180622 kadexВ період з 23 по 26 травня в столиці Республіки Казахстан Астані відбулася ювілейна V Міжнародна оборонна виставка KADEX-2018, організатором якої вперше виступило Міністерство оборонної та аерокосмічної промисловості РК. Виставку урочисто відкрив Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який наголосив на актуальності проведення виставки з огляду на зростаючу глобальну геополітичну нестабільність.

 

В роботі KADEX-2018 взяли участь 318 компаній (KADEX-2016 – 231) з 28 країн світу, а також офіційні делегації з 48 країн. Збільшення учасників заходу свідчить про зростання попиту на нові види ОіВТ в регіоні та безумовно високу оцінку світовими гравцями потенціалу ринку озброєнь Центральної Азії.

 

180622 КАDEX 6

Виставку «КАDEX-2018» урочисто відкрив Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який наголосив на актуальності проведення виставки з огляду на зростаючу глобальну геополітичну нестабільність

 

Виставка працювала за наступними основними напрямками:

  • Озброєння і військова техніка;
  • IT-технології, зв’язок;
  • Тилове майно, медицина;
  • Будівництво і інфраструктура;

 

180622 КАDEX 1

Україна брала активну участь в міжнародній виставці озброєнь «КАDEX-2018»/ Фото: ДК «Укроборонпром»

 

Цілями виставки було проголошено:

-           Аналіз можливостей вітчизняних підприємств і перспектив їхнього розвитку у відповідності до потреб ЗС та інших силових формувань;

-           Здійснення міжнародно визнаної офсетної політики під час імпорту ОіВТ, в рамках якої передбачається передача технологій виробництва, технологічний супровід і ремонт ОіВТ;

-           Залучення в республіку найбільших виробників ОіВТ шляхом надання переваг і просування продукції на казахстанському ринку шляхом створення СП.

 

Провідні світові виробники ОіВТ демонстрували на виставці власні вироби та послуги у сфері авіації, космосу, ІТ-технологій, бронетехніки, ППО-ПРО тощо. Крім збільшення чисельності учасників заходу, цього року на ньому було представлено більше експонатів ОіВТ, готових зразків і виробів, вперше демонструвалися досягнення в аерокосмічній сфері тощо.

 

Звертає на себе увагу зростання в РК і в регіоні в цілому попиту на легку бронетехніку, нове озброєння, прилади зв’язку, РЛС тощо. З огляду на це, казахстанська сторона практикує співробітництво з потенційними іноземними партнерами, створюючи в т.ч. спільні підприємства для випуску ОіВТ, в т.ч. з метою подальшого експорту до третіх країн регіону. Зразки такої продукції широко демонструвалися на виставці.

 

Казахстан розвиває оборонку

 

Під час роботи виставки 17 казахстанських підприємств представили 57 зразків військової і конверсійної техніки, серед яких варто відзначити наступні.

 

Казахстансько-турецька компанія КАЕ і 811-й авторемонтний завод представили варіант оснащення транспортера МТ-ЛБ ПЗРК “Игла-1” у вигляді бойового модуля на 4 постріли з тепловізійним каналом супроводу цілі. На базі МТЛБ також створено броньований медичний транспортер-евакуатор поранених АМТЕ, на якому обладнано збільшений десантний відсік. Машину вже прийнято на озброєння.

 

Спільно з компанією “Семей инжиниринг” КАЕ представила варіант модернізації танка Т-72КАЕ, який лише наступного місяця має розпочати заводські випробування. На ньому модернізовано систему управління вогнем, впроваджено дистанційно керований кулеметний бойовий модуль Aselsan SARP. На виставковому майданчику демонструвався також модернізований танк Т-72А – спільний проект з ізраїльською фірмою Opgal Industries Ltd. На ньому встановлено нову тепловізійну систему.

 

180622 КАDEX 5

Спільно з компанією «Семей инжиниринг» казахстансько-турецька компанія КАЕ представила варіант модернізації танка Т-72КАЕ. Казахстан може бути зацікавлений і вукраїнських версіях модернізації Т-72

 

Також на виставці представили модернізований БТР-70 з комплексом вивчення радіаційної обстановки.

 

Цікавою пропозицією виглядав комплект штабних модульних машин у складі 4-х модулів, які демонструвало казахстансько-білоруське СП - ТОВ «Мидивисана Инжиниринг». Водночас, білоруське ВАТ «Минский завод колёсных тягачей» показав на виставці легку броньовану машину МЗКТ-490100 (Volat V1) з розвідувальним радіотехнічним комплексом.

 

В даний час в Казахстані реалізують програму «Солдат майбутнього», що передбачає оснащення особового складу усіма сучасними засобами прихованого зв’язку, нічного бачення, планшетами, спеціальними шоломами та спеціальними окулярами цілодобового бачення, а також лазерними цілевказниками. В реалізації програми активну участь беруть казахські виробники, зокрема, завод «Тыныс».

 

180622 КАDEX 8

В даний час в Казахстані реалізують програму «Солдат майбутнього»

 

Новиники на KADEX-2018

 

Серед нових видів озброєння варто відзначити турецьку розробку – 120-мм автоматичний міномет Alkar, інтегрований з автоматизованою системою управління підрозділами. Він має власну систему управління, що працює цілком автономно без втручання людини.

 

Крім того, до новинок виставки слід віднести бойову дозорну машину «Арлан», оснащену бойовим модулем, тепловізійною та денною камерами спостереження та РЛС. Машина сумісна з усіма БПЛА і засобами розвідки, що стоять на озброєнні ЗС РК. Повідомлялося про підписання замовлення на поставку чергової партії БРДМ Arlan 4x4 для потреб ЗС Казахстану.

 

180622 КАDEX 7

 

БРДМ випускає казахстансько-південно-африканське СП Kazakhstan Paramount Engineering (КРЕ), учасниками якого є відповідно Kazakhstan Engineering i Paramount Group. На думку експертів, пристосована до служби в умовах Казахстану машина, що має посилений захист від мін, додатково отримала систему обігріву та посилену підвіску.

 

180622 КАDEX 9

 

Наразі Казахстан отримав вже 60 машин, йдеться про збільшення цієї кількості до 100 з перспективою використання у частинах Національної гвардії та інших силових структур. Поставки нових машин триватимуть до 2020 року. При цьому Казахстан має намір пропонувати ці машини на експорт, в т.ч. до країн Близького Сходу.

 

Новина по темі: У КАЗАХСТАНІ ПРОВЕЛИ ВИПРОБУВАННЯ БМ «БАРИС 8×8»

 

КРЕ також презентувало на виставці БТР Barys 6x6 і Barys 8х8, з яких перший є модифікацією машини Mbombe 6 виробництва південноафриканської фірми Paramount Group, пристосованою до служби в кліматичних умовах Казахстану.

 

Барыс 6х6 и 8х8

 

Для служби в зимових умовах машини оснащено в т.ч. системами обігріву. Barys 6x6 оснащено баштю Sarbaz з 30-мм гарматою 2A42 i спареним з нею 7,62-мм кулеметом Nefer виробництва турецької фірми Aselsan. Потреба ЗС РК в таких машинах є значною і вимірюється сотнями одиниць.

 

Поряд з цим, турецька компанія Otokar i казахстанська Kazakhstan Engineering уклали угоду про співпрацю у сфері виробництва бойових машин для потреб ЗС Казахстану. Передбачено створення СП, яке займатиметься збіркою турецької легкої бронетехніки (зокрема, типу Cobra II ) для ЗС РК у випадку підписання контракту, а також промоцією в регіоні.

 

Казахстан приваблює продавців озброєнь

 

Зростаня масштабів виставки KADEX зумовлене зростанням попиту на нові види озброєнь в цілому, однак у більшому ступені це пов’язано самк з планами Казахстану по підвищенню власних оборнних можливостей. Основні зусилля іноземних компаній, що були представлені на вистаці, були зосереджені саме на цьому.

 

Новина по темі: "УКРОБОРОНПРОМ" ПЕРЕЙШОВ ДО ПРАКТИЧНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ ДВОХ ПЕРСПЕКТИВНИХ ПРОЕКТІВ ВТС ІЗ КАЗАХСТАНОМ

 

Турецька суднобудівна компанія Savunma Teknolojileri Mühendislik пропонує Казахстану ракетні корвети типу Ada, що до останнього часу будувалися для ВМС Туреччини. А турецький концерн Turkish Aerospace Industries пропонує Казахстану легкі навчально-бойові літаки Hurkus-C, БПЛА Anka, ударні вертольоти T129 Atak, а також вертольоти T625.

 

Зазначені платформи пропонувалися як ЗС РК, так і іншим силовим структурам країни з можливістю передачі технологій, в т.ч. з правом виробництва в третіх країнах регіону Центральної Азії.

 

На думку експертів, найбільші шанси на експорт до Казахстану мають БПЛА Anka та учбово-бойовий літак Hurkus-C.

 

Одним з найбільших учасників виставки була російська ДК «Росспецэкспорт», що демонструвала на KADEX-2018 понад 300 зразків ОіВТ. Зокрема, це були ЗРК С-400 «Триумф», С-300ВМ «Антей-2500», С-300ПМУ2 «Фаворит», ЗРК сімейства «Бук» і «Тор», бойова машина підтримки танків «Терминатор», БТ-3Ф, ударні вертольоти Ми-28НЭ и Ми-35М, транспортно-десантний Ми-38Т, МРК «Каракурт-Э» і «Сарсар», винищувач Су-30СМ, учбово-бойовий літак Як-130, військово-транспортний літак Ил-76МД-90А, а також БПЛА «Орлан-10Е» та «Орион-Э».

 

 

Довідка:

За даними Stockholm International Peace Research Institute (Стокгольмський інститут досліджень проблем світу), протягом 1991-2017 рр РФ поставила до Казахстану ОіВТ на 1 млрд 756 млн доларів (в т.ч. 14 винищувачів Су-27С, 8 Су-30СМ, 111 БТР-80А і БТР-80, 134 БТР-82А, 18 БПМ-97, 21 бронемашин «Тигр», 10 БМПТ «Терминатор»).

 

З огляду на актуальність створення ударної компоненти ЗС РК на Каспії, російсько-індійське СП BrahMos Aerospace пропонувало Астані крилаті ракети BrahMos повітряного базування. Варто зазначити, що система на разі ще проходить випробування на індійських полігонах, в т.ч. з виконанням пусків ракет з багатоцільових літаків Су-30МКІ.

 

180622 КАDEX 11

СУ-30МС Повітряних сил Республіки Казахстан/ Фото: ДК «Укроборонпром»

 

В цілому слід відзначити, що роль виставки KADEX в регіоні буде зростати і надалі – з огляду на амбіції Казахстану на роль регіонального лідера та особливості розвитку безпекової ситуації в регіоні.

 

Зафіксовані наміри

 

В рамках роботи виставки повідомлялося про підписання оборонними підприємствами зі складу АТ «Казахстан инжиниринг» понад 20 угод з іноземними кампаніями в оборонній сфері. Зокрема, йдеться про наступні кампанії: французька Thales, індійська ZenTechnologies Limited (виробництво тренажерів), індійська Larsen&Toubro (експорт БМП-1), російська «Военно-промышленная компания» (постачання запчастин до БТР-80), польска Wtorplast і болгарска «Металлика Коммерс» (ремонт і модернізація бронетехніки на експорт), болгарська «Терем холдинг» (постачання запасних частин і допомога в модернізації бронетехніки), білоруська «Белспецвнештехника» (дефектація бронетехніки), російський «НЦПЭ» (розробка технологій виробництва БПЛА і програмного забезпечення), йорданська First Armour KDDB (виробництво кевларових шоломів), німецька D&D Dynamit Nobel Defence (розробка систем вогнегасіння для бойової техніки та бронезахист), сербська Yugoimport SDPR (модернизація гаубиць Д-20 і Д-30, організація спільного виробництва протитанкових ракет Alas), турецька Otokar (складання бронемашин). Решта угод стосувалася відносин між суб’єктами всередині Казахстану.

 

Крім того, 24 травня ц.р., під час роботи виставки KADEX 2018 Казахстан підписав з РФ контракт на придбання додаткової партії з 8 багатоцільових бойових літаків Су-30СМ з поставкою до 2020 року. Експерти вважають, що це може бути першим кроком до можливого придбання в середньо терміновій перспективі також ударних крилатих ракет BrahMos індійського виробництва.

 

Українські інтереси на KADEX-2018

 

Продукцію українських зброярів в Астані представляли ДК «Укрспецекспорт», ДП «Дослідно-Проектний Центр кораблебудування», ДП «Луцкий ремонтний завод «Мотор», ДП «Завод 410 цивільної авіації», ДП «Машинобудівна фірма «Артем», ДП «Антонов», ДП «Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон», ДП «Одеський авіаційний завод» та приватні компанії: «АвтоКрАЗ» і «Аеротехніка-МЛТ».

 

Новина по темі: "УКРОБОРОНПРОМ" ПРЕДСТАВЛЯЄ РОЗРОБКИ ВІТЧИЗНЯНОГО ОПК НА "KADEX-2018"

 

На українському стенді демонструвалися макети БТР-3Е1 з бойовим модулем «Штурм», перспективних проектів ракетного катера «Каракал», корвета «Гайдук-К», десантно-штурмового катера «Кентавр», бронекатера «Гюрза-М», гусенічної пожежної машини ГПМ-72, транспортного літака Ан-178 та пасажирського Ан-148. У випадку необхідності будівництво зазначених кораблів і катерів можливе на казахстанському заводі «Зеніт» у м.Уральську.

 

180622 КАDEX 12

180622 КАDEX 10

 На відкритому майданчику українське АТ «Мотор-Січ» (м.Запоріжжя) демонструвало відвідувачам два модернізованих вертольоти, Мі-2МСБ з новими двигунами АІ-450М, та Мі-8МСБ-Т з новими двигунами ТВ3-117ВМА-СБМ1В 4Е серії

 

Крім того, на відкритому майданчику українське АТ «Мотор-Січ» (м.Запоріжжя) демонструвало відвідувачам два модернізованих вертольоти, Мі-2МСБ з новими двигунами АІ-450М, та Мі-8МСБ-Т з новими двигунами ТВ3-117ВМА-СБМ1В 4Е серії.

 

В рамках роботи виставки відбулася зустріч першого заступника голови ДК «Укроборонпром» Сергія Омельченка з міністром оборони РК Сакеном Жасузаковим, на якій обговорено можливість поглиблення двостороннього ВТС між країнами у сфері бронетехніки, авіації, високоточної зброї та кораблебудування. Сторони визначили пріоритетні напрямки цього співробітництва, в т.ч. в сфері модернізації ВМС РК.

180622 КАDEX 2

 Фото: ДК «Укроборонпром»

Зазначалося, що Україна зацікавлена у спільому виробництві деяких з видів ОіВТ. Своєю чергою, казахстанський міністр дав відповідні доручення щодо більш глибокого опрацювання напрямків і проектів, що обговорювалися на переговорах сторін. Зокрема, Україна запропонувала модернізувати 4 ракетно-артилерійські кораблі пр.0250 типу «Барис» («Барс») ВМС Казахстану. Адже Україна і Казахстан вже плідно співпрацюють у сфері війського кораблебудування.

 

Зокрема, підприємства ДК «Укроборонпром» раніше забезпечили будівництво зазначених кораблів для ВМС ЗС Казахстану, для оснащення яких в Україні було виготовлено низку корабельних систем і озброєння, в т.ч. систему керування зброєю «Каскад» із 2-координатною РЛС «Дельта» (виробник - НДІ «Квант-Радіолокація»), оптико-електронну систему контролю за використанням озброєння та спостереження «Sens-2» (НДІ «Квант»), систему корабельного ракетного комплексу «Бар’єр» з дальністю дії до 5 км, ЗРК «Арбалет» (ДК КБ «Луч»), 30-мм автоматичну корабельну артилерійську установку АК-306 (ВАТ «Кузня на Рибальському»). Загальна вартість поставленого устаткування становить понад 25 млн доларів. Розробник проекту модернізації кораблів типу «Барис» – ДПЦК (м. Миколаїв).

 

Казахстан розглядається серед перспективних партнерів України у сфері ВТС на пострадянському просторі, а також на Азіатському регіональному ринку озброєнь. Крім зазначених прикладів, в активі двостороннього ВТС вже маємо поставки до Казахстану українських засобів ППО, ремонт літаків сил повітряної оборони Республіки Казахстан, програми спільної модернізації бронетехніки.

 

180622 КАDEX 3

180622 КАDEX 4

Україна запропонувала модернізувати 4 ракетно-артилерійські кораблі пр.0250 типу «Барис» («Барс») ВМС Казахстану / Фото: ДК «Укроборонпром»

 

Наразі актуальною для ЗС Казахстану залишається модернізація чисельних запасів ОіВТ радянського/російського виробництва, в т.ч. танків Т-72 і оновлення парку транспортної авіації. В цьому сегменті Астана зацікавлена в можливості контактів з іноземними партнерами, в т.ч. з Україною, що має відповідний потенціал і досвід проведення модернізації (танки Т-72, транспортні літаки, РЛС ППО тощо).

 

Новина по темі: «УКРОБОРОНПРОМ» ПРЕДСТАВИВ НА KADEX-2018 ПРОЕКТ МОДЕРНІЗАЦІЇ КОРАБЛЯ ТИПУ «БАРС»

 

З огляду на зазначене, а також досягнуті домовленості з активізації співробітництва одразу на двох важливих напрямках, які сторони домовилися поки що не розголошувати, є усі підстави сподіватися на плідний розвиток ВТС між двома країнами вже найближчим часом, особливо у військовому кораблебудуванні.

 

На відміну від решти іноземних пропозицій у цій сфері, українська сторона орієнтується насамперед на будівництво корабельного складу на потужностях Казахстану (завод «Зеніт» у м.Уральськ). Українські пропозиції є більш зваженими і враховують багато місцевих чинників, що сприятимуть справі.

 

Новина по темі: КАЗАХСТАН ПРОДОВЖИТЬ СПІВПРАЦЮ З ДП “ЗАВОД 410 ЦА” ПО ВІДНОВЛЕННЮ І МОДЕРНІЗАЦІЇ ЛІТАКІВ

 

Насамкінець, оскільки цьогорічна виставка вперше проводилася під егідою Міністерства оборонної та аерокосмічної промисловості РК, це відобразилося як на експонатах, пов’язаних з космосом, запуском супутників, так і на перспективах співробітництва у аерокосмічній сфері. Адже Україна має, що запропонувати казахстанській стороні.

 

На даний час Казахстан має на орбіті 4 супутники різного призначення. На заміну їм мають бути виведені нові супутники і робота з заміщення вже триває.

 

Тож головне зараз після виставки KADEX-2018 слід спокійно осмислити все, про що говорилось на стендах та в кімнатах переговорів, закачати рукава та впевнено приступити до планомірного розвитку військово-технічного співробітництва та співробітництва в космічній галузі, де Україна та Казахстан мають майже безмежні можливості. Тим більше, що наші країни не мають суттєвих обтяжень в історії двосторонніх відносин та каменів за пазухою…

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

 

SYP 7297

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues