181019 Compliance 0За сучасних геополітичних обставин і нових ринкових реалій прозорість бізнесу та комплаєнс більше не перешкоджають зростанню, а навпаки, перетворюються на конкурентну перевагу та приносять додаткову цінність підприємствам.

 

Поняття «комплаєнс» наразі не настільки нове для нашого ринку, однак воно досі недостатньо поширене. Власне, це поняття означає ведення бізнесу згідно з нормами права та етики. У країнах, де цей термін вже давно у вжитку у діловій сфері, майже не залишилося компаній міжнародного рівня, які б не впровадили комплаєнс-систему, що включає, серед іншого, регулярну перевірку доброчесності усіх контрагентів в усіх країнах світу. Такий підхід обумовлений досить жорстким законодавством, зокрема законами екстериторіального характеру, порушення яких призводить до величезних штрафів та репутаційних втрат.

 

181019 Compliance 1

П а в л о  В е р х н я ц ь к и й,

Директор Центру оперативно-стратегічного аналізу (ЦОСА)

Серед країн, чиї підприємства приділяють особливу увагу репутаційним і комплаєнс-ризикам, що пов’язані з діяльністю контрагентів, особливо варто виділити США, Великобританію, Швецію, Францію, Німеччину, Данію. Зацікавленість Україною з боку американських і європейських компаній з розвиненими системами комплаєнсу диктує бізнесу нові умови стійкого розвитку, сполученого з міжнародною економічною інтеграцією, що вже неможливий без дотримання принципів доброчесності та комплаєнсу, які давно прийняті на рівні ділової культури у розвинених країнах.

 

Головна причина того, що компанії з вищеназваних країн, насамперед, США і Великобританії, так ретельно перевіряють рівень прозорості та ризикованості (перш за все, на корупційну складову) своїх іноземних контрагентів – це те, що у випадку недоброчесної поведінки останніх у тій чи іншій країні, відповідальність за таку поведінку нестиме перед своїми національними органами саме американська або британська компанія. Як правило, країни, що розвиваються, мають традиційно високий рівень корупції, і тому саме в них глобальні гравці «потрапляють у пастку». Наприклад, майже всі випадки виплати багатомільйонних і мільярдних штрафів за Законом США про корупцію за кордоном (FCPA) пов’язані з порушеннями, скоєними у країнах, що розвиваються, – у тому числі в Україні.

 

Оборонний сектор і ринок товарів подвійного призначення – не є виключення зі сфери, де мова йде про перевірку доброчесності партнерів у виробничій співпраці, постачальників матеріалів і вузлів, торгових посередників та інших учасників галузі. Безумовно, з точки зору прозорості та методів конкурентної боротьби на зовнішніх ринках порівнювати оборонне підприємство з виробником, наприклад, сиру неправильно, а от із виробниками електроніки, представниками фармацевтичної галузі або нафтогазового сектору – цілком.

 

181019 Compliance 2

 

Сьогодні спостерігається підвищена зацікавленість західних компаній нашими оборонними підприємствами та ринком товарів подвійного призначення. Україну розглядають водночас як покупця озброєнь і військової техніки і як потенційного партнера у виробництві, але, враховуючи відомі комплаєнс-ризики, пов’язані з нашим спецекспортом, американські і європейські компанії змушені вживати заходів, щоб «застрахуватися» від можливих претензій за вищезгаданим законодавством своїх країн. Компанії «підстраховуються», всебічно вивчаючи наші підприємства з точки зору репутаційних ризиків і тієї самої доброчесності, про яку йде мова у цій статті. Досить часто причиною відмови від співпраці з боку західної компанії виявляється «червоний» рівень ризику саме за комплаєнс-складовою.

 

Окрім вищеописаних репутаційних або, як їх іще називають, «інтеґріті»-ризиків, потенційні партнери українських оборонних підприємств приділяють увагу цілій низці питань, пов’язаних із середовищем, у якому працюють наші компанії. Мається на увазі увесь спектр країнних ризиків, що включає оцінку політичних ризиків, ризику безпеки, ризиків самої галузі, системи спецекспорту, захисту технологій тощо.

 

Комплаєнс-оцінювання галузі суттєво почастішало за останні кілька років. З одного боку, це свідчить, що західні компанії повірили у позитивні зміни у нашій країні, а з іншого – на тлі підвищеної зацікавленості державою, що перебуває у стані війни і має великий технологічний і виробничий потенціал, залишаються традиційні для пострадянського простору побоювання, що виникають не лише на ринку озброєнь і військової техніки, а й в комерції в цілому. Компанії, що звикли сприймати комплаєнс як основу безпеки бізнесу та запобіжний захід від шахрайства, а не лише як набір політик і процедур, не побачивши стрункої системи комплаєнсу на наших підприємствах, призупиняють доленосні рішення про серйозну співпрацю.

 

Очевидно, що комплаєнс у його традиційному розумінні слід пристосувати до непростого та досить чутливого зброярського бізнесу. Будувати комплаєнс-системи необхідно так, щоб вони, з одного боку, були індикатором прозорості та, відповідно, фактором привабливості з точки зору співпраці для глобальних гравців, в першу чергу, із країн Заходу, а з іншого – приносили відчутну користь у сфері оцінювання ризиків і, відповідно, безпеки. Особливу увагу у даному випадку слід приділити оцінюванню ризиків на іноземних ринках, де середовище не дуже знайоме, а зміни відбуваються не так, як на звичному внутрішньому ринку.

 

Павло Верхняцький,

Директор Центру оперативно-стратегічного аналізу (ЦОСА)

 

Читайте також англійською тут: VALUE OF COMPLIANCE IN MODERN CONDITIONS

 

Новина по темі: ТПП УКРАЇНИ ТА ЦЕНТР ОПЕРАТИВНО-СТРАТЕГІЧНОГО АНАЛІЗУ (COSA) ПІДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ ПРО СПІВРОБІТНИЦТВО

 

Примітка Defense Express: В цьому році Центр оперативно-стратегічного аналізу, що забезпечує послуги з комплаєнсу для клієнтів по всьому Світу, виступив Партнером Каталогу «УКРАЇНСЬКІ ТЕХНОЛОГІЇ: УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА» 2018-2019, презентація якого відбулась під час XVМіжнародної спеціалізованої виставки «Зброя та Безпека -2018».

 

Новина по темі: 

 

ВИЙШОВ НОВИЙ ВИПУСК КАТАЛОГУ «УКРАЇНСЬКІ ТЕХНОЛОГІЇ: УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА» 2018-2019

 

Публікації по темі:

 

ВИСТАВКА «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА-2018» - ПЕРШІ ВРАЖЕННЯ

 

УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА НАБИРАЮТЬ ОБЕРТІВ

 

181008 directory 2018 2019

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues