180830 RFПрезидент РФ підтримав створення федеральної програми за проектом «Роскосмосу» «Сфера». Програма передбачає створення глобальної системи супутникового інтернету, яка буде діяти лише над територією федерації та використовуватися як для цивільних, так і військових потреб. Однак, на думку спеціалістів, зважаючи на технічні можливості РФ та санкції Заходу цей «прожект» є завідомо провальним і лише черговим способом вимивання коштів з російського бюджету. Та й сама ідея «окремого інтернету» у сучасному глобальному світі виглядає абсурдною...

 

Федеральні цільові амбіції

 

Вперше інформація про російський проект «Сфера» стала відома широкому загалу під час червневої «прямої лінії» Володимира Путіна. Трохи згодом чиновники з «Російських космічних систем» уточнили, що нова програма є продовженням розроблюваного раніше цим відомством проекту супутникової системи зв'язку «Ефір». Останній з великою помпою був представлений «Роскосмосом» у травні поточного року і передбачав розгортання системи з 288 супутників з орбітою на висоті 870 км, що, за задумом авторів проекту, дозволило б забезпечити повне покриття земної поверхні. При цьому, «Ефір» позиціонувався «Роскосмосом» як певна «космічна шина даних», що надаватиме послуги супутникового телефонного зв'язку, Інтернету, а також отримання даних від датчиків і систем Інтернету речей, БПЛА і т. д. Серед його конкурентів називалися такі відомі зарубіжні проекти як SpaceX та OneWeb.

 

180830 RF 1

 

З появою «Сфери» амбітні плани «Роскосмосу» значно збільшилися, але вже з розворотом на власну територію РФ. Так, в її рамках планується за 10 років запустити вже 640 супутників зв'язку в три етапи: до 2022, 2024 і 2028 років. Супутникове угруповання буде використовуватися у сфері навігації, зв'язку, дистанційного зондування поверхні Землі, а запускати супутники планується за допомогою важкої ракети «Ангара-A5», яка виробляються в ДКНПЦ імені Хрунічева. Як заявляють у «Роскосмосі», для виведення супутників на орбіту потрібно буде не менш, ніж 25 носіїв.

 

Оскільки об’єднання проектів «Ефір» та «Сфер» схвалено на рівні керівництва РФ, в «Роскосмосі» заявили про формування окремої федеральної цільової програми (ФЦП) з розвитку даного проекту. Це означає, що «Сфера» буде розгортатися не тільки і не стільки за рахунок пошуку телекомунікаційних компаній і приватних інвесторів, а у більшості, за рахунок бюджетного наповнення. Загальна вартість проекту поки що не називалася, втім, один лише компонент «Сфери» — система «Ефір» — оцінювався приблизно в 300 млрд. руб., вишукувати які планувалося з позабюджетних джерел.

 

Коментуючи появу проекту «Сфера» російський президент заявляв, що він має бути використаний якомога ефективніше. Однак, як відомо із географічної статистики, РФ займає 1/30 поверхні Землі (3,4%) і 1/9 суші (11,5%). Очевидний парадокс полягає в тому, що, виходячи із фізичних законів, супутники будуть обертатися навколо земної кулі, а не виключно над територією Росії, тому більшість їх потенціалу буде знаходитися поза нею не говориться про те, а звідки, власне, візьметься така величезна кількість супутників? При чому, як випливає з їх завдань, це мають бути високотехнологічні багатоцільові апарати, нашпиговані сучасним цифровим обладнанням. Сьогодні в світі такі супутники можуть виробляти і виробляють лише декілька країн, в число яких Росія не входить. Тим не менш, новий глава «Роскосмосу» Дмитро Рогозін пообіцяв протягом 4 років побудувати заводи, які зможуть виробляти космічну електроніку з типономіналом 22 нанометра (нм)*, яка потрібна для супутників, що входитимуть до угрупування програми «Сфера». Слід зазначити, що на сьогодні в Росії здійснюється масове виробництво (до речі, на імпортному обладнанні) мікросхем 90 нм і дуже обмежено — 65 нм, при тому, що у світі подібна електроніка продається вже понад 15 років, а кращі російські процесори типу «Байкал» і «Ельбрус» виробляються в Тайвані. Виходячи з цього, експерти вважають, що насправді російське виробництво мікросхем 22 нм може бути запущено не раніше, ніж через 10 років, і то при умові відсутності санкцій Заходу.

 

Тому сьогодні важко сказати, якими саме конструктивними особливостями буде наділена розробниками «Сфера», як будуть виглядати самі супутники, чи буде в ній міжсупутниковий зв'язок і розвинений наземний сегмент. Тому й вартість ФЦП «Сфера» поки що не береться прогнозувати ніхто. А якщо запускати супутники, як планується, носієм Ангара-A5», то це буде точно вкрай дорого. Наприклад, той же британський проект OneWeb намагається використовувати для своїх запусків якомога дешевші ракети, в тому числі і старий, але перевірений часом російський «Союз».

 

Піар ціною в мільярди?

 

Враховуючи те, що критикувати такі масштабні проекти, підтримувані безпосередньо Кремлем, у Росії не прийнято, більш-менш зрозумілу професійну аналітику знайти важко. Окремі експерти і працівники російської космічної галузі налаштовані, в основному, песимістично, і вважають, що за сьогоднішніх умов проект «Сфера» реалізувати буде важко. За загальною думкою, нова команда «Роскосмосу» намагається показати свою роботу і трохи заробити на космічному бюджеті. Спеціально з цією метою створюється навантаження для запусків ракети «Ангара-A5», створенню і просуванню якої було присвячено чимало років. Однак, її занадто велика вартість негативно впливає на шанси успішно конкурувати на світовому космічному ринку. При цьому, проект більш дешевої ракети «Союз-5», переробленої з російсько-українського «Зеніту» швидше за все, вже розвивати ніхто «Роскосмосі» не збирається. До речі, ні для кого в Росії не секрет, що нинішній керівник «Роскосмосу» Дмитро Рогозін і раніше був лобістом ракети-носія «Ангара-A5». Тому, прийшовши на нову посаду, він одним із перших своїх рішень розпочав знищення конкурента «Ангари-A5» — «Протона», оголосивши публічно в одному з інтерв’ю російським ЗМІ про припинення його виробництва.

 

180830 RF 2

За останні роки Роскосмос суттєво втратив позиції на ринку комерційних космічних запусків, здавши їх Європейському космічному агентству та американській приватній компанії SpaceX

 

Слід зазначити, що сьогодні у світі виробництво супутників на потік не поставлено, здебільшого це ручна збірка під конкретне завдання. Навряд чи Росія готова сьогодні до масового виробництва супутників для «Сфери», навіть у кооперації для виробництва комплектуючих з тим же Китаєм, який не бере участі в санкціях проти свого сусіда. Якщо проаналізувати головні положення викладеної президентом РФ і пізніше новим главою «Роскосмосу» картини майбутнього російської космічної галузі, то стає очевидним, що Кремль поступово відходить від залучення в неї не лише міжнародних корпорацій (що цілком зрозуміло), але й приватного бізнесу. Так що, скоріш за все, проект «Сфера» буде повністю державним з усіма витікаючими з цього наслідками.

 

Орієнтація системи «Сфера» на внутрішнього замовника, як оголошено керівництвом Кремля, цілком вірогідно, може стати її основною проблемою. «Роскосмос», як виконавець програми, не дуже перейматиметься, що супутники (якщо вони будуть запущені) не використовуватимуться більше ніде, крім Росії. Для чиновників головне, щоб на їх запуск були виділені бюджетні кошти. Цілком можливо, що «Роскосмос» все-таки буде намагатися торгувати послугами «Сфери», проте, враховуючи передбачувану конкуренцію і питання якості, яке в Росії традиційно болюче, про перспективи такої «комерції» говорити складно. До речі, сьогодні над територією федерації літає система цивільного призначення «Гонець», яка, як кажуть спеціалісти, була свого часу запущена без всякого маркетингу і прорахунку комерційних перспектив. Нещодавно керівництво системи озвучило кількість її користувачів, яка складає аж… півтори тисячі! Це сміхотворна цифра для глобальної системи, яка створювалася майже 10 років. Втім таке буває тоді, коли виконавець хоче просто запускати систему, витрачати на це бюджетні кошти, а що саме і який від цього ефект для нього не має особливого значення.

 

Скоріш за все, подібна перспектива цілком ймовірна й для ФЦП «Сфера». По мірі розуміння її комерційної ущербності та дорожнечі в разі реалізації, риторика керівництва «Роскосмосу» буде змінюватися. Імітація бурхливого освоєння космосу за рахунок коштів російських платників податків із сумнівним кінцевим результатом, напевне, і є головною метою творців чергового «прожекту «Сфера».

 

180830 RF 3

 

----------------------------------------------------------------------------

* Нанометр (російське позначення: нм; міжнародне: nm) — дольова одиниця вимірювання довжини в Міжнародній системі одиниць (СІ), рівна одній мільярдній частці метра.

 

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,

Спеціально для Defense Express

Публікації по темі:

 

СУВОРІ ЧАСИ РУНЕТУ…

 

«ПАКЕТ ЯРОВОЇ» ТА РОСІЙСЬКА ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЯ – НАСИЛЬНИК ТА ЖЕРТВА

 

КІБЕРВІЙНА РОСІЇ ІЗ ЗАХОДОМ: СТАВКИ ЗРОБЛЕНІ!

 

ЧИ ВГАМУЮТЬ США КІБЕРНАХАБ З РОСІЇ?

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues