190115 Ukraine LebanonУкраїна та Ліван мають великий потенціал розвитку взаємовигідних двосторонніх відносин, якому сьогодні, на жаль, не приділяється належної уваги. Розвиток всебічного співробітництва сприятиме і активізації військово-технічного співробітництва, яке може бути дуже вигідним обом країнам.

 

Відносини між Ліваном і Україною знаходяться, як і раніше, на досить низькому рівні. Незважаючи на боязкі спроби бізнесменів двох країн і цілеспрямовану роботу ліванських і українських дипломатів, торгівельний обмін між двома країнами на сьогодні залишає бажати кращого, не перевищуючи 400 мільйонів доларів на рік.

 

Ліван і Україна мають багато інструментів, які можуть допомогти в справі підвищення рівня співпраці, що, в кінцевому підсумку, піде на користь двох країн. Ліван, який в регіоні вважається воротами на Близький Схід, має добре розвинені морські порти, що знаходяться на невеликій відстані від українських портів. Відносно невелика віддаленість між українськими та ліванськими портами, а також розвиненість морських шляхів сполучення, можуть істотно полегшити розвиток торгівлі між Україною та Ліваном, а також спростити доступ українських товарів через Ліван у арабський світ.

 

Україні є що запропонувати Лівану. До українських товарів, що досить високо цінуються в регіоні, можна віднести в першу чергу зернові, рослинні масла, м'ясо, сир, молоко, мед, деревину, залізорудні напівфабрикати і продукцію металургійних заводів. При цьому в Лівані оцінюють, що українські продукти відрізняються досить високою якістю і привабливими цінами. Ліван також може цікавити українська експертиза в промисловій сфері, придбання деяких видів сировини, розширення співробітництва в сфері вищої освіти, розвиток туристичної сфери, а також інвестиції в енергетику, транспорт та інші сфери.

 

Своєю чергою в Україні можуть бути затребувані ліванська оливкова олія, високоякісні вина і інша сільськогосподарська продукція. Крім того, Україна може також мати для себе вигоди з високорозвиненого банківського сектору Лівану, сектору туристичних послуг, а також з досвіду ліванських бізнесменів і їх розвинених міжнародних зв'язків, особливо – в країнах Перської затоки та в Африці.

 

Україна вважається однією з передових країн у виробництві нової і модернізації бувшої у вжитку військової техніки, маючи великий досвід у цій сфері, в тому числі і досвід бойового застосування нових і модернізованих зразків. Зокрема – в галузі розробки та виробництва танків, бронетехніки, артилерії, протитанкових ракет, а також автомобільної техніки, які є дуже цікавими, в тому числі і по співвідношенню «ціна-якість». Це робить з України привабливого партнера для ряду країн арабського регіону, а також може бути використано для підвищення боєздатності ліванської армії. Зокрема український досвід і технології можуть бути затребувані для підвищення можливостей Лівану в сфері розробки та організації виробництва озброєння та техніки.

 

Так для Лівану можуть бути цікавими напрацювання України в сфері модернізації пострадянської бронетанкової техніки. В першу чергу це може стосуватися українського варіанту модернізації танків Т-55, що дозволяє зробити цю машину більш ефективною на полі бою, ніж наприклад, танк Т-72 до модернізації. І цього можна досягти за значно менші гроші, ніж ті, які необхідно вкласти в закупівлю нових танків.

 

Потрібно відзначити, що рівень військово-технічного співробітництва між країнами прямо залежить від рівня двосторонніх взаємин між Україною та Ліваном і його може бути істотно підвищено за рахунок досягнення і підписання угод між урядами двох країн в інших сферах. Цьому також може сприяти той факт, що в Лівані добре пам'ятають, що Україна зробила свій вагомий внесок у складі Тимчасових сил ООН в Лівані (ТСООНЛ - UNIFIL) у справу підтримання миру і відновлення контролю урядом Лівану над територіями на Півдні Лівану. Це пам'ятають і в ліванському уряді, і жителі Південного Лівану, які неодноразово отримували допомогу і підтримку від українських миротворців в реалізації соціальних і гуманітарних питань.

 

Зараз всі можливі сфери для розвитку співпраці між Україною та Ліваном відкриті, і обмежуються лише конкретними діями урядів двох країн. Так що нові угоди, необхідні для полегшення інвестицій, розвитку торгівлі та співробітництва, а також культурного обміну, безсумнівно, принесуть великі вигоди нашим двом країнам.

 

Залишається лише одне питання - хто зробить перший крок назустріч нової якості відносин між нашими країнами?

 

Акрам Камаль Срайві,

Спеціально для Defense Express

 

Довідка Defense Express:

З липня 2000-го по серпень 2006-го 3-й український окремий інженерний батальйон виконував миротворчу місію у складі Тимчасових сил ООН в Лівані, які були створені відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН в березні 1978 року з метою контролю за виведенням ізраїльських збройних сил з Півдня Лівану і надання допомоги ліванському уряду у відновленні контролю над цим районом.

Участь в Місії ООН в Лівані була першим прикладом присутності українських миротворців на Близькому Сході.

Основне завдання Укрінжбату полягало в проведенні інженерної розвідки місцевості на наявність вибухонебезпечних предметів, оперативному розмінуванні та знищення виявлених ВНП і боєприпасів, прокладанні проходів в мінних полях, маркуванні шляхів патрулювання і облаштуванні позицій підрозділів ТСООНЛ, а також надання гуманітарної допомоги місцевому ліванському населенню.

 

http://peacekeeping-centre.in.ua/Museum/Lebanon/Pictures/3.jpg

Емблема 3-го українського окремого інженерного батальйону у складі ТСООНЛ - UNIFIL

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues