190121 PTRKluch 0Україна впевнено розширює можливості на міжнародному ринку для власної високотехнологічної продукції. Наразі йдеться не лише про продаж готових виробів. Український бюджет вже отримує надходження й від ліцензійного виробництва вітчизняних зразків озброєнь та воєнної техніки на території інших країн.

 

 

 

Одним з найбільш затребуваних українських продуктів на міжнародному ринку є протитанкові ракетні комплекси розробки та виробництва ДП «Державне Київське конструкторське бюро «ЛУЧ». Минулого року продовжувалось розширення географії поставок цих виробів.

 

Йорданський Термінатор з українським корінням

 

У 2018 році йорданська компанія Jadara Equipment розпочала ліцензійне виробництво власної версії легкого українського ПТРК «Корсар», розробленого КБ «Луч». Комплекс отримав назву Jadara Terminator.

 

 

Прем'єра йорданського «Термінатора» відбулася на початку травня 2018 року на міжнародній виставці SOFEX-2018, що проходила в столиці Йорданії, місті Амман. На заході був продемонстрований власне переносний аналог ПТРК «Корсар», та бойовий модуль Twin Jadara Terminator, до складу озброєння якого входять кулемет калібру 7,62 мм та 2 пускові ПТРК.

 

190117 terminator 1

Легкий ПТРК Jadara Terminator ATGW та мобільна версія протитанкового комплексу з двома направляючими ПТРК Twin Jadara Terminator на базі позашляховика Toyota Land Cruiser від компанії Jadara Equipment and Defence Systems на виставці SOFEX-2018. Амман, травень 2018 року / Фото: Patrick Allen / Jane's

 

На початку вересня 2018 року Jadara Equipment продемонструвала свою продукцію на виставці Africa Aerospace and Defence (AAD-2018) у Південно-Африканський Республіці. Цього разу, замість Twin-модуля був продемонстрований більш потужний бойовий модуль з 4 контейнерами ПТРК (Quad). Також потенційним замовникам був показаний і Terminator у «класичному» вигляді.

 

190121 PTRKluch 1

Легкий ПТРК Jadara Terminator ATGW та бойовий модуль Quad Jadara Terminator  від компанії Jadara Equipment and Defence Systems на виставці Africa Aerospace and Defence (AAD-2018). Преторія (ПАР), вересень 2018 року / Фото: Jane's

 

Йорданська версія ПТРК має дещо змінений (від звичайного українського «Корсару») прицільний комплекс з тепловізором та адаптовану під піщані ґрунти триногу.

 

Легкий ПТРК може використовуватися як при стрільбі зі станка, так і з бруствера. Своєю чергою, бойові модулі Twin Jadara Terminator та Quad Terminator можуть бути встановлені на будь яку легку бронетехніку чи навіть модифіковані позашляховики.

 

190121 PTRKluch 4

Мобільна версія протитанкового комплексу з бойовим модулем Twin Jadara Terminator на базі позашляховика від компанії Jadara Equipment and Defence Systems / Фото: Jadara Equipment and Defence Systems

 

В ПТРК використовуються українські ракети з тандемною кумулятивною РК-3К (Anti-Tank Guided Missile T-AT - Hollow Charge, Tandem) та осколково-фугасною РК-3ОФ (High-Explosive Fragmentation Guided Missile T-HE - High - Explosive Fragmentation) бойовими частинами, виробництва ДП «Державне Київське конструкторське бюро «ЛУЧ».

 

Новина по темі: В ЙОРДАНІЇ У 2018 РОЦІ РОЗПОЧАЛИ ЛІЦЕНЗІЙНЕ ВИРОБНИЦТВО УКРАЇНСЬКИХ ПТРК

 

Ракета в ТПК важить 15,5 кг та має калібр 107 мм. ПТРК Terminator (як і український «Корсар») має напівавтоматичну систему наведення по лазерному променю й здатен уразити ціль на відстані до 2,5 км. Бронепробиття тандемної кумулятивної ракети – 550 мм, а осколково-фугасної – 50 мм.

 

190117 terminator 2

Процес складання легких ПТРК Jadara Terminator ATGW та ракет до них на заводі компанії в Йорданії з українських комплектів складових частин / Фото: Jadara Equipment and Defence Systems

 

У травні минулого року повідомлялось, що дочірнє підприємство державної компанії «Укрспецекспорт» ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» поставило компанії Jadara Equipment 25 приладів наведення для виробів РК-3К та РК-3ОФ. Вони призначені для прицілювання і напівавтоматичного наведення на ціль протитанкових керованих ракет РК-3ОФ і РК-3К по лазерному променю з видачею команд керування. Окрім цього були поставлені 150 комплектів складових частин для складання виробів РК-3К. До складу одного комплекту входить: бойова частина, корпус маршового двигуна, заряд маршового двигуна, запальник маршового двигуна, стартовий двигун, апаратурний блок та джгут. Загальна сума постачання склала близько 5 млн доларів.

 

Впевнений поступ українських ПТРК

 

Варто зазначити, що йорданські контракти – це не єдиний успіх 2018 року для київського КБ «Луч» в питанні розширення постачань своєї продукції до країн близькосхідного регіону.

 

Вогневі випробування ПТРК «Корсар» в інтересах іноземного замовника у серпні 2018 року

 

Зокрема, як раніше повідомляв спеціалізований ресурс Defense Arabic, у серпні 2018 року ДП «Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма «Прогрес» поставила міністерству внутрішніх справ Саудівської Аравії партію сучасних протитанкових систем «Скіф» та «Корсар». Партія українських комплексів включала 30 ПТРК «Скіф» з тепловізійними камерами, 15 легких ПТРК «Корсар» та понад 300 ракет до них на загальну суму близько 25 млн доларів.

 

Новини по темі: 

САУДІВСЬКА АРАВІЯ ЗАКУПИЛА ПАРТІЮ ПТРК «СКІФ» ТА «КОРСАР»

 

У КАТАРІ НА ПАРАДІ ВПЕРШЕ ПОКАЗАЛИ БОЙОВІ МОДУЛІ З УКРАЇНСЬКИМИ ПРОТИТАНКОВИМИ РАКЕТАМИ «СКІФ» (ВІДЕО)

 

Дає свої результати й співпраця з турецькими партнерами. У травні й липні 2018 року в Україні пройшли випробування турецького бойового модуля Aselsan оснащеного 4 ПТРК «Скіф». Турецький БМ з вітчизняними ракетами був встановлений на українські бронемашини «Казак-2М» та «Варта». У жовтні минулого року, ще одну модифікацію модулю Aselsan зі «Скіфами» було продемонстровано на виставці «Зброя та Безпека-2018».

 

190121 PTRKluch 2

Турецький бойовий модуль Aselsan оснащений двома ПТРК «Скіф» на міжнародній виставці «Зброя та Безпека-2018»

 

Результатів спільної роботи компаній з Туреччини та України на третіх ринках також не довелось довго чекати. Вже наприкінці 2018 року бронеавтомобілі Ejder Yalçın III, виробництва турецької компанії Nurol Makina ve Sanayi A.Ş з бойовими модулями Aselsan SARP Dual (озброєні 2 ПТРК та 2 кулеметами) на яких встановили ПТРК «Скіф», були продемонстровані під час військового параду на честь Національного дня Катару, що пройшов у Досі 18 грудня 2018 року.

 

 

Крім того, слід відзначити, що наразі продовжується співпраця і з експлуатантами українських ПТРК з Азербайджану. Нагадаємо, що ця країна прийняла на озброєння українські комплекси «Скіф» ще у 2010 році й відтоді неодноразово купувала як протитанкові ракетні комплекси, так і ракети до них. Зараз між двома країнами йдуть перемовини щодо спільного виробництва легких ПТРК «Корсар».

 

Борімося й поборемо

 

Варто зазначити, що подібні успіхи українських високоточних озброєнь на зовнішніх ринках – це не випадковість. Усе це є плодом кропіткої роботи колективу ДП «Державне Київське конструкторське бюро «ЛУЧ», представників державних компаній-спецекспортерів, а також політики ДК «Укроборнпром» по роботі на міжнародному ринку озброєнь та воєнної техніки.

 

Новина по темі:  ІРАК ЗАМОВИВ ПАРТІЮ БІЛОРУСЬКИХ ПТРК З УКРАЇНСЬКИМИ РАКЕТАМИ


Успіху українських зброярів також сприяло введення міжнародних санкцій проти РФ у відповідь на анексію Криму та агресію на Сході України. Все більше і більше споживачів у світі вимушені відмовлятись від товарів та послуг з «токсичної» РФ і шукати заміну російському озброєнню – чим користуються українські розробники та виробники ОВТ, розширюючи географію міжнародних постачань.

 

190121 PTRKluch 5

Випробування нової модифікації ПТРК «Скіф» (експортна версія українського «Стугна-П») в інтересах іноземного замовника з адаптацією пускової установки для використання її в умовах м’яких ґрунтів та піску та тепловізором. Квітень 2018 року / Фото: КБ «Луч»


У травні 2018 року Генеральний директор ДК «Укроборонпром» Павло Букін в одному зі своїх публічних виступів зазначив: «Українські підприємства ОПК планують заміщення продукції РФ. Багато країн де продукція РФ колись мала великі переваги наразі не працюють з нею через санкції, що відіграє нашій країні на руку». У якості прикладу він тоді наводив саме ПТРК «Скіф» від КБ «Луч», який може замінити на багатьох ринках російський аналог - ПТРК «Корнет».

 

Новина по темі: АЗЕРБАЙДЖАН І УКРАЇНА ПЛАНУЮТЬ СПІЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО ПТРК "КОРСАР"


Як показують підсумки 2018 року, на наміченому шляху з витіснення РФ з традиційних для неї ринків дещо вдалося зробити. Тож – схема працює. Однак, не слід розслаблятись – треба утримати відвойовані на ринку позиції та розуміти, що попереду ще багато напрямів де можна і слід показати зуби та виявити бійцівський характер. А нові розробки українських зброярів тут завжди стануть в нагоді...

 

Валерій РЯБИХ, Олег ШУЛЬГА

 

190121 PTRKluch 6

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues