180810 mainШироке та безконтрольне застосування безпілотних літальних апаратів (БПЛА) для виконання різноманітного роду завдань поступово створює небезпечні передумови для безпечної життєдіяльності суспільства та загрозу для ефективного виконання військовими своїх завдань. З огляду на це в світі триває тенденцію створення засобів боротьби з безпілотними літальними апаратами (БПЛА), як військового, так і цивільного вжитку.

 

Defense Express пропонує своїм читачам ознайомитися з деякими новинками цього року по даній темі.

 

У 2018 році китайська компанія DJI, спільно з британською компанією COPTRZ, інтенсифікували власну діяльність стосовно поширення на ринку системи виявлення сигналів управління та телеметрії БПЛА AeroScope. Система дозволяє відстежувати безпілотники марки DJI, а також інші найбільш поширені апарати, які передають свою інформацію у форматі, який може бути отриманий компанією.

 

180810 AeroScope

 

Cистема виявлення сигналів  БПЛА AeroScope

 

Система призначена для застосування правоохоронними чи спеціальними органами під час забезпечення безпеки в конкретному районі або навколо визначеного об’єкту, зокрема аеропорту, бази зберігання, тощо. AeroScope не надає можливості взяти під контроль та безпечно знищити БПЛА. Його завдання лише виявлення у пасивному режимі сигнали радіовипроміння безпілотників та надання даної інформації підрозділам, які безпосередньо займатимуться нейтралізацією БПЛА.

 

AeroScope здатна ідентифікувати ціль в реальному часі та надавати серійний код БПЛА, його марку та модель, визначати місце розташування, швидкість польоту, а також орієнтовне розташування наземного пункту управління в зоні з радіусом до 40 км (в залежності від способу виконання системи – до 5 км для переносної, до 20 км - для мобільної та до 40 км – для стаціонарної системи).

 

До складу AeroScope входить комплекс антен, який забезпечує огляд місцевості в секторі 360 градусів, та пульт управління з відповідним програмним забезпеченням.

 

Компанія COPTRZ навесні 2018 року оголосила про запуск виробництва системи AeroScope в інтересах правоохоронних органів Великобританії. Дана система вже забезпечувала моніторинг навколишнього середовища під час проведення нещодавнього весілля в королівській родині в Лондоні в поточному році.

 

Ізраїльська компанія ThirdEye Systems Ltd на виставці Eurosatory 2018 у Франції вперше представила пасивну систему виявлення БПЛА Meduza.

 

180810 meduza

Пасивна система виявлення БПЛА Meduza

 

Дана система забезпечує виявлення в інфрачервоному діапазоні випромінення малорозмірних БПЛА на контрастній місцевості на відстані не менше 600 метрів. Meduza є портативною роботизованою платформою, яка інформує оператора про наявність повітряної загрози в режимі реального часу. Вона може бути встановлена як окремий пристрій, або як додаткова апаратура до системи виявлення повітряних об’єктів. Meduza здатна проводити моніторинг в секторі 360 градусів в різних типах місцевості, включаючи міські та інші райони.

 

Meduza має два датчики аналізу термічного зображення, які працюють поруч і забезпечують стереоскопічне виявлення ворожих безпілотників.

 

Система має невеликі габарити та низький рівень потужності, тому може бути встановлена на транспортний засіб або штатив, що дозволяє легко застосовувати її армійськими піхотними підрозділами.

 

В рамках виставки DSA 2018 в Малайзії турецька компанія RST Teknoloji, вперше продемонструвала перший турецький радар для виявлення БПЛА.

 

180810 Radar

Радар для виявлення БПЛА від RST Teknoloji

 

Радіолокаційна станція кругового огляду здатна виявляти, класифікувати, визначати швидкість та координати цілі, а також проводити супроводження малорозмірних цілей над сушею або над морем.

 

Вона працює в X-діапазоні і може виявляти людину на відстані більше 15 км, великий транспортний засіб - на більше ніж 28 км, а БПЛА – на 6 км. При цьому радар може ідентифікувати цілі, які рухаються зі швидкістю від 0,2 до 100 м/с.

 

Точність визначення місцеположення становить менше 2 градусів або 15 метрів. Швидкість обертання антени - 90 град/с. Вага 75 кг. Габаритні розміри 120x500x750 мм.

 

Американська компанія FLIR Systems Inc. в травні 2018 року представила оновлений варіант активного радару з виявлення БПЛА нового покоління FLIR Ranger R8SS-3D, який призначений для застосування військовими та цивільними державними установами (Фото 4).

 

FLIR Ranger R8SS 3D

Система виявлення БПЛА від FLIR Systems Inс

 

РЛС є частиною сімейства Soldier Solutions FLIR. Вона здатна виявити та визначати розташування понад 500 малих повітряних, а також наземних, цілей одночасно на відстані до 2 миль (3,6 км), а більш великих до 4 миль (7,2 км).

 

R8SS-3D є переносною та компактною станцією, яка може поміститися в рюкзаку військовослужбовця. Потужність РЛС складає 135 Вт. Сектор огляду станція при фіксованому розташування складає 40 градусів (при розміщенні на поворотній платформі - 360 град), а точність визначення координат цілі до +/- 3 метрів.

 

Оборонне відомство США розглядає можливість закупівлі та поширенню даної станції у армійських піхотних підрозділах.

 

Інша американська компанія SKYLOCK в рамках виставки Eurosatory 2018 у Франції вперше презентувала комплекс протидії БПЛА (скоріш за все з однойменною назвою).

 

180810 SKYLOCK

Система протидії БПЛА від компанії SKYLOCK

 

Система може бути адаптована як для цивільних, так і для військових завдань.

 

SKYLOCK забезпечує швидке виявлення, супроводження та нейтралізацію БПЛА, які порушують визначений периметр, що охороняється (наприклад, електростанцію, в’язницю, аеропорт, стадіон, базу зберігання, тощо).

 

SKYLOCK складається з радіолокаційного комплексу C і X діапазонів та оптико-електронної (лазерної) системи розміщених на двох окремих триногах. Комплекс повністю мобільний, а тому може бути швидко розгорнутий в будь-якій точці на місцевості.

 

Комплекс створює кілька «шарів» захисту периметру. Виявлення засобами активної радіолокації великих об’єктів на відстані до 20 км, БПЛА середнього розміру - до 10 км та малогабаритних літальних апаратів - до 3,5 км. Тут SKYLOCK забезпечує сектор огляду у 360 градусів і одночасне виявлення до 200 різноманітних цілей.

 

Другий та третій шари охоплюють різні технології, які дозволяють ідентифікувати цілі та їх знищувати при необхідності. Вони включають в себе камери денного та нічного бачення, які забезпечують спостереження на відстані до 5 км, та систему радіоперешкод, яка може використовуватися для придушення сигналів дронів в межах 15 км.

 

Третій шар активується, якщо оператор вирішить нейтралізувати БПЛА за допомогою лазеру. Він спрацьовує на відстані у 800 м і забезпечує спалення безпілотника за 3 секунди

 

Індійська компаній Bharat Electronics (BEL) в рамках нещодавньої виставки DEFEXPO 2018 в Індії представила системи Drone Guard System (DGS), яка призначена для перехоплення, класифікації та нейтралізації радіокерованих безпілотників за допомогою електронних контрзаходів.

 

180810 Drone Guard System

Система протидії БПЛА  Drone Guard System (DGS)  від Bharat Electronics (BEL)

 

DGS включає РЛС виявлення цілей міліметрового діапазону, комплекс апаратури подавлення сигналів випромінення, а також високоякісну оптико-електронну камеру спостереження. Система діє на відстані до 8 км. Вона здатна працювати в цілком автоматичному або в ручному режимах. DGS спроможна заглушити сигнали управління, телеметрії та навігації БПЛА.

 

Система використовує радіочастотний спектр для виявлення бездротового зв’язку БПЛА та EO-ІЧ датчика для його відстеження. 

 

Наразі на сьогодні не відомо, чи застосовується DGS в інтересах силових структур Індії.

 

Американська компанія DroneShield цього року випустила оновлену версію переносного комплексу боротьби з БПЛА DroneGun Tactical, який виготовлений у вигляді гвинтівки.

 

180810 March05BNDroneShieldPic

Комплекс типу DroneGun Tactical від DroneShield

 

Комплекс призначений для протидії широкому колу моделей малорозмірних безпілотних апаратів. DroneGun Tactical дозволяє миттєво припинення передачі відеосигналів та сигналів управління БПЛА на відстані до 1 км. Вага комплексу складає 6,3 кг разом з акумуляторними батареями.

 

DroneGun Tactical працює для подавлення сигналів на найбільш вживаних частотах 433 МГц, 915 МГц, 2,4 ГГц та 5,8 ГГц одночасно.

 

При цьому він не забезпечує придушення сигналів навігації (GPS та ГЛОНАСС). Тривалість роботи комплексу 30 хвилин. Робоча температура: від -20 ºC до +55 ° C. Габаритні розміри становлять 1422х450x203 мм.

 

Фактично, підприємства промисловості різних кран світу у 2018 році з огляду на нові виклики та загрози, що виникають під час ведення сучасних бойових дій із залученням БПЛА, а також значне поширення цих засобів в цивільному секторі, продовжують створення нових засобів протидії їх неконтрольованому використанню. Аналіз відповідних засобів, які з’явилися в поточному році вказує на те, що основна увага виробників переважно концентрується на створенні саме високоякісних радіоелектронних та оптико-електронних засобів, які б забезпечували ефективне виявлення, розпізнавання, супроводження та нейтралізацію роботи БПЛА.

 

Олексій СЕРДЮК,

спеціально для Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues