180720 EUROSATORY26-а Міжнародна виставка озброєнь та військової техніки «Eurosatory-2018», що в період 11 по 15 червня 2018 року відбулась в Парижі, була знаковою. Україна взяла активну участь в заході, показуючи спроможність до розвитку власних можливостей на міжнародному ринку озброєнь, в той час як російські оборонні компанії не були допущені до європейського збройового бієнале.

 

«Eurosatory» – найбільша європейська виставка озброєнь, де зустрічаються продавці та покупці із усього світу. Участь в цьому заході для тих, хто хоче бути ефективно представленим на міжнародному ринку озброєнь є обов’язковою. Фахівці стверджують, що більшість компаній та країн вважають за необхідне мати власний стенд та представницьку делегацію на цьому заході, бо тут вирішуються долі майбутніх контрактів, обсяги та терміни майбутніх поставок. За твердженнями фахівців зі сфери торгівлі озброєннями, саме Париж є тим містом, де формуються тренди в сфері торгівлі зброєю на десятиліття вперед.

 

Найбільша та найважливіша

 

На виставці «Eurosatory-2018» свою продукцію представляли 1802 компанії з 63 країн. Експонати розташовувалися на площі у понад 168 тис. кв.м., в т.ч. у 39 національних павільйонах, серед яких був і український. В роботі виставки взяли участь 226 офіційних делегацій від окремих країн та 4-х міжнародних установ, відбулася 71 спеціалізована конференція за участі 177 міжнародних VIP-експертів. Ці показники дещо перевищують показники попередніх заходів.

 

До учасників виставки цього року вперше долучилися Азербайджан, Боснія-Герцеговина, Кабо Верде, Колумбія та Латвія.

 

На відкритому майданчику «Eurosatory 2018» демонструвалися більше ніж 250 зразків техніки військового, цивільного і подвійного призначення. Щодня проводилися демонстраційні покази ОіВТ ЗС Франції, в т.ч. основного бойового танку «Leclerc» та колісного БМП VBCI.

 

Також на заході були представлені такі сегменти як цивільна безпека та реагування у випадку надзвичайних ситуацій, захист критично важливих об'єктів та засоби вимірювання та тестування, а також демонструвалися роботизовані платформи, здатні діяти в різних природних середовищах.

 

Цього року на виставці вперше було представлено технологічний кластер засобів кібербезпеки, в роботі якого брали участь 75 компаній і установ. За даними оргкомітету виставки, свою зацікавленість до цієї тематики висловили понад 15% офіційних делегацій, що відвідали «Eurosatory-2018».

 

На виставці також представляли свою продукцію більше 130 компаній, що працюють у сфері робототехніки і БПЛА, що свідчить про роль і значення цього напрямку, особливо у світлі бойового досвіду поточних регіональних війн і військових конфліктів різної інтенсивності.

 

Одним з трендів, що було відмічено на виставці є поглиблення кооперації європейських оборонних компаній на користь створення спільних високотехнологічних і науково містких продуктів. В першу чергу це робиться з метою зменшення загальних витрат на розробку нових зразків ОВТ.

 

Яскравим прикладом цього є франко-німецька програма з розробки перспективного європейського основного бойового танку. Проект реалізується спільною компанією за участі німецької Krauss-Maffei Wegmann (KMW) та французької Nexter. Результат спільної роботи було представлено на виставці у вигляді прототипу панєвропейського танку нового покоління. EMBT. (Слід відзначити, що наразі Франція та Німеччина вже ведуть перемовини щодо можливого спільного створення європейського винищувача 5-го покоління).

 

180720 EUROSATORY 3

СП АТ KNDS (за участі німецького концерну Krauss-Maffei Wegmann i французького Nexter) вперше показало на виставці демонстратор технології перспективного європейського основного танку Euro Main Battle Tank (EMBT). Останній поєднує в собі переваги і технічні рішення двох проектів танків, німецького Leopard 2 i французького Leclerc.

 

Також до прикладів вдалої кооперації можна віднести бойову платформу ASCOD (Austrian Spanish Cooperative Development) два варіанти якої було представлено на «Eurosatory 2018», а також представлений турецьким концерном Otokar легкий танк Tulpar, що створений на базі БМП шляхом встановлення башти Cockerill 3105 із 105-мм гарматою виробництва бельгійської компанії CMI.

 

180720 EUROSATORY 5

Турецький концерн Otokar представива на виставці «Eurosatory 2018» легкий танк Tulpar, створений на базі БМП. За даними виробника, машина характеризується відносно невеликою масою, високою мобільністю і вогневою міццю.

Показаний на виставці прототип був оснащеній баштою Cockerill 3105 виробництва бельгійської компанії CMI із 105-мм гарматою і автоматом заряджання. Гармата використовує стандартний боєзапас НАТО, однак може стріляти і керованими протитанковими снарядами Falarick, що виготовляються в Україні.

180720 EUROSATORY 4 1

Європейська компанія General Dynamics European Land Systems (GDELS) показала на виставці два нових варіанти бойової платформи ASCOD (Austrian Spanish Cooperative Development): БМП з дистанційно керованою баштою Elbit UT30MK2 i машину підтримки MMBT (Medium Main Battle Tank) із 120-мм гладкоствольною гарматою, розміщеною в італійській башті HITFACT.

 

Крім того, виставка 2018 року знову стала рекордною і за кількістю представлених новинок, про які Defense Express проінформує читачів в наступних випусках журналу.

 

Російські та китайські ОВТ – небажані в Європі...

 

Китай вже тривалий час бере лише обмежену участь у виставці «Eurosatory-2018» - через дію західного ембарго на постачання ОіВТ до Китаю, запровадженого після брутального придушення заворушень на площі Тянаньмень у 1989 році. Хоча цього року в заході брали участь аж 55 китайських компаній, але всі вони демонстрували лише нелетальну продукцію.

 

Основною новелою «Eurosatory-2018» стало те, що через дію режиму санкцій цього року не мала можливості демонструвати досягнення власного ВПК Російська Федерація. Хоча вже у 2016 році кількість оборонних компаній в порівнянні з аналогічною виставкою в Парижі у 2014 році скоротилася з 26 до 12. Тоді Росію віднесли до категорії країн з особливим режимом перетину кордону (на ряду з Колумбією). Була посилена процедура отримання дозвільних документів. В результаті в 2016 році російська делегація змогла виставити переважно невеличкі макети та моделі, а також стенди з брошурами. Цьогоріч європейці пішли далі, повністю закривши російським ОВТ доступ на територію Європи.

 

На виставці «Eurosatory-2018» були присутні лише 6 приватних кампаній з РФ з нелетальною продукцією.

 

Хоча на сайті АТ «Рособоронэкспорт» ще в новині від 1 червня 2018 року йшлось про те, що «У 2018 році Росія візьме участь в Eurosatory в дванадцятий раз», результати переговорів про участь оборонних компаній з РФ у європейських спеціалізованих виставках, які були для РФ негативними, були відомі ще наприкінці 1 кварталу 2018 року. За інформацією, що циркулює у військово-технічних колах, в ЄС було прийнято консолідоване рішення заборонити участь компаніям з РФ, що представляють ОВТ, у спеціалізованих виставках, що проходять на території ЄС в 2018 році («Eurosatory-2018», Farnborough International Airshow 2018 – проходитиме у Великобританії з 16 по 21 липня 2018 року; Euronaval 2018 – проходитиме в Лє-Бурже 23-26 жовтня 2018 року). Приводом стало те, що російські компанії перебувають під санкціями, які були введені західними країнами проти конкретних суб’єктів РФ у відповідь на анексію РФ Криму та агресію проти України.

 

Спостерігачі відмічають, що для багатьох відвідувачів «Eurosatory-2018» з країн, що є традиційними споживачами продукції та послуг військового призначення з РФ (як представників компаній, так і офіційних делегацій) було неочікуваним не побачити на заході звичного для них російського стенду. Втім попит на продукцію та послуги, що є звичними для подібних споживачів, примушували їх до вивчення пропозицій, подібних до російських. Це, в тому числі, призвело до збільшення кількості звернень на українському стенді за інформацією, що стосується постачання комплектуючих та ремонту пострадянської техніки, а також запитів на техніку, що є спорідненою за конструктивними особливостями з технікою радянського (російського) виробництва. Зазначений тренд має бути використаний Україною для закріплення та покращення позицій на міжнародному ринку ОВТ. Досягненню кращих результатів тут може сприяти спільна робота з західними партнерами, зокрема в частині створення та виведення на ринок спільних продуктів, які б за параметрами «ціна-якість» переважали продукцію оборонної промисловості РФ та Китаю.

 

Український слід на «Eurosatory-2018»

 

Передові розробки оборонно-промислового комплексу України на виставці представляв Державний концерн «Укроборонпром». Національний стенд України, який цього року на EUROSATORY розгортала Державна госпрозрахункова зовнішньоторговельна та інвестиційна фірма «Укрінмаш», що входить до складу ДК «Укроборнпром», мав ширші інтерактивні можливості по представленню продукції українських виробників за допомогою сучасних високотехнологічних рішень.

 

Новина по темі: EUROSATORY 2018 РОЗПОЧАЛА РОБОТУ - УКРАЇНА БЕРЕ АКТИВНУ УЧАСТЬ

 

Цьогоріч українські компанії та їх продукцію було представлено покластерно, що дало можливість споживачам бути краще інформованими стосовно пропозицій українських виробників. Крім того, на стенді було більше місця для живого спілкування з потенційними замовниками та партнерами.

 

На українській експозиції були продемонстровані вітчизняні зразки та макети озброєнь авіаційної, військово-морської, бронетанкової і сухопутної тематики, зокрема: легкий переносний ракетний комплекс «Корсар» від ДП «ДККБ «Луч», високоточний керований артилерійський снаряд «КВІТНИК» від ДП НВК «Прогрес», БПЛА «СПЕКТАТОР», макет бойового вертольота Мі-24, макет БТР-3ДА, а також макети бронеавтомобілів "КрАЗ" ("HULK 4х4", "FIONA 6х6").

 

Українську делегацію, що брала участь у роботі виставки, очолював Перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олег Гладковський. Під час виставки він виступив з заявою, що мала на меті надіслати західним партнерам чіткий сигнал, що Україна зацікавлена у всебічному розвитку взаємовигідного військово-технічного співробітництва з західними партнерами та готова до того, щоб ширше відкривати власний ринок оборонної продукції для високотехнологічних західних зразків, спрощуючи відповідні процедури.

 

180720 EUROSATORY 2

Перший заступник Секретаря РНБО Олег Гладковський під час «Eurosatory-2018» констатував: «нам вдалося консолідувати зусилля державних органів та представників оборонно-промислового комплексу у питанні розробки новітніх зразків озброєнь, запуску нових виробництв та підтримки розвитку приватного підприємництва в оборонній сфері».

 

«Сподіваюся, що найближчим часом уряд ухвалить рішення про спрощення процедури експорту товарів військового призначення та імпорту комплектуючих для українських підприємств-розробників і виробників озброєнь та техніки. Адже це не лише покращить імідж України на світовому ринку, але й сприятиме розвитку вітчизняного ОПК та розширенню співпраці з іноземними партнерами, зокрема, з французькими компаніями», - заявив Перший заступник Секретаря РНБО України. Він також запевнив, що найближчим часом до парламенту будуть подані законодавчі ініціативи щодо деяких аспектів реформування структури ОПК, і висловив сподівання на те, що там буде отримано повну підтримку та розуміння.

 

Новина по темі: О. ГЛАДКОВСЬКИЙ: МИ ЗМІНЮЄМО ПІДХОДИ ДО ФУНКЦІОНУВАННЯ ОПК, АБИ НАША АРМІЯ СТАЛА ОДНІЄЮ З НАЙКРАЩИХ У СВІТІ

 

Своєю чергою Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, перебуваючи на чолі парламентської делегації з візитом у Франції, під час відвідин національного стенду на «Eurosatory-2018», завив, що «українські зброярі можуть розраховувати на підтримку законодавчих ініціатив щодо діяльності оборонно-промислового комплексу».

 

180720 EUROSATORY 1

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій оглянув зразки та макети озброєння і техніки українського виробництва, що були представлені на «Eurosatory-2018» та висловив подяку працівникам ДК «Укроборонпром»: «Пишаюся українськими зброярами, які гідно представляють Україну на світовому рівні!»

 

Представники української оборонної промисловості, що брали участь у виставці, оцінюють результати проведеної роботи, як доволі високі. Зокрема, як заявили в ДП ДГЗІФ «Укрінмаш», впродовж виставки було проведено низку переговорів із керівництвом Міноборони та ЗС ОАЕ, Перу, Індонезії, Кенії, Йорданії, Мавританії, Таїланду та інших країн, а також з міжнародними компаніями з приводу подальшого співробітництва.

 

Новина по темі: ГОЛОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ АНДРІЙ ПАРУБІЙ ВІДВІДАВ СТЕНД "УКРОБОРОНПРОМУ" НА EUROSATORY-2018

 

Окрім того, представниками підприємств «Укроборонпрому» проведена активна робота по сприянню розгортанню військово-технічного співробітництва з провідними іноземними виробниками комплектуючих до військової техніки та озброєння. В першу чергу це стосується налагодження постачання сучасних розробок для систем прицілювання, наведення, розвідки та спостереження.

 

Зокрема, за результатами виставки було оголошено про те, що ДП «Спецтехноекспорт», що входить до складу ДК "Укроборонпром", та одна із провідних компаній США, що спеціалізується на виробництві стрілецької зброї, уклали Меморандум про співпрацю. Йдеться про створення спільного бойового модуля за стандартами НАТО.

 

180720 EUROSATORY 8

 

Згідно із Меморандумом, американська компанія постачатиме кулемети для бойових модулів. Натомість виробництво налагодять на одному із підприємств «Укроборонпрому». Крім того, повідомлялось, що компанія зі США виявила зацікавленість у спільному виробництві нестандартних зразків озброєння.

 

Взагалі, за результатами роботи на «Eurosatory-2018», було відмічено значне підвищення інтересу західних компаній до України, як ринку озброєнь та українських компаній, як потенційних партнерів. Однією з основних причин для такої активності стало рішення американської сторони про передачу Україні ПТРК Javelin. Це, як стверджують опитані під час виставки фахівці, було розцінено гравцями збройного ринку, як сигнал про те, що «з Україною можна працювати». Є символічним те, що це стається на тлі погіршення умов на міжнародному ринку озброєнь для російських компаній в зв’язку з введеними проти них міжнародними санкціями. Доречі, за оцінками фахівців Стокгольмського Інституту з вивчення проблем світу (SIPRI), що були оприлюднені в цьому році, в наслідок введених проти РФ санкцій було припинено реалізацію російських експортних контрактів на суму понад 3 млрд доларів.

 

Велику увагу української делегації під час роботи на «Eurosatory-2018» було приділено роботі саме з французькими компаніями, в першу чергу тими, що входять до числа лідерів ринку озброєнь.

 

Французькі зброярі також проявляли велику активність на українському напрямку. І не дивно, що не останню роль тут зіграло нещодавнє підписання між урядами України та Франції угоди щодо офіційної підтримки у створенні єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту, яка передбачає закупівлю для потреб МВС України 55 французьких гвинтокрилів виробництва компанії Airbus на суму у 551 млн. євро. Ця подія, безсумнівно, стала каталізатором розвитку військово-технічного співробітництва між Україною та Францією. Зокрема, фахівці говорять про перезавантаження відносин з рядом фрнцузьких компаній, які з тих чи інших причин «стояли на паузі».

 

Так, очільник української делегації на «Eurosatory-2018» Перший заступник Секретаря РНБО України провів зустріч з керівництвом компаній Airbus та Thales, та обговорив можливості надання допомоги у отриманні фотодоказів присутності збройних формувань іноземної держави на території України та переміщення відповідної техніки та живої сили. Також відбулась зустріч Першого заступника Секретаря РНБО України з керівництвом компаній Safran та Arkus, під час якої сторони акцентували увагу на можливості розширення співпраці у галузі модернізації військової техніки та започаткуванні проектів зі спільного виробництва. Після обговорення питань співробітництва на рівнв керівництва розпочалась і активна робота фахівців, що мають забезпечити реалізацію намічених планів.

 

Проявили активність на «Eurosatory-2018» і приватні українські компанії з числа тих, що вже давно та ефективно представлені на міжнародному ринку оборонної продукції.

 

Так, на національному стенді була представлена продукція ПрАТ «АвтоКрАЗ». Зокрема, експонувалися макети спеціальних бронеавтомобілів КрАЗ-Халк, КрАЗ-Фіона, важка евакуаційна машина на базі КрАЗа 8х8 із обладнанням Szczęśniak (Польща). Модель евакуатора була представлена в якості прототипу. Його призначення - проведення робіт із відновлення і евакуації пошкодженої і знерухомленної техніки з навантаженням на евакуаційний пристрій до 10 т у важких польових умовах. Представники «АвтоКрАЗ» активно працювали на заході, як представляючи продуктову лінійку, так і проводячи зустрічі з потенційними партнерами.

 

На «Eurosatory-2018» окремий стенд розгорнула також українська приватна компанія - Науково-виробниче приватне підприємство «Спаринг-Віст Центр», що вже тридцять років працює під торговою маркою «ECOTEST», розробляючи та виготовляючи засоби та системи радіаційного контролю. На стенді було представлено цілий спектр засобів для вирішення різноманітних задач з радіаційного контролю – від персональних та портативних дозиметрів і радіометрів, до стаціонарних систем як військового, так і цивільного призначення.

 

180720 EUROSATORY 6

На «Eurosatory-2018» окремий стенд розгорнула також українська приватна компанія - Науково-виробниче приватне підприємство «Спаринг-Віст Центр», що вже тридцять років працює під торговою маркою «ECOTEST», розробляючи та виготовляючи засоби та системи радіаційного контролю.

 

Представники «Спаринг-Віст Центр» взяли участь в ряді профільних заходів з проблем забезпечення РХБ захисту та провели ряд успішних переговорів з потенційними замовниками.

 

Публікація по темі: «СПАРИНГ-ВІСТ ЦЕНТР»: ДЛЯ НАШОГО ВІЙСЬКА І АРМІЙ НАТО

 

Під час виставки було відмічено жвавий інтерес фахівців до продукції компанії, яка давно користується значним попитом серед закордонних споживачів. Підприємство постачає свої високотехнологічні вироби більше ніж до 70 країн по всьому світу.

 

180720 EUROSATORY 7

 

В цілому результати участі українських компаній в «Eurosatory-2018» можна оцінити, як позитивні і такі, що можуть бути відчутними протягом найближчих років, принісши суттєву динаміку для України на міжнародному ринку ОВТ.

 

Післямова

 

Безумовним стимулом активного зростання масштабів виставок серії Eurosatory залишається глобальний попит на озброєння та військову техніку, що, своєю чергою, зумовлюється цілою низкою об’єктивних і суб’єктивних факторів військового, економічного і політичного характеру, виникненням нових загроз, створенням нових видів ОіВТ та іншими факторами. І дуже добре, що Україна використала можливість заявити на цьому заході про власні амбіції на міжнародному ринку озброєнь. Тепер основним завданням є осідлати тренди, що яскраво були помітні цьогоріч в Парижі - поглиблення кооперації європейських оборонних компаній на користь створення спільних високотехнологічних і науково містких продуктів, актуалізація інтересу західних компаній до співробітництва з Україною та активне бажання Заходу потіснити РФ з міжнародного ринку озброєнь. Все вказує на те, що Україна приречена на успіх. Головне – це зуміти скористатись такими шикарними можливостями, а не проспати їх, як це вже бувало...

 

Валерій РЯБИХ, Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

PS: Defense Express брав активну участь та був широко представлений на заході:

 

 180720 EUROSATORY 9

180720 EUROSATORY 10

В прес-центрі виставки

180720 EUROSATORY 11

На інформаційних стійках

180720 EUROSATORY 12

 180720 EUROSATORY 13

180720 EUROSATORY 14

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues