181226 mainІнтенсивне використання РФ та підтримуваних нею збройних формувань безпілотних літальних апаратів (БПЛА), як для розвідки, так і для коригування артилерійського вогню під час військової агресії проти України, в значній мірі визначило їх успішні дії проти українських військ. Відсутність в Україні на початкову етапі протистояння відповідних засобів протидії принесло значні людські та матеріальні втрати, а також зменшило ефективність застосуванню власних сил та засобів. Однак з часом ситуація змінилася, з огляду на те, що в Україні були розроблені, виготовлені та почали застосовувати за призначенням низка засобів радіоелектронної боротьби із БПЛА противника.

 

Достатньо тривалий час РФ інтенсивно і практично безкарно використовувала в повітряному просторі південно-східної України БПЛА власного виробництва - «Орлан-10», «Груша», «Застава», «Форпост» та інші, для забезпечення виконання завдань власних частин та підрозділів під час збройного протистояння. З літа 2014 почалося негласне змагання наших систем ППО та РЕБ проти розрахунків безпілотників. Причому відбувалося це з перемінним успіхом, так як до війни відпрацьованих методик протидії новій загрозі у наших військових просто не було. В переважній більшості, боротьба з БПЛА здійснювалось за рахунок використання вогневих засобів враження підрозділів ППО України, адже необхідних засобів РЕБ не було. Однак, з часом ситуація змінилася за рахунок появи створених українськими виробниками засобів радіоелектронної протидії, які були призначені саме для подавлення сигналів управління, передачі даних, а також навігації БПЛА.

 

Одним з перших підприємств, яке інтенсивно і достатньо давно займалося саме цією тематикою була ХК «Укрспецтехніка». Ще до початку збройної агресії проти України компанією було розроблено комплекс «Анклав». Він був призначений для створення завад для приймачів, що працюють на частотах навігаційних систем ГЛОНАСС та GPS. Однак з часом комплекс був оновлений та удосконалений із врахуванням застосування в зоні проведення бойових дій на сході України і на сьогодні «Анклав» вже здатний створювати завади також і для каналів управління та телеметрії, які використовуються у БПЛА та у високоточному озброєнні. Радіус дії «Анклава» становить до 40 км при застосуванні направлених антен та до 20 км – при використанні ненаправлених антен. Комплекс «Анклав» забезпечує придушення сигналів в загальному діапазоні частот від 400 до 2500 МГц. Під час функціонування комплексу, оператор БПЛА втрачає можливість керувати ним і передавати сигнали управління. «Анклав» ефективний під час застосування для прикриття стаціонарних військових об'єктів. У 2017 році оновлений «Анклав» проходив відомчі випробування, і в подальшому інтенсивно використовувався за призначенням в зоні проведення ООС (Операції об’єднаних сил) на сході України.

 

181226 anklav

Постановник радіоперешкод «Анклав»

 

В арсеналі ХК «Укрспецтехніка» є також і зменшена, більш компактна версія комплексу постановки завад, - «Анклав-Малюк». Візуально вона значно менша ніж її попередник. Має в два рази менше антен для передачі сигналів подавлення, а також вагу близько 15 кг. При цьому час безперервної автономної роботи зріс з 2 до 6 годин. Дана версія «Анклава» була розроблена на замовлення українських силовиків для застосування в міських умовах.

 

Однієї із крайніх розробок компанії в сфері протидії БПЛА є багатофункціональний мобільний комплекс «Полонез», який вперше був продемонстрований в натурному виконанні під час міжнародної виставки «Зброя та Безпека-2018» в Києві. Він здатен вирішувати комплексні завдання з виявлення безпілотників, їх ідентифікації, постановки перешкод каналам управління, телеметрії та навігації. Також «Полонез» може передавати інформацію про виявлені БПЛА, через командний центр, іншим службам, зокрема для використання проти цілі відповідних засобів вогневого ураження.

 

До складу «Полонез» входять: радіолокаційна станція міліметрового діапазону «Лис-3М»; оптико-електронний модуль (ОЕМ) для захоплення і супроводу виявлених РЛС цілей в тепловізійному і інфрачервоному випромінюванні; блок придушення сигналів команд управління і телеметрії з антеною системою; передавач і формувач загороджувальних перешкод приймачів навігаційних каналів GPS / GLONASS з комплектом антен.

 

181226 polonez

Багатофункціональний мобільний комплекс «Полонез»

 

Оновлена РЛС «Лис-3М» та оптико-електронний модуль встановлені на ​​телескопічній вежі висотою 5,5 м. Станція радіолокації забезпечує виявлення вертольота на відстані до 12 км, БПЛА до 8 км, а ОЕМ - на дальності прямого бачення. Виявлення та ідентифікація цілей відбувається автоматично в процесі моніторингу простору в секторі 360 градусів. Засоби радіоелектронного подавлення діють на відстані до 40 км при застосуванні направлених антен та до 20 км – при використанні ненаправлених антен. Комплекс «Полонез» на сьогодні проходить випробування з метою оцінки його подальших перспектив у лавах ЗС України.

 

Під час виставки «Зброя та Безпека-2018» також вперше публічно було продемонстровано ще один комплекс протидії технічним засобам розвідки (в першу чергу БПЛА) української приватної компанії ООО «Трітел», який отримав назву «Нота». Цей комплекс, розроблений протягом останніх років і здатен боротися з різноманітними БПЛА, придушувати мережі стільникового зв'язку всіх стандартів, що існують зараз в Україні, а також може протидіяти засобам РЕБ та контрбатарейним радарам.

 

«Нота» може одночасно застосовувати як спрямовані, так і не спрямовані (кругові) антени. Це дозволяє комплексно забезпечувати загальне прикриття стаціонарних об'єктів та, одночасно, працювати у конкретному вузькому секторі.

 

В стані очікування комплекс знаходиться у пасивному режимі, що робить його непомітним для противника. При виявленні загрози він вмикається на подавлення потрібної цілі.

 

181226 nota

Комплекс протидії технічним засобам розвідки «Нота»

 

Комплекс «Нота» здатний виявляти БПЛА на відстані не менш 20 км, а протидіяти їх задіянню на відстані не менше 15 км . Протидія бездротовим засобам зв’язку забезпечується на дальності до 1 км. При цьому обслуга комплексу становить 2 особи. Загальна вага «Нота» складає 250 км.

 

Варто зазначити, що даний комплекс вже зараз активно застосовується в силових структурах України, у тому числі й ЗСУ. Так, само такі комплекси нещодавно поставили охороняти від ворожих безпілотних апаратів військові склади з боєприпасами.

 

Ще одним засобом для виявлення і повного блокування сигналів БПЛА є система «Буковель-АD», яка створена іншою приватною українською компанією ТОВ «Proximus». На сьогодні дана система вже закуплена Міністерством оборони і експлуатується в зоні проведення ООС.

 

181226 bukovel

Система «Буковель-АD»

 

«Буковель-АD» - призначена для раннього виявлення БПЛА противника та повного блокування сигналів передачі даних, управління та навігації (GPS/ГЛОНАСС). Ключовим елементом цього рішення є наземна станція, що складається з модулів виявлення, управління та генерації завадових сигналів. Станція може монтуватися як на машині підвищеної прохідності, так і на тринозі, і здатна ефективно працювати на відстані до 15 км, що цілком достатньо як для прикриття складів, так і будь-яких інших об'єктів на лінії зіткнення. Особливістю комплексу є блок генерування помилкових сигналів управління, які збільшують ймовірність втрати керованості ворожого БПЛА.

 

Черговою розробку в даній сфері є комплекс придушення каналів ручного управління та телеметрії БПЛА «Хмара-2», який створений ТОВ «Корт». Він призначений для виявлення БПЛА з використанням пасивної радіолокації (радіопеленгації) в діапазоні частот 230-3000 МГц. «Хмара-2» забезпечує постановку завад каналам ручного управління БПЛА в основних діапазонах частот, сигналам Wi-Fi та сигналам систем супутникової навігації. Дозволяє визначати заборонені діапазони частот, в яких потужність придушення обмежується або блокується. Також він може бути оснащений апаратурою для придушення систем стільникового зв’язку. «Хмара-2» використовую прицільну заваду для придушення діяльності БПЛА на конкурентній частоті.

 

Дальність придушення приймачів сигналів супутникових навігаційних систем становить до 30 км, а каналів ручного управління та передачі даних – до 15 км.

 

181226 khmara 2

Комплекс придушення каналів ручного управління та телеметрії БПЛА «Хмара-2»

 

Однією з найновіших рішень в сфері боротьби з БПЛА є розробка компанії «Інфозахист», яка отримала назву «Хортиця-Р». Комплекс призначений для виявлення, та визначення місцеположення як самого БПЛА, так його пункту керування. Він автоматично виявляє факт радіообміну між БПЛА та оператором, проводить ідентифікацію, та автоматично або автоматизовано спрямовує антенно-фідерний пристрій та включає систему постановки електронних завад.

 

Система постановки електронних завад, на відміну від рішень, що існують, формує модульовані імпульси, довжиною близькою до довжини сигналів керування (ефективно протидіє системам з довжиною сигналу від 2 мс і більше). Що, своєю чергою, по-перше, збільшує ефективність придушення, а по-друге — зменшує вірогідність виявлення противником.

 

Додатково система може бути оснащена активною системою постановки перешкод (підміна) систем супутникової навігації (GPS, ГЛОНАСС, GALILEO). Дальність дії «Хортиці-Р» поки не розголошуються, однак відомо, що він працює в діапазоні 25-6000МГц.

 

181226 Хортица Р обрез

Мобільний комплекс радіоелектронної боротьби з безпілотними літальними апаратами «Хортиця-Р»

 

Комплекс вперше було представлено широкому загалу в рамках міжнародної виставки «Зброя та безпека 2018» в Києві. Виробники «Хортиця-Р», розраховують на інтерес до нього з боку силових структур України, а також інозамовників.

 

Окремо також слід зазначити ще одне технологічне рішення вітчизняної розробки, яке відповідає сучасним трендам. Так, приватна українська компанія «CONUS RESEARCH & MFG COMPANY» створила антидронову гвинтівку JAMMERGUN 3, яка подавляє навігаційне управління, а також блокує передачу будь-якої інформації на панель управління міні-БПЛА. Фактично, вона аналогічна таким системам як DroneGun Tactical  та DroneDefender (США), «Rex-1» та «Ступор» (РФ) та «Гроза-Р»  (Республіка Білорусь).

 

JAMMERGUN 3 має у своєму складі антени типу «хвильовий канал», які підключені до основного блоку-живлення за допомогою RF-кабелів. Гвинтівка розміщується в рюкзаку, який містить кармани для додаткового пристрою, що забезпечує зручність використання. Рюкзак інтегрований з системою охолодження та захищає від води та бруду. Для зручності на держак можна встановити коліматорний приціл – це значно покращить точність наведення на ціль.

 

Радіус подавлення сигналів БПЛА становить 0,1-0,6 км, а час безперервної роботи – 30 хвилин. Вага системи складає 10 кг.

 

181226 JAMMERGUN 3

Антидронова гвинтівка JAMMERGUN 3

 

Таким чином, на сьогодні можна констатувати, що за останні кілька років в Україні відбулися суттєві зміни в сфері розробки та виробництва комплексів радіоелектронної протидії задієнню БПЛА. Створено низку різноманітних засобів, які дозволяють значно обмежити можливості використання російських безпілотників в повітряному просторі на сході України, що кардинальним чином впливатиме на хід подальших бойових дій.

 

Українським виробникам вдалося створити засоби, деякі з яких вже застосовуються за призначенням і, які можуть успішно конкурувати з аналогічними засобами на міжнародних ринках озброєння та військової техніки.

 

Антон МІХНЕНКО,

Ukrainian Defense Review

 

Публікації по темі:

 

В УКРАЇНІ РОЗРОБИЛИ ТРИ НОВИХ КОМПЛЕКСИ ПЕЛЕНГАЦІЇ Й РАДІОРОЗВІДКИ ТА КОМПЛЕКС БОРОТЬБИ З БПЛА (ВІДЕО)

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues