180910 bronia1Важливо знати, що може запропонувати союзник та чого слід очікувати від ворога. Від звичної сталі до високомолекулярного поліетилену — основні бронематеріали російських та закордонних виробників.

 

Огляд закордонних та російських броньових матеріалів

 

Сталевий захист

 

Основним бронематеріалом для забезпечення захисту сухопутної та морської військової техніки залишається сталь, яка традиційно поділяється на протиснарядну (товстолистову) з товщиною 30-120 мм та протипульну (тонколистову) з товщиною 2-25 мм.

 

У СРСР основне виробництво товстолистової броньової сталі було зосереджено в Україні (Дніпро, Запоріжжя та Маріуполь), де виробляли високоміцні броньові сталі електрошлакового переплаву (ЕШП) марок 22Ш та 24Ш, які за своїми характеристиками не поступалися таким закордонним аналогам як ХН654 та ХН113 (Німеччина), Armox-270 (Швеція), MARS-240 (Франція). Поки що якихось значущих розробок у цій галузі не ведеться, тому досягнутий рівень міцності та бронестійкості в найближчому майбутньому не зміниться. Однак Росію не зовсім влаштовує нинішня ціна на товстолистову броню, яка суттєво зросла після перенесення виробництва у РФ; адже зниження вартості бронематеріалів — шлях до зниження ціни на виріб у цілому. Тому вважається, що оптимальний варіант — доведення характеристик броньових сталей, отриманих відкритою виплавкою у кисневих конвекторах, до характеристик сталей ЕШП, що дозволить вдвічі знизити ціну сталі. Проблема забезпечення необхідної чистоти цих сталей від шкідливих домішок (фосфор, сірка тощо) у Росії вирішується зусиллями ВАТ “НДІ Сталі” та інших компаній.

 

180910 Курганец Росія

БМП "Курганець" Росія

 

На відміну від товстої сталевої броні, галузь легколистової протипульної сталі постійно поповнюється новими зразками. За останні роки було випущено ряд ультрависокоміцних протипульних сталей для легкої броньованої техніки; у Швеції сімейство сталей ARMOX поповнилося новими марками Armox-600 та Armox-Advance, Німеччина запустила виробництво лінійки протипульних сталей SECURE; Фінляндія здивувала новими зразками RAMOR та MIILUX. Рівень міцності нової сталі сягає 2000-2250 МПа, а твердість — 550-640 НВ, при цьому сталі показують високий рівень живучості навіть за значних температур. Висока міцність досягається збільшенням вмісту вуглецю (до 0,47 — 0,50 %), а пластичні характеристики зберігаються за допомогою поєднання таких технологічних переділів як вакуумування, електрошлаковий переплав, контрольоване вальцювання та термомеханічна обробка.

 

Росія також поповнює перелік своїх протипульних сталей. Сьогодні на озброєнні Міністерства оборони РФ є ультрависокоміцна сталь марки 44-С-Св-Ш розробки ВАТ “НДІ сталі”, яка вже отримала літеру О1 та вноситься в документацію на перспективні зразки військової техніки. У Таблиці 1 наведені основні характеристики нових протипульних сталей закордонного та російського ринків.

 

Tab 1

 

Алюміній: броня за призначенням

 

Алюмінієва броня у першу чергу користується популярністю в легкоброньованій техніці — БМП, БТР та БМД. Броня з алюмінію є ідеальною для бронекорпусного виробництва, забезпечує максимальну жорсткість конструкцій з тонкою бронею та надає перевагу в бронестійкості.

 

180910 БМД Украина

БМД Україна

 

Першими сплави на основі алюмінію як броню почали виробляти у США, де у кінці 1950-х років випускали БТР М113, що знаходився на озброєнні багатьох країн. Для БТР американці використали корозостійкий сплав середньої міцності системи Al-Mg-Mn (за американською класифікацією — 5083). Наступний етап у розвитку алюмінієвого бронекорпусного виробництва у США — перехід на використання спеціально створеної алюмінієвої броні — термозміцненого сплаву системи Al-Zn-Mg (7039) для бронекорпусів БМП М2 Bradley та легкого танку M551 Sheridan.

 

В Англії роботи з алюмінієвого бронекорпусного виробництва призвели до розробки легкого танку Scorpion та цілого сімейства машин на його базі. Основою створення бронекорпусу став термозміцнюваний сплав власної розробки системи Al-Zn-Mg (7017). Французи також створили власну броню з алюмінію — сплав A-Z5-G, з якого виготовлена БМП AMX-10P, що потрапила на озброєння сухопутних військ Франції у 1973 році.

 

Новина по темі: БАЧИТИ КРІЗЬ БРОНЮ: ЛОКАЛЬНА СИСТЕМА ІНФОРМУВАННЯ

 

У Радянському Союзі на початку 1970-х років розробили спеціальні броньові сплави АБТ-101 та АБТ-102 для корпусів БМД-1, 2, 3 та БМП-3, які досі залишаються базовими для деяких зразків броньованої техніки. Зараз російські розробники використовують шарові чи гетерогенні алюмінієві матеріали, у яких лицьовий та тильний шари відрізняються за хімічним складом та міцністю. Лицьовий є міцнішим та забезпечує максимальну стійкість, а тильний - більш в’язкий, запобігає розколу броні, що робить її більш живучою. Загалом гетерогенна броня на 7-15 % стійкіша за гомогенну.

 

180910 БМД Росия

БМД Росія

 

Якщо порівняти російську алюмінієву броню із закордонними аналогами, то можна одразу помітити різницю у підходах та проектуванні броньових алюмінієвих сплавів. Закордонна броня розробляється у жорсткій прив’язці до її призначення, чого немає в Росії. Тому, наприклад, у США сьогодні офіційно прийнято на озброєння та використовуються десятки видів алюмінієвих броньових сплавів, кожен з яких має своє призначення та галузь використання (Таблиця 2).

 

Tab 2

 

Титановий сплав

 

Титанова броня досить популярна серед розробників засобів захисту. Титан майже такий міцний, що і сталь, однак легший на 40 %, що дає перевагу при обстрілі ледь не будь-якими кулями стрілецької зброї та навіть під час снарядного обстрілу.

 

Керамічна броня

 

Кераміку для виготовлення броні вперше почали використовувати в Радянському Союзі, а саме – в Україні. Вже у 1968 році в башті танку Т-64А була наявна кераміка у вигляді корундових шарів, що забезпечувало підвищений противокумулятивний та протиснарядний захист, а на початку 80-тих в Афганістані використовували перші бронежилети 6Б4 з керамічними бронеелементами. Створена у ті часи керамічна броня на основі карбіду бора (В4С) за своїми характеристиками досі знаходиться на рівні кращих світових аналогів. Нагадаємо, що використання кераміки дозволяє зменшити масу протипульного захисту на 30-45 % - при однакових захисних властивостях.

 

Tab 3

 

Публікація по темі:   КЕРАМІЧНИЙ ЩИТ: В УКРАЇНІ РОЗРОБЛЯЮТЬ ІННОВАЦІЙНУ БРОНЮ

 

Ткані та неткані полімерні матеріали

 

Окрім жорстких металевих та керамічних пластин, засоби захисту все частіше оснащують тканими та нетканими полімерними матеріалами, серед яких найпоширенішими є араміди, які почали використовувати у 70-80-х роках минулого століття. Першими були американський кevlar та радянський ТСВМ-ДЖ. Сьогодні ж використовують десятки матеріалів, різних за структурою та призначенням — вони стали невідємною частиною бронежилетів, шоломів, керамічних бронепанелей.

 

У кінці 90-х років у США створили новий тип полімерних волокон — РВО, типовим представником яких став Zylon. Цей матеріал був кращий за кevlar у стійкості, однак експлуатація в реальних умовах виявила його нестійкість до впливу ультрафіолету та інших кліматичних факторів, тому його захисні характеристики з часом знижувалися до 20-25 %.

 

Сергій ГРІНЧЕНКО,

Укрспецконсалтинг

 

* Опубліковано у журналі Defense Express #5, 2018. На сайті представлена частина матеріалу: - 7000 знаків з 15000 знаків. Повна версія матеріалу доступна передплатникам

 

Публікації по темі: 

 

БРОНЕТЕХНІКА: МОДЕРНІЗАЦІЯ З УКРАЇНСЬКИМ АКЦЕНТОМ

 

БРОНЯ НА “ПРОКАЧКУ”. ЧАСТИНА 1

 

БРОНЯ НА “ПРОКАЧКУ”. ЧАСТИНА 2

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues