181221 defense 329 листопада ц.р. в Київському готелі Radisson Blu Hotel на Подолі у Києві пройшла Друга Міжнародна конференція з морської безпеки. Захід було організовано та проведено спільно Міжнародним Центром стратегій безпеки і оборони (ICSDS) і ВМС ЗС України, що відбулась на тлі кричущого випадку відкритого нападу РФ на катерно-корабельну групу ВМС ЗС України з захопленням кораблів та моряків у полон в районі Керченської протоки.

 

У роботі Конференції брали участь представники командування ВМС ЗС України, Уряду України, Офісу НАТО в Україні, Посольств США, Великобританії та інших держав в Україні, військового аташату, громадянського суспільства, українські та іноземні експерти, представники ЗМІ тощо.

 

Передусім, серед іноземних учасників конференції слід відзначити наступних: Марі Йованович, Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні; Джудіт Гоф, Надзвичайний та Повноважний Посол Великобританії в Україні; Александер Вінніков, Голова представництва НАТО в Україні; Ненсі С.Лакоре, представник командування 6-го флоту командування ВМС США в Європі, Північній Африці та 6-го флоту ВМС США, контр-адмірал; вищі та старші офіцери низки флотів країн НАТО тощо.

 

Конференція пройшла у формі трьох панельних дискусій, на яких розглядалися наступні блоки питань:

 

- Безпекова ситуація в Чорноморському регіоні: поточний стан та перспективи розвитку;

- Військово-Морські Сили Збройних Сил України: стратегія розвитку;

- Морська стратегія України: уроки минулого та погляди на майбутнє.

 

181221 defense 6

 

Агресія РФ та Стратегія розвитку ВМС ЗСУ

 

Відкрив конференцію командувач ВМС ЗС України адмірал Ігор Воронченко, який коротко доповів про поточні зміни обстановки в регіоні і перспективу її розвитку. Провідним фактором, що зумовлює подальшу ескалацію обстановки на морі і зростання загрози безпековим інтересам України є агресія Росії.

 

Останніми прикладами цього стала економічна війна, яку, на порушення усіх норм і правил мореплавства, розгорнула РФ на Азовському морі. Кораблі Берегової охорони ФСБ масово затримують і блокують торговельні судна, що прямують до українських портів у Маріуполі і Бердянську, або повертаються з них Керченською протокою. Внаслідок непередбачуваних затримок судновласники несуть значні збитки, що негативно відбивається і на роботі портів.

 

Черговим кричущим порушенням російськими силовими структурами базових принципів мореплавства стало цілком безпідставне ними блокування 25 листопада ц.р. проходу в Азовське море з наступним обстрілом і захопленням у нейтральних водах українського рейдового буксиру «Яни Капу» і двох малих артилерійських бронекатерів, «Бердянськ» і «Нікополь».

 

Ігор Воронченко наголосив на критичній важливості ролі ВМС ЗС України для забезпечення морських інтересів держави, проте зазначив, що їм потрібна підтримка інших структур, а головне - союзників.

 

181221 defense 11

Командувач ВМС ЗС України адмірал Ігор Воронченко під час свого виступу в ході Другої Міжнародної конференції з морської безпеки наголосив на критичній важливості ролі ВМС ЗС України для забезпечення морських інтересів держави / Фото: Defense Express

 

Командувач ВМСУ також вперше оприлюднив на конференції нову Стратегію розвитку ВМС ЗС України на період до 2035 року, щойно розроблену українськими фахівцями спільно з експертами США і НАТО. Кінцевою метою Стратегії є створення українського військового флоту «морської зони» (Blue Waters Fleet).

 

Адмірал подякував країнам НАТО за постійну підтримку і допомогу ВМСУ, а також систематичну присутність кораблів Альянсу в акваторії Чорного моря. Втім, він закликав присутніх на конференції західних дипломатів активніше протистояти Путіну і дати відсіч агресії Кремля. Воронченко навіть висловився на користь закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданели для проходу російських суден.

 

Росія переступила межу

 

Посол США в Україні Марі Йованович заявила, що: «… атакувавши українські кораблі в Азовському морі, Росія переступила межу». Адже атакувати військові кораблі, що мали повне право прямувати в Азовське море, неприпустимо. Марі Йованович високо оцінила витримку і відповідальну поведінку українських моряків, що 25 листопада були змушені протистояли збройній провокації з боку переважаючих сил ФСБ і назвала їх героями.

 

Росія ж традиційно вдається до брехні і дезінформації, намагаючись довести світу свою вигадану версію подій і виправдати незаконні дії.

 

181221 defense 8

Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович: «… атакувавши українські кораблі в Азовському морі, Росія переступила межу» / Фото: Defense Express

 

Пані Посол пояснила, що захист судноплавства від російської загрози є дуже важливим для захисту української економіки, а також для безпеки мореплавства і стабільності всього Чорноморського регіону. Посол США назвала впровадження в Україні Воєнного стану важливим кроком для протистояння агресору.

 

Марі Йованович запевнила, що: «… США стоятимуть поруч з Україною у протидії російські агресії». Зокрема, цього року кораблі ВМС США знаходилися у Чорному морі 250 діб і наразі таку практику планується продовжити. За її словами, США розглядають можливість збільшення поставок в Україну більш сучасних видів озброєнь і запровадження проти агресора нових, більш дієвих санкцій.

 

В тому ж сенсі висловилась Посол Великобританії Джудіт Гоф, яка від імені Великобританії висловилась на підтримку територіальної цілісності і незалежності України і засудила російську блокаду Керченської протоки і захоплення українських кораблів. Вона також зазначила, що Росія своїми діями намагається дестабілізувати обстановку в Чорноморському регіоні і у всьому світі.

 

Зростання напруженості в регіоні, зазначила Джудіт Гоф, є прямим наслідком агресивної політики Росії, анексії Криму та неоголошеної війни проти України. А останні дії Кремля на морі є зухвалим порушенням норм міжнародного права і становлять загрозу не лише для України, але й для інших країн регіону.

 

181221 defense 7

Надзвичайний та Повноважний Посол Великобританії в Україні Джудіт Гоф: «Росія своїми діями намагається дестабілізувати обстановку в Чорноморському регіоні і у всьому світі» / Фото: Defense Express

 

Вона запевнила, що Великобританія і надалі буде підтримувати Україну у її боротьбі з агресором і захисті свободи мореплавства в Чорному і Азовському морях. Зокрема, вже найближчим часом британський королівський флот має збільшити свою присутність в акваторії Чорного моря разом із союзниками по НАТО. Крім того, розглядається можливість реалізації інших заходів щодо допомоги ЗС України і розбудови ВМСУ.

 

Учасники конференції оцінили сучасну військово-політичну обстановку і виклики безпеці в Чорному та Азовському морях, обговорили шляхи адекватного реагування на них, визначили соціально-політичні та економічні наслідки змін у безпековому середовищі тощо.

 

Александер Вінніков висловив Україні підтримку від імені НАТО і засудив чергове грубе порушення РФ правил цивілізаційної поведінки і купи міжнародних законів, в т.ч. Морського права. Він зазначив, що Альянс закликає Росію негайно розблокувати Керченську протоку і відновити судноплавство, а також звільнити захоплених українських моряків і повернути кораблі.

 

181221 defense 9

Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков: «Альянс закликає Росію негайно розблокувати Керченську протоку і відновити судноплавство, а також звільнити захоплених українських моряків і повернути кораблі№» / Фото: Defense Express

 

При цьому, за словами голови представництва, НАТО продовжить надання допомоги Україні, в т.ч. шляхом посилення військово-морської присутності в регіоні Чорного моря. Заходи щодо перспективи подальшої підтримки України наразі обговорюються як на двосторонній, так і на багатосторонній основі.

 

Александер Вінніков відзначив прогрес у реформуванні ВМСУ і переході на стандарти НАТО, впровадження нових навчальних програм тощо.

 

Це війна, де Росія використовує трубопроводи замість танків

 

Промова Ганни Гопко, спрямована до представників дипломатичного корпусу, стосувалася необхідності більш активної підтримки України, оскільки реакція Заходу на очевидний факт відкритого піратського нападу на українські кораблі в нейтральних водах виявилася досить млявою.

 

Голова комітету ВР зазначила, що часи, коли Захід обмежувався висловленнями своєї глибокої стурбованості, коли українців майже щодня вбивають російські військові і їхні маріонетки, вже давно минули. Ганна Гопко порадила пані Могеріні і послам G7 хоча б раз відвідати Схід України та наочно подивитися, як насправді виглядає та сама «глибока стурбованість» і чого вона варта.

 

І на цьому фоні цинічне продовження будівництва російського експортного газогону «Північний потік-2» має бути якомога швидше припинене. Адже це прихована зброя Кремля проти єдності Європи, яку він весь час намагається розколоти і підпорядкувати собі на власних умовах. Втім, європейці мають знати, що насправді це війна, де Росія використовує трубопроводи замість танків.

 

181221 defense 10

Голова комітету ВР з закордонних справ Ганна Гопко: «часи, коли Захід обмежувався висловленнями своєї глибокої стурбованості, коли українців майже щодня вбивають російські військові і їхні маріонетки, вже давно минули» / Фото: Defense Express

 

Андрій Клименко на розвиток цієї думки додав, що Росія не зупиниться, якщо її не зупинити. Вона вже окупувала Крим, перетворивши його для України «з проблеми на загрозу» і постійно нарощує чисельність військового угруповання на півострові. Він не погодився з цифрами, якими оперує Генеральний штаб – 35 тис. військових і наполягає, що за даними Майдану Закордонних справ, в окупованому Криму Росія має щонайменше вдвічі більше вояків, тобто, понад 67 тисяч!

 

При цьому розміщені РФ в окупованому Криму системи озброєння становлять небезпеку регіонального рівня, оскільки дозволяють тримати під прицілом територію не лише України, але й Румунії, Болгарії, Туреччини тощо. При цьому посилення військового угрупування та Чорноморського флоту триває.

 

Відомо про незаконний видобуток окупантами газу на континентальному шельфі України з використанням захопленої морської інфраструктури українського «Чорноморнафтогазу». Видобуток здійснюється нід цілодобовою охороною кораблів ЧФ та ФСБ РФ. А видобувні платформи («вишки Бойка») до того ж обладнано розвідувальною апаратурою, там постійно чергують російські військові.

 

Окупанти також активно використовують у власних інтересах незаконно привласнений промисловий потенціал півострова. Наприклад, на найбільшому суднобудівному заводі «Залив» (Керч) триває будівництво 3-х ракетних корветів пр. 22800 (шифр «Каракурт»), у 2019 році перший з них має бути переданий до складу ЧФ. Ще 3 таких корабля будуються на Феодосійському заводі «Море».

 

У Феодосії також здійснюють добудову 3-х патрульних кораблів (фактично-корветів дальньої зони) пр.22160 типу «Василь Быков», що будуються у Зеленодольську (Татарстан) і для добудови внутрішніми водними шляхами в т.ч. через Азов переводяться на Чорне море. Таким чином, у середньостроковій перспективі ЧФ РФ може отримати 9 ракетних корветів, кожний з яких матиме на озброєнні по 8 ракет типу «Калибр-НК».

 

Блокування Керченської протоки експерт назвав логічним кроком з боку агресора, який буде шкодити, аж поки його не зупинять. Росія використовує весь арсенал невійськових і прихованих засобів для завдання якомога більшої економічної шкоди інтересам України на морі. Так, на момент роботи конференції, зазначив А.Клименко, кількість зупинок кораблями ФСБ торговельних суден, що прямували до Маріуполя і Бердянська та поверталася з них, становила вже 727 одиниць (!).

 

А.Клименко відзначив, як певний позитив, активну позицію ВМСУ і взаємодію із західними союзниками. Потенціал ВМСУ має бути посилено, що вимагає концентрації зусиль не лише держави, але й усього суспільства, оскільки будівництво кораблів потребує і великих коштів, і уваги, і часу.

 

 

Євген Марчук особливо підкреслив, що агресор дедалі все більше нахабніє і черговий приклад цього – напад на українські кораблі. За його словами, маємо докласти усіх можливих зусиль для визволення захоплених росіянами моряків. Оскільки президент Туреччини Р.Ердоган запропонував своє посередництво-МЗС України має використати цей шанс.

 

Експерт повідомив, що, на жаль, нормандський формат вже два роки не працює, а його по суті допоміжний майданчик – Мінський формат – потребує створення ще однієї групи з питань переговорів. Також треба активніше залучати ОБСЄ, яку у 2019 році має очолити сусідня Словаччина.

 

На думку Євгена Марчука, треба більше інформувати європейців про Україну і таким чином боротися з фейками, що їх розповсюджує російська пропаганда. Адже росіяни залякують європейців своїми військовими навчаннями на Балтиці, відволікаючи увагу і сили НАТО від Чорного моря. Насправді ж, воювати там Путін точно не зважиться, а ось на Півдні, тобто у нас – може.

 

Фактично, Росія вибудовує навколо наших кордонів систему постійної військової загрози, які навіть самим фактом свого існування мають на меті залякувати Україну, а при нагоді також можуть бути використані за прямим призначенням, тобто, для відкритого нападу.

 

Отже, російська окупація та анексія Криму і особливо останні події 25 листопада об’єктивно вимагають від України розвитку та розбудови власної морської та військово-морської компоненти, що набуває все більшої актуальності.

 

181221 defense 5

 

Західні експерти, американський контр-адмірал Ненсі С.Лакоре і британський комадор Енн Ловер відзначили, як певний позитив появу принаймні Стратегії розвитку ВМСУ до 2035 року, яка враховує поточні загрози і економічні реалії для захисту країни від можливої агресії в Чорному і Азовському морях, забезпечення контролю морської обстановки в прибережних водах і забезпечення національних інтересів в межах виключної економічної зони.

 

При цьому зазначалося, що особовий склад ВМСУ є високо мотивованим і професійним, хоча їм поки що бракує сучасних кораблів і ударних озброєнь. Підкреслювалося, що ВМСУ мають стати ефективними і сильними на морі. Адже ключова роль ВМС – це ще й проекція сили і сприяння дипломатії тощо.

 

Зазначалося, що візити до українських портів кораблів ОВМС НАТО з проведенням спільних з українськими моряками тактичних тренувань (PASSEX) за стандартами Альянсу є свідченням підтримки України. Альянс надає практичну допомогу ВМСУ, які є першочерговим пріоритетом в оборонній реформі родів військ ЗСУ. Успіх цього пілотного проекту матиме неабияке значення для наступного розповсюдження позитивного досвіду на решту ЗС України.

 

Експерти підкреслили необхідність зміни підходів і акцентів також у НАТО, адже Росія становить набагато більшу загрозу, ніж ІДІЛ. Реакція має бути гнучкою. Адже внаслідок нахабних дій РФ маємо вже справу як з гібридною війною, так і з гібридним миром, який дедалі більше залежить від того, чи зважиться агресор на включення «гарячої» фази, чи ні. Все буде залежити від того, як реагуватиме світ на очевидне російське дикунство і злочини на морі.

 

181221 defense 2

 

Борімося та й поборемо...

 

На жаль, попри важливість тематики, що розглядалася на конференції з морської безпеки, а також присутність послів США і Великобританії, на захід знову, як і минулого року, так і не прийшли представники вітчизняного МЗС. Це певним чином свідчить про необов’язковість українських чиновників і ігнорування ними цього майданчика. І напевно вже не додає авторитету нашій країні саме тоді, коли це критично важливо.

 

Адже притаманне українським чиновникам і елітам сухопутне мислення треба долати, воно дуже шкодить, інакше ми будемо надалі втрачати і програвати агресору. Маємо відчути себе морською нацією, зрозуміти роль і важливість моря для нас усіх – економічно, політично, безпеково тощо. Шлях до зміни ментальності полягає саме в цьому.

 

Важливість проведення 2-ї Міжнародної Конференції з морської безпеки для України полягає в можливості обміну думками експертів самого високого рівня щодо існуючих та перспективних загроз на морі і шляхів протистояння цим загрозам. Вирішення цих завдань вимагає спільних зусиль міжнародної спільноти. І морська складова безпеки завжди матиме особливе значення.

 

Адже на сучасному етапі триває становлення України в якості суверенної європейської країни та морської держави. Цей процес відбувається в умовах швидких і змістовних змін системи безпеки у Чорноморському регіоні. До того ж, навколо цього існує вже декілька локальних конфліктів, свого часу штучно створених на пострадянському просторі Росією.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

Публікації та новини по темі:

 

КОМАНДУВАЧ ВМС: ВІДКРИЙТЕ ОЧІ, РФ - ЧУМА XXI СТОЛІТТЯ

 

В УКРАЇНІ РОЗРОБЛЕНА Й ЗАТВЕРДЖЕНА НОВА СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ВМСУ ДО 2035 РОКУ

 

181221 defense 4

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues