180919 REBЯкі сюрпризи може піднести радіоелектронна боротьба збройних сил США і їх союзників по НАТО з таким супротивником як Росія, що володіє приблизно рівними з ними спроможностями у царині РЄБ. За відповіддю на це питання ми звернулися до наукового співробітника Військово-морського аналітичного центру Center for Naval Analyses Самюела Бендетта (Samuel Bendett), який погодився розповісти про спроможності РЕБ, якими володіє Росія.

 

- Які специфічні загрози може представляти російський потенціал РЕБ для підрозділів США і НАТО в Європі?

 

- Наявні у Росії засоби РЕБ створені на основі добре розвинених, перевірених часом технологій, розробка яких не припинялася і після розпаду СРСР. Радянські технології РЕБ, ймовірно, поступалися американським, але після закінчення Холодної війни США призупинили більшість своїх розробок в цій сфері, вважаючи, що Москва більше не представляє для них такої загрози, як раніше. Однак в останні кілька років американці раптом зрозуміли, що їх потенціал РЕБ сильно відстає від російського, як технологічно, так і в плані концепцій оперативного застосування. Об'єктивно кажучи, для США не буде проблемою створення потенціалу РЕБ, рівного російському, але для цього знадобиться певний час.

 

- Чи змінилася ця загроза за останні п'ять років?

 

- Протягом останніх п'яти років росіяни проводили випробування й оцінку цілої низки систем РЕБ - від ближнього радіусу дії до систем, теоретично здатних вирішувати завдання за сотні кілометрів від місця застосування. Крім того, вони проводили військові навчання, де відпрацьовувалася тактика дій в умовах ймовірної радіоелектронної атаки з боку Заходу. При цьому вся техніка і особовий склад вчилися діяти без підтримки такого традиційного на сьогоднішній день інструменту сучасної війни, як, наприклад, супутникова навігація (GPS і його російський аналог GLONASS).

 

180919 REB2

 

- Чи використовувала Росія нові платформи РЕБ в своїх гібридних війнах - в Сирії, Україні та інших регіонах?

 

- В Україні повідомлялося про застосування системи РЕБ «Леєр-3». Ця система розміщується на двох-трьох БЛА типу «Орлан» і призначена для придушення сигналів стільникового зв'язку стандарту GSM. Що стосується Сирії, де російські військові випробували близько 200 зразків озброєнь і військової техніки, то там, окрім вже згаданої системи «Леєр-3», застосовувалися системи радіоелектронного придушення «Красуха» і «Москва». У Сирії Росія закладає основи для створення так званої «ешелонованої оборони», де засоби РЕБ будуть використовуватися в комплексі з РЛС раннього виявлення та системами ППО типу «Панцир-С». Саме силами цієї ешелонованої оборони в січні 2018 року була знищена безпілотна авіаційна група противника, і саме вони продовжують забезпечувати оборону російських військових баз, озброєнь і техніки в цій країні.

 

Публікація по темі: БЕЗ СЛАБКОЇ ЛАНКИ

 

- На вашу думку, які з систем РЕБ заслуговують на особливу увагу з боку США і НАТО?

 

- У Сирії і на Чорному морі Росія отримує великі обсяги даних радіотехнічної розвідки від різних Західних систем - від ракет до літаків та інших систем з радіоелектронною сигнатурою. Це більше, ніж будь що інше може становити потенційну загрозу технологічному домінуванню Заходу, оскільки потенціал російської системи РЕБ може зрости до рівня, коли вона зможе ефективно боротися з американськими і натовськими системами, вибірково атакуючи певну частину електромагнітного спектра і конкретні радіоелектронні системи. Росіяни навіть стверджують, що нові засоби РЕБ, в тому числі і система «Билина», які вони планують прийняти на озброєння, матимуть ознаки штучного інтелекту, заснованого на самонавчанні машин. А матеріал для такого самонавчання буде створений на базі даних радіотехнічної розвідки, отриманих від західних систем озброєнь і військової техніки.

 

180919 REB1

 

- Що роблять країни НАТО для посилення власного потенціалу радіоелектронної боротьби з Росією?

 

- Що стосується боротьби Заходу з російською РЕБ, то я бачу предметні дискусії з питань електромагнітного спектра і активні зусилля, які здійснює американська армія задля посилення свого технологічного потенціалу в сфері РЕБ. Також слід розуміти, що росіяни намагаються інтегрувати засоби РЕБ в усі свої бойові структури, і що вони нарощують свій потенціал для ведення оборонних і наступальних операцій радіоелектронної війни. Це може нівелювати технологічну перевагу Заходу в високоточних озброєннях і високотехнологічних системах повітряного, космічного та морського базування.

 

Публікації по темі:

 

ЕФЕКТИВНИЙ ЗВ'ЯЗОК — КЛЮЧ ДО УСПІХУ НА ПОЛІ БОЮ. ЧАСТИНА 1

 

ЕФЕКТИВНИЙ ЗВ'ЯЗОК - КЛЮЧ ДО УСПІХУ НА ПОЛІ БОЮ. ЧАСТИНА 2

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues