181204 round table 428 листопада в Інституті Зовнішньополітичних досліджень відбувся Круглий стіл на тему «Інтервенція Росії в Чорному та Азовських морях: як запобігти російській морській агресії проти України (політико-дипломатичні аспекти)». На заході українські експерти оцінювали ситуацію з агресією РФ на морі та виробляли рекомендації стосовно першочергових та подальших дій України.

 

На заході з доповідями виступили такі фахівці і відомі експерти, як Григорій Перепелиця (директор Інституту зовнішньополітичних досліджень), Володимир Василенко (Надзвичайний і Повноважний Посол України, юрист), Володимир Огризко (Міністр Закордонних справ України у 2007-2009 рр), Леонід Осаволюк (Посол з особливих доручень МЗС України), Андрій Клименко (голова спостережної ради Фонду «Майдан закордонних справ»), Сергій Гайдук (командувач ВМС ЗС України у 2014-2016 рр).

 

У роботі заходу також брали активну участь численні представники громадянського суспільства, вітчизняних і іноземних ЗМІ, експертного середовища тощо.

 

З огляду на те, що захід планувався заздалегідь, ще до збройного нападу російської сторони на кораблі ВМСУ у Керченській протоці, в його назву вже під час роботи за пропозицією Ігоря Турянського внесли корективи: слово «запобігти» замінили на «протистояти».

 

На думку директора Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорія Перепелиці, останні події чітко вказують, що Росія не збирається змінюавати свою агресивну поведінку на міжнародній арені. Більш того, Кремль підвищує ставки і, по суті, перейшов до відкритого збройного нападу на Україну, адже територія військових кораблів має особливий імунітет, порушення якого силою іноземної держави може мати серйозні наслідки.

 

РФ не відмовилася від планів окупації України. Морський напрямок вважається найменш захищеним і не лише з точки зору відбиття потенційно можливого морського десанту ЧФ РФ, але й с точки зору морської блокади і завдання таким чином шкоди економіці України (обмеження експорту товарів морем, розробки родовищ корисних копалин та видобутку вуглеводної сировини на шельфах Азовського і Чорного морів, морегосподарської діяльності тощо). До того ж, через втрату ще навесні 2014 року у Криму основної частини корабельного складу ВМСУ наша країна сьогодні позбавлена можливості адекватно реагувати на дії Росії з морського напрямку.

 

Володимир Огризко зазначив, що з 25 листопада агресія путінської Росії стала відкритою. Відтак, реакція міжнародної спільноти має бути більш ефективною і вийти за межі традиційної вже, на жаль, «глибокої стурбованості». За словами дипломата, відома американська неурядова установа «Аналітичний центр Atlantic Council» терміново провела бліц-опитування низки провідних світових, в т.ч. українських експертів з трьох питань: як кваліфікувати те, що відбулося 25 листопада у Керченській протоці, якою має бути реакція на це України і якою-реакція Заходу.

 

Відповідь на перше питання (Що це було?) є цілком очевидною. Світ побачив чергове нахабне і кричуще порушення Росією норм міжнародного і морського права. Це по суті неприкрита збройна агресія Росії проти України.

 

Що ж стосується інших запитань, експерти (Вільям Пері, Майкл Карпентер, Ян Томбінський, Андерс Аслунд, Філіп Карбер, Андерс фог Расмуссен, Пітер Дікенсон, Ян Бжезинський, Олександр Вершбоу, Джон Гербст, Стівен Пайпер, Тарас Березовець, Максим Кийко, Володимир Огризко тощо) наголосили на необхідності діяти. Узагальнення думок експертів дозволило скласти перелік заходів, що можуть поступово примусити агресора відмовитись від реалізації своїх загарбницьких планів та повернутись до русла міжнародного права. Зокрема, список цих заходів включає таке:

 

  1. Україні необхідно оголосити надзвичайний (військовий) стан на усій території країни, розірвати дипломатичні відносини з РФ і впровадити візовий режим, зупинити пересування громадян РФ через українсько-російський кордон, зупинити імпорт з Росії, нейтралізувати діяльність «п’ятої колони» всередині країни тощо. Адже наявність російської агентури під час війни становить особливу небезпеку. В цьому контексті викриття агента, що працював у якості перекладача прем’єр-міністра є переконливим прикладом.
  2. Україні також необхідно розірвати двосторонній договір з РФ про Азовське море від 2003 року. При цьому нам і самим треба брати на себе більше відповідальності, бути швидшими політично. Тобто, маємо бути активними, а не проактивними.
  3. Країни Заходу мають понизити дипломатичні відносини з РФ до рівня тимчасово повірених у справах і призупинити участь РФ у діяльності Ради Європи. Захід має перейти від точкових до більш ефективних секторальних санкцій проти Росії. Наприклад, у фінансовому секторі – від’єднати РФ від системи SWIFT, заморозити активи найбільших російських банків – «Сбербанку», «ВТБ Банку» або «Газпромбанку», з тим, щоб вони відчули дієвість санкцій на собі.
  4. Також слід зупинити будівництво експортного газогону «Північний потік-2», заборонити експорт до РФ західного високотехнологічного обладнання (особливо для нафтогазової галузі), продукції і технологій подвійного призначення.
  5. Мають бути запроваджені санкції на експорт російських товарів з портів Азовського і Чорного морів до США, а також країн ЕС і НАТО, російським суднам – заборонено заходити в порти Європи і США. Відповідно, суднам під прапорами США і країн ЄС має бути заборонено заходити у російські порти на Чорному і Азовському морях. Також можуть бути заборонені польоти російського «Аерофлоту» до країн НАТО і ЄС. Запровадження лише перелічених елементів економічних обмежень здатне дати колосальний ефект на економіку агресора.
  6. Військовий компонент, запропонований експертами, передбачає пропозицію направити кораблі НАТО для патрулювання разом з кораблями України і Грузії акваторії Чорного моря. Але більш важливим було б термінове впровадження широкомасштабної програми переозброєння ЗС України і, зокрема, її ВМС на засадах ленд-лізу з виведенням на найвищий технологічний рівень. Отримання Україною новітніх озброєнь, а також кораблів, дозволить суттєво підвищити рівень як власної, так і регіональної безпеки.

Коли і як повно Захід, роль якого у стримуванні агресора є ключовою, реалізує хоча б частину запропонованого експертами, поки невідомо. Втім, за словами В.Огризка, експерти, що брали участь в бліц-опитуванні, – це далеко не останні люди у західному політикумі, що дозволяє сподіватися на прийняття вже невдовзі більш ефективних заходів впливу на агресора.

 

Що ж стосується власне Азовського моря, то тут Україна, за словами Леоніда Осавулюка, який свого часу брав безпосередню участь у перемовинах з РФ і у підготовці за умов тиску Кремля компромісного варіанту договору по Азовському морю, має діяти наступним шляхом. Маємо позбутися власної невизначеності і нерішучості, що призвели до посилення Росії на морі і зокрема, на Азові.

 

Втім, на жаль, позиція МЗС України, яке навіть зараз виступає проти денонсації договору по Азову 2003 року все ще залишається дивною і незрозумілою, що завдає величезної шкоди нашій державі. По факту, зазначив дипломат, маємо не спільну акваторію Азова, а дві окремі суміжні морські акваторії України і РФ. У Керченській протоці кордон проходить по лінії адміністративного кордону, визначеного свого часу між колишніми УРСР і РФСР.

 

Експерт запропонував звернутися до підписантів Будапештського меморандуму з вимогою виконання ними власних зобов’язань. Наскільки це може бути ефективно – побачимо, адже 2003 року, під час подій навколо о.Тузла лише загроза України звернутися до них разом з заходами військового плану змусила Росію припинити повзучу агресію проти нас.

 

181204 round table

Леонід Осаволюк: «Маємо позбутися власної невизначеності і нерішучості, що призвели до посилення Росії на морі і зокрема, на Азові» / Фото: Defense Express

 

Денонсації Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки має передувати прийняття Україною у відповідності до міжнародного права Закону України про внутрішнє море України з наступним інформуванням у встановленому порядку відповідних структур ООН.

 

Також має бути дана міжнародна правова оцінка спорудженню РФ, всупереч міжнародному і морському праву, керченського мосту, незаконним затримкам російською стороною торговельних суден, що прямують до українських портів на Азові, або ж повертаються з них, а також захопленню агресором і незаконному використанню усієї інфраструктури української компанії «Чорноморнафтогаз».

 

Зокрема, газодобувні платформи використовуються не лише для незаконного видобутку газу на українських родовищах материкового шельфу, але й для цілодобового ведення усіх видів технічної розвідки як проти України, так і проти країн НАТО у північно-західній частині акваторії Чорного моря.

 

Головний редактор «BlackSeaNews» та голова спостережної ради Фонду «Майдан закордонних справ» Андрій Клименко зазначив, що РФ по суті веде проти нас економічну війну і морська складова полягає у створенні росіянами штучних перешкод судноплавству з метою вплинути на роботу українських портів. При цьому крім економічних, маються на меті і соціально-політичні наслідки – викликати через падіння обсягів перевезень і роботи портів зростання соціальної напруженості в регіоні.

 

За даними експерта, станом на 28 листопада кількість випадків затримань ФСБ РФ у Керченській протоці та на Азові суден різних країн, що беруть участь у транспортуванні вантажів з Маріуполя і Бердянська, досягло вже 727 одиниць. І хоча усі вони кінець кінцем отримують дозволи рухатись далі, затримки до 12 діб призводять до значних збитків. На жаль, зазначив А.Клименко, на державному рівні в Україні жодна структура не моніторить цей процес, щоправда, усі зацікавлені структури користаються даними «Майдану Закордонних справ».

 

Експерт запропонував на додаток до санкцій проти Росії, про які йшлося у доповіді Аналітичного Центру «Atlantic Council», заборонити або суттєво обмежити рух російських суден річковими водними шляхами України. З одного боку, це завдасть російським судновласникам збитків (зазвичай, взимку вони використовують свої судна на Дніпрі і Дунаї), а з іншого – стимулюватиме українські компанії до більш активної участі в цьому сегменті перевезень. Більш того, РФ має бути позбавлена членства у Дунайській раді, адже вона не є придунайською країною.

 

На думку експерта, якщо світова спільнота і українське суспільство, що все більше занурюється у передвиборчі перегони, проковтнуть вже відкриту збройну агресію Путіна, він піде далі. Питання стоїть не про піде або не піде, питання лише в тому, коли саме це станеться. Наступним етапом агресії Кремля буде вже чорноморське узбережжя України, зазначив А.Клименко. І якщо у Росії є можливість завдати нам шкоди, вона це рано чи пізно зробить обов’язково.

 

181204 round table 1

Андрій Клименко: «РФ по суті веде проти нас економічну війну і морська складова полягає у створенні росіянами штучних перешкод судноплавству з метою вплинути на роботу українських портів» / Фото: Defense Express

 

Сергій Гайдук наголосив на слабкості України на морі, що залишає агресорові свободу дій і вибору напрямків удару. І справа не лише у відсутності у нас морської сили. Справа у розбалансованості суспільства, відсутності навіть основ розуміння важливості морської складової для економіки і безпеки держави, як такої.

 

На відміну від країни-агресора, де прийняті і доволі послідовно реалізуються концептуальні документи з морської діяльності і програми розвитку кораблебудування тощо, Україна не має жодного документа такого роду, що встановлював би правила гри у цій площині і регламентував би морську діяльність держави на державному рівні.

 

Навіть проект Морської доктрини не перетворився в повноцінний документ, незважаючи навіть на резолюцію Президента. А яка може бути гра, якщо відсутні правила? Флот – дороге задоволення, він створюється роками і вимагає величезних витрат і постійної уваги держави, яка вважає себе морською. Брак уваги в цьому плані з боку усіх без виключення президентів України протягом усього часу від набуття державної незалежності призвів до того, що маємо зараз.

 

Відтак, морська діяльність в Україні є лише частково ефективною, нам бракує майже усього, що визначає розвиток не лише ВМСУ, а й кораблебудування, науки і суміжних галузей промисловості. Жодна іноземна допомога неспроможна швидко заповнити вакуум, що утворився внаслідок власної недолугості і континентального мислення українських еліт та й більшості суспільства.

 

Публікація по темі: ЦДАКР: РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ В КЕРЧЕНСЬКІЙ ПРОТОЦІ – ТЕСТ ДЛЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН

 

Ми опинилися беззбройними на морі, річкові бронекатери неспроможні становити загрозу кораблям агресора, який здатний розстрілювати їх з безпечної для себе дистанції. ВМСУ досі не мають ударного потенціалу, досі не готова протикорабельна ракета «Нептун», не закладено, всупереч бодрим заявам політиків, жодного ракетного катера. Насамкінець, так і не добудовано корвет. Кошти на нього в КМУ лише обіцяють щороку, проте, не виділяють.

 

Україна не змогла в силу низки обставин довести до західних партнерів необхідність створення на Чорному морі постійної флотилії НАТО у складі кораблів ВМС Туреччини, Румунії і Болгарії (з періодични дорученням до неї кораблів інших країн Альянсу з-поза меж акваторії Чорного моря). Особливістю флотилії мала бути участь кораблі України і Грузії.

 

Проросійська позиція Болгарії у 2016 році не дозволила винести це питання на розгляд учасників Варшавського саміту НАТО. Тому така пропозиція має бути реанімовано і внесена на обговорення знов, в нових реаліях сьогодення. Тим більше, що агресор продовжує посилювати Чорноморський флот і військове угрупування в окупованому Криму. Більш того, він використовує для будівництва нових ракетних корветів-носіїв КР «Калібр» захоплені потужності українських суднобудівних заводів «Море» (Феодосія) та «Залив» (Керч).

 

Володимир Василенко підкреслив ту обставину, що російські еліти розглядають Україну в якості екзистенційного ворога і системно використовують для підриву і знищення її державності усі можливі засоби, в т.ч. дипломатичні відносини і міжнародні угоди.

 

На думку експерта, Україні слід по максимуму рвати відносини з РФ, насамперед, у сферах, де небезпека для України становить особливу загрозу. На виклики агресора маємо відповісти економічною війною. Але Верховна Рада, РНБО та КМ України цим не переймаються. Між тим, маємо підготувати консолідовану претензію до Росії, а це серйозна справа, що вимагає фахового підходу.

 

Маємо змінити термінологію, яка зараз не відповідає реальностям – війна триває не на сході, а на усій території України! І іноземні експерти недарма наполягають на необхідності впровадження воєнного стану на усій території нашої країни, а не лише на її частині, нехай і найбільш загрожуваній.

 

Поряд з цим, маємо активізувати протидію агресору в інформаційному просторі, де противник продовжує бути надзвичайно активним. Він діє комплексно, пов’язуючи військові і суто гуманітарні складові між собою, що підвищує їхню ефективність. Водночас, суспільство не бачить активності держави у системному протистоянні гібридним загрозам, що точно не сприяє зміцненню державності.

 

На думку експерта, Україна – це лише один з фронтів війни, яку Росія веде з рештою світу гібридними засобами, маючи на меті послаблення і знищення тих країн і союзів, які у Кремлі вважають своїми супротивниками. Кремль не лише використовує право сили, але й силу права, тобто, закладає в документи пункти, що мають на меті поставити іншу сторону у залежність від нього.

 

І прикладом цього є, без сумніву, Договір між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року, якого треба позбавлятися якомога швидше, але за умов ретельної координації наших дій з західними союзниками, передусім США. І МЗС, на переконання експерта, має змінити свою позицію з цього питання, оскільки наразі вона мало чим відрізняється від позиції МЗС РФ.

 

М’які дії і будь-які інші компроміси з РФ недоцільні. Маємо діяти рішуче з огляду на важливість, за умов денонсації Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, визначити і обладнати відповідним чином морський кордон і забезпечити правову складову діяльності силових та правоохоронних органів у цьому прифронтовому регіоні. Зокрема, це має обмежити у правовій площині можливість наближення російських бойових кораблів до нашого узбережжя.

 

Акваторія Азовського моря, вважає експерт, має бути законодавчим шляхом перетворена на міжнародну акваторію відкритого моря, відповідно зміниться статус Керченської протоки, що докорінно змінить правову ситуацію і позицію України. Україна в односторонньому порядку може визначити основні відправні дані, що вимагає Конвенція ООН з морського права, вказавши, де проходить її лінія територіальних вод.

 

Наступним кроком може бути вже офіційна денонсація Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року. Відтоді усе регулюватиметься нормами саме зазначеної Конвенції ООН. Що ж до РФ, то вона – незалежно від її бажання – буде змушена приймати те, що написано в Конвенції, оскільки вона сама є її стороною. 

 

Більш того, експерт наполягає на перегляді іншого важливого документу - Конвенції Монтре, що регулює прохід до акваторії Чорного моря військових кораблів нечорноморських країн. Конвенція має бути доповнена новими пунктами з огляду на зміну обстановки і виникнення з вини Росії, як країни-агресора, нових загроз.

 

181204 round table 2

 

Насамкінець, учасники круглого столу запропонували організаторам проводити подібні заходи на регулярній основі, а за наслідками обговорення письмово інформувати керівні органи держави – Президента, Верховну Раду і Кабінет Міністрів України.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

Новини та публікації по темі: 

 

ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ ПРИВЕДЕНІ У БОЙОВУ ГОТОВНІСТЬ

 

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ, НОРВЕГІЯ, ЧЕХІЯ ТА МОЛДОВА ЗАСУДИЛИ РОСІЙСЬКУ АГРЕСІЮ В КЕРЧЕНСЬКІЙ ПРОТОЦІ

 

У ЄС ЗАКЛИКАЮТЬ НЕГАЙНО ЗВІЛЬНИТИ УКРАЇНСЬКІ КОРАБЛІ ТА ЇХ ЕКІПАЖІ ТА ПІДТРИМУЮТЬ УКРАЇНУ

 

ПОРОШЕНКО І СТОЛТЕНБЕРГ ДОМОВИЛИСЯ ПРО ТЕРМІНОВЕ СКЛИКАННЯ НАДЗВИЧАЙНОГО ЗАСІДАННЯ КОМІСІЇ УКРАЇНА-НАТО

 

ЕКСПЕРТ: РФ ДОПУСТИЛА БАГАТО ПОМИЛОК, ЯКІ ВІДГУКНУТЬСЯ СЕРЙОЗНИМИ НАСЛІДКАМИ ДЛЯ КРЕМЛЯ

 

ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА DEFENSE EXPRESS: РФ ГРУБО ПОРУШИЛА МІЖНАРОДНЕ МОРСЬКЕ ПРАВО

 

АГРЕСІЯ РФ ПРОТИ УКРАЇНИ НА МОРІ. ХРОНІКА ПОДІЙ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues