180924 ABCМодернізація артилерійської балістичної станції АБС-1 (АБС-1М)

 

Компанія Turingismus провела глибоку модернізацію станцій АБС-1 і АБС-1М і створила комплект зовнішнього обладнання, що значно розширює можливості цих пристроїв. Певна кількість артилерійських балістичних станцій з часів СРСР зберігається на складах ЗСУ і з ряду причин навряд чи можуть бути використані за призначенням через складність роботи на АБС і проблеми, пов’язані з ненадійністю блоку живлення. Всі ці недоліки усуває рішення українських розробників.

 

Однією з можливостей підвищити влучність стрільби артилерії є точне урахування початкової швидкості польоту боєприпасів. Знаючи цей параметр, можна мінімізувати помилки стрільби, зумовлені зношеністю ствола та відхиленням температури й маси заряду від табличного значення. Для вирішення цього завдання необхідна відповідна апаратура, що вимірює швидкість боєприпасу на початковій ділянці траєкторії. З цією метою в 70-80-х роках минулого століття серійно вироблялися доплерівські РЛС безперервного немодульованого випромінювання АБС-1 (АБС-1М).  Метою впровадження РЛС АБС-1 в артилерійську практику було збільшення влучності стрільби шляхом точного вимірювання початкової швидкості боєприпасу.

 

Основним замовником (споживачем) АБС-1 були артилерійські підрозділи сухопутних військ. Принцип роботи цих РЛС полягав у вимірі часу прольоту боєприпасом двох вимірювальних баз, що становить певну кількість довжин хвиль (для АБС-1 ця кількість була 148, що приблизно відповідає довжині 2 м). Для кожної артилерійської системи були складені спеціальні таблиці для кожного типу заряду і боєприпасу.

 

Для визначення швидкості вильоту V0 вимірювався час прольоту боєприпасом двох вимірювальних баз, після чого визначалася поправка відхилення швидкості від табличної й ця поправка враховувалась при балістичних розрахунках. Проте таблиці стрільби для будь-якої артилерійської системи, конкретного боєприпасу і заряду складаються для нормальних (табличних) значень боєприпасу і ствола, при цьому таблиця стрільби не визначає безпосередньо вплив параметру зношеності ствола, зате наводяться поправки на швидкість вильоту. Величина цих поправок повинна визначатися за допомогою АБС.

 

З урахуванням введеної поправки на відхилення реального значення V0 від табличного значення, планувалося поліпшити влучність стрільби, але через незадовільну роботу станцій АБС-1 і АБС-1М із визначенням початкової швидкості досягти цього було вкрай складно.

 

Модернізація

 

Комплект з модернізації базується на новій елементній базі й на сучасних технологіях обробки інформації. Первинна обробка сигналу здійснюється на мікроконтролері в блоці первинної обробки, а віддалений обмін даними й управління відбувається по шині RS485. Також доступний варіант виконання з використанням мереж типу Ethernet, що дозволяє використовувати для цих цілей будь-який сучасний ПК або інтегрувати радар в більш складний комплекс. З одного ПК можна керувати кількома станціями одночасно.

 

Віддалене управління спеціально розроблено для безпеки вимірювань в умовах випробувального полігону або реального бою. Інтерфейс RS485 дозволяє використовувати кабелі довжиною до 1500 м (залежить від швидкості обміну). Стійкість комплексу до ударної дії випробувана на артилерійських системах великого калібру (Д30, “Гіацинт”).

 

180924 ABC 1

 

Блок первинної обробки призначений для зчитування з АБС частоти імпульсного сигналу, пропорційного миттєвої швидкості боєприпасу, придушення в ньому перешкод з використанням алгоритмів цифрової фільтрації і перерахування значення частоти в швидкість боєприпасу. Оброблені значення блок пересилає по кабелю на ПК для подальшої обробки та зберігання. За допомогою модернізованої АБС можливо вимірювати швидкості боєприпасів для гармат калібром від 100 мм в діапазоні швидкостей від 50 м/c до 2000 м/с. Похибка вимірювань складає не більше 0.1%. Дані вимірювань зберігаються на ПК.

 

Нові можливості модернізованої АБС

 

Метою модернізації було усунення недоліків, властивих радянським АБС, поліпшення роботи з радаром і легкості інтерпретації отриманих результатів. У результаті модернізації радари отримали нові компактні блоки живлення з автоматичним захистом, розраховані на живлення від промислової мережі 220 В, 50 Гц. До цього живлення АБС було проблемним і здійснювалося через спеціальні акумулятори з вихідною напругою 12 В і 15 В. Час роботи на одному заряді був вкрай обмеженим, а пункти підзарядки таких акумуляторів у Збройних Силах практично відсутні.

 

180924 ABC blok

 

Аналітичний блок первинної обробки даних реалізований на сучасній елементній базі й підключається до АБС через зовнішній штатний роз’єм станції, який штатно призначений для її періодичної перевірки. Управління й обмін даними здійснюється по кабелю з персонального комп’ютера. Запуск АБС і зчитування даних можливо віддалено через спеціально розроблене ПЗ.

 

Модернізована АБС безпосередньо вимірює швидкість вильоту боєприпасу і виводить результати на екран. Результатом роботи модернізованої АБС є пряме вимірювання швидкості боєприпасу на початковій ділянці траєкторії, від моменту вильоту до моменту покидання зони видимості радара. На відміну від оригінальної радянської АБС, кількість баз, довжина бази й крок вимірів тепер регулюється, а результат представляється як графік залежності швидкості від часу. Таке поліпшення є принциповою відмінністю від оригінальної АБС, де неможливість вимірювань на мультибазі перетворювала її в малокорисну апаратуру.

 

Новина по темі: НВК "ІСКРА" ПРОДЕМОНСТРУВАЛА ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ ОСТАННІ УНІКАЛЬНІ РОЗРОБКИ: ПОТУЖНІ РЛС, КОНТРБАТАРЕЙНІ РАДАРИ ТА СТАНЦІЮ РЕБ

 

Дані вимірювань можна зберігати для подальшого аналізу. Для зручності подання даних є програмний регульований згладжувальний фільтр. Результати вимірювань виводяться на екран у вигляді графіка швидкості як функції часу. Програмне забезпечення спеціально розроблено для радара та написано для ОС Windows, але може бути змінено на будь-яку іншу ОС. За бажанням замовника можливе введення-виведення даних через спеціальний термінал з LCD без використання персонального комп’ютера. Для роботи зі станцією було розроблено ПЗ з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом, що дозволяє здійснювати керування модернізованим радаром. Програма працює під управлінням ОС Windows з мінімальними вимогами до ПК.

 

Всі оброблені дані представляються у вигляді графіків на екрані й легко зберігаються на будь-який носій інформації, підключений до ПК. Можна зменшувати, збільшувати, вирізати будь-яку ділянку графіка прямо на екрані та обробляти за допомогою фільтрації. Також можна завантажувати для графічного аналізу дані попередніх вимірів.

 

Інсталяція набору з модернізації не потрібна. АБС підключається до блоку живлення, блок первинної обробки підключається до АБС і до ПК. У кабелях застосовуються різні типи роз’ємів, що дозволяє виключити можливість некоректного підключення. За бажанням замовника можлива локалізація меню програмного забезпечення на будь-яку мову.

 

Публікація по темі: З ОЗБРОЄННЯМ УКРАЇНСЬКОЇ АРМІЇ Є ОДНА КЛЮЧОВА ПРОБЛЕМА – ВІЙСЬКОВИЙ ЕКСПЕРТ

 

Ефективність - вартість

 

Подібні сучасні радари виробляються фірмою Weibel. Наприклад, моделі SL-520P, SL-525P. Ці радари реалізовані на новій елементній базі й дозволяють засікати більший перелік боєприпасів, але функціонал і взаємодія з обслуговуючим персоналом дуже схожі на модернізований радар АБС. При цьому модернізований АБС має більш широкий спектр версій: від варіанту з управлінням під ОС на вибір замовника до варіанту взагалі без ОС і виведенням інформації на LCD. Останній варіант набагато ближче до військово-польового використання, ніж коли радар керується з ПК. Версія радара що керується з ПК ближче до полігонної або лабораторної. Також модернізований радар АБС має більш ніж конкурентоспроможну ціну. Ціна комплексу модернізації АБС в кілька разів нижче ціни на радар Weibel наймолодшої моделі, що робить комплекс з модернізації АБС вигідною пропозицією на ринку артилерійських доплерівських радарів.

 

Технічні характеристики

Живлення модернізованої станції

~220В 50 Гц

Ширина променя

10 градусів

Потужність випромінювання

4 мВт

Коефіцієнт посилення

29 дБ

Дальність супроводу боєприпасу

до 200 м

Відстань від пункту управління до АБС

до 1500 м

Робоча частота

11.1 ГГц

Гарантія

12 місяців

 

Публікація по темі: ТАНКИ І АРТИЛЕРІЯ: ЯКИМИ НОВИНКАМИ РОСІЯ ОЗБРОЇЛА БОЙОВИКІВ?

 

Повна версія матеріалу – у журналі Defense Express #8, 2018

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues