180907 tankВ ЗС РФ має місце загрозлива для України тенденція, пов’язана із вдосконаленням процесів автоматизації бойового управління на рівні бригад та армій, особливо в ударних з’єднаннях, зокрема, у 1-й танковій армії.

 

Військово-політичне керівництво Російської Федерації продовжує проводити заходи, спрямовані на посилення ефективності бойового застосування з'єднань та частин збройних сил на західному напрямку. Особливо увага приділяється 1-й танковій армії (штаб н.п. Одинцово, Московська обл.) зі складу Сухопутних військ Росії, яка була відновлена 13 листопада 2014 р., і розвиток якої орієнтований на ведення швидких наступальних дій.

 

З огляду на загрози безпеці для України з боку цього військового з’єднання, звертає на себе увагу факт запровадження у 1-й танковій армії нових автоматизованих систем управління та засобів зв’язку, застосування окремих елементів яких здійснювалося в рамках нещодавніх навчань «Захід-2017» (14-20 вересня 2017 р.), які пройшли на території Республіки Білорусь.

 

180907 учения

 

Так, 1-ша танкова армія СВ ЗС РФ була обрана для розгортання перспективної системи управління, оскільки саме з’єднання та частини з її складу на регулярній основі отримують на озброєння модернізовані танки з посиленим бортовим захистом Т-72Б3 та, за планами військового керівництва країни, мають бути в першу чергу оснащені такими новими зразками бронетехніки, як танки Т-14 «Армата», БМП «Курганець» та «Бумеранг», а також САУ «Коаліція-СВ». Ці бойові машини створюються для дій в єдиному інформаційному просторі, тому для реалізації їх повного потенціалу необхідні автоматизовані системи нового покоління.

 

З боку РФ оптимістично заявлялося, що 1-ша танкова армія до кінця 2018 р. має отримати нову систему АСУ (включно з пунктами управління різних рівнів), що дозволить у режимі реального часу отримувати і обробляти інформацію про хід бойових дій.  Проте поки що немає підтверджень, що ці плани будуть виконані вчасно. Разом з тим, слід зважити на тенденції.

 

За попередніми даними, кожен пункт буде оснащений автоматизованими робочими місцями для планування та організації бойових дій. Створення пункту управління для штабу даної армії розпочалося у 2017 році. Пункт управління (ПУ) вбудований в єдиний інформаційний контур, що дозволяє оперативно вносити зміни в бойові документи та розпорядження.  В ПУ надходитиме інформація про стан справ у бойових частинах та частинах забезпечення. Командування 1-ї танкової армії зможе за його допомогою контролювати обстановку не тільки на землі, але й у повітрі. ПУ буде з’єднаний високошвидкісними каналами зв'язку з підлеглими частинами та підрозділами і отримуватиме інформацію в режимі реального часу.

 

180907 tank1

 

Впродовж 2016-2017 років у з’єднання та частини зі складу 1-ї танкової армії інтенсивно постачалися різноманітні засоби зв’язку, як оперативно-тактичного, так і тактичного рівня, для відпрацювання їх можливостей в польових умовах та подальше, за потреби, вдосконалення. Зокрема, АТ «Рязанський радіозавод» постачав радіостанції «Акведук» зі швидкістю передачі даних вже 256 кбіт/сек, що в 16 разів швидше, ніж попередні аналоги.

 

В рамках спільного стратегічного навчання «Захід-2017» військові зв'язківці Росії та Білорусі із залученням, в тому числі, частин та підрозділів зв’язку 1-й танкової армії, відпрацьовували, зокрема, питання побудови ліній зв'язку, які забезпечували передачу з великою швидкістю в захищеному режимі широкого спектру інформації для органів управління.

 

Програмний підхід

 

На сьогодні технічну основу АСУ ЗС РФ складає автоматизована система управління військами (АСУВ) «Акація-М», яка має у військах мобільний аналог (АСУ Р «Акація-М») (постачається на озброєння військових округів Росії з 2005 року). АСУВ «Акація-М» дозволяє військовослужбовцям знаходитися в одному і тому ж інформаційному просторі як у місцях постійного розташування, так і при виході в поле або в ході бойових дій

……..

ЄСУ ТЛ «Созвездие-М2» проходить подальше вдосконалення у Прикордонних військах, а ЄСУ ОТЛ «Андромеда-Д» у військах ПДВ. Перевірка можливостей систем відбувалася на численних загальновійськових навчаннях та невідкладних перевірках, які ЗС Росії провели в 2015-2017 роках, а також в реальних бойових умовах під час операцій російських військ в Україні та Сирії.

…….

Фактично на своїй промисловій, технологічній, компонентній та елементній базі військове керівництво РФ намагається реалізовувати концепцію сецентричного бойового простору. Вона передбачає збільшення бойової потужності військових сил не за рахунок збільшення чисельності, а за рахунок підвищення ефективності управління шляхом створення єдиної інформаційної мережі, що об'єднує всіх учасників бойових дій в режимі реального часу.

 

180907 РЭБ

 

Однак з огляду на розміри та потреби збройних сил РФ, а також фінансовий стан та рівень технічного розвитку промисловості, запланована побудова АСУВ реалізована не скрізь, але лише на окремих рівнях управління та в окремих з’єднаннях та частинах. На сьогодні стоїть питання реалізувати АСУ насамперед на стратегічних напрямках задіяння військ, яким, зокрема, вважається західний, та у стратегічно важливих частинах, зокрема, ударних.

 

До реалізації завдань оперативного вирішення питань автоматизації в РФ залучені державні та приватні підприємства (близько 100), які об'єднані в рамках вирішення окремих програм у консорціуми. Серед учасників проекту «Концерн «Созвездіе», компанії «Воєнтелеком», холдинг «Роселектроніка», науково-дослідні та дослідно-конструкторські установи – «ВНІІРА», «Експериментальний завод наукового приладобудування», «ВІКор», «НВО ПМ - Развітіє», «НВФ Електрон», «ОАК «НДІ системи зв’язку та управління», «НДІ «Нептун», «НВП «Рубін» тощо.

 

Контроль за процесом

 

З метою ефективного виконання поставлених завдань здійснюється достатньо суворий контроль над реалізацією запланованих заходів на рівні Міністра оборони та начальника Генерального  штабу РФ.  Через органи оборонно-промислового управління відбувається координація дій щодо забезпечення розробників елементною та компонентною базою російського виробництва. В умовах діючих санкцій з боку США поєднання російського програмного продукту та власної елементної бази зараз є єдиним шляхом у Росії для реалізації технологічних проектів оборонного значення. Проте розуміння з боку керівництва РФ важливості автоматизації для підвищення боєздатності війська, скоординована політика щодо виконання планів призвели до появи результатів, які слід сприймати як загрозливі для України.

……

Окремо слід відмітити, що на характер процесу впровадження АСУВ в ударні з’єднання РФ впливає досвід, набутий російськими військовими під час війни в Україні та Сирії. Так, відомо, що під час навчань і бойового застосування військ в Сирії була досягнута висока оперативність інформаційного обміну (збору, обробки і відображення інформації про тактичну обстановку), що підвищує швидкості виконання основних завдань управління в 5-6 разів, у порівнянні з неавтоматизованими системами управління; була забезпечена безперервність роботи всієї АСУВ ВС РФ від оперативно-стратегічного рівня до тактичної ланки; був досягнутий високий ступінь уніфікації елементів системи управління за рахунок використання єдиних апаратно-програмних комплексів та єдиного програмного забезпечення.

 

Поточні проблеми

 

Тим не менш, з огляду на брак фінансових можливостей забезпечити якісні зміни у форматі усіх збройних сил, проекти автоматизації в ЗС РФ реалізуються головним чином на оперативному рівні - до рівня бригади (армії як виключення). Окрім того, є низка інших проблемних моментів, які не дозволяють РФ рухатися набагато швидше в питанні оснащення військ сучасними засобами зв’язку та управління:

 

  1. Технологічні можливості російської промисловості не дозволяють в повній мірі реалізувати ідейні концептуальні задуми та існуючі наукові розробки.
  2. З огляду на наявність в ЗС РФ різних силових структур низки різних автоматизованих систем управління існують труднощі з узгодженням їхньої взаємодії. Вони створювалися різними розробниками, на різних принципах, з різними базами даних.
  3. Проблеми з якістю продукції, що в результаті впливає на життєвий цикл її використання.

 

Висновки

 

На тлі заявлених темпів запровадження автоматизованих систем управління в ударних військових частинах РФ поблизу українських кордонів, керівництву України слід кардинально переглянути підходи до автоматизації процесів оперативного (бойового) управління у власних Збройних Силах. Це має стати одним з першочергових завдань для військово-політичного керівництва держави, аби збалансувати загрози, що створює своїми діями РФ.

 

Оптимізація рішень, конкретна підтримки з боку військових та державних структур проектів, що стосуються усіх складових питань автоматизації, має забезпечити дієвий результат в інтересах ЗСУ за короткий час. Досягнутий позитивний результат також відповідатиме виконанню планових заходів Оборонного бюлетеня, що підписаний Президентом України, і який, серед іншого, декларує запровадження до 2020 р. в ЗС Україні системи C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

……

З іншого боку, наслідком гальмування процесів автоматизації в ЗС України буде прогресуюче відставання українських військових частин у їхній спроможності протистояти армії агресора, зростання недовіри з боку США та західних партнерів до військово-політичного керівництва України щодо спроможності виконувати взяті на себе зобов'язання, реалізувати системні кроки по зміцненню бойового потенціалу ЗС України за рахунок не тільки кількісних, але і якісних змін.

 

* Представлений матеріал є частиною одного з розділів закритого дослідження інформаційно-консалтингової компанії Defense Express «Російська воєнна загроза. Нові складові». Опубліковано у журналі Defense Express #6 2018. На сайті представлена частина матеріалу: - 11300 знаків з 28000 знаків. Повна версія матеріалу доступна передплатникам.

 

Публікації по темі:

 

РОЗІБРАТИСЬ ДО БУКВИ. ВІД С2 ДО С4ISR

 

ТРЕБА ПОЗБУТИСЬ ДИСТАНЦІЇ МІЖ СЛОВАМИ ТА СПРАВАМИ. ЧАСТИНА 2

 

УКРАЇНСЬКИМ САПЕРАМ ДОПОМОЖУТЬ РОБОТИЗОВАНІ СИСТЕМИ

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues