реформ сектору безпеки та оборони та перспектив парламентських виборів в РМ та їх наслідки для відносин між країнами. В рамках даної панелі виступили і українські експерти.

 

180529 konferenzia 3

Під час другої панелі, яка була присвячена темі «Регіонального співробітництва та можливостей для посилення безпеки» були обговорені питання молдавсько-українських відносин, ситуації в Україні в контексті реформ сектору безпеки та оборони та перспектив парламентських виборів в РМ та їх наслідки для відносин між країнами / Фото: Defense Express

 

Представник Ради із зовнішньої політики ГО «Призма» Сергій ГЕРАСИМЧУК зробив акцент на майбутніх виборах в РМ. Зокрема він навів низку варіантів розвитку майбутніх подій. Так, цілковита перемога на виборах Партії соціалістів РМ (ПСРМ) Ігоря ДОДОНА може докорінно змінити характер молдавсько-українських відносини: «Позитивна динаміка у відносинах між країнами в останні роки, може бути «заморожена» в разі перемоги представництва Кремля в Молдові - ПСРМ. Перемога соціалістів дорівнює перемозі Росії». Варіант, коли відбудеться альянс Демократичної партії Влада ПЛАХОТНЮКА та ПСРМ – означатиме певне збереження наявного статус-кво. І в такій ситуації важко робити категоричні прогнози. Європейський курс розвитку Молдови можливий у випадку об’єднання після виборів в коаліцію Демпартіїї, Партії «Дія та солідарність» (ПДС) Маї САНДУ та Платформи «Гідність та правда» Андрія НЕСТАСЕ. Однак, невідомо наскільки ці політичні угруповання готові до політичного діалогу.

 

Своєю чергою військовий експерт, головний редактор журналу Ukrainian Defense Review ІКК Defense Express Антон МІХНЕНКО представив основні моменти реформування сектору безпеки та оборони, які відбулися в Україні після вторгнення Росії в 2014 році, а також набутий українськими силовими структурами досвід протидії гібридній агресії.

 

«Сектор безпеки та оборони, отримав новий імпульс розвитку, починаючи з 2014 р, - з моменту окупації РФ Криму і частини територій Донбасу. Багаторічне військове протистояння призвело до значних змін в секторі безпеки і оборони України. При цьому, підкреслюю, все це було у відповідь на агресію, у відповідь на інтервенцію та нарощування російських військ наступального характеру по всьому державному кордону України з РФ. Україна отримала величезний досвід розбудови сектору безпеки і оборони в умовах гібридної війни, який буде корисний надалі країнам не тільки ЄС і НАТО, а й сусідній Молдові», - наголосив військовий експерт.

 

Антон МІХНЕНКО також зазначив: «В Україні оновлені документи стратегічного планування. Розмір бюджету Міністерства оборони виріс з 15,3 млрд грн. в 2013 р. до 68,8 грн. в 2017 р. Сформовано майже два десятки бойових бригад, полки та батальйони, а також частини оперативного, бойового, тилового і технічного забезпечення. Кількість особового складу зросла зі 165 тис. у 2013 до 250 тис. у 2018. Розмір грошового забезпечення військовослужбовців збільшився майже в шість разів.

 

Змінено загальну структуру українського війська: до трьох видів ЗС додано окремі роди військ - Сили спеціальних операцій і Десантно-штурмові війська. Затверджуються і впроваджуються нові підходи в системі підготовки і харчування військ за стандартами НАТО. В цілому до кінця 2017 року було прийнято і впроваджено близько 170 стандартів НАТО.

 

Оборонна промисловість ожила, відчула свою необхідність. З'явилося ряд нових гравців, а вже відомі почали розширювати спектр своєї продукції».

 

В кінці свого виступу експерт наголосив, що однин з головних висновків, який на сьогодні зробила Україна це те, що «проголошена, але ніким не визнана нейтральність або позаблоковість не гарантує безпеки для країни. Саме тому значна частина населення сьогодні виступає за вступ до НАТО».

 

Публікація по темі: ЧИ Є НЕЙТРАЛІТЕТ ВИХОДОМ ДЛЯ УКРАЇНИ?

 

Загалом, конференція «Республіка Молдова та Україна: від викликів до можливостей» зайвий раз актуалізувала необхідність двостороннього діалогу між країнами і те, що на сьогодні є спільне бачення ризиків та загроз, а також того, як розвиватися країнам в подальшому та за якими напрямками здійснювати співпрацю в майбутньому.

 

Дана конференція відбулася на передодні ще одного заходу, який став важливою подією для відносин не лише між Україною та Республікою Молдова, а й Грузії. 9 червня 2018 року у Києві відбудеться чергова міжнародна безпекова міжпарламентська конференція за участю спікерів і депутатів цих трьох країн, в рамках якої має бути проголошено створення міжпарламентської асамблеї Україна-Грузія-Молдова. Створення асамблеї Україна-Грузія-Молдова має стати значним поштовхом у тристоронніх відносинах між державами.

 

Однак, час покаже, наскільки поточні ініціативи та характер наявних відносин збережеться в майбутньому, адже як Республіка Молдова, так і Україна в очікуванні чергових виборів, які можуть внести свої корективи у відносини між країнами вже на рубежі 2018-2019 років.

 

Публікація по темі: ОБЩИЙ ФРОНТ СОПРОТИВЛЕНИЯ РОССИИ - В ВОСТОЧНОМ ПАРТНЁРСТВЕ

 

180529 konferenzia 4

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues