190123 mi8Kazahstan 0В середині січня 2019 року в Астані відбулась подія, яка може вивести Казахстан до числа країн, що здатні виготовляти гелікоптери. Ця ж подія, як це не дивно, свідчить про можливості для України, а також натякає на те, щоб знайти відповідь на запитання - а навіщо РФ, на шкоду власним виробникам, організовувати збирання гелікоптерів в іншій країні та, в кінцевому рахунку, створювати собі конкурента?

 

 

17 січня ц.р. в Астані відбулося підписання Контракту на організацію крупно-вузлового збирання в Республіці Казахстан гелікоптерів Мі-8АМТ/Мі-171. Відповідну угоду було укладено між АТ «НК «Казахстан інжиніринг» Міністерства оборонної й аерокосмічної промисловості РК, АТ «Авіаремонтний завод № 405» та АТ «Вертольоти Росії» Держкорпорації «Ростех».


Про це повідомляє Defense Express з посиланням на прес-службу Міністерства оборонної й аерокосмічної промисловості Республіки Казахстан.

 

Даний документ був укладений відповідно до раніше досягнутої домовленості між президентами Республіки Казахстан Назарбаєвим Н.А. та РФ Путіним В.В.

 

190123 mi8Kazahstan 2

Підписання Контракту на організацію в Республіці Казахстан крупно-вузлового збирання гелікоптерів Мі-8АМТ/Мі-171 / Фото: Міністерство оборонної й аерокосмічної промисловості РК

 

Збирання гелікоптерів і їх адаптація під вимоги замовника буде виконуватися на виробничих майданчиках АТ «Авіаремонтний завод № 405». Це підприємство має найбільші компетенції в питаннях забезпечення безпечної експлуатації гелікоптерів цього типу в Казахстані.

 

АТ «Авіаремонтний завод 405» сертифікований казахстанськими та міжнародними органами для ремонту, модернізації та технічного обслуговування гелікоптерів типу Мі-8/17/171.

 

Новина по темі: МО РФ РАПТОВО ЗНАДОБИЛИСЯ НОВІ ДВИГУНИ ДЛЯ АН-148 НА 30 МЛН ДОЛАРІВ

 

У повідомленні наголошується, що у Казахстані вперше впроваджується технологія збирання важких гелікоптерів і складальне виробництво організовано без залучення бюджетних інвестицій.

 

190123 mi8Kazahstan 1

Мі-171Ш Прикордонної служби Комітету національної безпеки Республіки Казахстан отриманий у 2014 році / Фото: «Вертольоти Росії»


Варто зазначити, що рішення росіян про початок крупно-вузлового збирання гелікоптерів Мі-8АМТ/Мі-171 в РК виглядає досить дивним. Казахстан наразі не є великим споживачем цього виду продукції, щоб потребувати значної кількості гелікоптерів такого класу. Зокрема, на цей час у Казахстані експлуатується близько 30 машин типу Мі-8/17. 

 

Росіяне планують в період до 2025 року поставити до Казахстану 45 комплетів складових для складання гелікоптерів, що в 1,5 рази є більше за наявний в цій країні парк машин цього типу. 

 

Слід зазначити, що російські виробники гелікоптерів цього типу на цей час знаходяться не в кращому становищі. Наприклад «Казанський вертолітний завод» (КВЗ), що входить до складу Корпорації «Вертольоти Росії» і в основному займається складанням саме Мі-8/17, з 2016 по 2018 скоротив 700 працівників (з 6,2 тис. чоловік до 5,5 тисяч), а замовлення підприємства у порівнянні з 2013-2014 роками впали приблизно на третину - зі 100 машин до 60-70 на рік. Не набагато краще ситуація й на заводі в Улан-Уде.

 

Новина по темі: В РФ ЧЕРЕЗ САНКЦІЇ ЗАКРИВАЄТЬСЯ ВИРОБНИЦТВО ПАСАЖИРСЬКИХ ЛІТАКІВ АН-148

 

Не зовсім зрозуміло, навіщо російським виробникам втрачати свої прибутки на збиранні (нехай і крупно-вузловому) власної продукції в іншій країні? 

 

Є велика ймовірність того, що це може бути пов’язано з тим, що «Улан-Уденський авіаційний завод», КВЗ та власне «Вертольоти Росії» знаходяться під українськими санкціями, а отже не можуть отримувати двигуни ТВ3-117 для гелікоптерів Мі-8/17, що виготовляються серійним виробником в Україні - АТ «Мотор Січ». В той же час підприємства Казахстану до санкційного списку не входять.

 

190123 mi8Kazahstan 3

Турбовальний двигун ТВ3-117ВМА-СБМ1В виробництва "Мотор Січ" для гелікоптера Мі-8

 

Нагадаємо, що не дивлячись на багаторічне «повне імпортозаміщення» українських двигунів на російські ВК-2500, в РФ ще не спромоглись освоїти виробництво двигунів для гелікоптерів у тих обсягах, які б покривали навіть власні потреби, не говорячи вже про експорт. З потрібних 300-350 двигунів на рік наразі в РФ виготовляється приблизно 100 одиниць. Цього достатньо, тільки для того щоб оснащувати військові гелікоптери для ПС РФ (ТВ3-117 встановлюється не тільки на Мі-8/17, а й на суто військові машини - Мі-24/35, Мі-28 чи Ка-52). Цієї кількості зовсім не достатньо для виробництва гелікоптерів комерційних та забезпечення експортних постачань в рамках раніше підписаних контрактів - які, доречі, росяне зривають вже не перший рік поспіль. Можна зробити впевнений прогноз - проблема з заміщенням українських двигунів для авіаційної техніки, що виробляється в РФ,  буде актуальною ще не один рік.

 

Новина по темі: ІТАЛІЙСЬКИЙ ПАРТНЕР ПІШОВ З «ЦИВІЛЬНИХ ЛІТАКІВ СУХОГО»

 

До цієї проблеми російської авіаційної  промисловості додається ще й проблема старіння власних інженерно-технічних кадрів - особливо на тлі відсутності в РФ ситеми їх підготовки. У якості прикладу можна навести ситуацію на Улан-Уденському авіаційному заводі, де зараз відчувають серйозний кадровий голод. А, за інформацією, що надають російські джерела, вже в 2019 році на цьому російському авіапідприємстві очікується кадрова криза.

 

Однак, найбільшою з проблем російської авіаційної промисловості є припинення доступу до сучасних західних технологічних рішень. Останнє все більше і більше впливає на конкурентоздатність російських авіавиробників на зовнішніх ринках.Тож - чим довше зберігатимуться санкції, що введені проти РФ через анексію Криму та агресію на Сході України, тим більші проблеми відчуватиме російська авіаційна промисловість. 

 

Наразі можна зробити висновок про те, що організація крупно-вузлового збирання гелікоптерів в Республіці Казахстан є для РФ кроком вимушеним і таким, що спричинений саме введеними Україною проти РФ санкціями.

 

190123 mi8Kazahstan 4

  Виробництво гелікоптерів Ми-8/17 на заводі РФ / Олександр Младенов / AERO

 

Не виключено, що в подальшому  РФ намагатиметься перевести на майданчик в Казахстані збирання гелкоптерів по власних експортних зобовязаннях. 

 

Водночас не слід виключати можливість реекспорту виготовлених в Казахстані гелікоптерів до самої РФ. Це слід враховувати особливо,  бо Україна, в будь-якому разі отримає зиск від того, що РФ вимушена ділитися власними компетенціями в авіаційній сфері з Казахстаном.

 

Новина по темі: АМЕРИКАНСЬКІ САНКЦІЇ МОЖУТЬ ЗАЛИШИТИ РОСІЙСЬКИЙ МС-21 БЕЗ КРИЛ

 

 

Є велика ймовірність того, що на гелікоптерах, що збиратимуться в Казахстані, будуть встановлюватись українські двигуни. Про це свідчить елементарний аналіз ситуації та можливостей російських виробників двигунів для гелікоптерів, а також можливостей українського серійного виробника авіаційних двигунів АТ "Мотор Січ".

 

З огляду на це українським спцслужбам та Державній службі експортного контролю України слід на особливому контролі тримати поставку ТВ3-117 до Республіки Казахстан - з тим, щоб одного дня ці двигуни не опинились в РФ та не були використані проти самої України...

 

Аналітична група Defense Express

 

Публікації по темі:

 

РОСІЙСЬКИЙ SUKHOI SUPERJET 100 НЕ ПОЛЕТИТЬ В ІРАН ЧЕРЕЗ САНКЦІЇ США

 

РОСІЙСЬКА ЦИВІЛЬНА АВІАЦІЯ: «ЛЕТИМО НА ОДНОМУ КРИЛІ»

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues