Тритон1Критична потреба Збройних сил України та інших силових структур в колісних бронемашинах різного призначення стимулювала інтерес вітчизняних виробників до розробки нових зразків військової техніки. На сьогодні в країні з’явилася ціла низка машин, серед яких: «Дозор-Б» від Харківського КБ з машинобудування, «Козак-1» та «Козак-2» від НВП «Практика», «БАРС-6» та «БАРС-8» від корпорації «Богдан», «Кугуар» та «Спартан» від ПАТ «АвтоКраз», «Трітон» від ВАТ «Завод «Ленінська кузня» та «Варта-2» від «Українська бронетехніка».

Якщо про ББМ «Дозор-Б», яка розроблена Харківським конструкторським бюро з машинобудування та виробляється на Львівському бронетанковому заводі, відомо вже багато, то інші машини ще мають стати предметом обговорення.

 

КОЗАК-2
Бронеавтомобіль «Козак-2» розроблений та виготовляється на київському НВП «Практика». Вперше машину було презентовано у 2014 році. По суті, вона є покращеною версією машини першого покоління «Козак», яка була розроблена у 2008-2009 роках.

kozak2 2

«Козак 2» створено на повнопривідному шасі Iveco Eurocargo. Двигун в «Козак 2» - турбодизель Iveco об'ємом 5,9 л потужністю 279 к.с. (на першому дослідному «Козак 2» - 250 к.с.). Автомобіль комплектується 6-ст. коробкою передач. Власна вага «Козак 2» -11 тонн, вантажопідйомність - 4 тони, повна маса - 15 тон. Також він здатний тягнути причіп масою 6 тонн.
Рівень балістичного захисту відповідає STANAG Level-ІІ.

 

Для збільшення живучості під час підриву, на машині передбачено цілий комплекс заходів. Для початку, «Козак 2», так само, як і «Козак» побудований за модульним принципом. Модулі не мають між собою жорсткої зв'язки і коли відбувається вибух під переднім колесом, модуль захисту двигуна відлітає убік, не передаючи при цьому енергію на модуль екіпажу, як це було б, якби вони були з'єднані жорстко. Крім цього, «Козак 2» має V-подібне днище, яке поглинає і розсіює частину енергії вибуху. Воно працює в поєднанні з багатошаровою підлогою, яка також поглинає частину енергії і при цьому затримує вторинні скалки. Сидіння кріпляться не до підлоги, а до стелі.

kozak ii 2

Серед спеціального обладнання бронеавтомобіля - турель з можливістю установки кулемету калібру 7,62 мм або 12,7 мм, або автоматичного гранатомету АГС-17 або УАГ-40, GPS/ГЛОНАСС-навігатор, приладу радіаційної розвідки, висувної оглядової камери з тепловізором, висувного радіолокатору.

 

НВП «Практика» розраховує створити з «Козака» ціле сімейство, включаючи розвідувальні, штабні, санітарні, мінометні та інші модифікації.
На початку червня 2015 року НВП «Практика» уклала контракт на постачання 22 автомобілів ББМ «Козак 2» до Національної гвардії. 6 червня 2015 року в Нацгвардію поставили перші 10 автомобілів. Також бронеавтомобілі отримали і прикордонники, які випробували їх у боях на сході України.

 

БАРС-8
Бронемашина «Барс-8» створена українською Корпорацією «Богдан». Прем'єра нової бронемашини відбулася в квітні 2015 року, під час демонстрації керівництву України новітніх зразків української військової техніки на полігоні Нацгвардії в Нових Петрівцях. Повнопривідна машина має рамну конструкцію, посилену підвіску і мости, 6,7 літровий турбодизель двигун Cummins потужністю 385 к.с., потовщені зовнішні панелі. Бронеавтомобіль може оснащуватися як 6-ступеневою механічною, так і автоматичною трансмісією.

 

барс8 2
«Барс-8» призначений для виконання тактичних та спеціальних завдань підрозділами різних силових структур, забезпечуючи перевезення особового складу або вантажів по пересіченій місцевості. Бронеавтомобіль повною масою 8 тонн може перевозити до 10 осіб, має протимінний та протикульний захист рівня STANAG 4569 Level 2. В основі машини - шасі цивільного пікапа Dodge Ram.

 

Корпус бронемашини зварний, виготовлений із сталевих броньових листів, розташованих під кутом. У бортах бойового відділення - двоє дверей для водія і командира машини, а також дві двері - для десанту.

 

Лобове скло куленепробивне, складається з двох склоблоків. У кормі корпусу розташовані двері для посадки та висадки десанту. Також є люк на даху. Барс-8 може комплектуватися лебідкою для самовитаскування або витягування інших застряглих машин аналогічної або меншої маси, кондиціонером, обігрівачем, системою відеоспостереження з камерою заднього виду і кругового огляду, а також GPS-навігатором. Бронеавтомобіль також можна оснастити тепловізорами, приладами нічного бачення, РХБ-захистом і фільтрами повітря.
Барс-8 може оснащуватися різними видами бойових модулів, озброєними 7,62-мм або 12,7-мм кулеметами або 40-мм автоматичним гранатометом. Також можлива установка вітчизняних протитанкових комплексів з керованим озброєнням.
Машина не прийнята на озброєння. Поки що проходять випробування в інтересах українських силовиків.


«Кугуар» та «Спартан»
Кременчуцький автомобільний завод за ліцензією канадсько-еміратської компанії Streit Group випускає дві сучасні машини «Спартан» та «Кугуар».

спартан2
«Спартан» розроблений компанією на шасі автомашини Ford F550 у 2012 році. Перший демонстраційний зразок бронемашини був виготовлений на заводі «Streit Group's Canadian Manufacturing Facility» (штат Онтаріо, Канада) і представлений на збройовій виставці «IAV 2013» в лютому 2013 року. Пізніше машина з’явилася на параді з нагоди Дня незалежності в Києві у 2014 році

 

Бронемашина має звичайне компонування з переднім розташуванням двигуна, відділенням управління в середній частині машини. В кормовій частині машини розташоване десантне відділення. Екіпаж машини складається з двох осіб, передбачена можливість перевезення декількох піхотинців.

 

Корпус бронемашини зварний, виготовлений із сталевих броньових листів, розташованих під кутом. Бронювання за стандартом CEN Level BR6 забезпечує круговий захист від куль набоїв 7,62×51 мм НАТО з відстані 10 метрів.
На даху бойового відділення можуть бути встановлені різні бойові модулі з кулеметом 7,62-мм або 12,7-мм, а також з 40-мм автоматичним гранатометом.
У верхній частині бортів десантного відділення розташовані амбразури для ведення вогню зі стрілецької зброї (по три з кожного боку). У кормі корпусу розташовані двері для посадки і висадки десанту.

Бронеавтомобіль оснащується двигуном Ford 6,7 TD V8 потужністю 400 к.с. Максимальна швидкість машини 110 км/год.

В ході війни на сході України «Спартан» використовується українською армією. 

На початку серпня 2014 року для Національної гвардії України була замовлена 21 бронемашина «Спартан». 22 жовтня 2014 десять бронемашин були передані Національній гвардії України. Перед відправкою всі 10 машин були дообладнані бойовим модулем «Сармат» на київському «ДержККБ «Луч».

30 грудня 2014 г. Президент України вручив особовому складу Збройних Сил України 15 броненеавтомобілів «Спартан», всі автомобілі були обладнані крупнокаліберними кулеметами калібру 12,7 мм

«Спартан» також є на озброєні Лівії, Нігерії, Іраку.

Кугуар

Інша машина - «Кугуар», також виготовляється на Кременчуцькому автомобільному заводі і є меншим за розміром від «Спартана». Бронеавтомобіль створено на базі шасі Toyota Land Cruiser 79 для ведення бою в місті.
Перший демонстраційний зразок бронемашини Streit Group Cougar був представлений на військовій виставці «IAV 2013» в лютому 2013 року.
Бронемашина має аналогічні властивості зі «Спартаном» і за бронею і за озброєнням. ББМ може оснащуватися різними шестициліндровими рядними двигунами від Toyota потужністю 218, 228 та 240 к.с.

В серпні 2014 року для Національної гвардії України були замовлені перші 20 бронемашин «Кугуар». Дві машини отримав батальйон територіальної оборони «Полтава» зі складу Збройних сил України. Державна прикордонна служба України до листопада 2014 року отримала 47 бронемашин «Кугуар».
Машина вже була перевірена в бою. Так, 7 грудня 2014 року один з броньованих «Кугуар» прикордонників попав в засідку і був обстріляний, але самостійно виїхав з поля бою, отримавши 76 попадань.

 

«Тритон»
ПАТ «Завод «Ленінська кузня» вперше на виставці «Зброя та безпека 2015» представило свій дослідний екземпляр нової бойової машини «Тритон».

Тритон1

За своїм призначенням та характеристиками, нова бойова машина є бронетранспортером з колісною формулою 4х4. ББМ має бойову масу близько 10 т і озброєна дистанційно керованим бойовим модулем виробництва «Ленінської кузні». Склад озброєння бойової машини буде включати в себе крупнокаліберний кулемет калібру 12,7 мм і 40 мм гранатомет УАГ-40. Вогонь ведеться з броньованої кабіни за допомогою комп'ютерного управління. При цьому система вогню бойового модуля забезпечує ураження цілі на відстані 1,5-2 км з дуже високою точністю. Стріляти можна одночасно як з кулемета, так і з гранатомета. Бойова машина здатне долати водні перешкоди, що дуже важливо для виконання завдань на місцевості, де безліч річок та озер. 

 

Тритон0

На сьогодні не варто оцінювати ефективність даної машини і її перспективи з огляду на те, що це лише прототип із своїми як перевагами, так і недоліками. Натомість важливою його рисою в порівнянні з рештою українських машин, є здатність вплав долати водні перешкоди.

 

«Варта-2»
В грудні 2015 року українська компанія «Українська бронетехніка» представила новий бронеавтомобіль «Варта-2», який створений в інтересах Національної Гвардії України. Бронеавтомобіль має 10 місць, включаючи водія. Він обладнаний необхідними системами життєзабезпечення, зокрема - кондиціонування, обігріву та вентиляції. За заявими представників компанії бронемашина "Варта-2" має п'ятий клас захисту. Протимінний захист екіпажу і десанту забезпечує броньована капсула і V-подібне днище.
 varta o

 

За словами міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова відомство за контрактом має отримати 10 бронемашин «Варта-2». Нова техніка буде передана поліцейському спецпідрозділу КОРД (Корпус оперативно-раптової дії) і Національній гвардії.
В машині використаний потужний і ремонтопридатний двигун 270 к.с., який в перспективі планується замінити на двигун Cummins потужністю 300 к.с.;
Броня автомобіля захищає екіпаж і десант від бронебойного патрону калібром 7,62х39 мм. На бронеавтомобілі використані протимінні сидіння для екіпажу та десанту з амортизуючим ефектом. Аналогічні сидіння використовуються такими виробниками військової техніки як BMC, FNSS, Otockar і т.д .

varta 2

Для поліпшення швидкісних характеристик і прохідності по бездоріжжю, встановлені не тільки посилені ресори, але і посилені амортизатори.
Стінки і дах розраховані з урахуванням встановлення на даху бойовий модуль типу корона або кулеметної установки загальною вагою до 500-550 кг. Є можливість установки бойового модуля з кулеметом 7,62 мм, 12,7 мм, і вежі типу БП-1, аналог якої встановлюється на БТР-70/80 і БРДМ-2. Під час руху по шосе бронеавтомобіль здатний розганятися до 120 км/г.
Впродовж грудня 2015 - січня 2016 на одному з полігонів Національної гвардії України відбувалися випробування машини в умовах руху по засніженій пересіченій місцевості. За попередніми заявами українських високопосадовців заплановано придбати перші десять машин "Варта-2".

 

Безумовно, такий широкий асортимент машин з колісною формулою 4х4, що випускаються в Україні, створює конкуренцію, а значить прагнення виробників удосконалювати зразки. Натомість негативним чинником є те, що в переважній більшості вони виконані на різній агрегатній базі, з використанням в низці машин цивільних рішень, що не відповідають вимогам військових. А тому силовим структурам України доведеться зважити всі нюанси перед проходженням державних випробувань та подальшого прийняття ББМ на озброєння.

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues