190104 podiiDefense Express пропонує заглянути у новий 2019 рік через призму міжнародних подій 2018 року, які торкалися України, РФ та європейського регіону в цілому.

 

2018 рік був багатим на різноманітні міжнародні події, які підтримували атмосферу стабільної напруги. На європейському континенті рік пройшов під впливом непередбачуваної політики президента США Д.Трампа, продовження гібридної агресії РФ, триваючої міграційної кризи, викликаною війною в Сирії, зростаючої ваги популістських партій в Європі та постійної загрози російської інтервенції проти України. Всі ці події, напевно, матимуть своє продовження і свій вплив у 2019 році.

 

Жорстокі реалії

 

Значна частина експертного середовища на початку 2018 року зазначала, що «рік почався в атмосфері загострення протистояння між заходом та РФ». Лунало безліч заяв, що вказували на те, що «світ опинився близько, занадто близько, від початку значного конфлікту». Здавалося б, зростання міграційної кризи в Європі, триваюча війна в Сирії за участю РФ, напруга на Корейському півострові, поширення тероризму та протистояння Києва та Москви на Донбасі - є вже остаточними маркерами, що вказують на високу ймовірність невідворотних подій планетарного масштабу. Однак рубікон виявився не перетнутим. Ескалація напруги у 2018 році продовжилася. При цьому, не з подачі Заходу, який хоча і відреагував на поточні виклики та загрози зростанням оборонних бюджетів, посиленням позицій НАТО в Прибалтиці, Польщі та Румунії, а також збереженням санкційного режиму проти Кремля, однак не настільки агресивно та непередбачувано, як це відбувалося з боку РФ.

 

Впродовж 2018 року російське керівництво продовжило свою провокативну діяльність. Дестабілізаційна політика Кремля щодо України та Європи загалом залишилася незмінною. Замість того, щоб повернутися в правове поле Москва навпаки впродовж 2018 року продовжувала піднімати градус напруги.

 

Так, напередодні свого переобрання президентом РФ, 1 березня 2018 року В.Путін звернувся з черговим посланням до Федеральних зборів. Виступ російського президента, став певним меседжем, який був спрямований на те, щоб через демонстрацію сили змусити Захід враховувати позицію та думку РФ, а також перейти до перерозподілу зон впливу в світі в рамках так званої угоди «Ялта-2». Однак дії Кремля не отримали відгуку. Демонстрація «нової» зброї лише зміцнила впевненість цивілізованого світу у тому, що РФ – це непередбачуваний та агресивний сусід, якому слід приділити особливу увагу.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2018/03/06/180306-put.jpg

1 березня 2018 року В.Путін звернувся з черговим посланням до Федеральних зборів в ході якого було оприлюднено ряд меседжів щодо наявності у РФ «чудо-зброї» - це лише зміцнило впевненість цивілізованого світу у тому, що РФ – це непередбачуваний та агресивний сусід, якому слід приділити особливу увагу.

 

Публікація по темі: «ЧУДО-ОРУЖИЕ» ПУТИНА, ИЛИ КРУГОВОРОТ ИСТОРИИ

 

Додало масла у вогонь відносин між Заходом та РФ отруєння 4 березня 2018 року колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки у Великобританії. За переконаннями Лондона проти цих громадян була застосована хімічна зброя - отрута «Новачок», яка була розроблена в СРСР і зараз використана на чужій території. Офіційна влада Великобританії переконана, що це було здійснено за вказівкою керівництва РФ. В результаті США, Великобританія, Україна та країни ЄС (загалом 21 країна) вислали російських дипломатів через інцидент в Британії, а НАТО видворило 7 російських співробітників.

 

Публікація по темі: ОЧЕРЕДНОЙ «ПРОРЫВ» КРЕМЛЯ ИЛИ «НОВОЕ» ОРУЖИЕ ПУТИНА

 

В минулому році також тривало розслідування навколо катастрофи пасажирського літака MH-17 у Донецькій області України. В травні була оголошена доповідь Об’єднаної слідчої групи щодо причетності РФ до даної події. Слідчі навели докази причетності Росії до катастрофи. Станом на сьогодні Австралія та Фінляндія намагаються притягнути до відповідальності Кремль за скоєний злочин. Своєю чергою РФ продовжує дотримуватися позиції власної невинуватості, аргументуючи це тим, що неможливо вважати правдивими наведені факти оскільки вони були сформульовані без участі РФ. І це на фоні того, що російську сторону неодноразово запрошували взяти участь і пропонували співпрацю в рамках даної справи…

 

Результат пошуку зображень за запитом "malaysia airlines mh17 reconstruction"

У 2018 році тривало розслідування навколо катастрофи пасажирського літака MH-17 у Донецькій області України – в травні була оголошена доповідь Об’єднаної слідчої групи щодо причетності РФ до даної події

 

Новина по темі: НАЗВАНІ ІМЕНА ГОЛОВНИХ ПІДОЗРЮВАНИХ У КАТАСТРОФІ РЕЙСУ МН17

 

В 2018 році також відбулося кілька шпигунських скандалів, які безпосрередньо були пов’язані з РФ. В липні Греція вирішила вислати двох російських дипломатів за звинуваченням у наданні коштів протестним групам, що виступають проти угоди, яка має покласти край давній суперечці Греції з сусідньою Македонією. В жовтні групу росіян вислали з Нідерландів через підозри в шпигунстві і спробі кібератаки на Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Вони намагалися втрутитись в роботу ОЗХЗ і в міжнародне розслідування у справі про збиття літака рейсу MH17 на Донбасі. Пізніше, в листопаді в нейтральній Австрії затримали військового високопосадовця, який протягом двох десятків років працював на Головне розвідувальне управління генштабу ЗС РФ. Під кінець року Словаччина також вислала російського дипломата за звинуваченням в шпигунстві. І це лише частина випадків, що стали відомими громадськості.

 

Новина по темі: «ВІТАЮ РІШЕННЯ САМІТУ НАТО ЩОДО ЗМІЦНЕННЯ ПАРТНЕРСТВА З УКРАЇНОЮ» - ПОРОШЕНКО

 

Однією з ключових подій літа 2018 року на європейському континенті став 29-й саміт НАТО, який відбувся 11-12 липня у Брюсселі. Союзники погодились підняти витрати на оборону до «небаченого раніше рівня». За словами, президента США Дональда Трампа витрати збільшаться мінімум на $33 млрд. Важливість цього рішення вказує на консолідоване визнання у вигляді Росії наявності значного й підготовленого ворога та необхідності спільно готуватися до протидії йому, а також на завершення етапу суперечок всередині Альянсу. Фактично таким чином Альянс окреслив свої плани та пріоритети на майбутнє і чітко визначився щодо РФ.

 

https://glavcom.ua/img/article/5121/78_main.jpg

Однією з ключових подій літа 2018 року на європейському континенті став 29-й саміт НАТО, який відбувся 11-12 липня у Брюсселі

 

В Європі ж на фоні міграційної проблеми активізувалась діяльність правих радикальних партій. Під гаслами агресивної та різкої протидії міграційній проблемі, та поширення ідей ідентичності кожної з націй, популістичні партії завойовують електорат посилюючи свої позиції в урядах країн Європи. Найбільш активними та успішними тут є партії Німеччини, Угорщини, Іспанії, Франції, Фінляндії та Греції. Зважаючи на неможливість реалізувати передвиборчі обіцянки дані партії існуватимуть доти доки існуватимуть кризові ситуації в Європі, в іншому випадку вони будуть поглинуті іншими більш типовими партіями або самостійно розпадуться за аналогією фінляндської правої партії “Фіни”.

 

Новина по темі: "Я ЗАДОВОЛЕНИЙ, ЩО УКРАЇНІ БУВ ВІДДАНИЙ ПРІОРИТЕТ" – ПОРОШЕНКО ПРО ЗУСТРІЧ З ТРАМПОМ

 

Окрім цього часто діяльність таких партій пов‘язують із спецслужбами РФ. Прикладами такої співпраці спецслужб РФ з громадськими радикальними та екстремістськими організаціями є проросійські заяви прихильників незалежності Каталонії під час вирішення питання статусу регіону в Іспанії. Мітинг «жовтих жилетів» у Франції наприкінці 2018 року, який розпочався як мирний протест проти підняття цін на бензин, і в подальшому переріс у жорстке протистояння між протестувальниками та поліцією. І у трансформації мирного протесту у суспільні заворушення також проглядається цілеспрямований вплив РФ, про що офіційно пролунали заяви з боку французьких правоохоронних структур.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2018/08/09/publ/180809-PiT.jpg

У липні 2018 року відбувся саміт президентів США та РФ у Гельсінкі (Фінляндія) однак конкретних результатів зустріч не дала...

 

Публікація по темі: ЛІТНІ ТРЕНДИ У ВІДНОСИНАХ ЗАХОДУ ТА РФ

 

Одночасно з цим, впродовж року ключовий член НАТО – США, а також РФ, шукали можливості провести двосторонню зустріч і предметно обговорити всі спірні питання. Врешті-решт у липні 2018 року відбувся саміт президентів США та РФ у Гельсінкі (Фінляндія). Однак конкретних результатів зустріч не дала. Позиції сторін залишилися незмінними. Дещо пом’якшити тональність взаємовідносин між країнами мала наступна зустріч між лідерами держав, однак вона не відбулася ані в Парижі, ані в Сінгапурі. Врешті, напад російських військових кораблів на катерно-корабельну групу українських ВМС на вході до Керченської протоки наприкінці листопаду 2018 року взагалі зробив неможливою зустріч лідерів США та РФ, спроба чого мала відбутись в рамках саміту G20 на початку грудня 2018 року.

 

Остаточному загостренню у взаєминах США та РФ у 2018 році сприяла відмова Кремля сприйняти заклик Вашингтона щодо збереження Договору про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь між СРСР та США. Адже у той час, як президент США разом із президентом КНДР шукали спільних рішень щодо зупинки корейської ядерної програми, Росія продовжувала гучно оголошувати про створення сучасних зразків ядерної та ракетної зброї, які можуть загрожувати усьому світу. В результаті 4 грудня США офіційно заявили, якщо РФ не повернеться до виконання договору впродовж 60 днів Вашингтон призупинять свої зобов'язання в рамках РСМД. Однак, Москва відкинула всі звинувачення, як врешті і пропозицію.

 

Крім офіційних заяв та дипломатичних кроків, упродовж року, загостренню протистояння між Заходом і РФ сприяла постійна демонстрація російської військової потужності, що змушувало інші країни шукати рішень у відповідь. Так, у вересні 2018 року Збройні Сили РФ провели наймасштабніші за останні чотири десятки років навчання військ «Схід-2018». Ці маневри були не тільки перевіркою готовності військ для проведення масштабних військових операцій, а також прагненням РФ продемонструвати готовність бути ключовим гравцем на світовій арені. Своєю чергою в НАТО провели навчання Trident Juncture 2018, що стали своєрідною симетричною відповіддю на навчання «Схід-2018».

 

https://defence-ua.com/images/Content_2018/11/07/publ/181107-East01.jpg

У вересні 2018 року РФ разом з КНР провели наймасштабніші за останні чотири десятки років навчання військ «Схід-2018»

 

Публікація по темі: «ВОСТОК-2018» - СКРЫТАЯ СТОРОНА

 

Окрім навчань впродовж минулого року тривали провокації з боку російських ВПС, які фіксувалась у різних куточках світу. Російські літаки дальньої авіації майже регулярно відмічалися в поміряному просторі поблизу країн НАТО. Так, наприкінці 2018 року російський стратегічний бомбардувальник Ту-160 відмітився над Балтійським морем. У листопаді цього ж року, також над Балтикою, було перехоплено два Міг-29 та Ан-26. Цього ж місяця російський літак Ту-142 пролетів над флагманським судном шостого флоту США Mount Whitney. І це лиш частина тих провокацій, які були здійснені Росією та висвітлені у ЗМІ.

 

Паралельно з агресивною поведінкою на міжнародній арені, РФ намагалась рядитись у маску «миротворця» та активно насичувала гарячі точки своїми військовими підрозділами. Так, Росія, впродовж 2018 року, продовжувала нарощувати свою військову присутність у Сирії та Україні. Є також факти поширення російської військової присутності (поки що приватних військових компаній) в Африці та інших регіонах світу. Напевно, таким чином Росія намагається усіляко впливати на світових лідерів. Загострюючи питання в середині Сирії (ускладнюючи питання потоку мігрантів до Європи), а також в Україні (зокрема на Донбасі), Кремль намагається демонструвати свою значимість і схилити Захід до невідворотності співпраці з Росією.

 

Своєю чергою Захід це прекрасно розуміє, однак не може йти на цілковите потурання спробам РФ демонтувати систему міжнародного права, влаштував спроби чого вперто робить Кремль. Хоча на деякі поступки все ж йде. Так, достатньо несподівано США за подачі президента Д.Трамп наприкінці 2018 року вирішили вивести свої війська з території Сирії, що, фактично, призведе до посилення позиції РФ в регіоні.

 

Орієнтовні очікування

 

Отже, поглядаючи на події та результати минулого року, можна говорити, що у 2019 році, скоріше за все, збережеться висока напруженість у міжнародних відносинах. На минулий рік припало найбільше скандалів за участю РФ, а, з огляду на реакції на них з боку Кремля, не слід очікувати на зменшення подібних випадків вже в поточному році.

 

Європа надалі буде об‘єктом постійних провокацій з боку Росії в інформаційній сфері, а зростання ролі популістських партій в регіоні, лише сприятиме цьому. Окрім вже існуючих гарячих точок, можна очікувати загострення ситуації між Україною та РФ на Азовському та Чорному морях. Вже сьогодні відомо, що Україна планує провести ще один морський рейд з Одеси до Азовського моря. Крім того, концентрація збройних сил РФ на кордоні з Україною надалі створює серйозну загрозу початку повномасштабного конфлікту у центрі Європи.

 

Ситуація в Сирії не дає надій на швидке примирення та вирішення конфлікту. Сирійський конфлікт давно переріс з категорії громадянської війни у категорію міжнародної, де рішення приймається не безпосередніми сторонами конфлікту. Розвиток та розбудова військової інфраструктури РФ в Сирії свідчить про те, що Росія планує посилити свої позиції в регіоні та взяти під контроль повітряний простір, таким чином отримавши унікальне право на контроль за пересуванням повітряних суден над Сирією. Ну а вивід американських військ з країни, буде лише сприяти цьому.

 

Ігнорування Москвою пропозиції США щодо перспектив РСМД та проведення показових випробувань наприкінці 2018 року за участю В.Путіна гіперзвукового ракетного комплексу «Авангард», який нібито здатний проривати будь-яку ПРО, свідчить про бажання та готовність Кремля «піднімати ставки» у 2019 році.

 

Важко сказати однозначно, що очікувати в майбутньому. На переконання одних експертів - це може вилитися в жорстке військове протистояння, де ареною зіткненні може стати не лише Сирія, а й Україна. Інші аналітики, переконані у зворотному і вважають, що в близько- та середньотерміновій перспективі Росія утримуватиметься від конвенційних наступальних операцій через жалюгідний стан її економіки та високу вартість таких заходів. РФ надаватиме перевагу гібридним методам, апробованим в Україні, Молдові та Грузії.

 

Тим не менш, сукупність всіх геополітичних подій минулого свідчить про те, що напруженість у відносинах між Заходом та РФ залишиться і з великою ймовірністю буде поглиблюватись. Світ на порозі грандіозних змін, які, нажаль, мають не райдужний вигляд.

 

Антон МІХНЕНКО, Григорій КУЩЕЛЕП,

Спеціально для Ukrainian Defense Review

 

Read this article in English: THE FUTURE THROUGH THE PRISM OF THE PAST

 

Публікації по темі:

 

РАЗРЫВ ДОГОВОРА О РСМД: ПРИЧИНЫ И ПОСЛЕДСТВИЯ

 

БУДУТ ЛИ ПОСЛЕДСТВИЯ ДЛЯ РОССИИ ИЗ-ЗА КЕРЧЕНСКОЙ АТАКИ?

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues