181027 Nashi v NATO 00Поки українські політики намагаються різновекторно діяти в питанні розгортання в українському суспільстві широкої дискусії стосовно того, чи потрібно Україні вступати до НАТО, експерти та більшість населення країни впевнені – без НАТО в України мало шансів зберегти незалежність Держави та стабільність суспільства в ситуації, коли поруч конвульсує імперія, що вмирає... В самому НАТО, в світлі останніх прикладів попрання РФ міжнародного права та власних угод, також не бачать перспектив для повноцінного забезпечення безпеки членів Альянсу на східному фланзі без активного долучення до цього України. Нещодавно в цьому могли впевнитись переможці конкурсу НАТО в Україні, що відвідали Брюссель.

 

Публічна дипломатія – краще раз побачити, ніж сто раз почути

 

Наприкінці вересня ц.р. відбувся візит групи з 15 переможців конкурсів з питань безпеки та НАТО, що відбулись у 2017-2018 роках, до Штаб-квартири НАТО в Брюсселі та Офісу Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі (SHAPE) в Монсі. Візит організовувався управлінням публічної дипломатії НАТО (NATO Public Diplomacy Division) та Центром інформації та документації НАТО в Україні.

 

Члени делегації, серед яких були студенти, журналісти, громадські діячі, представники вишів, пройшли ретельний відбір виборовши право на власні очі побачити що таке НАТО і чим воно відрізняється від «не НАТО», а також можливість поспілкуватись з представниками керівних органів Альянсу без посередників. В числі членів делегації були і п’ять випускників Школи Євроатлантичної Солідарності (ШЄС), що вже кілька років поспіль реалізується ГО «Європейський рух України».

 

 

Особливо слід підкреслити, що учасники цього візиту були одними з перших громадян України, які змогли відвідати нову Штаб-квартиру НАТО, урочисте відкриття якої відбулось 25 травня 2017 року, а реальна робота в якій почалась лише наприкінці літа ц.р.

 

181027 Nashi v NATO 2

181027 Nashi v NATO 5Наприкінці вересня ц.р. відбувся візит групи з 15 переможців конкурсів з питань безпеки та НАТО, що відбулись у 2017-2018 роках, до Штаб-квартири НАТО в Брюсселі та Офісу Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі (SHAPE) в Монсі

 

Треба віддати належне організаторам і приймаючій стороні – учасники візиту були прийняті як найближчі родичі та почесні гості, відчувши на собі усі позитиви від того, що зветься публічною дипломатією від НАТО. Ніби то нічого особливого – щирість, відкритість та повага до людської гідності та чужої думки, але воно працює і переконує!

 

В ході візиту для учасників було організовано ряд брифінгів з посадовими особами Штаб-квартири НАТО в Брюсселі та SHAPE. Під час цих брифінгів, що організовувались переважно у формі діалогу, учасники візиту мали можливість більше дізнатись про НАТО. Цілком природно, що найбільш обговорюваними стали питання двосторонньої співпраці України та НАТО, НАТО та РФ та перспектив їх розвитку.

 

181027 Nashi v NATO 3

181027 Nashi v NATO 4

181027 NATO

Урочисте відкриття нової Штаб-квартири НАТО, яка отримала символічну назву "Агора" (дав.-гр.  άγορά — «місце зборів», «площа») відбулось 25 травня 2017 року. На урочистостях були присутні перші особи країн-членів НАТО

 

Віртуальний тур Штаб-квартирою НАТО

 

Публікації по темі:

 

У БРЮССЕЛІ УРОЧИСТО ВІДКРИЛИ НОВУ ШТАБ-КВАРТИРУ НАТО (ФОТОРЕПОРТАЖ)

 

НОВА ШТАБ-КВАРТИРА НАТО: ПЕРШІ ВРАЖЕННЯ У «ГНІЗДЕЧКУ ЯСТРУБІВ»

 

Україна під пильним оком НАТО

 

Всі без виключення представники керівних органів НАТО та країн-членів НАТО, з якими вдалось поспілкуватися членам української делегації наголошували на тому, що Україна зараз є в одному з фокусів уваги НАТО і тут свідомі того, що відбувається в Україні з 2014 року і як це впливає на регіональну та міжнародну безпеку. І тут червоною лінією проходять відносини в трикутнику Україна-НАТО-РФ...

 

Зокрема, в НАТО свідомі того, що саме Російська Федерація своїми цілеспрямованими діями спричинила кризу в Україні та здійснює гібридні дії проти України. В НАТО знають про те, що ці гібридні дії включають в себе весь спектр заходів (військові, економічні, інформаційні, політичні, розвідувально-диверсійні, вплив на внутрішньополітичні процеси в Україні та інші), що мають на меті повернути Україну до так званої зони впливу РФ, перешкодивши реалізації намірів європейської та євроатлантичної інтеграції).

 

 

Саме тому в НАТО розуміють важливість підтримки України та надання допомоги в протистоянні з РФ – на цьому наголошували більшість з представників НАТО, що спілкувались з членами української делегації.

 

Крім того, в НАТО знають про роль та безпосередню участь керівництва та підрозділів ЗС РФ в бойових діях на Сході України та враховують це при реалізації відносин по лінії НАТО-РФ та при здійсненні заходів військового планування.

 

Так, за свідченнями тих, з ким вдалось поспілкуватись в ході візиту, конфлікт України з РФ докорінним чином вплинув і на НАТО і усвідомлення організацією ролі та місця РФ, що залишається антагоністом Альянсу. І це, не зважаючи на те, що до 2014 року в НАТО йшли на безпрецедентне розширення співробітництва з РФ за всіма напрямами!

 

Представники НАТО засвідчили, що Альянс ніколи не визнає порушення Російською Федерацією територіальної цілісності України - анексії Криму та окупації частини Донецької та Луганської областей.

 

Зокрема, як стверджували представники керівних органів НАТО, після анексії РФ Криму НАТО згорнуло програму практичного співробітництва з РФ, залишивши лише можливість політичного діалогу – для того, щоб підтримувати мінімально необхідний контакт.

 

Так, за свідченнями представників НАТО, кожне засідання комісії НАТО-РФ починається з вимог представників НАТО «відновити територіальну цілісність України, повернувши до її складу Автономну Республіку Крим та припинивши дестабілізацію на Донбасі», на що представники делегації РФ наголошують, що «Крим увійшов до складу РФ на основі вільного та демократичного волевиявлення його мешканців, а на Донбасі російських військ немає, а діють виключно місцеві». На цьому, за словами представників НАТО, офіційний діалог припиняється.

 

181027 Nashi v NATO 6

181027 Nashi v NATO 7

181027 Nashi v NATO 8

Окремою сторінкою візиту стала зустріч з Главою Місії України при НАТО Вадимом Пристайко. Вадим Володимирович розповів про діяльність Місії України при НАТО та особливості організації співпраці з Альянсом

 

Публікація по темі: ВАДИМ ПРИСТАЙКО: АГРЕСІЯ РФ – НАЙБІЛЬША НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ УКРАЇНИ Й АЛЬЯНСУ

 

Слід зазначити, що в НАТО оцінюють прогрес України на шляху її європейської та євроатлантичної інтеграції, однак вважають, що в цьому напрямі ще треба наполегливо працювати, зосередившись на практичній реалізації заходів боротьби з корупцією (яку в НАТО розглядають, в тому числі, у якості одного з механізмів гібридного впливу РФ) та практичній реалізації заходів з адаптації стандартів та вимог, що пред’являються для країн-кандидатів на членство в НАТО.

 

Наразі в НАТО оцінюють динаміку адаптації в Україні стандартів НАТО, як вкрай низьку та таку, що не може забезпечити вчасну реалізацію проголошених в нашій країні планів про повний перехід на стандарти НАТО в період до 2020 року. Це, до речі, нещодавно визнали і в українському Уряді... Хоча, зі свого боку НАТО обіцяє Україні допомогу з переходом на стандарти Альянсу.

 

Тут не слід виключати, що відставання в реалізації планів по переходу на стандарти НАТО може, серед іншого, бути пов’язано з цілеспрямованими діями агентів впливу, що ще можуть залишатись в числі представників державних органів та керівництва структур сектору безпеки та оборони України. Це, поряд з високим рівнем корупції в Україні, на думку окремих представників НАТО становить суттєву загрозу для країни. Зокрема, в ході спілкування з членами делегації, один з представників НАТО заявив , що «в Україні повинні зосередитись на практичному викоріненні корупції, як основи для російського впливу на внутрішню та зовнішню політику та того, що заважає країні нормально розвиватись та здійснювати подальше просування на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції».

 

Особливий інтерес учасники візиту проявляли до оцінки представниками НАТО процесу блокування Угорщиною засідання комісії Україна-НАТО. Зокрема, на запитання щодо перспектив розблокування Угорщиною роботи комісії Україна-НАТО, представники країн членів НАТО відповідали, що сподіваються на те, що суперечності між Україною та Угорщиною будуть зняті і це дозволить відновити роботу комісії. Представник однієї з країн-членів НАТО заявив, що «НАТО не має використовуватись для вирішення двохсторонніх питань» і про те, що в його країні «мають обґрунтовану надію на те, що проблема розблокування роботи комісії Україна-НАТО може бути вирішена найближчим часом».

 

В цілому, слід зазначити, що, хоча в НАТО занепокоєні тим, що вже більше року немає можливості провести засідання комісії Україна-НАТО на міністерському рівні саме в зв’язку з діями Угорщини, однак тут вважають, що наразі це не призводить до небажаних наслідків через використання інших форм формальної взаємодії з Україною.

 

Крім іншого – для тих хто не розуміє механізму прийняття рішень в НАТО, або тих хто вважає, що «маленькі» країни-члени НАТО не можуть впливати на політику Альянсу, приклад з блокуванням Угорщиною засідання комісії Україна-НАТО є показовим стосовно роботи принципу консенсусу у прийнятті рішень, що використовується в НАТО. І тут, до речі, Україні також слід готувати себе до двох речей (якщо все ж наша країна прагне стати членом Альянсу) – поваги до думок та інтересів інших, а також рішучості та твердості у відстоюванні власних інтересів.

 

НАТО – це не лише війська...

 

Не лише офіційна частина візиту, яка передбачала відвідування офіційних установ НАТО і спілкування з представниками керівництва, мала істотне значення для розуміння того, що дає НАТО країні-члену організації.

 

Не меншу користь учасникам візиту принесла можливість побачити, як в країні-члені НАТО забезпечується безпека та високий рівень розвитку суспільства і суспільних відносин. І це можна було простежити в усьому – безтурботності та впевненості в своєму майбутньому місцевих мешканців, їх ставленні до себе та до інших людей – в тому числі до іммігрантів, людей з особливими потребами, людей, що сповідують інакшу релігію, мають інші переконання чи спосіб життя.

 

 

Перебуваючи в заможній європейській країні, якою є Бельгія, можна було відчути те, що дає цій країні членство в НАТО – достаток, безпека суспільства, захищеність громадян, гарантія непорушності демократичних інститутів і впевненість в майбутньому. Це відчувалось в усьому!

 

Лише не відчувалось на вулицях того, що десь є РФ, яка вважає цих виважених та врівноважених бельгійців своїми потенційними противниками. І це, в першу чергу, тому, що в Штаб-квартирі НАТО, що розміщується в цій країні, вдень і вночі не забувають про стримування та оборону від такої непередбачуваної та небезпечної у своїй непередбачуваності пострадянської недоімперії, якою є сучасна РФ. Нажаль, в самому НАТО це зрозуміли лише після того, як Україна стала черговою жертвою апетитів Кремля. Однак воля до опору та вправність українців у протистоянні російській агресії дали надію і НАТО!

 

Тож гірше від того, що НАШІ в Альянсі буде лише для тих, хто сьогодні пирує в Кремлі і ніколи не буде пирувати на Нашій Землі!

 

Валерій РЯБИХ,

Випускник ШЄС-2017,

Редактор спеціалізованого інформаційного порталу DEFENCE-UA.COM,

Директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Діфенс Експрес

 

Публікації по темі:

 

ПРО ПОДОРОЖ ДО БРЮССЕЛЯ ТА ВАЖЛИВІСТЬ УКРАЇНСЬКОГО ШЛЯХУ ДО НАТО

 

ЄВРОАТЛАНТИЧНІЙ СОЛІДАРНОСТІ ТРЕБА ВЧИТИСЬ

 

ЄВРОАТЛАНТИЧНА СОЛІДАРНІСТЬ НА ПІВДЕННИХ РУБЕЖАХ УКРАЇНИ

 

ЛЬВІВСЬКА СКЛАДОВА УСПІХУ ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ СОЛІДАРНОСТІ

 

Довідка Defense Express:

 

Школа Євроатлантичної Солідарності – проект, що реалізується ГО «Європейський рух України» за підтримки міжнародних донорів і має на меті формування всеукраїнської мережі лідерів громадської думки задля підтримки євроатлантичного курсу України.

 

Першу річну програми проекту було реалізовано в 2015-2016 роках. За результатами реалізації проекту у грудні 2016 року було створено Українську Євроатлантичну Платформу (УЄП), що являє собою універсальний майданчик для координації дій в рамках української євроатлантичної спільноти.

 

Успіх першого проекту ШЄС спонукав організаторів провести в 2017 році другу річну програму Школи Євроатлантичної Солідарності. Для участі в заході на конкурсних засадах було відібрано 30 представників нової хвилі політиків, громадських діячів, ЗМІ та бізнесу з усієї України, в т.ч. з Донбасу та Криму. Різних за фахом, віком і поглядами. Але єдиних в одному – переконанні у необхідності об’єднання спільних зусиль громадянського суспільства в справі створення якісно нових умов розвитку країни та подолання завдяки цьому зовнішніх та внутрішніх загроз.

 

Загалом протягом року було проведено три етапи ШЄС-2017: 31 березня  – 2 квітня – в Києві, 26-28 травня – в Одесі, 10-12 листопада - у Львові.

 

Кращі випускники проекту мають можливість відвідати штаб-квартиру НАТО та окремі держави-члени НАТО у складі організованих груп, які періодично формуються Центром інформації та документації НАТО та окремими закордонними фондами.

 

181027 Nashi v NATO 9

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues