180917 bezClablankiВійська США та країн НАТО у Європі посилюють свої можливості з радіоелектронної боротьби. Війну виграє той, хто вміє правильно застосовувати нові технології.

 

Найслабкіша ланка оборони американських військових підрозділів у Європі - електромагнітний спектр. Іншими словами – спроможність протидіяти російським засобам радіоелектронної боротьби. Такі тези висловлюються у публікаціях американських спеціалізованих видань, які проаналізували експерти редакції Defense Express і зробили огляд головних європейських та американських зусиль для зміцнення свого захисного щита.

 

Радіоелектронна боротьба передбачає, перш за все, вміння залишатися невидимим для супротивника або, принаймні, здатність зробити невидимими для нього певні ділянки електромагнітного спектра, а також сигнали, що проходять через ці ділянки, і які виявляються машинами. Успіх сучасних бойових операцій збройних сил США і їх союзників по НАТО багато в чому залежить від успішності боротьби за оволодіння електромагнітним спектром.

 

Зараз підрозділи США у Європі отримують нові системи для планування заходів радіоелектронної боротьби, а також модернізують існуючі арсенали. Так, наприклад, система Raven Claw дозволить їм управляти електромагнітної обстановкою на ходу і без необхідності підключення до мережі. Крім того, у них є і такі засоби, як універсальна система радіоспостереження і пеленгації Versatile Radio Observation and Direction (VROD) з функцією VMAX, призначена для пошуку і нейтралізації загроз, що дає можливість виявити і атакувати потенційні джерела електромагнітної загрози. Аналогічні спроможності надає і мобільна система Sabre Fury, яка встановлюється на бойових машинах Humvee і Stryker. Ці засоби надійшли у війська протягом 2017 і 2018 років, і їх спроможності не піддаються сумніву.

 

За словами капітана Іана Болсера (Ian Bolser), офіцера підрозділу РЕБ 2-ї бронетанкової бригадної тактичної групи 1-ї піхотної дивізії США, «американським військовим підрозділам у Німеччині потрібні найсучасніші засоби РЕБ, враховуючи потенціал РЕБ, який є у ймовірного противника». «Ми дуже залежимо від електронного зв'язку, а ці інструменти допомагають нам бачити своє місце розташування в електромагнітному спектрі і використовувати цей спектр для вирішення завдань з пошуку та знищення цілей і ведення розвідки». Ці нові системи «дають командирам можливість приймати більш ефективні, інформаційно обґрунтовані рішення на тактичному рівні - аж до командування бригади. Якщо ви можете виявити місце розташування противника і при цьому захистити свій власний електромагнітний спектр, це дає вам перевагу над противником», вважає службовець тієї ж бригадної групи капітан Орландо Говард (Orlando Howard).

 

180917 bezClablanki1

 

Оснащення типу «mast have»

 

Як заявив у минулому році в своїх свідченнях Сенатському комітету збройних сил перший заступник помічника командувача Сухопутних сил з питань закупівель, логістики і технологій підполковник Пол Островскі (Paul Ostrowski): «При наявності таких засобів командири отримують картину електромагнітної обстановки з джерелами сигналів в зоні своєї відповідальності, які їх цікавлять. Потім вони мають можливість зробити дві речі: або атакувати ці джерела за допомогою навісного вогню або придушити їх засобами РЕБ». Поява встановлених на автомобілях засобів РЕБ для вирішення завдань радіопеленгації, визначення і придушення певних ділянок частотного діапазону значно посилила потенціал американських підрозділів в Європі. В результаті був отриманий безцінний досвід, який дозволив покращити розуміння теоретичних і практичних аспектів застосування засобів РЕБ у бойових умовах.

 

«Можна, звичайно, поставити антену на бійця і змусити його її нести, але в такому випадку зона огляду буде обмежена його зростом. Але на автомобілі можна встановити антену висотою 10 метрів і отримати доступ до зони огляду за верхівками більшості дерев. Це забезпечує більш високий рівень мобільності при переміщенні засобів РЕБ по полю боя і дозволяє підвищити ефективність застосування цих засобів», вважає І.Болсер.

 

До появи в своєму арсеналі вищевказаних систем наземні підрозділи РЕБ змушені були звертатися за розвідданими до своїх колег з американських ВПС і ВМС. Ці нові системи дають «командиру бригади тактичну перевагу, оскільки тепер він має можливість в реальному часі забезпечувати радіоелектронну підтримку. Іншими словами, він може набагато швидше і ефективніше реагувати на загрози». Крім того, при наявності в своєму безпосередньому розпорядженні засобів РЕБ бойові підрозділи отримують більш точне уявлення про складну електромагнітну обстановку і засоби РЕБ, що застосовуються противником.

 

За словами І.Болсера: «Це те, про що більшість підполковників навіть не мали необхідності замислюватися. Противник не застосовував проти них засоби РЕБ, а більшість наших військовослужбовців навіть не мають уявлення про те, який великий електронний слід залишають всі їх стільникові телефони і радіостанції». За наявності нового обладнання фахівцям з питань РЕБ буде простіше на практиці демонструвати результати застосування електромагнітного спектра для того, щоб підрозділи могли мати більш точне уявлення про вразливі місця оборони як власного електромагнітного спектру, так і спектру противника. «Ми повинні їм пояснити, що коли вони випускають всі ці випромінювання в атмосферу, завжди є хтось, хто буде за цим стежити. Ми повинні їм пояснити, що таким чином ви дозволяєте себе виявити і так само можете виявити противника. Чим більше у людей знань, тим ефективніше вони діють на полі бою».

 

Техніка плюс тактика

 

Після багатьох років відставання від конкурентів у боротьбі за домінування в електромагнітному спектрі Сухопутні сили США нарешті отримали підкріплення від розробників технологій РЕБ. Але реальну перевагу в цій боротьбі забезпечують не стільки самі технології, скільки способи і техніки їх застосування. Керівники окремих видів ЗС США визнають, що вони не мали можливості приділяти достатньо уваги питанням розвитку технологій РЕБ і інформаційної війни під час військових кампаній в Іраку і Афганістані, де у використанні високотехнологічних розробок не було ніякої потреби. Однак в нинішніх умовах наступна війна буде, швидше за все, вестися з противником, який володіє величезними оборонними і наступальними спроможностями для ведення війни в електромагнітному просторі.

 

180917 bezClablanki2

 

Для американських підрозділів більш високий рівень обізнаності про електромагнітну обстановку та об'єкти РЕБ противника матиме важливі наслідки з точки зору тактики ведення бойових дій. У ході різних випробувань експерти в області РЕБ довели, що, завдяки застосуванню нових систем РЕБ, можна встановити місце розташування позицій противника за сигналами його радіостанцій та інших джерел сигналу, і таким чином використовувати інформацію про сигнали у якості практичного засобу бойової розвідки. Ці засобі мають велику цінність, але тільки за умови, якщо вони є в розпорядженні командирів, що діють на тактичному фланзі. Це стає можливим з появою таких систем, як VROD і Sabre Fury.

 

«Ви повинні мати можливість доставити ці системи на тактичний рубіж і зробити їх невід'ємною частиною операції. Саме для цього ці нові технології і створювалися. Необхідно, щоб вони були повністю залучені в процес, а командир сухопутного підрозділу міг мати повне уявлення про електромагнітну обстановку». В цілому, нові системи дають можливість американським підрозділам РЕБ в Європі отримувати більш точну картину електромагнітної обстановки. І хоча ці засоби не роблять їх невразливими для радіоелектронних атак, вони допомагають командирам на полі бою здійснювати управління електромагнітною сигнатурою власних засобів РЕБ. Як зазначає І.Болсер, «У нас немає чарівної кнопки, яка зробить нас невидимими. Але існує певний передовий досвід. Сюди входить все, починаючи від використання особливостей рельєфу місцевості для екранування сигналів до регулювання споживаної потужності своїх власних пристроїв. Немає ніякої необхідності весь час тримати ці пристрої на піку енергоспоживання в будь-якій точці бойового простору. Керуючи електронною сигнатурою таким чином можна захистити себе з одного боку і в той же час більш ефективно боротися з нашими супротивниками з іншого боку».

 

Критична роль технологій

 

За останні кілька років Сухопутні сили CША переглянули основні напрямки своїх зусиль і в минулому році почали масштабну програму модернізації. З бюджету науково-технічних розробок було виділено $1 млрд. на фінансування пріоритетних напрямків модернізації, в тому числі підвищення характеристик надійності, стійкості, захищеності і мобільності мереж, що ускладнить для противника завдання їх виявлення і нейтралізації.

 

Публікація по темі: АБИ НЕ ВТРАТИТИ ГОЛОВУ…

 

Перерозподіл коштів бюджетного фінансування потребував прийняття важких рішень з боку керівництва Науково-дослідного і конструкторського центру зв'язку та електроніки Communications-Electronics Research, Development and Engineering Center (CERDEC) і його Управління з питань розвідки та інформаційної війни Intelligence and Information Warfare Directorate (I2WD), згадує керівник Управління Гарі Блом (Gary Blohm). «Основна мета такого перерозподілу коштів полягала в тому, щоб посилити рівень захищеності наших мереж і дати їм можливість працювати у висококонкурентному середовищі шляхом здійснення радіоелектронних атак, створення більш стійких форм сигналів і зниження помітності власних мереж для противника. Ці зусилля вже починають приносити свої плоди. Завдяки тому, що ми вже почали будувати цей фундамент, наші позиції, безумовно, посилилися, і думаю, що в нас непогано виходить». Г.Блом перерахував кілька проектів, які вдалося захистити від скорочення, і які здатні значно посилити спроможності підрозділів на полі бою в майбутньому. Йдеться, зокрема, про таку розробку, як мобільна переносна РЛС Vehicle and Dismount Exploitation Radar (VADER). Ця РЛС із синтезованою апертурою працює в комплексі з датчиком рухомих наземних об'єктів для виявлення, визначення координат і відстеження переміщень техніки і особового складу противника.

 

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-сайті агентства передових оборонних досліджень і розробок Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), проект VADER спочатку розроблявся DARPA спільно з Організацією з боротьби із саморобними вибуховими пристроями Explosive Device Defeat Organization, а виробництвом на початковому етапі займалася компанія Northrop Grumman Electronic Systems. «Він дійсно допомагає командирам сухопутних підрозділів в реальному часі отримувати дані про переміщення рухомих наземних об'єктів, і синтезує дані таким чином, щоб їх можна було легко зрозуміти і інтерпретувати. Однак одна з проблем, пов'язана з використанням багатьох наших розробок, полягає в тому, що вони генерують великі обсяги даних. Тому наше завдання - спростити все це і залишити тільки дійсно актуальні дані, що мають практичну цінність».

 

Публікація по темі: ПЕРЕОЗБРОЄННЯ ЗСУ НОВИМИ СИСТЕМАМИ ЗВ’ЯЗКУ: РЕАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

I2WD працює над процесом спрощення даних і підвищення їх інформативності. Зокрема ведуться роботи із вдосконалення програмного забезпечення, яке дозволити усунути випадки, «коли підрахунки виявленої техніки і особового складу противника втричі перевищують реальні значення. Буває так, що одну й ту саму ціль виявляють одразу декілька датчиків, і неможливо зрозуміти, це одна людина чи три». Крім того, І.Блом згадав і такі проекти, як VROD і VMAX (VROD Modular Adaptive Transmit). Цей портативний комплекс, який переноситься однією людиною в рюкзаку, дозволяє бійцеві виявляти, фіксувати, пеленгувати і придушувати сигнали певного частотного діапазону. За словами розробника, комплекс є «засобом РЕБ, що дозволяє командирам відстежувати електромагнітну обстановку і при необхідності приймати захисні заходи».

 

 Сухопутні сили також працюють над створенням комплексу відкритих стандартів, які забезпечать високий рівень уніфікації створюваних систем, а також сприятимуть зниженню їх габаритів, ваги і споживаної потужності. Так, вже визначена відкрита архітектура комплексу стандартів під назвою CMOSS або «модульна відкрита архітектура стандартів командування, управління, зв'язку, автоматизації, розвідки, спостереження і рекогносцировки при веденні радіоелектронної війни (command, control, communications, computers, intelligence, surveillance and reconnaissance ( C4ISR) / electronic warfare modular open suite of standards). Завдяки цій відкритій архітектурі, боєць зможе вирішувати найрізноманітніші завдання (кібервійна, РЕБ, радіотехнічна розвідка, пеленгація, орієнтація в просторі, забезпечення синхронності дій), просто вставивши в свій ПК відповідний модуль. За словами І.Блома, «Залежно від кількості наявних роз'ємів можна не тільки при необхідності швидко перейти до виконання інших завдань, в польових умовах замінивши один модуль іншим або додавши ще один, але й і адаптувати ці модулі під особливості конкретного завдання. Це значно підвищує нашу боєготовність сьогодні і в майбутньому. Крім того, використання комплексу стандартів CMOSS дозволить зменшити витрати на технічне обслуговування і логістику. На полі бою неважко носити з собою один чи два запасних модуля. Якщо щось піде не так, можна просто замінити один модуль іншим». Широке впровадження стандартів CMOSS в діяльність системних інтеграторів провідних і рядових країн НАТО сприятиме викоріненню усталеної практики, коли технічні рішення C4ISR реалізуються у вигляді дорогих, складних комплексів, що не піддаються модернізації, кожен з яких вимагає для установки окремої платформи.

 

Публікація по темі: РОЗІБРАТИСЬ ДО БУКВИ. ВІД С2 ДО С4ISR

 

Архітектуру CMOSS приводять в якості вдалого прикладу інтеграції апаратних і програмних рішень. Важливість інтеграції різних функціональних спроможностей в рамках однієї системи підкреслює і І.Блом: «Ми не розглядаємо кібервійну окремо від радіоелектронної війни і радіотехнічної розвідки. Ми намагаємось об'єднати їх в єдине ціле. Якщо подивитися на основні складові частини цих систем, то у всіх у них є апертури антен, підсилювачі, приймачі сигналів і блоки обробки даних». Аналогічну тенденцію можна спостерігати і в пристроях, створених для широкого кола споживачів. Наприклад, стільниковий телефон, крім підтримки своєї основної функції, також виконує функції фото / відеокамери, прийому / передачі електронних повідомлень, а також здатний виконувати цілу низку інших функцій завдяки наявності спеціальних програмних застосунків.

 

В якості ще одного прикладу можна навести реалізовану Сухопутними силами концепцію діяльності в кібернетичному та електромагнітному середовищах «cyber electromagnetic activities (CEMA)» concept. Ця концепція розглядає можливості для інтеграції в рамках єдиного оперативного простору заходів кібернетичної війни, РЕБ, а також операцій розвідувального й інформаційного характеру. Сухопутні сили проводять експерименти з групами CEMA, здатними здійснювати підтримку бойових підрозділів всіх рівнів і видів, в тому числі бригадних тактичних груп.

 

Вперше концепція CEMA була випробувана в ході навчань Cyber ​​Blitz, які проводилися під егідою CERDEC. В ході навчань вивчалася можливість практичної реалізації інноваційних розробок і концепцій, їх узгодження з основними завданнями Сухопутних сил, а також якнайшвидшого впровадження критично важливих технологій і їх прийняття на озброєння Сухопутних сил. Крім того, навчання Cyber ​​Blitz сприяють підвищенню рівня взаємосумісності різних підрозділів, а взаємодія між ними підвищує рівень інформованості при прийнятті рішень, що стосуються підготовки особового складу, доктрин, наукових досліджень, розробок, а також закупівельної діяльності. «Проведення експериментів за участю особового складу має для нас таке ж велике значення, як і самі технології. Іноді в лабораторії здається, що важливіше якоїсь речі немає нічого в світі, але тільки в реальних умовах можна побачити, як особовий склад користується нею, і як він інтерпретує цю інформацію».

 

На закінчення І.Блом зазначив, що «Технологія сама по собі не здатна виграти наступну війну. Війну виграє той, хто зможе придумати нові, унікальні способи її застосування. Навіть найкраща технологія не завжди перемагає. Тому ключ до успіху лежить саме в тому, наскільки ефективно ця технологія буде застосовуватися».

 

Повна версія матеріалу – у журналі Defense Express #8, 2018

 

Публікації по темі:

 

ЕФЕКТИВНИЙ ЗВ'ЯЗОК — КЛЮЧ ДО УСПІХУ НА ПОЛІ БОЮ. ЧАСТИНА 1

 

ЕФЕКТИВНИЙ ЗВ'ЯЗОК - КЛЮЧ ДО УСПІХУ НА ПОЛІ БОЮ. ЧАСТИНА 2

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues