181130 KrazBogdan 00Останнім часом виникає досить багато критики та запитань до автомобільної техніки для потреб Збройних сил України. Переважно в риториці критиків йдеться про те, що перевага надається одному постачальнику, а автомобілі, що постачаються до українського війська, мають велику частку іноземних комплектуючих, якщо і зовсім не є на 100 відсотків іноземними.

 

 

 

Зокрема, подібні закиди можна чути стосовно закупівлі для потреб ЗСУ вантажівок Богдан-6317. Власне, в першу чергу, критиці піддається походження моделі, за основу якої взята вантажівка розробки й виробництва білоруського ВАТ «Мінський автомобільний завод». Проте мало хто вдається в питання - наскільки багато в ній «українського» та наскільки вона поступається локалізацією вітчизняному КрАЗу.

 

На скільки українським є Богдан-6317?

 

За твердженнями представників Корпорації «Богдан Моторс», на підприємстві якої займаються виготовленням військових вантажівок Богдан-6317, ступінь локалізації виробництва зазначеного автомобіля на Дочірньому підприємстві «Автоскладальний завод №2» в Черкасах становить 51%. Це, як повідомляли представники ДП «АСЗ №2» кореспондентам видання AUTO-Consulting, «з урахуванням робіт зі збирання та іншому. Завод сам робить бортові платформи для вантажівок з чистого металу, освоїв і пошиття тентів». Представники українського підприємства стверджують, що, відповідно до міжнародних стандартів та ступеню локалізації виробництва, автомобіль Богдан-6317 вважається українським.

 

«За умовами ліцензійної угоди з Мінським автозаводом, ми маємо право випускати машини під власним брендом, вносити в них зміни, займатися локалізацією. Богдан-6317 комплектується китайським двигуном Weichai 380 к.с., коробкою передач Fastgear, іншим зчепленням. Такої комплектації поки не має білоруський «6317», - пояснює комерційний директор ДП «АСЗ №2» «Богдан Моторс» Ігор Осадчий. Представник ДП «АСЗ №2» також стверджує, що Богдан-6317 – це український автомобіль: «У нас вже ступінь локалізації 51% і по міжнародним стандартам - це вантажівка нашого виробництва, тому, логічно, що ми його називаємо своїм брендом «Богдан».

 

181130 KrazBogdan 5

Окремі елементи вантажівки «Богдан-6317» на території заводу в Черкасах. Розпаковані та підготовлені до процесу збирання / Фото: AUTO-Consulting

 

«Те, що він схожий на мінську вантажівку? - ми не бачимо в цьому нічого поганого. У світі багато прикладів, коли схожі автомобілі випускаються під різними брендами. Впізнаваним елементом у вантажівки є кабіна і так, ми її купуємо у МАЗа. Багато виробників купують кабіни, не тільки ми. Під сучасні обсяги випуску робити власне виробництво кабіни було б недоцільно», - резюмує комерційний директор ДП «АСЗ №2» «Богдан Моторс» Ігор Осадчий.

 

181130 KrazBogdan 6

Процес збирання шасі вантажівки «Богдан-6317» та встановлення двигуна в цеху «Автоскладального заводу №2» / Фото: AUTO-Consulting

 

При цьому представник ДП «АСЗ №2» зазначає, що завод спочатку планував випускати саме власну вантажівку, створювати додану вартість в Україні, хоч і на базі білоруської моделі. Однак робота у цьому напрямку не є перспективною з декількох причин.

 

181130 KrazBogdan 7

Процес встановлення кабіни на шасі вантажівки «Богдан-6317» в цеху «Автоскладального заводу №2» / Фото: AUTO-Consulting

 

«Можна було б і далі розвивати локалізацію», - підкреслює директор підприємства Олександр Шевель.

 

«Ми спокійно могли б випускати половину кріплень, переходити на українські електроприлади й інше, але законодавство абсолютно це не стимулює. Що ми будемо використовувати 30% українських комплектуючих, що 70% - податки з нас вимагатимуть однакові. А це - не зовсім правильно», - підкреслюють топ-менеджери заводу.

 

«Зараз ступінь локалізації визначається тільки економічною вигодою. Якщо виріб буде дешевше, тоді робимо самі або шукаємо його виробника тут», - додають представники заводу.

 

181130 KrazBogdan 8

Готове шасі вантажівки «Богдан-6317» та встановлення на нього кузова з тентом. «Автоскладальний завод №2» у м. Черкаси / Фото: AUTO-Consulting

 

Слід зазначити, що наразі на заводі в Черкасах працює 400 осіб. Випускають там армійські Богдан-6317 в окремому цеху. Поруч з цехом - майданчик, куди вивантажують великі елементи: кабіни, колеса і мости. Тут же знаходиться і склад бортових платформ власного виробництва, що надходять після фарбування.

 

Сама лінія збірки організована на 7 постах. На ній працює 60 чоловік.

 

181130 KrazBogdan 11

Одна з партій вантажівок «Богдан-6317», що була передана влітку 2018 року ЗСУ / Фото: «Корпорація «Богдан»

 

Поруч знаходяться і ділянки під складання силових агрегатів, кабін та інших навісних елементів. За схемою та організаційною структурою – це реальний складальний завод, але він займає мінімальну площу.

 

Виробнича потужність – теж мінімальна і дозволяє в такому вигляді випускати 3 автомобілі на день і до 500 вантажівок на рік. На більше у заводу поки немає замовлень (замовлення від Міноборони на 2018 рік – 200 машин).

 

Фрагмент телепрограми PROвійсько (Військове телебачення України) присвячений вантажівкам "Богдан-6317" від 28 вересня 2018 року

 

Топ-менеджмент «Богдан Моторс» зазначає, що така конфігурація збірки вантажівок продиктована тими обсягами, на які є замовлення. Так, тут немає саморушного конвеєра, немає роботів, немає відповідних конвеєрних пристроїв. Але при випуску 3 автомобілі на день вони не окупляться ніколи. «Будуть великі замовлення - будемо розширюватися та автоматизуватися», - пояснює технічний директор підприємства. «Тому ми й ведемо збірку на 7 постах, а не на кілометровому конвеєрі, де на кожну операцію - свій пост і свій збирач. Ми виходимо від планованих обсягів випуску».

 

А що з КрАЗом?

 

Багато критиків оснащення української армії автомобільною технікою іноземного походження у якості аргументу наводить, що це заважає розвитку національного виробника і спираються на тезу про те, що український КрАЗ від того втрачає, як і втрачає саме українське автомобілебудування.

 

181130 KrazBogdan 12

Банно-пральні комплекси нового покоління на базі вантажівок КрАЗ КрАЗ-63221 (6×6) з причепом, що були передані ЗСУ в серпні 2018 року/ Фото: «Народна Армія»

 

Чи є локалізація у 51% великою і наскільки більше українських комплектуючих у вітчизняних КрАЗів? На деякі з цих питань можна найти відповідь у серпневому інтерв’ю генерального директора ПрАТ «АвтоКрАЗ» Романа Черняка виданню «Телеграф».

 

Так, відповідаючи на запитання «На скільки відсотків КрАЗ нині український автомобіль?», він відповів - «Важка вантажівка моделі 7634 на 70% українська. Якщо брати більш легкі моделі, де питому вагу займає двигун і коробка передач – на 45%. Є широка міжнародна кооперація, ми кооперуємось. Те, що раніше брали в Росії, беремо в Туреччині, Білорусі, Болгарії, Польщі, Китаї – це нормально. На жаль, в Україні немає стільки промисловості. Наприклад, електронні системи блокування чи системи допомоги початку руху, руху під гору. Вони австрійські, німецькі, частково угорські, фінські. Щитки панелей приладів теж в Україні не роблять – ми беремо білоруські або турецькі».

 

181130 KrazBogdan 2

Повнопривідне важке шасі 8х8 КрАЗ-7634НЕ. Є основним претендентом на роль базового шасі для перспективного високоточного ракетного комплексу «Вільха». Також, на цій платформі виготовлено бойовий бронеавтомобіль КрАЗ-Hurricane / Фото: «АвтоКрАЗ»

 

Також варто відзначити, що сучасні військові КрАЗи комплектуються аналогічними китайськими двигунами, що й «Богдани» - Weichai Power з потужністю 380 к.с.. Проте, хоч вантажівки Богдан-6317 забрали у підприємства великий шматок військових замовлень (на 2018 рік ЗСУ замовило близько 100 вантажівок КрАЗ) їх у Кременчуці не вважають великою загрозою, називаючи «суто лобістським конкурентом, тимчасово присутнім на ринку».

  

Погоду диктує замовник..

 

Відомо, що на балансі українських військових знаходяться тисячі одиниць автомобільної техніки. При цьому, близько 80% автомобільної техніки ЗСУ – застаріла й така, що експлуатується ще з радянських часів. До того ж багато моделей вантажівок, що використовуються армією, були вироблені на російських заводах (ГАЗ, КАМАЗ, ЗІЛ), що значно ускладнює їх ремонт через брак нових запчастин.

 

В умовах бойових дій та безперервних навчань навантаження на армійські автомобілі є вкрай великим, що призводить до їх передчасного зносу, великої кількості аварій та поломок. Також потрібно пам'ятати, що автомобілі – це не бронетехніка і вони є вкрай уразливими. Тож будь-які пошкодження від потраплянь куль, навіть зі звичайної стрілецької зброї, чи невеликих осколків від мін та ВОГів на передовій, легко виводять машини з ладу. Крім того, під час подій 2014 року було втрачено велику кількість штатної техніки яку було потрібно відновити та ще й поставити машини до новостворених підрозділів ЗСУ.

 

181130 KrazBogdan 4

Вантажівка КрАЗ-5233ВЕ 4х4 (у версії «Спецназ»), одна з трьох версій шасі які наразі масово закуповують ЗСУ / Фото: «АвтоКрАЗ»

 

Все це потребує безперервного та оперативного постачання великої кількості нової техніки на заміну зношених та пошкоджених автівок, а також забезпечення машинами новостворених бригад. Однак досить невеликий український військовий бюджет фізично не може забезпечити повну заміну радянських машин та дійсно великих закупівель автомобільної техніки.

 

181130 KrazBogdan 3

Вантажівка КрАЗ-6322 6х6 (у версії «Солдат»), одна з трьох версій шасі які наразі масово закуповують ЗСУ / Фото: «АвтоКрАЗ»

 

В таких складних умовах, не дивлячись на те, що у Міністерстві оборони України націлені на поступову заміну парку автомобільної техніки на сучасні зразки підвищеної прохідності та відають перевагу саме вітчизняним вантажівкам, для ЗСУ основним завданням є скоріше підтримка необхідної кількості справних машин, а швидке оновлення та уніфікація величезного автопарку стає недосяжною мрією.

 

181130 KrazBogdan 1

Сідловий тягач КрАЗ-6446 6х6, одна з трьох версій шасі які наразі масово закуповують ЗСУ / Фото: «АвтоКрАЗ»

 

Не на користь КрАЗу, як монопольному постачальнику вантажівок до армії, зіграли низка скандалів зі зривами строків постачання техніки ЗСУ, велика кількість її поломок та недостатньо велика лінійка моделей. Довгий час представники компанії відкидали цю інформацію. Однак у квітні 2017 року, тимчасово виконуючий обов’язків начальника логістики Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Іван Волох під час дискусійної панелі, що була присвячена розвитку сухопутних військ України, прямо заявив, що нові машини виробництва компанії «АвтоКрАЗ» (серед названих моделей – сідловий тягач КрАЗ-6446, КрАЗ-6322 6х6 та КрАЗ-5233ВЕ 4х4) ще не доведені до серійного виконання і мають безліч проблемних вузлів і агрегатів.

 

«Великі претензії у командування Сухопутних військ до «КрАЗа»! Чому? Тому що в нас близько декілька десятків нових машин зараз стоїть. Чому? Тому що багато відмов. Я можу прикладів привести дуже багато…І генератори, і стартери, ну практично всі системи не доведені до кінця», - наголосив Іван Волох.

 

181130 KrazBogdan 99

Вантажівка Tata LPTA 713 TC 4х4 від Бориспільського автозаводу «Еталон». В 2018 році проходила випробування у ЗСУ / Фото: «Автоцентр»

 

Не дивно, що на цьому тлі військові звернули увагу на інші пропозиції як від вітчизняних виробників, так і від іноземних компаній, які теж не проти отримати доступ до такого ласого шматка замовлень, як постачання автомобілів до ЗСУ. В різні часи українському війську вже поступали пропозиції від корейської Hyundai, індійської TATA та чеської Tatra.

 

181130 KrazBogdan 10

Польові випробування ДПСУ багатоцільової вантажівки Tatra (T 815-7L0R59 19 257 4x4.1R). Грудень 2016 року / Фото: Телерадіостудія інформаційного агентства ДПСУ

 

Поки що, як ми можемо бачити по останнім держзамовленням, ЗСУ закуповують вантажівки у різних постачальників, не віддаючи особливої переваги комусь одному. А те, що і КрАЗи і «Богдани» оснащені аналогічними сучасними китайськими двигунами лише підвішує рівень уніфікації й ремонтопридатності, що є важливим з точки зору оптимізації експлуатаційних витрат. В ідеалі подібний уніфікований двигун має бути українським, як і коробка передач і інші вузли та агрегати. Однак – маємо, що маємо...

  

Чим серце заспокоїться

 

Наразі не можна говорити про те, що той чи інший зразок автомобільної техніки є на 100 % українським чи таким, що повністю експортується. І це є об’єктивною обставиною, бо, в тому числі, є віддзеркаленням сучасних трендів у світовому автомобілебудуванні.

 

Вже давно доказано практикою, що не завжди виправданою є повна локалізація виробництва окремої продукції і автомобілів, зокрема. В Україні цьому, окрім об’єктивних речей, як нерозвиненість виробничої бази та виробництва окремих вузлів, агрегатів та комплектуючих, також не сприяє і вітчизняне законодавство. В ньому не закладені механізми, які б стимулювали вітчизняних виробників до розвитку автомобілебудівної галузі та підвищення частки вітчизняних комплектуючих у виробництві автомобілів, включно з армійськими.

 

180914 artem 3

Перспективна самохідна артилерійська установка калібру 155 мм «Богдана» на базі шасі КрАЗ-63221(6х6) / Фото: «АвтоКрАЗ»

 

Слід відзначити, що повна незалежність у такій справі, як виробництво автомобільної та іншої техніки для потреб власної армії є річчю важливою і такою, що позитивно впливає на оборонні спроможності. Однак, слід зазначити, що подібна «незалежність» може дуже дорого коштувати для українського платника податків.

 

181010 ZbroyaTaBespeka 1

БМ-21 «Берест» на шассі КрАЗ-5401НЕ (4х4) на виставці «Зброя та Безпека-2018» / Фото: Defense Express

 

Тож, при нинішньому стані національної економіки та рівні потреб забезпечення обороноздатності країни і боєздатності армії, слід обирати розумний баланс між «хочеться» та «можеться», що й намагаються робити українські військові...

 

Про більше мають опікуватись вже ті, хто зобов’язаний піклуватись стратегією розвитку Держави та її сектору безпеки та оборони, даючи шляховказівники, як самим військовим, так і виробничникам, що мають задовольняти їх потреби.

 

Валерій РЯБИХ, Олег ШУЛЬГА,

Defense Express

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues