180803 ECA Group simulation robotics Eurosatory 2018Сьогодні продовження огляду наземних роботизованих систем військового призначення, що були представлені під час 26-ї Міжнародної виставки озброєнь та військової техніки «Eurosatory-2018», зокрема виробництва Франції та Хорватії.

 

Перша частина огляду: «EUROSATORY-2018»: ОГЛЯД НАЗЕМНИХ РОБОТИЗОВАНИХ СИСТЕМ ВІЙСЬКОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

 

Франція

 

Sharkrobotics

 

Компанія Sharkrobotics один з провідних розробників та виробників роботизованих систем для гасіння пожеж і розмінування представила усю лінійку своєї продукції для оборонного сектору на цьогорічній виставці Eurosartory 2018.

180803 DffmztlWAAYeoAo.jpg large

Colosus на Eurosatory-2018

 

Флагман компанії роботизований комплекс Colosus, який активно використовується французькими пожежниками, для оборонного сектору був представлений як перспективна важка платформа для збройних сил.

 

180803 Colosus

Роботизований комплекс Colosus від компанії Sharkrobotics

 

Особливості конструкції забезпечують роботу значний запас прохідності. Керується робот дистанційно за допомогою портативного пульта, незалежно від комплектації.

 

Використання його пожежниками для гасіння у складних умовах та важко доступних місцях може свідчити про надійність та придатність робота до роботи в важких умовах навколишнього середовища.

 

Також на виставці було презентовано безпілотну платформу SNIBOT, для сил спеціальних операцій, оснащену бельгійським автоматом P90 з висувною щоглою для ведення вогню з укриттів та місць із складним ландшафтом.

 

180803 SNIBOTБезпілотна платформа SNIBOT

 

Також компанія представляла на виставці роботів, що безпосередньо призначені для ведення робіт з розмінування.

 

Одним з таких роботів є Atrax. Даний робот відноситься до категорії роботів до 30 кілограм. Завдяки своїй універсальності може оснащуватись різноманітним додатковим обладнанням, а саме: камерами спостереження, руками маніпуляторами, спеціальними гідрогарматами, які використовують для знешкодження вибухівки та інші.

 

Попереду шасі обладнане спеціальними маніпуляторами, які підвищують прохідність робота та дають змогу долати підвищення, сходи та інші перешкоди.

 

180803 ATRAX

ATRAX від Sharkrobotics

 

RHYNO є ще однією розробкою французької компанії і є мультиплатформою, яка може виконувати роль робота розмінування або перевозити на собі різні вантажі та оснащуватись іншим додатковим обладнанням.

 

180803 RHYNO 180803 RHYNO 1

Мультиплатформа RHYNO

 

ECA Group

 

Ще одна французька компанія ECA Group, лідер в області роботизованих автономних та дистанційно керованих систем, продукцією якої оснащено 9 провідних армій світу презентувала свої останні розробки в області розмінування та виявлення вибухових пристроїв.

 

Компанія спеціалізується на роботизованих та дистанційно керованих системах, які можна застосовувати у будь-яких природніх умовах (земля, вода, повітря).

 

Щодо наземних систем то вони були представлені трьома роботами, а саме: IGUANNA, COBRA ML2, CAMELEON та їх модифікації.

 

180803 ECA Group

З лінійки наземних роботів ECA Group представила на Eurosatory-2018 IGUANNA, COBRA ML2, CAMELEON та їх модифікації

 

Всі три роботи займають свою нішу в питаннях розмінування та виявлення вибухових пристроїв.

 

IGUANNA є флагманом компанії, оскільки є найбільш маневреним та компактним, незважаючи на комплектацію і габарити робота. IGUANNA оснащений чотирма незалежними маніпуляторами (фліперами) на гусеничному шасі, що дозволяє долати будь-які перешкоди.

 

180803 illustration large

IGUANNA від ECA Group

 

Система оснащена GPS навігатором, що дозволяє проводити роботу поза полем зору оператора. Навігаційна система дозволяє програмувати робота на автономне переміщення до цілі.

 

Також на безпілотник встановлено телевізійну камеру та камеру нічного бачення. Крім камери нічного бачення, роботу робота забезпечує чотири ліхтарі денного світла та інфрачервоний ліхтар.

 

Для комунікації із оточенням в місці розмінування на безпілотник встановлено мікрофони та гучномовці, таким чином робот може бути задіяний у пошукових операціях.

 

Для вирішення питань розмінування та пошуку вибухових пристроїв в міських умовах ECA Group пропонує мініатюрний безпілотний наземний транспорт COBRA ML2. Він являє собою чотирьох колісний, шести кілограмовий безпілотник оснащений камерами різних типів, що забезпечує непомітне переміщення та виявлення небезпечних предметів в міських умовах.

 

180803 ECA Group Cobra

COBRA ML2

 

Як і IGUANNA COBRA ML2 може оснащуватись різноманітним обладнанням у залежності від завдань, єдиним обмеженням є вага обладнання. Через таку універсальність виділяють два типи COBRA ML2: COBRA ML2 І та COBRA ML2 С.

 

COBRA ML2 І призначений для розвідки і пошуку саморобних вибухових пристроїв через що оснащується відповідним додатковим обладнанням:

- камери кругового огляду

- різноманітні системи підриву та знешкодження вибухівки;

- міні платформою для перевезення малих вантажів

 

COBRA ML2 С призначена для робіт із зброєю масового ураження, тому оснащується:

- детекторами радіоактивних елементів;

- детекторами хімічних елементів.

 

Також з огляду на простоту конструкції та її невелику вагу, усі модифікації здатні бути швидко переобладнаними з колісного на гусеничний хід та відповідно до завдання легко змінювати додаткове обладнання.

 

Третім та одним із найуніверсальніших роботів ECA Group є CAMELEON. Універсальність даного безпілотного наземного транспорту полягає у порівнянні із IGUANNA меншими габаритами, але з такою ж універсальністю застосування як COBRA ML.

 

180803 ECA Group Сameleon

CAMELEON від ECA Group

 

Оснащений рукою-маніпулятором CAMELEON здатний виконувати такі ж функції по розмінуванню як і IGUANNA, так само оснащуючи маніпулятор різного роду обладнанням.

 

Натомість сама платформа дозволяє комбінувати різне обладнання – як для розмінування, так і виявлення небезпечних речовин. Тому CAMELEON як і COBRA ML2 розділений на два типи:

 

CAMELEON Е призначений для боротьби з небезпечними та саморобними вибуховими пристроями, для цього він оснащений двовісною рукою-маніпулятором.

 

CAMELEON С у свою чергу призначений для виявлення різного роду небезпечних речовин у тому числі зброї масового ураження. У цьому варіанті на шасі CAMELEON встановлюються різні детектори та портативне рентгенівське обладнання, які дозволяють за складом повітря або структурою визначити рівень та вид загрози.

 

Отже, компанія ECA Group демонструє лінійку роботів, які дозволяють заповнити усі ніші на ринку безпілотного наземного транспорту в області розмінування, розвідки та виявлення небезпечних об’єктів. Окрім цього, усім роботам компанії притаманна універсальність завдяки можливості легкого встановлення додаткового обладнання на них.

 

Такий підхід дає змогу розширити потенційне число покупців, оскільки згадана універсальність безпілотників, у залежності від комплектації може варіювати і ціну виробу.

 

Зважаючи на всі особливості продукції ECA Group та досвід компанії, запропоновані технологічні рішення в області розмінування могли б зацікавити українську армію. Ураховуючи той факт, що більшість боїв в Україні проходять у міських умовах, що значно підвищує ризик проведення розмінування, а це у свою чергу потребує нових підходів та технологічних рішень.

 

Цікавим також є використання продукції французької компанії і прикордонними підрозділами для спостереження за периметром кордону та роботою з підозрілими предметами.

 

Ще одним вагомим фактором є те, що російські військові на Донбасі регулярно випробовують нові зразки зброї, що включає у собі і нові хімічні сполуки. Таким чином, для роботи із новими зразками озброєння з метою їх виявлення та знешкодження було б доцільніше використовувати безпілотні системи, що подібні до систем, які виготовляються та пропонуються на міжнародному ринку ECA Group.

 

Хорватія

 

Хорватська компанія DOG-ING, яка спеціалізується на безпілотних наземних апаратах для проведення робіт з розмінування великих територій також була учасницею цьогорічної виставки Eurosartory 2018.

 

Компанія представляє лінійку апаратів MV, які відрізняються між собою масою та потужністю, що визначає можливі варіанти комплектації апаратів і областей їх застосування.

 

Особливістю цьогорічної виставки є презентація найлегшого апарату серед усіх наявних в компанії, а саме MV 2 Honey Badger. Особливість даного апарату полягає у полегшеній та зменшеній конструкції, яка дозволяє транспортувати апарат як у внутрішньому вантажному відділені так і на зовнішній підвісці вертольоту Мі-8.

 

180803 MV 2 Honey Badger

MV 2 Honey Badger від хорватської компанії DOG-ING

 

Цей проект був розроблений в інтересах Колумбії. Після підписання мирної угоди із радикальною організацією ФАРК, уряд цієї країни зобов’язався провести роботи по розмінуванню в джунглях, які були раніше заміновані ФАРК. Оскільки джунглі є практично непрохідними для колісної та гусеничної техніки, транспортування необхідного обладнання можливе лише вертолітною технікою. Основним транспортним гелікоптером є Мі-8 (17), відповідно до логістичних вимог Колумбії було створено MV 2 Honey Badger.

 

Під час виставки апарат був оснащений трапом для розмінування, але за даними виробника, у наступному році MV 2 планується оснастити обладнанням для роботи із саморобними вибуховими пристроями.

 

Як у випадку з французькими розробками в області розмінування, ситуація, яка сформувалась на Сході України потребує використання сучасних технологій та розробок. Вже сьогодні активно обговорюються перспективи започаткування з гуманітарного розмінування Донбасу.

 

Якщо французькі безпілотні наземні апарати пропонують рішення для роботи із саморобними вибуховими пристроями то MV 2 є відповіддю на проблему розмінування великих територій.

 

Висновки

 

Протягом останніх кількох років з величезною активністю відбувається розвиток безпілотних літальних апаратів. На сьогоднішній день існує неймовірна велика кількість пропозицій та виробів, на будь-який смак та ціну.

 

Натомість ринок безпілотних наземних апаратів значно відстає від ринку безпілотних літальних апаратів, хоча завдяки своїм властивостям мають велику затребуваність в багатьох сферах.

 

Особливу увагу можливості цих систем привертають у питаннях проведення операцій із розмінування та вирішення питань мобільності підрозділів.

 

Цьогорічна виставка Eurosartory 2018 продемонструвала, що вже сьогодні компанії готові запропонувати дієві рішення в цій області для вирішення усіх можливих завдань починаючи від патрулювання території, закінчуючи вогневою підтримкою підрозділів під час бою.

 

Олексій ДЖУРА,

Спеціально для Defense Express

 

Публікації по темі:

 

«EUROSATORY-2018»: ОГЛЯД АРТИЛЕРІЙСЬКИХ СИСТЕМ

 

MUST BE: EUROSATORY – ВИСТАВКА ЯКУ НЕ МОЖНА ІГНОРУВАТИ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues