181023 minometНа XV Міжнародній спеціалізованій виставці «Зброя та Безпека – 2018», що з 09 по 12 вересня ц.р. пройшла в Міжнародному виставковому центрі в Києві була представлена модернізована версія міномету КБА-48М1.

 

Український 82-мм міномет КБА-48 був розроблений «Конструкторським бюро «Артилерійське озброєння» ще в 1998 році та вперше продемонстрований на виставці «Зброя та безпека –2013». У 2016 році була поставлена у війська перша партія 82-мм мінометів КБА-48М1 у кількості 146 одиниць. Під час експлуатації в військах розробники проаналізували запити представників Збройних Сил України щодо модернізації виробу та на їх основі розробили нову конструкторську документацію. У липні 2017 року провели успішні типові випробування щодо підтвердження технічних характеристик міномету. У результаті ЗСУ отримали модернізовану версію 82-мм міномету КБА-48М1 – саме ту, що була представлена на виставці «Зброя та безпека – 2018».

 

181023 minomet 1

 

Під час модернізації до конструкції виробу було внесено ряд змін, спрямованих на покращення ергономічності та влучності стрільби. Міномет отримав нову двоногу, посилений вертлюг; на стволі встановили опорні бортики, які фіксують хомути під час проведення стрільби. Опорна плита виробу створена так, що її не треба закопувати, тож міномет можна використовувати без попередньої підготовки бойової позиції. Також виробники відмовилися від алюмінієво-кадмієвої плити на користь високолегованої сталі, бо опорну плиту з такого матеріалу легше зварювати в ремонтному батальйоні чи в польових умовах.

 

181023 minomet 2

 

Головний інженер ДП «КБ «Артилерійське озброєння» Олександр Шпатоковський розповів, що «на прохання солдатів розроблена ручка для перенесення міномету під час проведення операцій, щоб уникнути опіків рук. Її зробили більшою за розмірами, тож тепер міномет переносити набагато легше, ніж раніше. Доведені лімбові ручки, які є в артилерійських системах, що полегшує роботу навідника.

 

181023 minomet 3Ми також потурбувалися про посилення безпеки виробу: зробили новий казенник, конструкція якого не передбачає мідного затискуючого кільця. Будь-який боєць бойового розрахунку може замінити бійчик, почистити все і закрутити. Також покращили систему запобігання подвійного заряджання та посилили оську для уникнення нещасних випадків протягом виконання бойового завдання».

 

Міномет оснащено плащ-накидкою для маскування позиції, яка також захищає виріб від снігу, дощу тощо. За необхідності термінового використання для бойових потреб накидка знімається, бойовий розрахунок проводить наведення та використовує міномет у встановленому режимі за правилами проведення відкриття вогню.

 

Загальна вага міномету становить 50 кг. Зберігається виріб відповідно до ТУ в дерев’яній тарі, в ній розташовано комплекти в’юків, розроблені «КБ «Артилерійське озброєння». З такими в’юками бойовому розрахунку буде набагато простіше переносити міномет: «Ремені підганяються під фігуру бійця, його зріст, протягом транспортування людина може підтягнути плиту, щоб було зручно. З цим комплектом на спині у військового звільняються руки для використання стрілецької зброї чи перенесення боєприпасів під час маршу. Ще дуже зручно, що подушка комплекту відстібається і може бути використана в побуті. Те ж саме зробили для в’юків ствола та двоноги виробу – їх можна підтягнути так, щоб не бовталися. На ременях до двоноги є кріплення для намету, сумка для прицілу та кишеня для додаткової стійки. У середньому на кожного солдата розрахована вага по 15 кг. Окремо військовий може взяти по 2 лотки боєприпасів, у кожному лотку по 4 міни, усього виходить 24».

 

Використовуються міни маркування Д-1, Д-2 та Д3, а також далекобійні міни – на типових випробуваннях зафіксовано показник дальності у 4,5 км. На випробуваннях підтверджено таблицю стрільби радянського 2Б14, тому немає потреби розробляти нові. Максимальна скорострільність – 22-24 постр/хв. Весь комплект модернізованого КБА-48М1 – стволи, двоноги, плити – виготовляється ДП «КБ «Артилерійське озброєння».

 

Олекса ДЖУРА,

Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues