180727 artПід час 26-ї Міжнародної виставки озброєнь та військової техніки «Eurosatory-2018» , що в період з 11 по 15 червня 2018 року пройшла в Парижі у виставкому комплексі Вільпан 70 компаній зі всього світу представляли артилерійські системи та боєприпаси власного виробництва. На виставці був представлений повний спектр артилерійських систем та боєприпасів до них. В дійсному огляді представлені лише окремі системи що представляють ствольну артилерію та різні типи мінометів, розгляд яких може дати загальне уявлення про сучасні тренди розвитку артилерійських систем.

 

СТВОЛЬНА АРТИЛЕРІЯ

 

СЕРБІЯ

 

Сербський спецекспортер компанія Yugoimport представила на виставці Eurosatory 2018 155 мм артилерійську Aleksandar. Повністю автоматизована та потужна артилерійська система створена шляхом інтеграції модулю системи на шасі 8х8 KAMAZ-6560. Але, найважливішим компонентом модулю зброї є повністю нова автоматична платформа з 12 снарядами та зарядами, що дозволяє випускати даній гаубиці по 6 снарядів за хвилину. Додаткові 12 снарядів розміщуються на іншій платформі автоматичного досилання, тому, боєкомплект даної артилерійської системи складає 24 снаряди. Також зброя оснащена системою управління вогнем FCS, що дозволяє швидко та точно вражати ціль.

 

180727 Alexandar

 

Екіпаж Aleksandar складається з 3 членів, які розміщенні в броньованій кабіні, враховуючи це та автоматичність системи, час на розгортання дуже короткий. Крім того в системі є можливість випуску 4 снарядів на дальність 25 км. за допомогою MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact) – системи, що реалізує принцип одночасного ураження об’єкта, за якого снаряди потрапляють в нього майже одночасно за рахунок балістичних поправок для снарядів випущених з різних відстаней, або в різний час.

 

ФРАНЦІЯ

 

На стенді французької компанії Nexter System була представлена вже не нова, але вдосконалена артилерійська система Ceasar - 155 мм самохідна гаубиця, яка інтегрована на шасі легкого танку AMX-13. Новинкою стало те, що в ній присутня система радіолокації та навігаційна система SAGEM Sigma 30, яка повністю забезпечує точне ураження цілей. Дана зброя має автоматичну систему заряджання, але система завантаження напівавтоматична. Доречі, вона може випускати до 8 снарядів за хвилину, або 3 снаряди протягом 15 секунд, якщо ситуація потребує швидкого ураження.

 

У французькій армії Ceasar інтегрований із системою Thales Land та Join Systems Atlas, що забезпечує зв’язок з командуванням та керування стрільбою в режимі реального часу, включаючи в себе вибір типу боєприпасу.

 

Для стрільби Ceasar здатний використовувати широкий спектр боєприпасів, де особливо важливим вважається снаряди високої потужності (high-explosive, HE), які гарантують більшу точність та термічну ефективність при розриві. На 2018 рік ціна французької Ceasar складає приблизно 2,9 млн доларів.

 

180727 Ceasar 155

 

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ

 

BAE Systems є одним з найкращих виробників артилерійських систем, тому на виставці Eurosatory вони представили буксирувану 155 мм артилерійську систему M777. Головна перевага даної зброї це її вага, лише 4200 кг, що дає їй можливість транспортуватись за допомогою гелікоптера CH-47 Chinook, або конвертиплана Osprey MV-22, а на земній поверхні перевозиться вантажівками FMTV та MTVR. Така низька вага досягається тим, що для виготовлення гаубиці використовували титан.

 

180727 04

180727 01

 

В M777 використовується цифрова система управління вогнем і називається вона -LINAPS, виробництва Leonardo MV, яка не просто забезпечує швидку і точну роботу артилерійської системи, а і має відчутні переваги перед конкурентами, що робить M777 прикладом для наслідування серед систем даного класу. Важливо, що гаубиця може використовувати GPS-керовані боєприпаси під назвою M982 Excalibur, які дозволяють точно уразити ціль на відстані близько 40 км. Але це ще не все! M777 використовує систему представлену на Eurosatory 2018, а саме Precision Guidance Kit. Це набір інструментів для прецизійного наведення на ціль, за допомогою якої будь-який стандартний снаряд може бути керованим та «відправленим» точно в ціль.

 

В 2018 році заявлена вартість екземпляру приблизно 3,7 млн доларів.

 

180727 03

 

Снаряд M982 Excalibur

 

Даний снаряд був розроблений Raytheon Missile Systems і BAE Systems для гаубиць калібром 155 мм. Цей боєприпас є керованим за допомогою GPS та здатен використовуватись в умовах «тісної» підтримки, приблизно 100-200 метрів від дружніх військ. Excalibur був розроблений як альтеративна звичайним артилерійським снарядам для підвищення точності влучання, що має функцію «вибух у повітрі».

 

180727 Excalibur

 

ВАЖКІ МІНОМЕТИ

 

АВСТРІЯ

 

180727 Hirtenberger M12 1На Eurosatory 2018 компанія Hirtenberger Defense Systems представила відразу 3 міномети та міни до них, але почнемо з важкого.

 

Hirtenberger M12 розроблений компанією HDS, діаметр якого 120 мм. M12 має велику різноманітність боєприпасів та цифрову систему прицілювання, яка містить усі балістичні дані для ураження цілей на дистанції 8500 м. Ця система забезпечує максимальну вогневу міць та надійність у складних умовах.

 

Компанія запевнила відвідувачів, що даний міномет розгортається за досить короткий час, а саме 45 секунд, що дає перевагу в бою для мінометного розрахунку.

 

 

 

Важливо те, що M12 має широкий спектр боєприпасів у своєму бойовому арсеналі, а саме:

 

 • Димові міни(білий та червоний фосфор)
 • Тренувальні боєприпаси
 • Міни з інфрачервоним підсвічуванням
 • High-explosive міни

 

 

Деякі міни були представлені на виставці:

Найменування

120 SMK-WP Mk2

120 HE-TNT Mk2

120 ILL-VIS Mk2

Цільове застосування

Димова

High-explosive

Освітлювальна

Наповнювач

Білий фосфор

TNT

Вага

14,6 кг

14,6 кг

14,8 кг

Довжина

753 мм

753 мм

841 мм

 

ФІНЛЯНДІЯ

 

Під час виставки компанією Patria Weapons Systems було представлено абсолютно нове рішення – це Nemo Mortar, дистанційно керована мінометна система. Це більш легка версія AMOS, що інтегрована на шасі Patria AMV 8x8. Та використовує такі боєприпаси, як: димові, high-explosive та освітлювальні. Максимальна швидкість роботи міномету складає 10 мін за хвилину, а також можливий прискорений режим ведення вогню – 3 міни за 12 секунд, що дає перевагу при швидкому ураженні супротивника.

 

Дуже вразило те, що час на переведення системи у бойову готовність складає лише 30 секунд, а залишити вогневу позицію розрахунок може лише за 10 секунд, що робить систему феноменальною у своєму класі, адже швидкість роботи розрахунку – це його безпека, де розрахунок складається з 4 людей – командира, навідника та двох завантажувачів.

 

Дана система оснащена високим рівнем захисту, яка забезпечується за допомогою додаткових модулів броні, які захищають розрахунок від 7,62-мм бронебійних куль та артилерійських обстрілів.

 

180727 Patria Nemo

 

ІЗРАЇЛЬ

 

Досить неординарне рішення в області мінометних систем, яке важко було втілити в життя, а саме повністю автономний 120-мм міномет Spear MK2, що встановлюється на 4х4 транспортному засобі. Мінометна система розроблена ізраїльською компанією Elbit Systems, для підтримки операцій військ швидкого реагування. Spear MK2 – це модернізована версія системи Spear, яка дозволяє інтегрувати системи управління та дистанційного керування, де важливою перевагою є її вага – 200 кг. Це дає змогу міномету встановлюватись на HMMWV або на інших броньованих джипах, для досягнення маневреності та мобільності під час пересування, або в бою.

 

MK2 оснащений високопродуктивним тактичним комп’ютером(ETC) та мультимедійним маршрутизатором SmarTMR, який може бути інтегрований з системами управління, зв’язку та комп’ютерами. Також на борту транспорту встановлюється ELSAT 2100 – військова антена, що дає змогу вести відео та аудіо зв’язок з командуванням, через безперебійний широкосмуговий зв’язок, навіть у місцевості зі складним ландшафтом та у важких погодних умовах.

 

Speak MK2 може інтегруватись з різноманітними системами бойового управління, оцінки загроз, планування етапів ведення вогню і визначення цільових пріоритетів для ефективного виконання бойового завдання. Добре нам відома система управління вогню FCS, що вбудована в Spear MK2 та передає міномету балістичні дані, кути азимуту та висоти, які розрахунок використовує при веденні вогню.

 

180727 Spear

 

До того ж, екіпаж складається з 2 або 3 членів, що залежить в якому режимі потрібно працювати мінометній системі – автономному чи ручному. Процедура розгортання та запуску системи складає 60 секунд.

 

Дана зброя може використовувати цілий ряд мінометних снарядів, включаючи 120-мм мінометні боєприпаси стандарту НАТО, а також серії M48, M98 та M100, виготовлені та представлені компанією Elbit Systems на Eurosatory 2018.

 

СЕРЕДНІ МІНОМЕТИ

 

ІСПАНІЯ

 

Наразі переходимо до середніх мінометів і першим в огляді мінометних систем з’являється EIMOS – це комплексна мінометна система, яка виготовлена іспанською оборонною компанією EXPAL Systems. Дана система розроблена для потреб сухопутних військ і може бути встановлена на легкому джипі 4х4, що підвищить ефективність та мобільність міномету під час ведення бою. Також можливе розгортання на земній поверхні та працювати на будь-якому грунті та в будь-яких умовах.

 

Система оснащена 81 мм стандартним мінометом, який важить 40 кг, а максимальна швидкість ведення вогню складає 25 снарядів за хвилину, що робить його одним з найшвидших у своєму класі. Максимальна дальність пострілу 6,9 км, при чому розрахунок складається мінімум з 2 членів, що залежить від умов бойового завдання.

 

Дана зброя обладнана автоматично системою керування прицілом та управлінням, що забезпечує спрощення процедури ведення вогню та підвищення точності влучання. Також, на ній встановлено гідравлічну віддачу, яка зменшує до 90% сили, що подається після пострілу.

 

180727 02

180727 Eimos

 

На виставці EIMOS показав, шо може інтегруватись з новою інформаційною системою ведення вогню TECHFIRE для точності балістичних даних, які вирисовуються розрахунком. Це дозволяє навіднику контролювати процес управління вогнем використовуючи зручний інтерфейс та екран.

 

АВСТРІЯ

 

Другий міномет, який представлений компанією Hirtenberger Defense System - M8 є 81-мм мінометом та використовує велику низку різноманітних боєприпасів, інтегроване обладнання, прицільні системи, а також повністю цифрову систему управління вогнем, яка містить усі балістичні дані.

 

180727 Hirtenberger M8

 

Боєприпаси, які використовує M8, розроблені HDS та мають різні варіанти:

 

 • Димові міни
 • Тренувальні міни
 • High-explosive міни
 • Міни з інфрачервоним підсвічуванням

 

Дані міни були представлені на Eurosatory 2018:

 

Що нетипово для таких мінометів, то це те, що базова плита виготовлена з високоміцного алюмінієвого сплаву, який поєднує в собі низьку вагу та високу стійкість, що дає можливість роботи в будь-яких умовах. Також, у двунозі міномету вмонтовані два амортизатори, які зменшують віддачу зброї та збільшують точність влучання снаряду, навіть на максимальній дальності – 6000 м.

 

Приціл M8 – це механічний прилад, який має азимут та висоту, а також засоби для налаштування кутів та оптичну частину для прицілювання. Для нічної експлуатації в приціл вмонтовано електричне підсвічення, яке базується на світлодіодній технологій, що дає безпечне освітлення бульбашок, засобів налаштування кутів, азимуту та висоти.

 

ЛЕГКІ МІНОМЕТИ

 

ГРУЗІЯ

 

На виставці було представлено грузинський легкий міномет GNM - 60 мм міномет, який розроблений компанією Delta, що знаходиться в Тбілісі. Компанія спеціалізується на артилерійських системах та занесла даний міномет до класу безшумних, що забезпечено конструкцією стовбура та міною, яка робить його гарною зброєю в операціях спецназу та диверсійних групах, при вазі лише 3 кг. Класична міна важить 1,5 кг з ефективним радіусом розльоту осколків – 15 метрів.

 

Довжина міномету складає лише 395 мм, а максимальна дальність пострілу 450 м., при чому максимальна швидкість ведення вогню 30 мін за хвилину, що не може не дивувати. Розрахунок може складатись з однієї людини, залежно від розміру та ваги боєприпасів.

 

180727 Delta 

 

АВСТРІЯ

 

Компанії Hirtenberger Defense System, представила на вистаці ще один міномет, унікальність якого полягає в його конструкції. Отже, міномет M6 – легкий міномет, який може виконувати бойові завдання в важкодоступних місцевостях, що досягається спеціальною ручкою запуску системи, при якій можливо вести стрільбу з горизонтального положення.

 

Дуже добре, що тут використана система «Grid-Purpose» - або GRAM – це цифрова система, яка дозволяє бійцю точно зробити постріл з міномету по цілі, навіть якщо ворог знаходиться за складками ландшафту, або в укритті. GRAM використовує датчик, який кріпиться до стовбура міномет для вимірювання його висоти та дирекційного кута в реальному часі. Потім інформація обробляється центральним процесором та видається на дисплеї. Також, GRAM може бути інтегрований в більш широку цифрову систему C2 з інформацією, яка поставляється від командних пунктів, які оснащені датчиками ISTAR.

 

180727 Hirtenberger

 

Наразі для цього міномету компанія Hirtenberger випускає нові боєприпаси CONFRAG, метою яких є збільшення летальності, за допомогою збільшення швидкості та направленості розльоту осколків.

 

ВИСНОВКИ

 

Проведений аналіз представлених на Міжнародній виставці озброєнь та військової техніки «Eurosatory-2018» артилерійських систем дає можливість зробити такі висновки:

 

 • Нові артилерійські системи, які мають в арсеналі нові технологій більш ефективні ніж їх попередники
 • Розрахунки артилерійських систем краще захищені
 • Порівняно зі старими моделями скорострільність систем виросла, що дає велику перевагу в бою
 • Створюються нові снаряди та системи до них, але не лише для точного та швидкого влучання, а і для зменшення витрат боєприпасів

 

Крім того, слід відзначити, що основними трендами розвитку артилерійських систем на сучасному етапі є:

 

 • Підвищення рівня автоматизації процесів визначення координат цілей, їх передачі та наведення систем на ціль;
 • Підвищення точності ураження за рахунок комплексування систем ураження з системами розвідки, а також за рахунок застосування нових снарядів, що коректуються на кінцевій ділянці траєкторії польоту.
 • Підвищення мобільності в будь-якій місцевості.

 

Денис ПОНОМАРЕНКО,

Спеціально для Defense Express

 

Публікація по темі:

 

MUST BE: EUROSATORY – ВИСТАВКА ЯКУ НЕ МОЖНА ІГНОРУВАТИ

 

Новини по темі:

 

EUROSATORY 2018 РОЗПОЧАЛА РОБОТУ - УКРАЇНА БЕРЕ АКТИВНУ УЧАСТЬ

 

ГОЛОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ АНДРІЙ ПАРУБІЙ ВІДВІДАВ СТЕНД "УКРОБОРОНПРОМУ" НА EUROSATORY-2018

 

КРАЗ ПОВЕРНУВСЯ З ВИСТАВКИ «EUROSATORY 2018»

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues