180619 F 16 RomDefense Express пропонує своїм читачам ознайомитися зі статтею військового кореспондента Георгія Мадера (Georg Mader, Відень, Австрія), розміщене в журналі European Defense and Security №3, 2018 і присвячене Військово-повітряним силам Румунії, країни, яка суттєво відреагувала на зміни безпекової ситуації в Європі після агресії Росії проти України. Вчора читачі могли ознайомитись з першою частиною статті. Сьогодні – частина друга матеріалу.

 

 Італійські радари для румунських літаків

 

Підприємства авіакосмічної промисловості Румунії співпрацювали з західними компаніями навіть при комуністичному режимі, що в ті часи було дуже рідкісним явищем. Як приклад можна навести гвинтокрил Aerospatiale, який з 1968 року вироблявся в Румунії за французькою ліцензією, а також спільне виробництво з югославською фірмою SOKO легкого реактивного штурмовика IAR-93 ORAO. Ця традиція продовжується і сьогодні. Так, реактивні навчальні літаки вітчизняного виробництва IAR-99 SOIM (Hawk), що нині перебувають на озброєнні румунських ВПС, будуть оснащуватися сучасними РЛС з активною ФАР VIXEN 500E AESA італійської фірми LEONARDO. Про підписання відповідної угоди було оголошено 29 серпня 2017 р. При цьому представник італійської компанії заявив, що радар VIXEN 500E AESA виграв тендер Національного інституту аерокосмічних досліджень Румунії (INCAS) на оснащення демонстраційного зразка навчально-тренувального літака IAR-99 TD, який INCAS створюватиме на основі базової версії IAR-99 спільно з її розробником - фірмою AVIOANE CRAIOVA. Це вже третя модифікація винищувача IAR-99 SOIM. ВПС Румунії сьогодні володіють парком з 18-ти винищувачів IAR-99, яким від 16 до 29 років, і є єдиним експлуатантом літаків даного типу. IAR-99 оснащений двигуном Rolls-Royce VIPER і за своїми технічними параметрами схожий з чеським L-39 ALBATROS.

 

IAR 99

IAR-99 SOIM

 

За словами генерального директора інституту INCAS Каталін Нає, метою проекту IAR-99 TD є повне тестування спроможностей літака і продовження розробки нових технологій, які стануть основою для створення сучасного навчально-тренувального літака з поліпшеними спроможностями для розвідки та ураження цілей. На думку керівництва фірми LEONARDO, успішна реалізація даного проекту відкриває цілу низку нових можливостей. «Поставки радарів VIXEN 500E дозволять Румунії модернізувати не тільки власний парк IAR-99, а й літаки інших типів. Крім того, ми бачимо певний потенціал для просування цієї технології і на інших ринках і тому з нетерпінням чекаємо на початок спільної роботи з INCAS», заявив керуючий директор філії LEONARDO з виробництва авіакосмічних систем Норман Боун.

 

Публікація по темі: BSDA-2018: РУМУНІЯ НАРОЩУЄ МОЖЛИВОСТІ

 

Карпатські ПАТРІОТи

 

Недостатню кількість літаків винищувальної авіації можна компенсувати за рахунок наземних засобів ППО дальнього радіусу дії, які до того ж могли б стати цінним доповненням до вже існуючого арсеналу. Фактор сумісності з системами ППО США і інших країн НАТО, які їх або вже використовують (Німеччина, Нідерланди) або планують використовувати в майбутньому (Польща і, можливо, Швеція) зіграв важливу роль у рішенні Румунії про закупівлю та розміщення у себе систем протиповітряної і протиракетної оборони PATRIOT, прийнятому в кінці 2017 року. Під час спільних навчань з підрозділами американських ЗС, система PATRIOT змогла взаємодіяти з зенітно-ракетною системою MIM23 HAWK румунської армії. Розміщення елементів системи ПРО на авіабазі Девеселу (Deveselu) в рамках реалізації програми «Європейського поетапного адаптивного підходу» (European Phased Adaptive Approach) стало ще одним аргументом на користь системи ПРО PATRIOT, оскільки вони можуть використовуватися поряд з протиракетами Standard SM-3. Нарешті, система PATRIOT виявилася дешевшою, ніж інші аналогічні системи, зокрема SAMP/T фірми MBDA і MEADS.

 

Patriot

Cистема ПРО PATRIOT

 

29 листопада 2017 року керівництво фірми Raytheon оголосило про те, що Румунія підписала згоду на закупівлю систем ППО PATRIOT в США. Це дозволить оперативно оснастити такими системами підрозділи ППО Румунії і відкриває шлях для подальших переговорів між Raytheon і урядом США. Загальна сума угоди становить орієнтовно 4,6 млрд. дол., з яких 910 млн. дол. перераховані виконавцеві в листопаді 2017 року. Колишній міністр оборони Адріан Цуцуяну заявив, що Румунія має намір поставити нову систему ПРО в війська вже в цьому році одразу після прибуття першої партії.

 

Публікація по темі: УКРАЇНСЬКИЙ ГВИНТОКРИЛИЙ МИСЛИВЕЦЬ

 

За даними американського агентства оборонного співробітництва (US Defense Cooperation Agency), Румунія отримає сім батарей PATRIOT в модифікації Configuration 3+, 56 зенітних керованих ракет з удосконаленою системою наведення GEM-T і 168 ракет-перехоплювачів PAC-3.

 

За словами представників Raytheon, компанія Aerostar Bacau має можливість поставляти компоненти для систем PATRIOT, що будуть розміщені в Румунії, а також для всього глобального парку PATRIOT, який на сьогоднішній день налічує 220 батарей, розміщених на території 14 держав.

 

Модернізація вертолітного парка

 

Як вже зазначалося вище, Румунія була єдиною країною колишнього Варшавського Договору, яка мала коопераційні зв'язки з підприємствами авіакосмічної промисловості Західної Європи. У 1968 році Франція продала державному підприємству IAR Ghimbav (Брашов) ліцензію на виробництво вертольотів. Протягом 30 років підприємство випускало два типи гвинтокрилів: IAR-316B (ліцензійна версія ALOUETTE IIIB) і IAR-330 PUMA (ліцензійна версія транспортного гвинтокрила Aerospatiale SA-330). У 1995 році ізраїльська фірма ELBIT виграла тендер на оснащення 24-х машин останнього типу протитанковими комплексами SOCAT (Sistem Optronic de Cercetare şi Anti-Tanc). Сьогодні на озброєнні румунської армії перебувають 68 гвинтокрилів обох цих моделей, більшість з яких експлуатуються вже понад 30-ти років і потребують заміни.

 

IAR 330 Puma

IAR-330 Puma

 

Крім того, в Румунії немає парку гвинтокрилів, які були б спеціально призначені для ударних операцій, а для ураження наземних цілей та надання ближньої вогневої підтримки з повітря поки використовуються гвинтокрили PUMA з системами SOCAT. Тому проблема придбання ударних/протитанкових гвинтокрилів є одним з закупівельних пріоритетів міністерства оборони. Однак слід зауважити, що в Румунії за останні п'ять років стала очевидною і недостатня кількість пошуково-рятувальних вертольотів для надання допомоги постраждалим в ситуаціях, коли потрібне оперативне втручання надзвичайних служб.

 

Протягом останніх трьох років ЗМІ неодноразово повідомляли про те, що виробники вертольотів Airbus, Bell і Sikorsky зверталися до уряду Румунії з пропозиціями щодо можливості поставки своєї техніки. Однак ні одного тендера так і не було оголошено, як і не з'явилося офіційної інформації про кількість вертольотів, які хотіла б закупити Румунія. Швидше за все, це буде кілька типів різних вертольотів. З огляду на те, що в Румунії є свої вертольотобудівні підприємства, максимально будуть задіяні власні потужності, зокрема, заводу IAR Ghimbav. Уряд хоче, щоб Румунія стала регіональним центром вертольотобудування і поставляла гвинтокрили як для власних збройних сил, так і для сусідніх країн. З огляду на те, що IAR Ghimbav веде переговори з Bell-Textron Helicopters, можна припустити, що йдеться про моделі AH-1Z і UH-1Y, які вже виграли тендери в Чехії. У той же час Бухарест дав зрозуміти, що має намір закупити кілька вертольотів у компанії Airbus, а потім налагодити їх складання на власних заводах. У грудні 2017 року міністерство оборони розпочало переговори з Airbus щодо закупівлі першої партії вертольотів H215M в кількості 4-х одиниць, для яких вже готова складальна лінія на заводі IAR Ghimbav.

 

Георг МАДЕР (Georg Mader, Відень, Австрія),

журнал European Defense and Security №3, 2018

 

Переклад: Defense Express

 

Початок статті:

 

ВІЙСЬКОВО-ПОВІТРЯНІ СИЛИ РУМУНІЇ. ЧАСТИНА 1

 

Публікації по темі:

 

УКРАИНСКИЙ ВИНТОКРЫЛЫЙ ОХОТНИК

 

АВІАРЕМОНТ І МОДЕРНІЗАЦІЯ: ЯК УТРИМАТИ ПОЗИЦІЇ Й ОБІГНАТИ КОНКУРЕНТА

 

ПІДРАХОВАНО ВТРАТИ ВІЙСЬКОВОЇ АВІАЦІЇ РОСІЇ ЗА ЧАС КАМПАНІЇ У СИРІЇ (ІНФОГРАФІКА)

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues