180904 ukr polСьогодні, 04 вересня, розпочинає роботу 26-а Міжнародна виставка оборонної промисловості MSPO 2018 (26th International Defence Industry Exhibition MSPO), яка до 07 вересня ц.р. проходитиме у виставковому центрі Targi Kielce в м. Кельце (Республіка Польща). Це – черговий привід нагадати про важливість розвитку співробітництва між Україною та Польщею, зокрема – військово-технічного співробітництва, яке за останні рік не підживлювалось з польського боку, де весь рік йшли процеси зміни керівництва в міністерстві національної оборони, що опікується цими питаннями та в оборонно-промисловому секторі.

 

MSPO – це найбільша виставка оборонної промисловості в Польщі та Центральній Європі. Вона є щорічним заходом, який організовується та поводиться під патронатом президента Республіки Польща. Україна бере участь в заході з 2014 року. Цьогоріч національний стенд на виставці розгортатиме та представлятиме Державне підприємство «Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма „Прогрес“».

 

Інформаційно-консалтингова компанія Діфенс Експрес доклала та докладає чимало зусиль для розвитку плідного українсько-польського військово-технічного співробітництва. Ми беремо участь у виставці і є інформаційними партнерами заходу з 2013 року, ставши передвісниками появи на MSPO Національного стенду та промоутерами активізації військово-технічного співробітництва України та Польщі, яке до тієї пори було на доволі низькому рівні.

 

В 2014 році разом з партнерами з польського профільного видання Raport WTO (видається агентством Altair) за підтримки Посольства Республіки Польща в Україні видали спільний випуск журналу, присвячений перспективам розвитку військово-технічного співробітництва України та Польщі:

 

 

У журналі, який вийшов під гаслом «Україна - Польща: сусіди - партнери в оборонній сфері», були представлені погляди представників українських і польських оборонно-промислових структур на можливі шляхи розвитку двостороннього співробітництва країн у сфері розробки та виробництва озброєнь і військової техніки. Журнал був представлений громадськості 3 вересня 2014 року на Конференції з питань безпеки в рамках семінару на тему: "Структурні зміни оборонної промисловості в Україні на шляху до НАТО», яка також організовувалась за участю Інформаційно-консалтингової компанії Діфенс Експрес. Захід проводився під час 22-ї Міжнародної виставки оборонної промисловості MSPO 2014 (XXII Miedzynarodowy Salon Przemyslu Obronnego MSPO) з ініціативи та за безпосередньої підтримки Офісу зв'язку НАТО в місті Києві, Посольства Польщі в Україні, Міністерства національної оборони Республіки Польща.

 

З тих пір військово-технічне співробітництво України та Польщі набирало обертів. Цьому сприяли активні контакти на рівні Президентів, урядів, а також оборонних відомств обох країн. З’являлись спільні проекти, що могли сприяти підвищенню обороноздатності України та Польщі, а також розширення можливостей обох країн на зовнішніх ринках продукції оборонного призначення. Партнерство двох сусідніх країн є важливим і для регіональної безпеки.

 

Новина по темі: ПРЕДСТАВНИК США ВІДЗНАЧИВ ВАЖЛИВІСТЬ ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКИХ ВІДНОСИН ДЛЯ БЕЗПЕКИ ЄВРОПИ

 

До 26-ї Міжнародної виставки оборонної промисловості MSPO 2018 Інформаційно-консалтингова компанія Діфен Експрес в чергове підготувала спеціальний випуск журналу Ukrainian Defense Review, в якому представлені передові зразки ОВТ української розробки та виробництва. Вони можуть бути цікавими для просування на ринку Центральної та Східної Європи, а також об’єктом докладання спільних зусиль України та Польщі.

 

180828 UDR3

 

Новина по темі: ВИЙШОВ ЧЕРГОВИЙ ВИПУСК ЖУРНАЛУ UKRAINIAN DEFENSE REVIEW #3/2018

 

За останні рік, що минув з часу проведення MSPO 2017 співробітництво продовжувалось між практиками з України та Польщі, що наполегливо працювали над реалізацією досягнутих домовлностей – на тих започаткуваннях, що були напрацьовані раніше. Однак, слід відзначити, що процеси, що наразі відбуваються в Польщі і які, зокрема, пов’язані з кадровими змінами в оборонні промисловості та відповідних керівних структурах, поки що зменшили управлінський імпульс, що мав би прискорювати рух виробників ОВТ України та Польщі на шляху реалізації спільних проектів.

 

Новина по темі: ВІЙСЬКОВА АВІАЦІЯ УКРАЇНИ ВЗЯЛА УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНОМУ АВІАПОКАЗІ У ПОЛЬЩІ

 

Наразі є сподівання, що виставки MSPO 2018 та Зброя і Безпека – 2018, яка в середині жовтня ц.р. має пройти в Києві зможуть дати новий імпульс українсько-польському військово-технічному співробітництву.

 

Редактор спеціалізованого інформаційного ресурсу Defense-UA.COM,

Директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії

Валерій РЯБИХ

 

PS: А допоки очікуємо на появу нових спільних українсько-польських проектів, – представляємо матеріал нашого автора про частину з найперспективніших напрямів, що вже впевнено реалізуються:

 

180904 pirat2

 

ПТРК PIRAT ТА КЕРОВАНІ СНАРЯДИ

 

За останні кілька років Україна та Польща достатньо активно співпрацюють в сфері створення нових зразків озброєння та військової техніки. Серед них модернізація танка РТ-17, створення РСЗВ ZRN-01 Stokrotka та мобільного розвідувально-ударного комплексу «Сокіл», а також багато іншого, зокрема робота в рамках проектів з розробки та виробництва легкого ПТРК Pirat та керованих снарядів різних калібрів

 

Публікації по темі:

 

НА ВИСТАВЦІ «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА – 2017» ПРЕДСТАВЛЕНО СПІЛЬНИЙ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ ПРОДУКТ - РСЗВ ZRN-01 STOKROTKA

 

УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ СОКІЛ ВИХОДИТЬ НА ПОЛЮВАННЯ

 

ПТРК Pirat

 

Вперше публічна інформація щодо розробки в Польщі ПТРК Pirat прозвучала зі сторінок журналу "Jane's Defense Weekly" ще у 2014 році. Громадськості стало відомо, що польська компанія Mesko (входить до складу державного об'єднання Polski Holding Obronny), що займається виробництвом переносних ЗРК Grom та зборкою за ліцензією ПТРК Rafael Spike-LR, веде розробку для Війська Польського нового легкого переносного протитанкового ракетного комплексу з лазерною променевою системою наведення.

 

Однак, в рамках реалізації даного проекту ще з 2011 року Mesko активно співпрацює з українськими компаніями, зокрема ДП «ДККБ «Луч», що входить до складу держконцерну «Укроборонпром». Фактично, польський ПТРК базується на використанні рішень реалізованих в ракеті Р-3 з лазерною променевою системою наведення, яка розроблена для ПТРК «Корсар». Згідно з повідомленням на сторінці ДП «ДККБ «Луч» в Facebook в кінці 2016 року, ПТРК Pirat розробляється в двох варіантах: переносному - для піхоти, і авіаційному - для озброєння БПЛА.

 

180904 pirat

Ракета легкого ПТРК Pirat

 

Максимальна дальність стрільби в піхотному варіанті - Pirat 1, повинна складати 2500 м. Ракета буде обладнана бойовими частинами з трьома типами вагою 2,5 кг - кумулятивною, термобаричною і осколково-фугасною. Сама ракета за попереднім даним має мати масу 10 кг і калібр 107 мм, і буде запускатися з транспортно-пускового контейнера (ТПК) довжиною 1180 мм. Маса спорядженого ТПК з ракетою - 15 кг. В складі прицільного комплексу ПТРК входять денний та цілодобовий тепловізійний приціл, лазерний цільовий покажчик, електронний компас і приймач GPS. Час польоту ракети – 12 секунд. БЧ гарантує пробиття на рівні 550 мм RHA, прикритої ERA.

 

До головних переваг використання комплексу варто відзначити наступні: можливість перенесення одним солдатом, простота використання дешевої ракети, дуже короткий час реакції, фактична відповідність до тактики типу – вистрелив і забув – з точки зору оператора, хоча й потребує лазерного підсвітлення цілі, можливість швидкого пуску ракет по цілях, послідовно підсвічених оператором лазерного підсвітлювача.

 

Pirat 2 – легкий протитанковий комплекс короткого радіусу дії, з ручним пуском ракети, що сама наводиться на ціль за допомогою відбитого від неї лазерного опромінювання. Головні переваги Pirat 2 частково аналогічні з Pirat 1. Версія Pirat-2 ґрунтується на польських технічних рішеннях, розроблених для ПЗРК Grom. Дальність дії ПТРК також 2500 м, проте, час польоту ракети – лише 5,5 с. Оригінальна осколкова БЧ призначена для враження неброньованих цілей.

 

Екземпляр ракети ПТРК Pirat з дальністю польоту до 2 км, призначеної для запуску з переносних установок, вперше було презентовано на міжнародній виставці оборонних технологій MSPO 2016 (Польща).

 

Роботи над комплексом тривають. Останнє повідомлення датовано листопадом 2017 роки. Тоді, відповідно до даних сайту importgenius.com, польська компанія MESKO S.A. імпортувала 5 комплектів обладнання для комплексу Pirat з України через українську ДК «Укрспецекспорт».

 

Керовані боєприпаси

 

Ще одним напрямком співпраці є створення керованих за лазерним променем боєприпасів для артилерійських систем. Так, відомо, що свого часу в рамках переозброєння ракетних військ і артилерії Міністерство національної оборони РП прийняло рішення щодо розробки, виробництва та оснащення військ новими самохідно-гарматними гаубицями калібру 155 мм Krab та Kryl, а також 120-мм самохідними мінометами Rak. Перші батареї даної озброєння вже почали постачатися до лав Війська Польського. Так, в червня 2017 року перша батарея серійних 120-мм мінометів Raк надійшла на озброєння до 17-ї Великопольської механізованої бригади в Мендзежече, а в серпні 2017 року перші 24 гаубиці Krab отримав 11-й Мазурський артилерійський полк у Веґоржево. Поки що, стрільба з даних систем ведеться звичайними боєприпасами, однак паралельно з випуском класичних боєприпасів було запущено програми з розробки та виробництва високоточних боєприпасів та лазерного підсвітлювача цілі. Вважається, що використання артилерійських та мінометних високоточних боєприпасів з лазерним самонаведенням скорочує час виконання вогневого завдання з ураження цілі у 10-15 разів, що, в свою чергу, тісно пов’язане зі збільшенням живучості самохідних установок та дозволяє швидше змінювати вогневі позиції одразу після завершення стрільби. Водночас, у середньому в 50 разів зменшуються витрати снарядів, потрібних для знищення однієї точкової цілі.

 

180904 APR 155Лазерна головка самонаведення для снаряду калібру 155 мм

 

Дуже важливу роль у процесі реалізації програми з розробки та виробництва високоточних боєприпасів та лазерного підсвітлювача цілі відіграло польське підприємство CRW Telesystem-Mesko. У вересні 2012 р. воно підписало з тодішньою фірмою Bumar Amunicja угоди щодо дослідно-конструкторських робіт у сфері розробки і виготовлення слідкуючої лазерної головки для систем високоточних боєприпасів, зокрема, для 120-мм міномета Rak (ARP 120) та 155-мм боєприпасів самохідних гаубиць Krab i Kryl(ARP 155); а також розробки і запровадження лазерного підсвітлювача для 120-мм міномета Rak та інтеграції системи підсвітлювача з системою синхронізації стрільби і розробки програмного забезпечення для 155-мм самохідних гаубиць.

 

З огляду на брак відповідного досвіду у Польщі було прийнято рішення використати в рамках польської програми українські рішення. Відтак, конструкція високоточної міни APR 120 ґрунтується на конструкції міни виробництва українського ДП «ДержККБ «Луч» (м.Київ), a ARP 155 – на конструкції 152-мм снаряду «Квітник» (ДП «Науково-виробничий комплекс «Прогрес», ЦКБ «Точність», м. Ніжин).

 

180904 lpc1

Лазерний підсвітлювач цілі LPC-1

 

В результаті спільної роботи були досягнуті позитивні результати, які були продемонстровані в рамках виставки MSPO 2016 в Польщі. Тоді громадськості були презентовані 120 мм корегована за лазером міна з дальністю до 8 км (при використанні реактивного двигуна цей показник збільшується до12 км) та 155-мм керований за тим же принципом боєприпас для САУ з дальністю до 20 км (виробник працює над збільшенням дальності до 30 км). Обидва боєприпаси оснащені системами лазерного наведення і оперенням для коригування напрямку польоту. Для наведення на ціль використовується польський лазерний підсвітлювач цілі LPC-1, який забезпечує підсвіт цілей на дистанціях до 5 км від оператора. Система також використовується для вимірювання дальності – від 200 м до 20 км. Для цього в пристрій вмонтований лазерний далекомір.

 

Результатом зусиль українсько-польського альянсу з використанням інноваційних підходів та сучасних технологій ДержККБ «Луч» стало створення потужних і багатофункціональних систем озброєнь, які відповідають вимогам сьогоднішнього і завтрашнього дня.

 

Олекса ДЖУРА,

для Ukrainian Defense Review

 

Читайте також англійською: CONSOLIDATING EFFORTS 

 

Посилання на публікації та новини по темі:

 

КОМПАНІЯ ДІФЕНС ЕКСПРЕС ВЗЯЛА УЧАСТЬ У MSPO-2017

 

ВТС УКРАЇНИ ТА ПОЛЬЩІ: ВПЕВНЕНИЙ ПОСТУП

 

НОВИЙ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСКИЙ ТАНК ПТ-17 – СИЛЬНІШІ РАЗОМ!

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues