180626 АI 800Про перепони між Альянсом і штучним інтелектом та те, наскільки безпечно дозволити машинам приймати важливі рішення.

 

Генерал Дені Мерсьє впевненийштучний інтелект у найближчому майбутньому допомагатиме військовим приймати швидкі та виважені рішення. І НАТО має зосередити свої сили на розробку та впровадження цього потужного інструменту, вирішивши, у першу чергу, питання ймовірних ризиків та стандартизації.


Сучасні технології, такі як штучний інтелект (Artificial intelligence, далі — AI) чи 3D, суттєво змінять манеру ведення бою в майбутніх конфліктах та матимуть значний вплив на такі потужні організації як НАТО. Основний стратегічний ресурс, на якому має бути зосереджена увага розробників АІ — це інформація. “Ми ніколи не розробимо AI без даних, — резюмував французький генерал Дені Мерсьє, верховний головнокомандувач з питань трансформації сил НАТО в інтерв’ю Ле Монде. — Ми маємо працювати із даними без будь-яких обмежень. Замість того, щоб покладатися на репрезентативні вибірки, вчені мають використовувати самі дані, їх деталізацію, що в результаті дозволить приймати дійсно ефективні та швидкі рішення в реальному часі”.

 

180626 АI Денi Мерс e

Artificial intelligence у найближчому майбутньому допомагатиме військовим приймати швидкі та виважені рішення.


Сьогодні перед НАТО стоїть низка питань, які мають бути вирішені найближчим часом: що робити з класифікованими даними, які має Альянс? Як використовувати дані, отримані в суспільному середовищі для нашої розвідки, як коректно їх збирати? Чи можемо розробляти алгоритми шляхом укладання контрактів з приватними компаніями? “У НАТО ніколи не порушували питання права власності на ці дані. І ми маємо зробити це сьогодні, — наполягає французький генерал, — ми маємо отримувати надійні дані для прийняття правильного рішення та підвищення оперативності цього процесу в НАТО в першу чергу для тих кризових ситуацій, коли в нас не буде достатньо часу збирати послів усіх 29 країн”.

 

Генерал признається — визначення стратегічних кризових тенденцій все ще відбувається вручну. Будь-який процес прийняття рішень може бути загальмовано через невизначеність делегатів чи голосування з неочікуваним результатом — сьогоднішня система прийняття рішень недосконала, проте досі немає реального способу вирішення цієї проблеми. Першим рішучим кроком до її подолання має бути впровадження АІ, що дозволить мінімізувати вірогідність людської помилки під час прийняття важливого рішення.

 

Впровадження АІ у військову сферу зумовлює появу певних ризиків за умови відсутності важливої інформації чи недосконалості системи. “Сьогодні ми знаємо, що хочемо надати системам право на автоматичне прийняття рішень у тому випадку, якщо вона має необхідну інформацію для реагування”, — стверджувала президент Естонії Керсті Кальюлайд на торішній Мюнхенській конференції з безпеки. І коли цього буде досягнуто, тоді вже країни мають розуміти свою відповідальність за встановлення стандартів — здатності застосовувати вимоги звітування до систем АІ та можливості вимкнення таких систем, якщо вони створюватимуть загрози. Саме за такими стандартами і мають бути прийняті моделі використання систем АІ в боях.

 

180626 АI 3

 

Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен вважає, що системи АІ мають взаємодіяти з людиною за одним із трьох можливих напрямів:

  • людина постійно знаходиться в циклі прийняття рішень та повністю контролює його;
  • людина знаходиться в циклі через реалізовані наглядові функції та здатна втручатися в діяльність системи;
  • людина виходить із циклу після того, як віддає наказ атакувати, усі роботи виконують машини.

        

Расмуссен впевнений, що саме люди, а не машини, повинні приймати остаточне рішення.


Як скоро АІ зможе замінити стратега на полі бою та які до цього перепони — у коментарі Віктора Долгопятова, директора Департаменту інноваційних технологій компанії “Еверест”

 

Коментар по темі:

180322 Долгопятов

В і к т о р   Д о л г о п я т о в

Директор Департаменту інноваційних технологій компанії “Еверест”

“Експертні системи (ЕС) є прообразом сучасних систем AI на базі нейронних мереж, але поки що не дуже популярні як безпосередньо технології штучного інтелекту. Вони залишилися у нішових галузевих продуктах та не набули широкого поширення, хоча більшість із них дійсно випередили свій час і стали кращими у своїх галузях. Це пояснюється труднощами у програмуванні, людським фактором, великими термінами формування бази знань і механізмом вводу великого обсягу інформації.

 

Спочатку ЕС були призначені для часткової заміни спеціаліста-людини. Однак, сучасні методики накопичення та класифікації BigData дозволяють набагато швидше сформувати базу даних для АІ. Більш швидкі та більш економні обчислювальні потужності дають можливість стрімкого розвитку нейронних мереж, по факту — АІ.

 

У деяких сферах інтелектуальні системи досягли високих результатів (IBM Watson, Amazon Alexa, Google AutoML, Honda Asimo), однак, не отримали різностороннього розвитку. Значна частина АІ зосереджена на вирішенні конкретних задач, навіть якщо вони складні. Наприклад, система АІ, створена для роботи з цінними паперами, навряд чи зможе бути фахівцем з нейробіології.

 

Публікація по темі: BIG DATA КОЛЬОРУ ХАКІ: ЯК ВІЙСЬКОВІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ТЕХНОЛОГІЇ ВЕЛИКИХ ДАНИХ

 

Поки що не існує універсальних чи широкопрофільних систем АІ, але це не головний фактор у питанні ризиків використання АІ в армії. Недостатня кількість навчальних прикладів призведе до великої кількості помилок. Знання та логіка дозволяють людини вчитися за допомогою обмеженої кількості прикладів. Досліди доводять, що людині достатньо один раз побачити слона на фотографії, щоб запам’ятати його та впізнати цю тварину наступного разу навіть у тому випадку, якщо вона ніколи його раніше не бачила. Але навіть найкращі нейронні мережі потребують тисячі фотографій. Людина поки що виконує більшість задач швидше та якісніше, оскільки має значні знання про світ. Її аналіз якісніший та, як правило, більш усвідомлений.

 

Публікація по темі: УКРАЇНСЬКИМ САПЕРАМ ДОПОМОЖУТЬ РОБОТИЗОВАНІ СИСТЕМИ

 

Термін навчання АІ може бути достатньо довгим, що відкидає можливість отримання швидкого результату за умов завищених запитів і вимог. Ще одна складність — копіювання АІ для масштабування. Власне, всі ці бар’єри можна подолати, потрібно лише більше часу, а описані ідеї можуть знадобитися в якості загальних рекомендацій для прийняття виваженого рішення щодо впровадження АІ в армії”.

 

Олексій ЛЕВКОВ,

Defense Express

 

Публікації по темі:

 

НОВИЙ БОЙОВИЙ КОСТЮМ ДЛЯ «КАПІТАНА АМЕРИКИ»

 

КВАНТОВА АРМІЯ: НОВИЙ РІВЕНЬ ШВИДКОСТІ ВІЙСЬКОВИХ ДІЙ

 

БУТИ ПЕРШИМИ: КИТАЙЦІ СТВОРЮЮТЬ НОВИЙ КВАНТОВИЙ РАДАР

 

180626 АI 2

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues