180912 sputnikСьогодні у космосі продовжується прихована гонка озброєнь, хоча поки що в її основі лежить застосування систем подвійного призначення. Нещодавно США звинуватили Росію у запуску в космос супутників, здатних виводити з ладу інші апарати. Між тим Москва наполягає, що це всього лише супутники-інспектори, розроблені для того, щоб виявляти та усувати проблеми в роботі інших космічних апаратів.

 

 

 

Інспектори чи винищувачі?

 

За даними американського видання The National Interest, на останній Конференції з питань роззброєння, що відбулася в серпні поточного року в Женеві, із вуст помічника держсекретаря США з контролю над озброєннями, верифікації та перевірки угод Илем Поблет (Yleem Poblete) пролунало звинувачення в бік Російської Федерації у запуску в космос супутників, що здатні виводити з ладу інші супутники. Однак Кремль звинувачення відкидає, наполягаючи на тому, що ці супутники запущені з інспекційною місією і були спеціально розроблені для виявлення та усунення проблем у роботі інших російських супутників.

 

Насправді, твердження як американської, так і російської сторони можуть бути у певній мірі правдивими. Справа в тому, що супутники, які наділені властивостями точного маневрування і наближення до інших подібних апаратів, цілком можуть мати в своєму арсеналі як інструменти для їх ремонту, так і виведення з ладу. А з урахуванням того, що будівництво бойових орбітальних платформ поки ще не почалося, подібні «супутники-інспектори» цілком можуть виконувати і військові функції.

 

180912 sputnik 2

В серпні 2018 року в ході виступу на Конференції з питань роззброєння, що відбулася в Женеві, помічник держсекретаря США з контролю над озброєннями, верифікації та перевірки угод Илем Поблет озвучила звинувачення в бік РФ у запуску в космос супутників, що здатні виводити з ладу інші супутники...

 

За деякими даними, починаючи з 2013 року РФ вивела на орбіту чотири подібних «супутника-інспектора» — «Космос-2491», «Космос-2499», «Космос-2504» і «Космос-2519». Ці супутники наближаються на коротку відстань до інших космічних об'єктів, демонструючи свої здібності до точного маневрування. Саме така їх незрозуміла активність і не зовсім «мирні» характеристики і викликали занепокоєння у представника США на женевській Конференції. Так, запущений у 2014 році без відповідного повідомлення світової спільноти російський супутник «Космос-2499» цілком може бути таким собі замаскованим «супутником-вбивцею». У Росії стверджують, що це лише тестовий зразок, на якому випробовується нова система плазмових двигунів, що аж ніяк не спростовує зазначених вище підозр, скоріше, навпаки, підсилює їх. При цьому супутники «Космос» часто діють спорадично після тривалих періодів відсутності активності, що викликає підозри у виконанні ними на орбіті якихось незвичайних завдань.

 

180912 sputnik 3

В РФ заявили про успішні випробування супутників, що маневрують – так званих супутників-інспекторів...

 

У червні 2017 року РФ запустила «супутник-інспектор» «Космос-2519», від якого відокремився ще один — «Космос-2521». Своєю чергою, від останнього відокремився «Космос-2523». Є підстави припускати, що ці апарати оснащені оптичними датчиками для отримання зображення інших супутників і відправки даних на Землю для аналізу. Зазначені супутники також почали здійснювати низку незрозумілих маневрів, як і їх попередники.

 

Експерти зазначають, що для виведення з ладу «ворожих» супутників можуть застосовуватися різноманітні способи. Найпростіші з них — механічні, такі як рука-маніпулятор чи навіть таран. Втім, сьогодні існують і більш «інтелектуальні» способи, зокрема, лазери, системи радіоелектронного придушення та ін.

 

Хто «крутіший» в космосі?

 

Безумовно, крім РФ, супутники, які можуть мати бойовий потенціал, мають і інші космічні країни, зокрема, США та Китай. Так, США, які володіють на сьогодні найбільш передовими технологіями у космічний галузі, мають у своєму активі супутники-інспектори. Сьогодні продовжується розробка супутника «Фенікс», до якого зможуть пристикуватися нові міні-супутники, які будуть збирати деталі з непрацюючих супутників, що знаходяться в космосі. Окрім того, на озброєнні США знаходяться два багатофункціональних космічних літака X-37B Orbital Test Vehicle, потенційні можливості яких до цього часу засекречені.

 

180912 X37b spaceplane

На озброєнні США знаходяться два багатофункціональних космічних літака X-37B Orbital Test Vehicle

 

На шляху озброєння космічних супутників став і Китай. Запущений в 2013 році китайський супутник Shijian-15 оснащений системою точного маневрування і маніпуляторами. За деякими даними, крім збирання космічного сміття, він має завдання також і на тестування можливості дозаправки на орбіті та ремонту інших супутників, зокрема військового спрямування. Також, спостерігалися наближення Shijian-15 на коротку відстань до іншого супутника — Shijian-7, що, на думку деяких експертів, може свідчити про можливість використання Shijian-15 для «викрадення» інших супутників.

 

Є дані, згідно з якими Китай вже провів тестування ракет, що здатні із землі уражати об’єкти, що знаходяться на навколоземній орбіті. Росія також не відстає від них, вдосконалюючи подібні засоби ураження супутників. Експерти зазначають, що насправді, застосування «супутників-убивць» може виявитися набагато більш складним процесом, ніж знищення супутників за допомогою запущених з землі ракет. За своїми характеристиками «супутники-вбивці» можуть виявитися більш точними, ніж ракети, що дозволить зменшити кількість космічного сміття, здатного заподіяти масу неприємностей.

 

180912 sputnik 1

Старт китайської ракети Long March 2D 15 травня 2016 року з космодрому Jiuquan / Фото: Xinhua

 

Слід відзначити, що використання супутників «подвійного призначення», тобто таких, які можна використовувати в цивільних і військових цілях, на сьогодні практично не врегульовано. Наприклад, Договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла від 1967 року забороняє встановлення на космічній орбіті ядерної, або будь-якої іншої зброї масового знищення. Разом з тим, ця міжнародна угода не забороняє розміщення звичайних озброєнь, наприклад, ракет, лазерів чи гармат на космічних апаратах.

 

Битви документів

 

Попри розміщення на орбіті підозрілих «супутників-інспекторів» із незрозумілими функціями, публічна позиція Росії полягає у посиленні міжнародних норм, що забороняють мілітаризацію космосу. Сьогодні Росія наполягає на підписанні міжнародних договорів щодо розміщення зброї в космосі, просуваючи свої ідеї через Комісію з роззброєння при ООН. Нагадаємо, в минулі роки Конференція з питань роззброєння розробила низку міжнародних угод щодо запобігання гонки озброєнь у космічному просторі, зокрема, нерозповсюдження ядерної зброї і заборони хімічної і біологічної зброї (PAROS). Своєю чергою, РФ при підтримці КНР висунула додаткову пропозицію щодо укладення договору про запобігання розміщення зброї в космічному просторі та загрози силою, або її застосування щодо космічних об'єктів (PWTT). Однак США не мають наміру підтримувати PWTT, оскільки вважають, що їх космічний бойовий потенціал перевищує потенціали Росії і Китаю. Останні ж впевнені, що у них достатньо можливостей для знищення супутників за допомогою наземних установок, які поки що не заборонені. Крім того, Пентагон наполягає на офіційному закріпленні заборони на протисупутникові установки наземного базування, ставлячи це головною умовою дотримання США вимоги щодо запобігання гонки озброєнь у космічному просторі. Втім, схоже словесні баталії навколо зазначених документів ще продовжуватимуться, і конкретних рішень Комісія з роззброєння не прийме.

 

Звичайно, скоріш за все найближчими роками бойових дій у космосі, які б спричинили людські жертви, не буде. Однак, якщо космічні держави почнуть неоголошену «війну супутників», мешканці планети одразу відчують на собі їх вплив через втрату звичних і повсякденних сервісів, які надаються супутниковими системами: Інтернет, зв'язок, GPS-навігація ті ін. Більше того, військові США Китаю та Росії вже розробляють допоміжні системи навігації на випадок виходу з ладу GPS-супутників для запуску ракет у разі конфлікту високої інтенсивності.

 

Тож, недавня Конференція в Женеві ще раз привернула увагу до прихованої гонки озброєнь у космосі, хоча поки що вона проявляється застосуванням систем подвійного призначення. Позиція і дії Росії у космосі показують її прагнення до вдосконалення та розширення своїх військових можливостей в космосі в надії отримати перевагу над потенційними противниками.

 

Залишається спдіватись, що космічним державам вдасться прийняти більш жорстку угоду про протидію мілітаризації космосу, а головне — дотримуватися її. Це допоможе не лише зберегти мир на орбіті, але й заощадити мільярди доларів, які підуть на більш мирні цілі.

 

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,

Спеціально для Defense Express

 

Публікації по темі:

 

ІНТЕРНЕТ-УТОПІЯ «СФЕРА»: ЯК У РФ СТВОРЮЮТЬ ЗАМІННИК «ГЛОБАЛЬНОГО ПАВУТИННЯ»

 

СУВОРІ ЧАСИ РУНЕТУ…

 

КІБЕРВІЙНА РОСІЇ ІЗ ЗАХОДОМ: СТАВКИ ЗРОБЛЕНІ!

 

ЧИ ВГАМУЮТЬ США КІБЕРНАХАБ З РОСІЇ?

 

180912 sputnik 4  

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues