180822 12 sierpien wojskoDefense Express продовжує спостерігати за реалізацією програми розвитку та модернізації збройних сил Республіки Польща до 2026 року. У хочемо сьогоднішньому матеріалі зроблено спробу здійснити аналіз реальної спроможність Польщі реалізувати таку масштабну програму модернізації власних збройних сил.

 

Міністерство оборони РП раніше оголосило про плани провести повну заміну та модернізацію у збройних силах країни більшості типів озброєння та військової техніки, а також спорядження та обладнання (починаючи від індивідуального спорядження, закінчуючи підводними човнами). Окрім цього заплановано створення окремого роду військ, а саме військ територіальної оборони. Все це вимагає неймовірних великих видатків для країни.

 

Незважаючи на те, що уряд РП побудував ефективну «дорожню карту» реалізації такої програми (заключаючи офсетні угоди та максимально залучаючи локальні підприємства), на цей час все одно залишається питання наявності у країни такого значного фінансового ресурсу, якщо видатки лише на окремі етапи програми модернізації перевищують увесь оборонний бюджет країни.

 

Так, програма розвитку протиповітряної оборони Wisla за рахунок інтеграції американських систем Patriot, коштуватиме країні майже 5 млрд. доларів США (20 млрд. злотих). Це складає майже половину оборонного бюджету Польщі, який у 2018 році дорівнює 41 млрд. злотих.

 

І це лише один з проектів програми модернізації. Окрім нього програмою передбачена також коштовні заміна усього льотного складу (радянського виробництва) ПС Польщі американськими літаками F-16 та купівля відповідного озброєння для цих літаків. Величезних витрат потребує і реалізація планів з побудови десятка нових кораблів та підводних човнів для потреб ВМС РП. А програми, що, якими передбачається переозброєння Сухопутних військ ЗС РП важко перелічити на пальцях.

 

Гарним підґрунтям для реалізації програми розвитку та модернізації збройних сил Республіки Польща до 2026 року є економічні прогнози на декілька найближчих років. Відповідно до цих прогнозів передбачається постійний зростання ВВП країни, що має дозволити Польщі виконати свої зобов‘язання перед НАТО та до кінця 2020 років забезпечити збільшення видатків на оборонну сферу до 2% ВВП, а в подальшому збільшити фінансування обороонних витрат до 2,5%.

 

Хоча країна і демонструє хороші показники зростання ВВП та економіки в цілому, частина проектів, які передбачені програмою розвитку та модернізації збройних сил Республіки Польща до 2026 року вже відстають від графіків їх реалізації на два-три роки. Окрім цього існують проекти, які ще досі не готові до того, щоб продемонструвати дослідні зразки обладнання та техніки, хоча кошти на них вже неодноразово виділялись. У результаті це призводить до постійного переносу термінів реалізації програми.

 

Зважаючи на усі ризики, реалізація подібної масштабної програми вимагає значних коштів, гарантій спадквості та часу – трьох основних чинників, що впливають на її реалізацію. Однак, з огляду на обмеженість можливостей Польщі по фінансуванню програми розвитку та модернізації власних збройних сил з бюджету країни, можливість її реалізації у повному обсязі є вкрай обмеженою. Тому, на думку окремих експертів, країні потрібно шукати додаткові джерела фінансування для вирішення паралельних питань і проектів на ряду із основними проектами програми, що фінансуються державним коштом.

 

180822 12 sierpien wojsko 1

 

Щодо часових показників реалізації програми розвитку та модернізації збройних сил Республіки Польща до 2026 року, то тут також спостерігається повна залежність від наявності коштів, а також гарантій спадковості політики уряду РП. Низький рівень забезпечення цих двох чинників також розтягує в часі реалізацію програми.

 

На цей час польськими урядовцями внесені сотні змін у процес укладання офсетних угод, що своєю чергою вирішує питання залучення додаткових коштів для реалізації програми. Роширення часових показників програми на п‘ятнадцятирічний період також дозволяє частково зняти фінансове навантаження на країну, розтягнувши витрати у часі. Водночас, постійне розтягування програми у часі може призвести до втрати доцільності і застарівання окремих проектів, неефективного використання коштів та зупинки програми у цілому.

 

Що стосується гарантій спадковості політики уряду, то вони повинні забезпечуватись сукупністю нормативних актів, які б дозволили реалізовувати довготривалі проекти (які мають реалізовуватись у період, що є більшим ніж одна каденція правлячих політичних сил) незалежно від політичної ситуації в країні та зміни політичної сили у владі.

 

Довідково. Програма розвитку та модернізації збройних сил РП була вперше ухвалена ще у травні 2001 року. До сьогодні дана програма була реалізована у рамках кількох підпрограм, а саме: закупка німецьких танків Leopard, американських літаків F-16, організація виробництва сучасного легко броньованої машини Rosomak, створення самохідної артилерійської установки за стандартами НАТО та ніші.

 

Таким чином, здатність реалізації РП програми розвитку та модернізації власних збройних сил є дуалістичною. З одного боку, систематичний підхід до розробки та впровадження програми свідчить про повну готовність та спроможність РП до її реалізації. Натомість реальний стан реалізації програми, постійне недофінансування окремих проектів, неодноразовий перегляд термінів реалізації, як окремих підпрограм так і програми в цілому, наряду з геополітичною ситуацією у світі, що зазнає змін, ставить великий знак питання над спроможністю Польщі її успішно реалізувати.

Наразі можна констатувати, що польський уряд на цей час уміло балансує між трьома визначальними факторами чинниками (кошти, гарантії спадквості та час), що впливають на реалізацію програми розвитку та модернізації збройних сил Республіки Польща до 2026 року. Це допоки дозволяє доволі успішно її реалізовувати. Але в мовах обстановки в світі, регіоні та у самій Польщі, що постійно змінюється, це робити стає все складніше і складніше...

 

Григорій КУЩЕЛЕП,

Спеціально для Defense Express

 

PS: Детальніше ознайомитись з особливостями плану розвитку та модернізації Збройних Сил РП до 2026 року ви можете, прочитавши раніше опубліковані матеріали:

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.1

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.2

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.3

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues